این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

اگر زگیل دارید نگران نباشید.اگر چه زگیل تناسلی بسیار شایع است ولی درمان آن کاملا ساده است. از هر 4 نفر یکی برای درمان زگیل تناسلی به کلینیک ما مراجعه می کند. زگیل در هر 10 نفر در جهان یک نفر را درگیر خود کرده است. زگیل باعث مشکلات زیبایی و اختلالات روانی در فرد می شود. هم زنان و هم مردان نگران عفونت زگیل تناسلی هستند. برای درک بهتر اینکه چگونه از زگیل ها خلاص شوید، باید تصویر واضحی از یک زگیل داشته باشید و علت بوجود آمدن چنین مشکل ناخوشایندی را بدانید. بسیاری از بیماران در مورد اینکه زگیل تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود بسیار کنجکاو هستند.


زگیل چیست؟

وقتی لایه های سطحی و نیمه سطحی پوست رشد بیش از حد داشته باشد زگیل به صورت یک ضایعه دایره مانند ایجاد می شود . رشد لایه های زیرین پوست باعث می شود سلولهای بالاتر به بالا رانده شده و در سطح پوست شاهد یک برآمدگی باشیم.
در حقیقت زگیل تناسلی یک تومور خوش خیم پوستی است که به علت عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی HPV ایجاد می شود. بنابراین زگیل ها یک بیماری پوستی هستند که از طریق عفونت ویروسی به داخل بدن منتقل می شوند. زگیل تناسلی رشد خیلی نرمی روی پوست و غشا های مخاطی ناحیه تناسلی انسان دارد. این پدیده ممکن است در آلت تناسلی، مجرای ادرار، مهبل (واژن)، دهانه رحم و در اطراف آن مشاهده شود. این زگیل از طریق تماس جنسی به میزان بیشتری در میان افراد گسترش می یابد. 

چیزی بالغ بر 100 نوع HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که بیشتر از 40 نوع آن نواحی ژنیتال را تحت تاثیر قرار می دهند و همچنین می توانند فرد را در معرض ابتلا به سرطان نیز قرار دهند. به همین دلیل افراد باید با پزشک خود در مورد چگونگی محافظت بدن در برابر پاپیلوما ویروس مشورت نمایند.
اکثر عفونت های HPV به سرطان منجر نمی شوند اما بعضی از انواع HPV ژنیتال می تواند سرطان دهانه رحم، واژن و ... را ایجاد کند. اگر سن شما کمتر از 26 است با پزشک خود در مورد دریافت واکسن جلوگیری از HPV مشورت کنید. 

آیا زگیل تناسلی علائم خاصی دارد؟
در حال حاضر زگیل های تناسلی به ندرت علایم ایجاد می کنند. حدود نیمی از افراد مبتلا به HPV هیچ زگیل تناسلی ندارند. بنابراین شما می توانید HPV داشته باشید ولی از آن خبر نداشته باشید. 

زگیل تناسلی نشانه خاصی ندارد و بیشتر افراد آلوده به HPV یا پاپیلوما ویروس ممکن است تا مدت ها علائمی را مشاهده نکنند. گاهی نیز علائم به حدی خفیف است که آن ها متوجه نمی شوند آلوده شده اند. این علائم ممکن است شامل توده های بسیار ریز باشد که گاها با درد، خارش یا خونریزی همراه است. پزشکان عمدتا از طریق معاینه فیزیکی می توانند وجود زگیل های تناسلی و ابتلا به ویروس را تشخیص دهند.

زگیل تناسلی همانند یک توده کوچک و نرم در ناحیه تناسلی است که به علت انواع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این زگیل ها به راحتی می توانند از طریق تماس پوستی از فردی به فرد دیگر انتقال یابند. علائم زگیل تناسلی شامل رنگ و حالتی که دارند می توانند فرد را از وجود این ویروس آگاه سازند.

زگیل تناسلی که condylomata acuminata نیز نامیده می شود می تواند هم زنان و هم مردان را آلوده کند و اغلب بین سنین 15 تا 28 سال دیده می شود. علائم زگیل تناسلی در طول زمان خود را نشان می دهد، اما بروز علایم ممکن است چند ماه یا حتی چند سال طول بکشد. اکثر مردم ترجیح می دهند از درمان های موجود برای برداشتن زگیل های تناسلی قابل مشاهده مانند کرایوتراپی استفاده کنند.

زگیل های تناسلی کوچک، نرم، به رنگ سفید و یا خاکستری می باشند که در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. زگیل ها می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند. گاهی چندین زگیل به هم چسبیده یا خوشه ای می گردند که شبیه به گل کلم می باشند. علائم زگیل تناسلی را می توان در هر قسمت از ناحیه تناسلی زنانه و یا مردانه از جمله دیواره های واژن، گردن رحم، آلت تناسلی و در ناحیه پوست اندام تناسلی مشاهده کرد.

