این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تاثیر ال-سیترولین بر بدن و تقویت قوای جنسی

تاثیر ال-سیترولین بر بدن و تقویت قوای جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/03 نظر 1 بازدید 9,860

ال-سیترولین به‌دلیل توانایی و بهبود روند افزایش جریان خون، می‌تواند نعوظ را در مردان مبتلا به اختلال‌ نعوظ بهبود بخشد، و این ماده نقش مهمی بر بدن دارد.

تاثیر ال-سیترولین بر بدن و تقویت قوای جنسی

مواردی هستند که قطعا نمی‌خواهید مدت بسیار زیادی طول بکشند، مانند قرار دندان‌پزشکی، امور قانونی و.. از سوی دیگر چیزهایی هم هستند که شاید در رتبه‌های اول این لیست نباشند اما اهمیت دارند؛ مثل رابطه جنسی..! رابطه زناشویی بعد از ازدواج علاوه بر ارضای نیاز شخصی و بهترکردن روابط خانوادگی، اجتماعی و بقای نسل، به سلامت جسمی، کیفیت زندگی و طول عمر کمک می‌کند. سطح هورمون تستسترون در آقایان از حدود 30 سالگی به مرور رو به کاهش می‌گذارد و این قضیه نیز روی تمایل جنسی تأثیر می‌گذارد. در واقع کاهش میزان تستسترون به کاهش میل جنسی، بروز اختلالات نعوظی، نوسان اخلاق و مشکلاتی در تمرکز منجر می‌شود. اما ارتباط جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی است و چنانچه پس از ازدواج به اندازه کافی وجود نداشته باشد مشکلاتی در سیستم ادراری، گوارشی و اعصاب به وجود می‌آید. با کمک گرفتن از خاصیت‌های برخی از مواد دارویی و غذایی می‌توان میل جنسی را افزایش و به تقویت قوای جنسی پرداخت. در اینجا ما ال-سیترولین را معرفی و به شرح تاثیرات شگفت‌انگیز این ماده بر بدن و تقویت قوای جنسی می‌پردازیم.

اگر به دنبال تقویت نعوظ خود هستید مقاله شاک ویو تراپی را بخوانید . 

 

 

آزمون رضایت از زندگی

 

سیترولین چیست؟

سیترولین، اسید آمینه‌ای غیرضروری است که اولین بار آن را در هندوانه پیدا کردند. گویا نیازی به مصرف آن توسط مواد غذایی نیست چون بدن به طور طبیعی آن را تولید کند. بااینحال می‌توان با خوردن غذاهایی که حاوی سیترولین‌اند یا با مصرف مکمل آن، میزان آن را در بدن‌ افزایش داد. این ماده نقش مهمی در بدن دارد، اما برای ساختن پروتئین بکار نمی‌رود و نقش چشم‌گیری در چرخه‌ی اوره دارد که بدن‌تان را از ترکیبات ضررمند، رها می‌کند.

سیترولین چگونه عمل می‌کند ؟

سیترولین تاثیرات متعددی بر بدن دارد که مهم‌ترینش، افزایش گشادی رگ‌هاست. گشادی رگ‌ها یعنی بازشدن سرخرگ‌ها یا سیاهرگ‌ها که درنهایت موجب کاهش فشارخون و بهترشدن گردش خون می‌شود. بعد از مصرف آن، مقداری از آن به اسید آمینه‌ای به نام آرژنین تبدیل و آرژنین هم به مولکولی به نام نیتریک اکسید تبدیل می‌شود که با نرم‌کردن سلول‌های عضله که محدودشان کرده بودند، موجب باز شدن رگ‌های خونی می‌شود. اما مصرف سیترولین می‌تواند سطح آرژنین بدن را بیشتر از مصرف خود آرژنین بالا ببرد. دلیلش هم اینست که بدن روش‌های متفاوتی در جذب و پردازش آرژنین و این اسید آمینه دارد.

فواید سیترولین برای سلامتی و رابطه جنسی :

افزایش نیتریک اسید و جریان خون می‌تواند یکی از انواع پردازش‌هایی باشد که تاثیر مثبت سیترولین در کارکرد ورزشی را توجیه می‌کند. هرچند سیترولین، اسید آمینه‌ای نیست که مستقیماً در ساخت پروتئین دخالت  داشته باشد، اما آشکار شده که می‌تواند با تحریک یک کانال سیگنال دهنده‌ مربوط به عضله‌سازی، تولید پروتئین را افزایش بدهد. این اسید آمینه می‌تواند جذب یک مجموعه از اسیدآمینه‌های خاص توسط کبد را کاهش داده و مانع انفصال آنها شود. بنابراین بدلیل این اثرات دوجانبه روی تولید پروتئین و تجزیه‌ی اسید آمینه، سیترولین می‌تواند منجر به توسعه‌ی توده‌ی عضلانی شود. این اسیدآمینه می‌تواند بعد از ورزش، هورمون رشد را افزایش دهد. افزایش این هورمون و سایر هورمون‌ها بعد از تمرین و ورزش، می‌تواند از سازگاری‌های مفید بدن در جریان ورزش کردن باشد.
ال-سیترولین به‌دلیل توانایی و بهبود روند افزایش جریان خون، می‌تواند نعوظ را در مردان مبتلا به اختلا ل‌ نعوظ بهبود بخشد.

