این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

مسدود شدن مسیر اسپرم

مسدود شدن مسیر اسپرم
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/28 نظر 0 بازدید 27

در هر طرف غده پروستات (در سیستم تولید مثل مردان) یک مجرای انزالی وجود دارد . طول هر مجرای انزالی حدود دو سانتی متر است و با ادغام مجرای وزیکول منی با مجرای دفران ایجاد می شود .

مجرای انزالی چیست ؟

 

در هر طرف غده پروستات (در سیستم تولید مثل مردان) یک مجرای انزالی وجود دارد . طول هر مجرای انزالی حدود دو سانتی متر است و با ادغام مجرای وزیکول منی با مجرای دفران ایجاد می شود . این مجاری از طریق پروستات عبور می کنند و در انتهای آن به مجرای ادرار تخلیه می شوند . مایع منی در طی انزال از طریق هر مجرای انزالی عبور می کند و برای خروج از بدن از طریق آلت تناسلی مرد حرکت می کند .

اگر  در  رابطه جنسی خود دچار زود انزالی هستید پیشنهاد می کنیم مقاله درمان زود انزالی را بخوانید .

یک مجرای انزالی یا هر دو می توانند مادرزادی (از بدو تولد) یا اکتسابی انسداد پیدا کنند که به انسداد مجرای انزال معروف است. هنگامی که هر دو مجرا انسداد داشته باشند ، بیماران علائمی مانند ناباروری و آزواسپرمی (تعداد کم اسپرم) یا آسپرمیا (عدم وجود اسپرم) را تجربه می کنند . برداشتن مجرای ادرار یک عمل جراحی است که می تواند برای باز کردن مجاری استفاده شود. هدف آن این است که یک بار دیگر جریان انزال منظم را ممکن کند .

 

بیشتر بخوانید : درمان زود انزالی

 

هیپرپلازی خوش خیم پروستات ، که به افزایش غیرطبیعی اندازه پروستات اشاره دارد ، بیماری دیگری است که می تواند مجاری انزال را تحت تأثیر قرار دهد . اگرچه این وضعیت با جراحی قابل اصلاح است ، اما مجاری انزال می تواند در این روند آسیب ببیند و باعث انزال عقب افتاده شود.


علت مسدود شدن  مسیر اسپرم

 

مسدود شدن مسیر اسپرم بیشتر اوقات بر اثر عوامل زیر رخ می دهد : آسیب‌های فیزیکی : 
-آسیب شدید به بیضه‌ها گاهی می‌تواند باعث مسدود شدن مسیرهای خروج اسپرم شود .

-عفونت : بعضی از بیماری‌ها باعث التهاب در ناحیه کشاله ران و مشکلاتی دیگر می‌شوند که منجر به انسداد مسیرهای خروج اسپرم می‌شود مانند بعضی از بیماری‌های مقاربتی .

-جراحی : جراحی در ناحیه کشاله ران باعث به وجود آمدن برش‌ها یا تشکیل بافت فیبروزی در جای زخم جراحی می شود که گاهی موجب انسداد مسیر خروج اسپرم‌ها شود. 

-سرطان : اگر توده سرطانی در نزدیکی آلت تناسلی مشاهده می کنید  ممکن است بافت‌های سرطانی به لوله‌های منی نیز آسیب وارد کرده باشند . همچنین درمان‌هایی که برای از بین بردن سرطان بیضه انجام می‌شود می‌تواند به لوله منی و مجراهای خروج اسپرم‌ها آسیب بزنند. 

-نقص مادرزادی : نقص مادرزادی  احتمال دارد بر ناحیه کشاله ران و اطراف آن تأثیرگذار گذاشته باشد .

 

بیشتر بخوانید : پروستات مهم ترین غده مردانه

 

علائم مسدود شدن مسیر اسپرم 

 

علائم مسدود شدن مسیر خروج اسپرم در لوله‌ی منی می‌تواند پنهان باشد . بیشتر مردان از احساس درد و ناراحتی در ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد شکایت می‌کنند . بسیاری دیگر نیز متوجه این موضوع می‌شوند که مایع منی آن‌ها کمتر حالت جهندگی دارد و میزان آن نیز کم است. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...