این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/09 نظر 0 بازدید 1,619

امروزه بیماری سرطان برای همگان یک خطر و نگرانی بزرگ محسوب می شود. یکی از انواع این سرطان ها، سرطان دهانه رحم در بانوان است. سرطان گردن رحم بسیار مهاجم و کشنده است.خوشبختانه اگر این سرطان در مراجل ابتدایی تشخیص داده شود به راحتی درمان می شود.یکی از علل سرطان گردن رحم ویروس پاپیلوما است. اکثر مبتلایان به سرطان گردن رحم سابقه ابتلا به پاپیلوما ویروس را داشته اند.

سرطان گردن رحم بسیار مهاجم و کشنده است.خوشبختانه اگر این سرطان در مراجل ابتدایی تشخیص داده شود به راحتی درمان می شود.یکی از علل سرطان گردن رحم ویروس پاپیلوما است. اکثر مبتلایان به سرطان گردن رحم سابقه ابتلا به پاپیلوما ویروس  یا HPV را داشته اند.

سرطان دهانه رحم : 

 فرقی نمی کند که شما در چه سنی و یا چه شرایطی باشید. جهش ژنتیکی سلول ها با وجود وضعیت تغذیه و آلودگی های مختلف در زندگی امروز انسان ها، ممکن است اتفاق بیفتد. یکی از انواع این سرطان ها، سرطان دهانه رحم در بانوان است.
سرطان را می توان به دو نوع خوش خیم و بد خیم تقسیم کرد. به زبان ساده سرطان خوش خیم توده ای است که توانایی جابجا شدن ندارد و تنها در همان عضوی که ایجاد شده باقی می ماند. اما توده بد خیم از عضو جدا شده و بافت های دیگر بدن را نیز آلوده به بیماری می کند.
دهانه رحم به بخش انتهایی کانال واژن و ورودی رحم گفته می شود که دارای بافت مخاطی مشابه بافت کانال واژن است. در صورتی که در ناحیه تناسلی و مقعد خود دچار زگیل تناسلی شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی ار بخوانید .

 

سرطان دهانه رحم چیست ؟ 

سرطان دهانه رحم نوعی از سرطان است که در آن جهش ژنتیکی سلول ها، تکثیر بی رویه و ایجاد توده در سلول های بافت دهانه رحم اتفاق می افتد و در بانوان نسبتا شایع است. همچنین امکان دارد سرطان های بدخیمی که در نقاط دیگر بدن ایجاد شده اند در صورت رسیدن به دهانه رحم در این بخش نیز باعث ایجاد توده شوند.

انواع سرطان دهانه رحم : 

سرطان دهانه رحم بر اساس نوع سلول هایی که بیماری از آن ها شروع شده است به انواع زیر تقسیم می شود :
-ممکن است جهش ژنتیکی در سلول های سنگفرشی که سلول های نازک سطحی هستند آغاز شود و توده در این بخش ایجاد شود.
-گاهی توده مربوط به سلول های غدد ترشح کننده مواد در کانال واژن و دهانه رحم است. این غدد ترشحات واژن را تولید می کنند که به صورت روزمره از واژن خارج می گردند.
-گاهی نیز دیده می شود که سرطان هر دو نوع سلول های سنگفرشی و غدد را همزمان درگیر می کند.
-به ندرت ممکن است سرطان در سلول های بافت های دیگر این بخش آغاز گردد.

علت ایجاد سرطان دهانه رحم :

به طور کلی هنوز علت دقیق ایجاد یک سرطان در بدن انسان مشخص نشده است. اما سرطان زمانی ایجاد می شود که یک جهش ژنتیکی در سلول های یک بافت رخ می دهد. این جهش باعث می شود سلول ها شروع به تکثیر بی رویه و خارج از قاعده کنند. سلول های ایجاد شده در اثر این تقسیم نمی میرند و فقط در کنار هم رشد میکنند و به شکل توده در می آیند. این توده به تدریج غذا و اکسیژن سلول های سالم بافت را مصرف می کند و باعث مرگ سلول های سالم و بافت و نقص عضو و در صورت بدخیم بودن باعث مرگ فرد  می شود.

عوامل تشدید خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم : 

-یکی از مهم ترین عوامل تشدید ابتلا به این سرطان که برخی آن را علت نیز می دانند ویروس هرپس تناسلی (HPV) و بیماری زگیل تناسلی ایجاد شده توسط آن است. به عبارت دیگر از مشکلات ایجاد شده توسط این ویروس می توان زگیل تناسلی و بالا بردن احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را نام برد.
در روند درمان ویروس سیستم ایمنی بدن با ایجاد تغییر در سلول ها مقابله می کند. اما اگر ویروس HPV درمان نشود و سال ها در بدن بماند به راحتی می تواند باعث تبدیل شدن سلول های دهانه رحم به سلول های سرطانی شود. اما باز هم گفتنی است که همه افراد مبتلا به زگیل تناسلی به سرطان دهانه رحم دچار نمی شوند.
-همچنین عفونت های مقاربتی دیگر و به طول کلی هر عفونتی که در کانال واژن و دهانه رحم ایجاد شده و درمان نشود می تواند باعث سرطان دهانه رحم باشد.
-از دیگر عوامل می توان داشتن شرکای جنسی متعدد را نام برد که این موضوع ریسک ابتلا به عفونت های مقاربتی را بالا می برد. 
-مصرف سیگار نیز عامل بسیار مهمی است که در ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان دهانه رحم می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

علائم سرطان دهانه رحم :

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه به طور کلی علامت خاص و قابل توجهی را نشان نمی دهد. اما با پیشرفت بیماری و آسیب رسیدن به بافت ممکن است علائم زیر مشاهده شود : 
-خونریزی از واژن پس از رابطه جنسی، پس از یائسگی و بین دوره های عادت ماهانه (به طور کلی غیرعادی)
-ترشحات غلیظ و زیاد از واژن که ممکن است دارای رگه هایی از خون باشند و یا بوی ناخوشایندی داشته باشند.
-احساس درد در واژن و ناحیه لگن به خصوص در هنگام رابطه جنسی و پس از آن 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ 

در معاینات روتین خود حتما از پزشک بخواهید که شما را از نظر داشتن یا نداشتن زگیل تناسلی معاینه کند. اگر شما مبتلا به هرپس تناسلی بودید پزشک باید آزمایشات لازم برای تشخیص سرطان دهانه رحم را برای شما تجویز کند. در غیر این صورت با مشاهده علائم گفته شده حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت ترشحات مشخص گردد.

درمان و جلوگیری از سرطان دهانه رحم : 

-برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم بهتر است که تنها مراقب عفونت های مقاربتی و از همه مهم تر ویروس HPV باشید. در هر سنی که هستید برای تزریق واکسن HPV به پزشک مراجعه کنید تا از خود در مقابل این بیماری محافظت کنید.
-رابطه جنسی امن برقرار کنید و از روابط پر خطر و بدون استفاده از کاندوم و وسایل دیگر جلوگیری از عفونت های مقاربتی خودداری کنید. شرکای جنسی متعدد نداشته باشید و شریک شما از لحاظ عدم ابتلا به ویروس معاینه شده باشد.
-آزمایشات مربوط به تشخیص سرطان را در صورت مشکوک بودن به HPV به صورت روتین تحت نظر پزشک تکرار کنید.
-از مصرف سیگار و دخانیات بپرهیزید.

در مورد سرطان واژن بخوانید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...