برخی افراد ممکن است خارش، ناراحتی یا درد ناشی از زگیل تناسلی را تجربه کنند. این درد ممکن است از طریق مقاربت و یا تماس با آن تشدید شود. در بعضی موارد، زگیل ممکن است بعد از رابطه جنسی خونریزی کند. نکته قابل توجه اینست که حذف مو از طریق موم یا اصلاح می تواند خراش های کوچکی در پوست ایجاد کند و ویروس را به راحتی وارد پوست کند. استفاده از تکنیک های مطمئن حذف مو های زائد این خطرات را کاهش می دهد.
 

بروز نشانه های زگیل تناسلی :
احتمالاً 2 تا 3 ماه پس از عفونت علائم به مرور بروز می کند اما فرد می تواند از 3 هفته تا سال های زیادی پس از عفونت علائم را داشته باشد. زگیل های دستگاه تناسلی قابل مشاهده، فقط در هنگام عفونت فعال ظاهر می شوند، اما گسترش ویروس حتی در صورت عدم مشاهده زگیل امکان پذیر است.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟
پزشک اغلب می تواند با نگاه از نزدیک به ناحیه تناسلی و مقعد، زگیل تناسلی را تشخیص دهد. او ممکن است در مورد علائم و عوامل خطر شما سوالاتی بپرسد. عوامل خطر مواردی هستند که احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر می کنند. بعضی اوقات پزشک نمونه ای از بافت زگیل را برای آزمایش مورد بررسی قرار می دهد.


چرا زگیل ایجاد می شود؟
ویروس ایجاد کننده زگیل یکی از انواع ویروس پاپیلوم است. زگیل ها می توانند درسنین مختلف ایجاد شوند. اندازه و شکل زگیل، بستگی به آن دارد که بر روی کجای بدن ایجاد شود. این بیماری می تواند به شیوه های مختلف گسترش پیدا کند . تعداد زگیل ها در هر فرد می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد ولی در اغلب مراجعین حدود 5-10 عدد است.

زگیل های معمولی کاملا بی ضرر هستند، اغلب یکی یا دو تا در دستها و پاها ایجاد می شود ولی گاهی اوقات مانند قارچ  به سرعت پراکنده شده و رشد می کنند. تعداد زیادی روی انگشتان، پشت دست یا پا، آرنج یا زانو ناگهان رشد می کند. در بیشتر اوقات نه خارش دارند و نه اذیت می کنند. سطح زگیل ها به تدریج سفت شده وترک بخورد. با گذشت زمان، ممکن است زگیل ها تیره شوند.

احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در چه افرادی بیشتر است؟

زگیل تناسلی نوعی زگیل است که در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این عارضه می تواند به صورت یک زگیل تک و یا خوشه ای بر روی پوست وجود داشته باشد. افراد معمولا با قرارگیری در معرض ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از شخصی که قبلاً به این ویروس آلوده شده است، این زگیل را دریافت می کنند.
هرکسی که با شخص آلوده رابطه جنسی داشته باشد می تواند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را دریافت کند. استفاده از کاندوم تا حدی می تواند کمک کند اما به طور کامل ایمن و قابل اطمینان نمی باشد.
همه افرادی که به HPV مبتلا می شوند دچار زگیل دستگاه تناسلی نمی شوند. بیشتر افراد هرگز این زگیل ها را نمی گیرند زیرا سیستم ایمنی بدن با ویروس مبارزه می کند. بیشتر افراد ظرف چند سال از شر این ویروس خلاص می شوند.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است نتوانند با ویروس مبارزه کنند. هنگامی که بدن نمی تواند با HPV مبارزه کند، زگیل تناسلی رشد می کند.
تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند خطر بیشتری برای ابتلا به زگیل تناسلی دارند. لذا افراد سیگاری باید مراقبت های بیشتری داشته باشند.
بعضی اوقات یک نوزاد نیز دچار زگیل تناسلی می شود. این نادر است اما یک مادر آلوده می تواند ویروس را در هنگام زایمان طبیعی به نوزاد خود منتقل کند. ممکن است زگیل بلافاصله پس از انقال ویروس ظاهر نشود. زگیل های تناسلی در کودکان می تواند نشانه سوء استفاده جنسی باشد.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود؟
زگیل تناسلی از راه های زیر از شخصی که دارای HPV است به شخص دیگری انتقال می یابد:
رابطه جنسی (واژن ، مقعد یا دهان).
تماس دستگاه تناسلی (لمس دستگاه تناسلی افراد).
زایمان (انتقال از مادر آلوده به نوزاد).
 

