این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

ایدز

ایدز

ایدز-  درباره ایدز چه می دانید ؟ آیا می توان ایدز را درمان کرد؟
ایدز ( AIDS) مخفف کلمه Acquired Immunodeficiency Syndrome  و به معنای سندروم نقص ایمنی اکتسابی است . این بیماری توسط ویروس HIV (  human immunodeficiency virus) ایجاد می شود . ویروس HIV باعث آسیب و تخریب سیستم ایمنی شده و ایدز را ایجاد می کند . ایدز یک بیماری بسیار خطرناک ، مزمن و بالقوه کشنده که توانایی بدن برای مبارزه با ارگانیسم های بیماری زا را از بین می برد .
این ویروس از طریق خون و فراورده های خونی ، از مادر به نوزاد حین زایمان یا شیردهی و یا از طریق تماس و رابطه جنسی می تواند منتقل شود . به همین دلیل در دسته ی عفونت های جنسی طبقه بندی شده است . 
بدون درمان ، سال ها طول می کشد تا HIV  بتواند بدن را به نقطه ای برساند که آن را ایدز می نامند . 
علائم و نشانه های ایدز بسیار گسترده و متنوع هستند و به مرحله بیماری بستگی دارند. 
مرحله اول ( فاز حاد )
بیشتر مردم در این مرحله یکسری علائمی مانند آنفولوآنزا  نشان می دهند که در طی  مدت یک ماه تا دو ماه پس از ورود ویروس به بدن بروز می کند. این مرحله که با نام فاز حاد شناخته می شود ممکن است یک تا چند هفته باقی بماند. علائم و نشانه های احتمالی شامل :
تب 
سردرد
درد عضلات و مفاصل
راش های پوستی
گلو درد و یا زخم های دردناک دهانی
غدد متورم لنفاوی ، به ویژه در گردن
این علائم می توانند  آنقدر خفیف باشند که حتی متوجه آنها نشوید هرچند به احتمال زیاد میزان ویروس در جریان خون شما در این زمان نسبتا زیاد است و در نتیجه به راحتی می توانید در این مرحله آن را به دیگران منتقل کنید
مرحله عفونت بالینی نهفته ( ایدز مزمن )
در برخی افراد ، تورم دائمی غدد لنفاوی رخ می دهد. در غیر این صورت هیچ علائم و نشانه اختصاصی وجود ندارد و HIV در بدن و در گلبول های سفید آلوده باقی خواهد ماند. در این مرحله عفونت HIV  به طور کلی و بدون دریافت دارو های ضد ویروسی حدود 10 سال طول می کشد. 
مرحله عفونت علامتدار HIV 
همینطور که ویروس به تکثیر و تقسیم ادامه می دهد و سلول های ایمنی ( T cells) را تخریب می کند  ، ممکن است به عفونت های خفیف مبتلا شوید و یا دچار علائم و نشانه های مختلفی شوید که عبارتند از :
تب 
خستگی 
تورم غدد لنفاوی ( که عموما یکی از اولین نشانه ها می باشد )
اسهال
کاهش وزن
زونا
عفونت HIV چطور به ایدز تبدیل می شود ؟
HIV گلبول های سفید خون ( T cells) را که نقش مهمی در مبارزه علیه بیماری ها و عفونت ها دارند ، تخریب می کند . هرچه تعداد T cell ها کمتر شود ، سیستم ایمنی بدن ضعیفتر و ضعیفتر می شود . عفونت HIV می تواند سالها قبل از آنکه به ایدز تبدیل شود ، در بدن وجود داشته باشد. ایدز زمانی تشخیص داده می شود که تعداد سلول های T ( CD4)کمتر از 200 عدد باشد و یا یک عارضه مطرح کننده ایدز ایجاد شده باشد. 
.
پیشرفت به سمت ایدز
خوشبختانه امروزه با وجود دارو های ضد ویروسی جدید ، اکثر افراد آلوده به ویرویHIV در ایالات متحده به سمت ایدز پیشرفت نمی کنند. عفونت HIV درمان نشده به طور معمول در طی 10 سال به ایدز تبدیل می شود . 
