این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

اگر زگیل دارید نگران نباشید.اگر چه زگیل بسیار شایع است ولی درمان آن کاملا ساده است.از هر 4 نفر یکی به علت زگیل به کلینیک ما مراجعه می کند. زگیل در هر 10 نفر در جهان یکی را درگیر خود کرده است. زگیل باعث مشکلات زیبایی و اختلالات روانی در فرد می شود. هم زنان و هم مردان نگران تشکیل زگیل هستند. برای درک بهتر اینکه چگونه از زگیل ها خلاص شوید، باید تصویر واضحی از یک زگیل داشته باشید و علت بوجود آمدن چنین مشکل ناخوشایندی را بدانید. بسیاری از بیماران در مورد اینکه بدانند زگیل چیست و چگونه ایجاد می شود بسیار کنجکاو هستند.


زگیل چیست؟

زگیل چیست ؟ وقتی لایه های سطحی و نیمه سطحی پوست رشد بیش از حد داشته باشد زگیل به صورت یک ضایعه دایره مانند ایجاد می شود . رشد لایه های زیرین چوست باعث مشود سلولهای بالاتر به بالا رانده شوند و در سطح پوست شاهد یک برآمدگی باشیم.
در حقیقت زگیل یک تومورهای خوش خیم پوست است که به علت عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی HPV ایجاد می شود. بنابراین زگیل ها یک بیماری پوستی هستند که از طریق عفونت ویروسی به داخل بدن منتقل می شوند.

چرا زگیل را ایجاد می شود؟
عامل ایحاد کننده زگیل جیست ؟ویروس ایجاد کننده زگیل یکی از انواع ویروس پاپیلوم است. زگیل ها می توانند درسنین مختلف ایجاد شوند. اندازه و شکل زگیل، بستگی به آن دارد که بر روی کجای بدن ایجاد شود. این بیماری می تواند به شیوه های مختلف گسترش پیدا کند . تعداد زگیل ها می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد ولی در اغلب مراجعین حدود 5-10 عدد است

زگیل های معمولی کاملا بی ضرر هستند، اغلب یکی دو تا در دستان ایجاد می شود ولی گاهی اوقات مانند رشد قارچ بعد از باران به سرعت پراکنده می شوند. تعداد زیادی روی انگشتان، پشت دست یا پا، آرنج یا زانو ناگهان رشد می کند. در بیشتر اوقات نه خارش دارند و نه اذیت می کنند. سطح زگیل ها سفت شده وترک خورده است. با گذشت زمان، ممکن است زگیل ها تیره شوند.


زگیل چقدر شایع است؟

در مراحل اول، زگیل فقط یک مشکل زیبایی است و کاملا بی ضرر است. وقتی یک مشکل جسمی یا روحی برای شما بوجود می آید. سیستم ایمنی شما ضعیف می شود. بنابراین زگیل ها به شدت رشد می کنند و در مناطق بیشتری پراکنده می شوند.باید توجه کنید که زگیل ها در صورت پراکنده شدن هم باز خطری برای سلامت نیستند. فقط باید بدانید که بعضی از زگیل های تناسلی ممکن است باعث ایجاد سرطان شوند.

چند درصد مردم به ویروس زگیل مبتلا هستند
بر طبق آمار، 65 درصد از جمعیت بالغ این ویروس را در بدن خود دارند. و 10 % مردم علایم پوستی این ویروس که زگیل می باشد را دارند. در میان همه بیماری های پوستی، این مشکل شایع ترین بیماری پس از جوش است.

زگیل ها می توانند به خودی خود از بین بروند، اغلب این اتفاق وقتی می افتد که سیستم ایمنی بدن تقویت می شود و بدن از ویروس خلاص می شود. در 80% موارد زگیل خود بخود طی 6 ماه تا دو سال از بین می رود. البته باید توجه داشت در طی این مدت شما می توانید افراد بسیاری را آلوده کنید و ویروس زا به آنها منتقل نمایید.

در کل، حدود 30 نوع از تومورهای پوستی وجود دارد که ما زگیل را می نامیم. همه آنها بی ضرر نیستند. بنابراین، قبل از از بین بردن زگیل یا هر ضایعه مشکوک با پزشک مشورت نمایید.