زگیل تناسلی چگونه انتقال می یابد؟
زگیل های تناسلی از طریق تماس پوست با پوست در حین فعالیت های جنسی مانند رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل شده و گسترش می یابند. همچنین اشتراک اسباب بازی های جنسی با یک فرد آلوده می تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد.

بیشتر بدانید : عوارض رابطه جنسی مقعدی

زگیل های تناسلی با بوسه قابل انتقال نیستند. این زگیل ها اکثرا توسط رابطه جنسی منتقل می شوند. استفاده از کاندوم در رابطه جنسی برای محافظت بیشتر توصیه می شود. هیچ گونه آزمایش خونی برای تشخیص عفونت پاپیلوما ویروس وجود ندارد و زگیل دستگاه تناسلی با معاینه تشخیص داده می شود. همچنین بسته به محل قرارگیری زگیل، ممکن است شما به معاینه داخلی در واژن یا اطراف و داخل ناحیه مقعد نیاز داشته باشید. این معاینات ممکن است کمی آزار دهنده باشند باشد معمولاً بدون درد است.

دلیل اینکه ممکن است شما به زگیل تناسلی از یک شخص آلوده گرفتار شوید اینست که اگرچه شریک زندگی شما علائمی را نشان نمی دهد اما پس از آلوده شدن به  ویروس ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا زگیل های مرئی دیده شوند.

آیا ویروس زگیل تناسلی از طریق صندلی توالت انتقال می یابد؟
شما نمی توانید بعد از نشستن یک فرد آلوده روی صندلی توالت ویروس  به زگیل تناسلی مبتلا شوید. همچنین امکان انتقال ویروس از طریق اشتراک وسایل شخصی مانند حوله مسواک فنجان و کارد و چنگال بسیار ناچیز و تقریبا صفر است زیرا ویروس در محیط خارج از بدن نمی تواند زنده بماند.
 

زگیل چقدر شایع است؟

در مراحل اول، زگیل فقط یک مشکل زیبایی است و کاملا بی ضرر است. وقتی یک مشکل جسمی یا روحی برای شما بوجود می آید. سیستم ایمنی شما ضعیف می شود. بنابراین زگیل ها به شدت رشد می کنند و در مناطق بیشتری پراکنده می شوند. باید توجه کنید که زگیل ها در صورت پراکنده شدن هم باز خطری برای سلامتی شما ندارند. فقط باید بدانید که بعضی از زگیل های تناسلی ممکن است باعث ایجاد سرطان شوند.

چند درصد مردم به ویروس زگیل مبتلا هستند؟
بر طبق آمار، 65 درصد از جمعیت بالغ این ویروس را در بدن خود دارند. و 10 % مردم علایم پوستی این ویروس که زگیل می باشد را دارند. در میان همه بیماری های پوستی، این مشکل شایع ترین بیماری پس از جوش است.

زگیل ها می توانند به خودی خود از بین بروند، اغلب این اتفاق وقتی می افتد که سیستم ایمنی بدن تقویت می شود و بدن از ویروس خلاص می شود. در 80% موارد زگیل خود بخود طی 6 ماه تا دو سال از بین می رود. البته باید توجه داشت در طی این مدت شما می توانید افراد بسیاری را آلوده کنید و ویروس زا به آنها منتقل نمایید.

در کل، حدود 30 نوع از تومورهای پوستی وجود دارد که ما زگیل را می نامیم. همه آنها بی ضرر نیستند. بنابراین، قبل از از بین بردن زگیل یا هر ضایعه مشکوک با پزشک مشورت نمایید.


چند نوع زگیل وجود دارد ؟

زگیل های معمولی یا Common warts : این ها ضایعاتی هستند که در برخی از دوره های زندگی در 3 نفر از 4 نفر دیده می شود.
زگیل های تخت Flat warts : این زگیل ها صاف، دارای رنگ قهوه ای مایل به زرد هستند، 1-2 میلیمتر بلندتر از سطح پوست هستند و در صورت، پشت دست ها در کودکان یا نوجوانان، در ایت زگیل ها می توانند سوزش پوست، تحریک و قرمزی ایجاد کنند.
زگیل های پاشنه Plantar warts : تا نیم سانت می توانند بر روی پوست برآمدگی ایجاد کنند. عموما دارای بخش قایده قهوه ای رنگ هستند.
زگیل های نخی شکل یا Filiform Warts : این زگیل ها یک ارتفاع های گرد بر روی پوست با ساقه اس نازک هستند. 
زگیل تناسلی یا Genital Warts : این زگیل ها دوست دارند در مقعد، لب های بزرگ آلت تناسلی زن، و در آلت تناسلی مرد زندگی کنند. این محل ها خود نشان می دهد که راه انتقال اصلی زگیل تناسلی مرد و زگیل تناسلی زنان از طریق روابط جنسی است.
زگیل افراد مسن یا Senile warts : این آخرین نوع زگیل در طبقه بندی است. اینها نقاطی هستند که در پوست روی سر،گردن و بدن ایجاد می شود. این زگیل ها به رنگ خاکستری، قهوه ای یا سیاه هستند و از خود شوره تولید می کنند.


