این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

قرص اورژانسی لوونورژسترول- طریقه مصرف و عوارض آن

قرص اورژانسی لوونورژسترول- طریقه مصرف و عوارض آن
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 8 بازدید 12,439

قرص اورژانسی- که به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری پس از رابطه جنسی نامیده می شود – یک راه جلوگیری از بارداری  است که می تواند توسط زنان مورد استفاده قرار گیرد ( که یک رابطه جنسی محافظت نشده داشتند). این روش به طور کلی فقط در شرایط خاص و اورژانسی قابل استفاده است و یک روش معمول کنترل بارداری نیست. 

قرص اورژانسی چیست ؟

قرص اورژانسی- که به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری پس از رابطه جنسی نامیده می شود – یک راه جلوگیری از بارداری  است که می تواند توسط زنان مورد استفاده قرار گیرد ( که یک رابطه جنسی محافظت نشده داشتند). این روش به طور کلی فقط در شرایط خاص و اورژانسی قابل استفاده است و یک روش معمول کنترل بارداری نیست. موارد اضطراری  شامل تجاوز به عنف، پاره شدن کاندوم یا لغزش در طول رابطه جنسی، یا فراموش کردن مصرف دو یا چند قرص ضد بارداری در طی یک دوره ماهیانه.

از روش پیشگیری از بارداری اورژانسی فقط برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شود و نه ختم حاملگی. روش های اورژانسی عمدتا با تأخیر در تخمک گذاری کار می کنند. روش های پیشگیری از بارداری اورژانسی در برابر عفونت های جنسی محافظت نمی کند.

وضعیت جنسی شما چگونه است ؟

 

روش های پیشگیری اورژانسی :

2 نوع روش  پیشگیری از بارداری به صورت اورژانسی وجود دارد:

-قرص

-IUD

قرص های ضد بارداری می توانند به عنوان قرص اورژانسی نیز استفاده شوند، اما لازم است حتما بیش از یک عدد قرص را به به صورت اورژانسی و در یک نوبت مصرف کنید تا باردار نشوید. این روش میتواند در پیشگیری از بارداری موثر باشد، اما اثربخشی آن نسبت به لوونورژسترول کمتر است و احتمالا موجب بروز حالت تهوع شدیدتری می شود. برای اطمینان از انتخاب نوع قرص اورژانسی و دوزهای صحیح با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

Levonorgestrel یک قرص اورژانسی است که به صورت رایج مصرف می شود و به طور خاص و به صورت یک عددی و دو عددی بسته بندی شده است. این دارو بدون هیچ محدودیتی ( بدون نیاز به نسخه) برای هر فردی در دسترس است.

لوونورژسترول چگونه عمل می کند ؟

Levonelle حاویلوونورژسترول، نوع مصنوعی (سنتتیک) پروژسترون طبیعی هورمون تولید شده توسط تخمدان است. Levonelle باید در مدت 72 ساعت (3 روز) بعد از سکس برای جلوگیری از حاملگی مصرف شود. این روش معمولا روش پیشگیری از بارداری روتین شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

قرص اورژانسی لوونورژسترول می تواند از طریق توقف یا تاخیر در آزادسازی تخمک ها مانع حاملگی شود، همچنین میتواند این عمل را توسط جلوگیری از باروری یک تخمک و یا جلوگیری از کاشته شدن تخمک بارور شده در رحم انجام دهد.

لوونورژسترول در یک دوز با یک قرص مصرف می شود. اثربخشی آن بستگی دارد که چه زمانی آن را مصرف کنید. مصرف یک دوز لوونورژسترول باید در اسرع وقت صورت گیرد . اگر لوونورژسترول به صورتی که ذکر شد ، استفاده شود، می تواند شانس حاملگی را تا 90٪ کاهش دهد.

مصرف قرص اورژانسی چقدر موثر است؟

اگر لونورژسترل به صورت صحیح بعد از نزدیکی مصرف شود ، شانس حاملگی را بسیار کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که اثر لوونورژسترل  در زنان دارای اضافه وزن یا چاق کمتر می شود. در عوض،استفاده از IUD گزینه پیشنهاد شده در این گروه از زنان است.

چه کسانی نباید از قرص اورژانسی  استفاده کنند؟

زنان مبتلا به بیماری های مزمن و یا بیماری های زمینه ای باید قبل از استفاده از روش های پیشگیری از بارداری اورژانسی با پزشک یا مراقبت سلامت خود چک کنند.

چه کسی می تواند از قرص اورژانسی استفاده کند؟

اکثر زنان می توانند از قرص های پیشگیرانه استفاده کنند. اما مصرف این قرص ها برای شما بسیار خطرناک می تواند باشد اگر به هر ماده ای در قرص های هورمونی آلرژی دارید، آسم شدید دارید یا داروهایی را مصرف میکنید که ممکن است با آن تداخل داشته باشند، مانند:

-برخی از داروهای ضد صرع و تشنج، HIV یا سل (TB)

-داروهای خنثی کننده اسید معده، مانند امپرازول

-بعضی از آنتی بیوتیک ها (rifampicin و rifabutin)

به پزشک، پرستار یا داروساز بگویید چه داروهایی را مصرف می کنید زیرا قرص های هورمونی می توانند تداخلات دارویی زیادی ایجاد کنند.