مکمل‌ های سیترولین به دو شکل وجود دارد :

1-ال-سیترولین؛که فقط خود سیترولین است و با چیزی دیگر همراه نیست.
2-سیترولین مالات؛ که ترکیبی از سیترولین و ترکیبی دیگر به نام مالات (malate) است که در تولید انرژی اهمیت برجسته‌ای دارد.
مطالعات نشان داده‌اند مصرف یک دوز ال-سیترولین، تاثیر خاصی روی گشادشدن سرخرگ‌ها، چه در افراد سالم و چه در بیماران ندارد. اما وقتی بیماران قلبی یا آنهایی که ریسک ابتلا به آن را داشتند، به مدت 7 روز، آن‌را مصرف کردند، توانایی گشاد شدن سرخرگ‌های‌شان بیشتر شده بود. بنابراین مصرف این مکمل در بلند مدت می‌تواند تاثیرگذار باشد.
مکمل سیترولین می‌تواند فشارخون را مخصوصاً در افراد مبتلا به فشارخون بالا کاهش دهد. آزمایشات انجام شده روی 30 تا 40 فرد با فشار خون بالا نشان داد، بعد از 8 هفته مصرف مکمل سیترولین، فشار خون این افراد، 4 تا 15 درصد کاهش یافته بود. همچنین این مکمل توانسته بود فشار خون اشخاص سالم را هم 6 تا 16 درصد پایین بیاورد. اما نتایج در این زمینه هنوز کاملاً قطعی نیستند. مصرف سیترولین اغلب برای بیماران مبتلا به مشکلات ادراری توصیه می‌شود. تکرر ادرار را می‌توان با استفاده از این ترکیب درمان کرد. سیترولین قادر به حداقل رساندن تقریباً تمام مشکلات مرتبط با ادرار بیش از حد می‌باشد. استفاده از سیترولین آسان بوده و می‌تواند برای تمامی گروه‌های سنی تجویز شود. مطالعات علمی صورت گرفته نشان می‌دهند که سیترولین می‌تواند پیشرفت تدریجی آترواسکلروز (گرفتگی عروق) را معکوس سازد. این بدان معناست که سیترولین برای افراد مبتلا به بیماری‌های عروقی و قلبی مفید است.
سیترولین به عنوان یک اسید آمینه غیرضروری در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که تولید آن در بدن انجام می‌شود. با این حال، سنتز سیترولین ممکن است در افراد مبتلا به سندرم روده‌ی کوتاه با مشکل همراه باشد. در این وضعیت بدن توانایی خود را در جذب مواد مغذی بطور قابل توجهی از دست می‌دهد. به این دلیل که بخش مهم روده کوچک بدلیل جراحت و یا هرگونه مشکل پزشکی آسیب دیده است. از اینرو، آن تکه از روده‌ کوچک با عمل جراحی برداشته می‌شود. اما از آنجا که تولید سیترولین در روده‌ی کوچک اتفاق می‌افتد، کمبود این اسید آمینه ناگزیراً صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی، فرد بایستی به طور ویژه مکمل‌ها یا مواد غذایی سرشار از سیترولین و آرژنین را وارد رژیم غذایی خود سازد. مکمل‌های حاوی سیترولین نقش موثری در کاهش فشار خون دارد. مطالعه Orozco و همکارانش در سال 2010 روی 40-30 فرد بزرگ‌سال نشان داد که مصرف مکمل‌های حاوی سیترولین پس از 8 هفته فشار خون آنها را 15-4 %  کاهش داده است. برخی دیگر از مطالعات نشان داده اند که سیترولین می تواند فشارخون افراد سالم را نیز کاهش دهد که نتیجه‌گیری قطعی آن به مطالعات بیشتری نیاز دارد.
سیترولین در بدن تولید می‌شود اما می‌توانید آن را در غذاهای گوناگونی هم پیدا کنید. البته بیشتر غذاها هنوز از جنبه‌ی سیترولین، مورد بررسی قرار نگرفته‌اند اما مشخص‌ترین آن‌ها شامل هندوانه، کدو حلوایی، خیار، خربزه تلخ (bitter melon) و کدو سبز می‌شود. ماده لیکوپن در هندوانه حتی از گوجه فرنگی هم بیشتر است. این آنتی اکسیدان، می‌تواند کارکرد رگ‌های خونی را بهبود و جریان‌خون را در کل بدن افزایش دهد. بنابراین هندوانه یکی از غنی ترین منابع طبیعی آن است. ال-سیترولین به افزایش قدرت نعوظ در مردان کمک می‌کند. در ابتدا ال-سیترولین در بدن به ال-آرژنین تبدیل می‌شود و سپس تولید نیتریک اکساید را تحریک میکند. نیتریک اکسید با افزایش جریان خون باعث تقویت نعوظ می‌شود. سیترولین با افزایش ترشح نیتریک اکسید و بهبود گردش خون نقش موثری در درمان مشکلات نعوظ در آقایان دارد و به گفته پزشکان این مکمل می تواند در بهبود توانایی جنسی و تسریع بازتوانی پس از یک تمرین شدید نیز کمک بسزایی نماید.