چطور تشخیص بدهید که این ضایعه پوستی در شما زگیل است؟

نحوه تشخیص زگیل چیست ؟ زگیل های معمولی کاملا راحت است . این زگیل ها در دست ها ایجاد می شود. اگر کودک شما یک برآمدگی با قطر 2-5 میلی متر در دست دارد که سطحش خشن و نامنظم است به احتمال زیاد یک زگیل معمولی است.
زگیل تخت مشخصا در کودکان و نوجوانان است. رشد این ضایعات عموما بر روی صورت، گردن و مچ ها است. از آنجا که اینها صاف و تقریبا هم سطح پوست هستند، می توانند به عنوان جوش و نقاط رنگدانه تلقی شوند. تفاوت اصلی زگیل در جوانان شفاف بودن آنهاست.

زگیل های پاشنه یا Plantar در پاها و کف دست قرار می گیرند، به علت ظاهر شدن آنها در پا به راحتی با میخچه اشتباه می شود. در این مورد، زگیلها ها می توانند در ویژگی های مشخص شده زیر تفاوت داشته باشند: زگیل دارای پوسته زبری است، اما به راحتی جدا می شود؛ ساختار زگیل یکنواخت نیست.

زگیل دردناک است، درحالی که میخچه به ندرت باعث ناراحتی شدید می شود. علاوه بر این، زگیل های در صورت ضربه خوردن یا دستکاری، خونریزی می کند.

درباره سرطان ناشی از زگیل و سرطان دهانه رحم بیشتر مطالعه کنید. 

خطرناک ترین زگیل چیست و کدام نوع زگیل سرطان زاست ؟

خطرناکترین زگیلی که باعث ایجاد سرطان در آلت مردان و زنان می شود ویروس پاپیلوما تناسلی است . این ویروس ایجاد زگیل تناسلی مردان و زگیل تناسلی زنان می کند و باعث سرطان می شود. این ضایعات به صورت تکی یا گروهی در آلت تناسلی مرد و بیضه ها، لب های الت تناسلی زن و کشاله ران دیده می شود. رنگ این زگیل ها عموما صورتی است.

ویروس چطور زگیل ایجاد می کند؟

ویروس پاپیلوم در سه مرحله وارد بدن می شود:

اول زیر پوست قرار می گیرد ؛
دوم به لایه بافتی، که زیر سطح پوست است وارد می شود؛
درمرحله سوم ویروس به عصب زیر پوست می رسد و در این مرحله زگیل در پوست دیده می شود.
پس از نفوذ ویروس، در بدن انسان تقریبا برای تمام عمر باقی می ماند، زگیل ها به شدت با وضعیت عاطفی بیمار مبتلا به ویروس ارتباط دارد. این بدان معنی است که هر استرس، ترس یا مشکل عاطفی می تواند موجب ظهور زگیل ها شود. 
تا زمانیکه ویروس خود را به صورت زگیل به ما نشان دهد، ما اغلب نمی فهمیم که آلوده به ویروس شده ایم.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی :
بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی یا هر نوع STI دیگر عدم برقراری رابطه جنسی یا هرگونه تماس پوست با پوست دستگاه تناسلی است. اگر رابطه جنسی دارید، رابطه جنسی ایمن تری داشته باشید.

از کاندوم لاتکس استفاده کنید. کاندوم لاتکس ممکن است به کاهش خطر شیوع زگیل های تناسلی کمک کند.
اگر علائم ابتلا به STI دارید، رابطه جنسی نداشته باشید.
با کسی که علائم بیماری دارد یا ممکن است در معرض ابتلا به STI قرار داشته باشد، رابطه جنسی نداشته باشید.
داشتن چندین شریک جنسی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.
واکسن زگیل تناسلی می تواند در برابر ابتلا به این ویروس از شما محافظت کند.

درباره کاندوم مردانه و کاندوم زنانه برای پیشگیری از زگیل تناسلی بیشتر مطالعه کنید.