عوارض جانبی استفاده از قرص اورژانسی : 

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری اورژانسی عوارض جدی یا طولانی مدت ندارند. اما می توانند باعث بروز علائم زیر شوند:

-سردرد

-درد شکم

-تغییر در دوره پریود بعدی شما – می تواند زودتر،دیرتر یا دردناکتر از حد معمول باشد.

-احساس حالت تهوع یا بیمار بودن – اگر در عرض 2 ساعت از مصرف Levonelle حالتان به شدت بهم میخورد و دچار تهوع و استفراغ شدید با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا شما باید دوز دیگر یا یک IUD را در نظر بگیرید.

در صورتی که علائم شما بعد از گذشت چند روز از مصرف قرص ها از بین نرفت و یا در صورت وجود شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید :

-فکر می کنید ممکن است باردار باشید.

-دوره قاعدگی بعدی شما بیش از 7 روز است که تاخیر دارد.

-دوره قاعدگی شما کوتاه تر یا سبک تر از حد معمول است.

-درد ناگهانی در شکم یا ناحیه کمر شما وجود دارد – در موارد نادر ممکن است تخمک بارور شده در محلی خارج از رحم کاشته شده باشد (حاملگی خارج رحمی)

برای اطلاعات بیشتر به مقاله سکس در دوران قاعدگی مراجعه کنید.


بروزرسانی :  98/09/20

By : R .Tabrizaki

نظرات

captcha Refresh
عسل
۱۳۹۹/۰۲/۱۷۰۰
پاسخسلام، من از قرص صدبارداری مارولین استفاده میکنم یک دوره 21 روزه کامل استفاده کردم تقریبا سه چهار روزه که قرص مارولین تموم‌شده بعد دوسه روز قراره پریود شم امروز صب بخاطر رابطه بدون حفاظ ک داشتم نمیدونم از قرص اورژانسی استفاده کنم یا نه؟ اگر استفاده کنم طرز استفادش چجوریه؟
خیلی ممنون میشم اگرراهنماییم کنین واقعا بیش از اندازه استرس دارم
کامش
۱۳۹۹/۰۳/۱۹۰۰

نیازی به قرص ندارید نگران نباشید

نسیم
۱۳۹۹/۰۲/۰۶۰۰
پاسخسلام من بعد رابطه بدون حفاظ دو تا قرص را خوردم اما بعد از 6 یا 7 ساعت بعدش دوباره رابطه بدون حفاظ داشتم 2 تا قرص بعدی را داروخانه گفت 72رساعت بعد بخور یعنی شب 2 تا قرص خوردم سه روز بعدم 2 تا دیگه باید بخورم درسته این ویزیت
کامش
۱۳۹۹/۰۲/۰۹۰۰

سلام 

همان 2 قرص اول کافی است . احتیاج نیست بعد از 72 ساعت دوباره قرص را مصرف کنید .

s.s
۱۳۹۹/۰۲/۰۲۰۰
پاسخدر روز سیزدهم سیکل قاعدگی من رابطه محافظت نشده داشتم پنجاه ساعت بعد دو عدد قرص اورژانسی با دز 0/75 مصرف کردم 12 ساعت بعد هم تکرار کردم احتمال داره باردار شم یا نه؟
کامش
۱۳۹۹/۰۲/۰۳۰۰

سلام .

شما در زمانیکه بیشترین احتمال بارداری وجود داشته رابطه داشته اید. داروی لوونورژسترول را به موقع مصرف کرده اید. توجه کنید مصرف این قرص فقط برای مواقع اورژانس است ( مثلا وقتی که کاندوم پاره می شود) . بهتر است قرص را بلافاصله بعد از رابطه محافظت نشده مصرف کنید . در  صورتیکه زیر دوساعت  استفراغ کردید  قرص را دوباره مصرف کنید.

 این قرص 60% از بارداری شما جلوگیری می کند.  

بهتر است بعد ازسه روز یک تست خون برای تشخیص حاملگی بدهید . 

نیاززز
۱۳۹۹/۰۱/۲۳۰۰
پاسخمن 4ساعت بعداز رابطه محافظت نشده 1عدد قرص اورژانسی0/75خوردم 12ساعت بعد هم 1عدد بعد که فهمیدم باید تو ارساعت 2عدد میخوردم باز تو هموک روز 2عدد قرص 0/75خوردم 12ساعت بعد هم 2عدد آیا برای من مشکلی بوجود میاید؟؟؟احتمال حاملگی که نیست آیا؟
کامش
۱۳۹۹/۰۱/۲۴۰۰

سلام 

خیر . احتمال حاملگی کم است و معمولا با یک عدد هم جلوگیری از لقاح انجام می شود . البته داروها را باید  مطابق دستور مصرف کرد. بهترین روش جلوگیری استفاده از کاندوم است.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...