اثرات جانبی سیترولین :

تا امروز، عوارض جانبی ناشی از مصرف سیترولین در نتایج بالینی و متون پزشکی گزارش نشده‌. افرادی که سیترولین را مصرف می‌کنند، دچار هیچگونه واکنش منفی نمی‌شوند.
بررسی‌های صورت گرفته بر این امر تأکید داشته که سیترولین می‌تواند بطور قابل توجهی عملکرد هوازی را افزایش داده و خستگی عضلانی را به تأخیر اندازد. سیترولین مالات، ترکیبی از اسید مالیک و سیترولین به عنوان یک سیترولین تبلیغ زیادی می‌شود. این ترکیب به بهبود تولید انرژی هوازی کمک کرده و در نتیجه به افزایش عملکرد ورزشی کمک می‌نماید. تعجبی ندارد که ورزشکاران اغلب از این مکمل جهت بالابردن بار عملکردی و کاهش خستگی عضلانی پس از یک تمرین قدرتی استفاده می‌کنند. با اینحال، حتماً پیش از مصرف این مکمل‌ها با پزشک خود مشورت نمایید.

خلاصه‌ی اثرات ال-سیترولین و ال-آرژینین بر بدن :

• محافظت از سلامت سیستم قلبی-عروقی در بدن با ارتقای تولید نیتریک اکسید و آسان‌کردن جریان‌یابی خون.
• تنظیم فشارخون و تقویت سیستم ایمنی بدن.
• پاک‌سازی و سم‌زدائی کبد و دفع آمونیاک.
• بهبود توانایی جنسی و تسریع بازتوانی پس از یک تمرین شدید.

-مصرف مکمل‌های ال-سیترولین و ال آرژینین برای چه افرادی مفید است؟
• همه کسانی که می‌خواهند فشارخون طبیعی داشته باشند.
• افرادی که نمی‌خواهند دچار درد قفسه‌سینه شوند.
• آنهائیکه نمی‌خواهند بدلیل ضعف گردش خون دچار درد پا شوند.
• هرکسی که نمی‌خواهد به حمله قلبی یا شوک مبتلا شود.
• مردانی که از اختلال نعوض رنج می‌برند.
• ورزشکارانی که به دنبال بازتوانی سریع‌تر هستند.

سیترولین و آرژینین چه ارتباطی باهم دارند ؟

• سیترولین پس از ورود به کلیه، بافت های اندوتلیوم عروق و دیگر بافت های بدن به آرژینین تبدیل میشود، که به نوبه خود با تولید نیتریک اکسید به اتساع عروق کمک میکند.

تولید نیتریک اکسید چگونه مهار می‌شود ؟

• اختلال در شیوه‌ی تولید نیتریک اکسید در افراد مبتلا به تصلب شرائین، دیابت و فشارخون بالا دیده می‌شود
• مصرف مقادیر زیاد نمک می‌تواند پروسه تولید نیتریک اکسید را مختل کند
• بدن با بالا رفتن سن مقادیر کمتری سیترولین و آرژینین می‌سازد و در نتیجه تولید نیتریک اکسید نیز کاهش خواهد یافت.

چه مقدار باید مکمل سیترولین مصرف کنیم ؟

براساس مطالعات جدید، مقدار توصیه شده، 3 تا 6 گرم ال-سیترولین در روز و یا تقریباً 8 گرم سیترولین مالات در روز است. این مقدار بسته به فرم مکمل هم دارد چون 1.75 گرم سیترولین مالات یعنی 1 گرم ال-سیترولین و 0.75 گرم باقیمانده مالات است.

توصیه‌هایی برای مصارف خاص :

بدنسازی: 8 گرم سیترولین مالات، حدود 4.5 گرم سیترولین دارد که دوز موثر برای عملکرد در تمرینات بدنسازی است.
اکسیژن در عضلات: برای افزایش ظرفیت اکسیژن عضلات، مصرف 6 گرم یا بیشتر ال-سیترولین در روز و به مدت 7 روز می‌تواند موثر باشد.
فشار خون: برای بهبود فشار خون، مصرف 3 تا 6 گرم ال سیترولین در روز‌ می‌تواند موثر باشد.
در ضمن، دوزهای 10 گرم یا بیشتر، برخلاف سایر اسیدآمینه‌ها، نارحتی معده ایجاد نمی‌کنند. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از مکمل سیترولین برای افزایش عملکرد ورزشی‌ استفاده کرد. سیترولین بدلیل تفاوت‌های که در شیوه‌ی پردازش و جذب آن وجود دارد، نسبت به سایر اسیدهاآمینه‌ها، توسط بدن نیز بهتر تحمل می‌شود.

 

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۰/۰۱/۲۸۰۰
پاسخممنون از مقاله خوب و مفیدتان

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...