آشنایی با مراقبت های زگیل تناسلی :
آشنایی با مراقبت های زگیل تناسلی در بهتر پیش رفتن روند درمانی و بهبود سریع تر تاثیر بسزایی دارد. در برخی از افراد علائم زگیل های تناسلی ممکن است بروز کند. بدین ترتیب جهت رفع این عارضه درمان های مختلفی در دسترس است که می تواند برای شما مناسب باشد.
توجه به مراقبت های زگیل تناسلی :
زگیل تناسلی را می توان با روش های انجماد زگیل و یا جراحی حذف کرد. مراقبت های زگیل تناسلی پس از درمان نقش مهمی در تسریع بهبودی دارد. توجه به نکات زیر قابل اهمیت است:
منطقه تحت درمان را تمیز و خشک نگه دارید.
یک بار در روز در محلول آب نمکی بشویید (به آرامی و به طور کامل خشک شود).
حفاظت از محل درمان با اجتناب از تماس جنسی.
برای حذف زگیل ها ممکن است نیاز به درمان های مختلف داشته باشید. از آنجا که عفونت درمان نمی شود، زگیل ها ممکن است در آینده بروز کنند.

واکسن یکی از مراقبت های زگیل تناسلی :
نوعی واکسن وجود دارد که در برابر 9 نوع ویروس HPV که بیشتر زگیل های تناسلی و سرطان های HPV را ایجاد می کند از افراد محافظت می کند. این طرح به صورت رایگان برای جوانان 9 تا 26 ساله اجرا می شود. این امر مانع از بروز عفونت می شود اما عفونت های موجود را درمان نمی کند، بنابراین قبل از اینکه زگیل در ناحیه فعال شود، موثر است.

مراقبت های زگیل تناسلی با استفاده از کاندوم :
از کاندوم استفاده کنید. با استفاده از کاندوم هر بار که رابطه جنسی دارید، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی و سایر بیماری های STI را کاهش دهید. اگر چه استفاده از کاندوم به برخی از حفاظت ها کمک می کند اما ویروس می تواند به راحتی به هر منطقه ای که تحت پوشش کاندوم قرار نگرفته است سرایت کرده و افراد را مبتلا نماید.
 

نقش کاندوم در جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی :
افراد متاهل می توانند با استفاده از کاندوم های لاتکس از ابتلا به پاپیلوما ویروس جلوگیری کنند. کاندوم ممکن است به طور کامل از شما محافظت نکند، زیرا ویروس می تواند به ناحیه های تناسلی که تحت پوشش کاندوم قرار نگرفته اند، گسترش یابد. با این حال، کاندوم به میزان قابل توجهی خطر را کاهش می دهد، بنابراین شما باید از آن ها در هنگام رابطه جنسی استفاده کنید. 
کارشناسان بر این باورند که هنگامی که یک زگیل تناسلی وجود دارد، ویروس ممکن است به راحتی گسترش یابد، اما HPV هنوز هم می تواند حتی بدون زگیل های قابل مشاهده گسترش یابد. اجتناب از داشتن رابطه جنسی تا زمانی که درمان خود را تمام کرده اید یک راهکار عاقلانه جهت جلوگیری از انتقال آن به شریک جنسی شما می باشد.
 

تزریق واکسن زگیل تناسلی :
بیشتر سرطان های دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که یکی از عفونت های جنسی می باشد، ارتباط دارند. واکسیناسیون گسترده با واکسن HPV می تواند آمار ابتلا به سرطان دهانه رحم را در سراسر جهان کاهش دهد. تزریق واکسن زگیل تناسلی توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تأیید شده است و می تواند برای هر دو جنسیت دختر و پسر استفاده شود.

سن مناسب برای تزریق واکسن زگیل تناسلی :
واکسن HPV به طور معمول برای دختران و پسران 11 تا 12 سال توصیه می شود، اگرچه می توان آن را در سن 9 سالگی نیز تزریق کرد. برای دختران و پسران واجب است که قبل از برقراری رابطه جنسی و قرار گرفتن در معرض ویروس HPV این واکسن را تزریق کنند. هنگامی که فرد مبتلا به HPV آلوده می شود، واکسن ممکن است به اندازه کافی موثر واقع نشود. همچنین واکنش و ایمنی فرد در صورتی که واکسن را در سنین جوانی دریافت کند بسیار بیشتر و بهتر از سنین بالاتر است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که همه افراد 11 تا 12 ساله واکسن HPV را در دو دز و حداقل به فاصله هر شش ماه از هم دریافت کنند. نوجوانان 9 و 10 ساله و نوجوانان 13 و 14 ساله نیز می توانند واکسیناسیون را بر اساس برنامه زمانی با دو دز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که تزریق واکسن زگیل تناسلی با برنامه زمانی دو دوز برای کودکان زیر 15 سال موثرتر واقع می شود. 