چند نوع زگیل وجود دارد

انواع زگیل چیست و در کدام نواحی ایجاد می شوند؟

زگیل های معمولی یا Common warts : این ها ضایعاتی هستند که در برخی از دوره های زندگی در 3 نفر از 4 نفر دیده می شود.
زگیل های تخت Flat warts : این زگیل ها صاف، دارای رنگ قهوه ای مایل به زرد هستند، 1-2 میلیمتر بلندتر از سطح پوست هستند و در صورت، پشت دست ها در کودکان یا نوجوانان، در ایت زگیل ها می توانند سوزش پوست، تحریک و قرمزی ایجاد کنند.
زگیل های پاشنه Plantar warts : تا نیم سانت می توانند بر روی پوست برآمدگی ایجاد کنند. عموما دارای بخش قایده قهوه ای رنگ هستند.
زگیل های نخی شکل یا Filiform Warts : این زگیل ها یک ارتفاع های گرد بر روی پوست با ساقه اس نازک هستند. 
زگیل تناسلی یا Genital Warts : این زگیل ها دوست دارند در مقعد، لب های بزرگ آلت تناسلی زن، و در آلت تناسلی مرد زندگی کنند. این محل ها خود نشان می دهد که راه انتقال اصلی زگیل تناسلی مرد و زگیل تناسلی زنان از طریق روابط جنسی است.
زگیل افراد مسن یا Senile warts : این آخرین نوع زگیل در طبقه بندی است. اینها نقاطی هستند که در پوست روی سر،گردن و بدن ایجاد می شود. این زگیل ها به رنگ خاکستری، قهوه ای یا سیاه هستند و از خود شوره تولید می کنند.


چطور تشخیص بدهید که این ضایعه پوستی در شما زگیل است؟

نحوه تشخیص زگیل چیست ؟ زگیل های معمولی کاملا راحت است . این زگیل ها در دست ها ایجاد می شود. اگر کودک شما یک برآمدگی با قطر 2-5 میلی متر در دست دارد که سطحش خشن و نامنظم است به احتمال زیاد یک زگیل معمولی است.
زگیل تخت مشخصا در کودکان و نوجوانان است. رشد این ضایعات عموما بر روی صورت، گردن و مچ ها است. از آنجا که اینها صاف و تقریبا هم سطح پوست هستند، می توانند به عنوان جوش و نقاط رنگدانه تلقی شوند. تفاوت اصلی زگیل در جوانان شفاف بودن آنهاست.

زگیل های پاشنه یا Plantar در پاها و کف دست قرار می گیرند، به علت ظاهر شدن آنها در پا به راحتی با میخچه اشتباه می شود. در این مورد، زگیلها ها می توانند در ویژگی های مشخص شده زیر تفاوت داشته باشند: زگیل دارای پوسته زبری است، اما به راحتی جدا می شود؛ ساختار زگیل یکنواخت نیست.

زگیل دردناک است، درحالی که میخچه به ندرت باعث ناراحتی شدید می شود. علاوه بر این، زگیل های در صورت ضربه خوردن یا دستکاری، خونریزی می کند.


به سرطان ناشی از زگیل توجه کنید

خطرناک ترین زگیل چیست و کدام نوع طگیل سریان زا است ؟ خطرناکترین زگیلی که باعث ایجاد سرطان در آلت مردان و زنان می شود ویروس پاپیلوما تناسلی است . این ویروس ایجاد زگیل تناسلی مردان و زگیل تناسلی زنان می کند و باعث سرطان می شود. این ضایعات به صورت تکی یا گروهی در آلت تناسلی مرد و بیضه ها، لب های الت تناسلی زن و کشاله ران دیده می شود. رنگ این زگیل ها عموما صورتی است.

ویروس چطور زگیل ایجاد میکند؟

مراحل ایجاد زگیل چیست ؟ ویروس پاپیلوم در سه مرحله وارد بدن می شود:

اول زیر پوست قرار می گیرد ؛
دوم به لایه بافتی، که زیر سطح پوست است وارد می شود؛
درمرحله سوم ویروس به عصب زیر پوست می رسد و در این مرحله زگیل در پوست دیده می شود.
پس از نفوذ ویروس، در بدن انسان تقریبا برای تمام عمر باقی می ماند، زگیل ها به شدت با وضعیت عاطفی بیمار مبتلا به ویروس ارتباط دارد. این بدان معنی است که هر استرس، ترس یا مشکل عاطفی می تواند موجب ظهور زگیل ها شود. 
تا زمانیکه ویروس خود را به صورت زگیل به ما نشان دهد، ما اغلب نمی فهمیم که آلوده به ویروس شده ایم.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...