وقتی ایدز ایجاد شود ، یعنی سیستم ایمنی بدن شما به شدت آسیب دیده است. و بدن شما مستعد ابتلا به انواع و اقسام عفونت ها و سرطان های فرصت طلب است . (بیماری هایی که معمولا در افراد سالم هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، یعنی سیستم ایمنی بدن فرد سالم به راحتی از پس آن برمی آید اما در افراد مبتلا به ایدز سیستم ایمنی بدن به قدری ضعیف شده است که توانی مبارزه با کوچکترین میکروب ها و ارگانیسم ها را ندارد) علائم و نشانه های برخی از این عفونت ها عبارتند از :
تعریق شبانه 
تب راجعه
اسهال مزمن
ضایعات سفید و غیر معمول روی زبان یا داخل دهان
خستگی دائمی و توجیه نشده
کاهش وزن
راش های جلدی یا تاول های پوستی
ویروس HIV چطور سرایت می کند ؟
برای آلوده شدن به HIV باید خون آلوده ، مایع منی و یا ترشحات واژن به بدن شما وارد شود. وارد شدن ماعات آلوده به ویروس از چندین طریق صورت می گیرد :
فعالیت جنسی : اگر شما با یک فرد آلوده به ویروس رابطه جنسی( دهانی ، مقعدی یا واژینال) داشته باشید در صورتی که خون ، منی یا ترشحات واژن او وارد بدن شما شود . ممکن است به عفونت HIV مبتلا شوید. ویروس می تواند از طریق زخم های دهانی ، و یا پارگی های کوچکی در واژن یا مقعد که در حین سکس ایجاد می شوند ، وارد بدن شود.
انتقال خون: در برخی موارد ، ویروس از طریق انتقال فراورده های خونی آلوده ( پلاسما ، پلاکت و...) سرایت می کند. تمام بیمارستان ها و سازمان های انتقال موظف اند که فراورده های خونی را از وجود آنتی بادی های ضد HIV بررسی کنند.
سرنگ های تزریق وریدی: اشتراک سوزن و سرنگ های تزریق آلوده ، خطر ابتلا به عفونت ایدز و چندین بیماری عفونی مانند هپاتیت را افزایش می دهد.
در بارداری ، در حین زایمان و شیردهی :مادران آلوده می توانند ویروس را به فرزاندان خود انتقال دهند. شانس انتقال ویروس در مادران HIV  مثبتی که در طول بارداری داروهای درمان ایدز را دریافت می کنند به طور قابل توجهی پایین می آید.
HIV از طریق تماس عادی و معمولی وارد بدن شما نمی شود. یعنی شما با بوسیدن ، دست دادن یا رقصیدن و با افراد آلوده ، نمی توانید ایدز بگیرید. همچنین HIV از طریق هوا و یا نیش حشرات نیز منتقل نمی شود.
چه عواملی شانس ابتلا به عفونت را بالا می برد ؟
وقتی HIV  برای اولین بار در ایالات متحده ظاهر شد ، بیشتر مردان هموسکچوال ( مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند) را تحت تاثیر قرار داده و مبتلا کرد.
هر شخص با هر سنی ، نژادی و یا با هر رویکرد جنسیتی می تواند مبتلا شود . اما خطر ابتلا در شرایط زیر افزایش می یابد  :
رابطه جنسی بدون کاندوم : ریسک رابطه مقعدی بیشتر از رابطه جنسی واژینال است . اگر شریک جنسی شما چندین پارتنر دیگر هم دارد ، خطر ابتلا به HIV  در شما بالاتر می رود.
داشتن یک عفونت جنسی ( STD) : بسیاری از عفونت های جنسی ، زخم های باز روی پوست نواحی تناسلی ایجاد می کنند که ویروس به طور بالقوه می تواند از طریق این زخم ها وارد بدن شود.
استفاده از داروهای تزریقی : افرادی که مواد مخدر را به صورت تزریق وریدی سومصرف می کنند و اغلب سوزن و سرنگ ها را شریکی استفاده می کنند بیشتر در خطر ابتلا به ایدز هستند زیرا این سرنگ ها آنها در معرض قطرات خون آلوده قرار می دهد
مردان ختنه نشده : مطالعات مختلف نشان داده است که ختنه نشدن ، خطر انتقال ویروس HIV را افزایش می دهد.
عوارض ایدز
عفونت HIV ، بدن شما را به شدت ضعیف کرده و مستعد ابتلا به تعداد زیادی از عفونت ها و همچنین انواع مشخصی از سرطان ها می کند.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...