نوجوانان و بزرگسالان که واکسن زگیل تناسلی را در سن 15 تا 26 سالگی تزریق می کنند باید سه دز واکسن را دریافت کنند. اداره غذا و داروی ایالات متحده اخیرا استفاده از Gardasil 9 را برای مردان و زنان در سنین 9 تا 45 سال را تایید کرده است.


دلیل تزریق واکسن زگیل تناسلی چیست؟
واکسن زگیل تناسلی افراد را در مقابله با ابتلا به سرطان های حاصل از نوعی ویروس به نام پاپیلومای انسانی محفوظ نگه می دارد. این یک نوع ویروس شایع است که حدود 80٪ از مردم عفونت ناشی از این ویروس را در طول عمر خود دریافت می کنند. دریافت واکسن می تواند تا حد قابل توجهی افراد را از ابتلا به این ویروس در امان نگه دارد.

چرا تزریق واکسن زگیل تناسلی به پسران و دختران توصیه می شود؟

84 کشور در حال حاضر دارای یک برنامه برای تزریق واکسن زگیل تناسلی می باشند که بیش از 20 کشور این واکسن را برای پسران و دختران ارائه می دهند. این کشور ها عبارتند از ایالات متحده، استرالیا، نیوزیلند و... بریتانیا همچنین برنامه خود را برای پسران در سپتامبر 2019 آغاز خواهد کرد.

واکسن زگیل تناسلی برای پسران محافظت مستقیم در برابر این بیماری را به همراه دارد. هر ساله در ایرلند، بیش از 6500 زن نیاز به مراقبت های بیمارستانی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارند، 300 زن مبتلا به سرطان دهانه رحم هستند و 90 زن از ابتلا به آن می میرند. هر ساله 538 سرطان مرتبط با ویروس HPV در ایرلند در زنان و مردان تشخیص داده می شود که یک چهارم آن ها متعلق به مردان است.

HSE تزریق واکسن زگیل تناسلی را به دانش آموزان در سال های اولیه بلوغ پیشنهاد می کند زیرا این واکسن در زمانی که آن ها در این سن قرار دارند بسیار بهتر عمل می کند. این واکسن دانش آموزان را قبل از ورود به بزرگسالی و ابتلا به ویروس HPV حفاظت خواهد کرد در نتیجه دریافت به موقع آن بسیار مهم است. در سن 15 سالگی افراد فقط به دریافت دو دز از این واکسن نیاز دارند، اما از 15 سالگی به بعد آن ها نیاز به دریافت سه دز برای حفاظت کامل دارند.

چه سرطان هایی به پاپیلوما ویروس مرتبط هستند؟
HPV یا پاپیلوما ویروس از طریق تماس نزدیک پوست به پوست و اغلب در طول فعالیت های جنسی بخصوص رابطه جنسی دهانی( اورال سکس ) گسترش می یابد. داشتن شریک جنسی آلوده، احتمال گسترش عفونت را افزایش می دهد. حدود 13 نوع از این ویروس می تواند منجر به سرطان HPV شود. افراد آلوده به انواع HPV با ریسک بالا برای مدت طولانی به احتمال زیاد به سرطان مبتلا می شوند.
سرطان های مرتبط با پاپیلوما ویروس :
صدها نوع مختلف HPV وجود دارد. بعضی از انواع آن معمولاً روی انگشتان، دست ها و پوست را آلوده می کنند  که می تواند باعث مشکلات جزئی مانند زگیل های پوستی رایج شوند. انواع دیگر به دستگاه تناسلی، دهان و گلو منتقل می شوند که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی یا به ندرت سرطان شود.

-سرطان دهانه رحم نوع اصلی سرطان در ارتباط با عفونت HPV است. بیشتر موارد سرطان دهانه رحم در اثر HPV بوجود می آید. سرطان دهانه رحم بسیار نادر می باشد و در انگلیس چهاردهمین سرطان شایع در زنان است. 
-بیشتر سرطان های واژن، آلت تناسلی و مقعد نیز در اثر پاپیلوما ویروس ایجاد می شوند، اما این نوع سرطان ها حتی از سرطان دهانه رحم نیز کمتر دیده می شود.
-عفونت HPV همچنین خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان های دهان و گلو را افزایش می دهد. به خصوص در افراد بالای 40 سال سرطان های لوزه در حال افزایش است.

کاهش خطر سرطان های مرتبط با پاپیلوما ویروس :
در حالی که ویروس می تواند از طریق تماس پوست به پوست گسترش یابد ، شما نمی توانید به سادگی از سرطان عبور کنید. واکسن زگیل تناسلی به محافظت در برابر سرطان HPV کمک می کند. ارائه واکسن HPV به مردان و زنان در کاهش خطر ابتلا به عفونت و در نتیجه سرطان کمک خواهد کرد. مطالعات نشان می دهد که مردان در این زمینه بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد می باشند.

آیا زگیل تناسلی در بارداری خطرناک است؟

انواع ویروسHPV یا پاپیلوما ویروس وجود دارد که برخی از آن ها منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شوند. این زگیل ها بسیار مسری هستند و از طریق روابط جنسی به راحتی از فردی به فرد دیگر پخش می شوند. این زگیل ها به صورت بیرونی در اطراف واژن، مقعد یا دهانه رحم ظاهر می شوند. زگیل تناسلی در بارداری نیز مشاهده می شود که خوشبختانه روی سلامت جنین تأثیری نخواهد گذاشت.
آیا زگیل تناسلی در بارداری منتقل می شود؟
زگیل های تناسلی در دوران بارداری به دلیل ترشح و تغییر در هورمون ها و سیستم ایمنی بدن، ممکن است سریع تر رشد کنند اما آن ها خطری جدی برای مادر یا جنین ایجاد نمی کنند. موارد نادری وجود دارد که مادران HPV را منتقل کرده و باعث انتقال آن به نوزاد می شوند اما کودک معمولاً با استفاده از مداخله اولیه پزشکی توسط پزشک قادر به غلبه بر علائم خواهد بود.

درمان زگیل ناحیه تناسلی در بارداری :
زگیل تناسلی معمولاً در دوران بارداری عوارضی ایجاد نمی کند لذا ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که در دوران بارداری زگیل را درمان نکنید. این موضوع ممکن است باعث افزایش رشد زگیل شود اما تهدیدی برای سلامتی شما در دوران بارداری ایجاد نمی کند. با این وجود، اگر پزشک شما تصمیم به برداشتن دارد، روش های بیشماری برای از بین بردن زگیل تناسلی در دوران بارداری وجود دارد که می تواند از جمله آن به روش انجماد زگیل، جراحی یا لیزر زگیل تناسلی اشاره کرد.

در صورت عدم درمان در دوران بارداری جهت جلوگیری از انتقال پاپیلوما ویروس یا ویروس زگیل تناسلی در این مدت بهتر است که با پزشک خود صحبت کنید و از راهکار های مناسب مطلع شوید. برخی از دارو های تجویزی نیز ممکن است برای درمان زگیل تناسلی در بارداری استفاده شود که باید طبق نظر پزشک تجویز شوند.


انواع روش های درمانی زگیل تناسلی.
آیا می دانید انواع درمان زگیل تناسلی کدامند؟ زگیل های تناسلی هنگامی ظاهر می شوند که یک عفونت HPV کم خطر باعث ایجاد تغییرات غیرطبیعی در سلول های پوستی شود و به رشد گوشتی بدون درد تبدیل شود. درمان های مختلفی برای بهبود عفونت HPV وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

انواع درمان زگیل ناحیه آلت :
درمان به صورت موضعی :
کرم های تجویز شده و محلول های مایع مانند Warticon و Condyline حاوی پودوفیلوتوکسین هستند که عصاره گیاهی است که خاصیت ضد ویروسی دارد. این روش های درمانی بطور مستقیم روی زگیل اعمال می شوند و با سرکوب ویروس و جلوگیری از انتشار و تکثیر آن کار می کنند. سرانجام سلول های زگیل از بین می روند و با بافت جدید پوست جایگزین می شوند.
روش کرایوتراپی :
در این روش درمان ویروس زگیل با انجماد از طریق استفاده از نیتروژن مایع صورت می گیرد. پزشک نیتروژن را مستقیماً روی زگیل اعمال می کند که ممکن است باعث احساس سوزش خفیف تا متوسط در طول درمان شود. پس از آن پوست رو و اطراف زگیل تاول می زند که در طی 7-14 روز خشک می شود و بهبود می یابد. ممکن است زگیل در این مدت از بین برود، اگرچه ممکن است برخی از زگیل ها به بیش از یک مرحله درمان نیاز داشته باشند.
تری کلرواستیک اسید :
 این روش برای درمان زگیل های مرئی استفاده می شود و مستقیماً توسط پزشک یا سایر متخصصین آموزش دیده پزشکی روی زگیل اعمال می شود. این اسید برای از بین بردن رشد با از بین بردن پروتئین ها در سلول های زگیل استفاده می شود. این روند هفتگی تکرار می شود تا اینکه زگیل کاملاً از بین برود و می تواند بین 6-10 هفته طول بکشد. این می تواند در مورد بیماران باردار در مواردی که سایر روش های درمانی ایمن نیستند مورد استفاده قرار گیرد.
لیزر :
 درمان پاپیلوما ی آلت  تناسلی  با لیزر نیز انجام می شود. نور ناشی از لیزر، گلبول های قرمز خون را در زگیل گرم می کند و آن ها را از بین می برد. از بین بردن لیزر می تواند باعث ایجاد درد خفیف شود. به طور کلی بیهوشی لازم نیست و 2-4 هفته طول می کشد تا پوست بهبود یابد. برداشتن لیزر روشی نسبتاً جدید برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی است.

جراحی زگیل تناسلی چگونه است؟
جراحی زگیل تناسلی به معنی قطع زگیل ها با یک چاقوی جراحی از روی پوست است. در واقع زگیل های قابل مشاهده روی آلت تناسلی یا واژن یا اطراف مقعد با برش از بدن خارج می شوند. این زگیل ها اگر روی دهانه رحم قرار داشته باشند با استفاده از لیزر یا برش حلقوی الکتروشیمیایی (LEEP) برداشته می شوند.

جراحی زگیل تناسلی :
این عمل به طور معمول در مطب یا کلینیک پزشک یا مرکز جراحی و سرپایی برای بیمار انجام خواهد شد. شما دارویی دریافت می کنید که ناحیه اطراف زگیل را بی حس می کند (بی حسی موضعی). بعد از برش زگیل ها، بخیه ها معمولاً برش ها را می بندند.
زمان بهبودی پس از جراحی زگیل تناسلی بستگی به محل و تعداد زگیل های برداشته شده دارد. بیشتر افراد طی 1 تا 3 روز قادر به بازگشت به فعالیت های عادی خواهند بود. بهبود کامل از 2 تا 4 هفته طول می کشد. جای زخم ممکن است مشاهده شود.
در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:
•    خونریزی که بیش از 1 هفته طول بکشد.
•    تب
•    درد شدید
•    ترشحات بد بو یا زرد رنگ که ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.
از برقراری رابطه جنسی تا زمانی که ناحیه کاملا بهبود یابد. (معمولاً 1 تا 3 هفته بسته به اندازه ناحیه تحت درمان).

خطرات جراحی زگیل تناسلی :
•    خون ریزی
•    عفونت که ممکن است پس از انجام این جراحی آنتی بیوتیک دریافت کنید تا خطر عفونت کاهش یابد.
•    درد که ممکن است بعد از عمل چندین روز به دارو احتیاج داشته باشید.
گاهی جراحی زگیل تناسلی ممکن است عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نکند. ویروس ممکن است بعد از برداشتن زگیل در حالت غیرفعال در بدن باقی بماند. در نتیجه در بعضی مواقع فردی که تحت درمان زگیل تناسلی قرار دارد ممکن است هنوز هم بتواند عفونت را گسترش دهد.
اهمیت درمان زگیل در ناحیه آلت  زنان
اهمیت معالجه زگیل تناسلی در زنان را نباید فراموش کرد. خوشبختانه بیشتر سویه های این زگیل ها پس از تقریباً 1 سال توسط بدن پاک می شوند. با این حال تحقیقات اخیر نشان داده است که عفونت باقی مانده از این زگیل ها در دوران یائسگی بر زنان تأثیر می گذارد. هنوز مشخص نیست که آیا این امر واقعاً در اثر فعال شدن مجدد ویروس در اثر عفونت خفته ایجاد شده است یا خیر.


آیا زنان می توانند زگیل تناسلی را به مردان انتقال دهند؟
بله. اگرچه به نظر می رسد ویروس HPV در مردان سریعتر پاک شود و احتمال بروز علائم آن نیز کمتر است اما مردان هنوز هم می توانند ویروس را از زنان دریافت کنند. HPV یکی از دلایل عمده سرطان دهان و گلو در مردان است. مردان می توانند زگیل تناسلی را دریافت نمایند و البته مردان مبتلا به HPV می توانند ویروس را به دیگران نیز منتقل کنند.

اگر زگیل تناسلی در زنان درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟
در بیشتر موارد بدن فرد به تنهایی عفونت را پاک می کند اما برخی از خانم ها دچار زگیل تناسلی یا دیسپلازی سلولی می شوند. این امر به تغییراتی در سلول های بدن فرد مربوط می شود که سرانجام منجر به سرطان دهانه رحم خواهد شد و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در زنان در سراسر جهان است.

آیا زگیل تناسلی در زنان کشنده است؟
این ویروس به خودی خود کشنده نیست. با این حال برخی از سویه های HPV در صورت عدم درمان می توانند باعث ایجاد انواع مختلفی از سرطان شوند. سویه های پر خطر HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد و دهان شوند. در حقیقتHPV  کشنده ترین STD پس از HIV است. فقط در ایالات متحده سالانه حدود 4000 نفر در اثر سرطان های مرتبط با HPV می میرند.

زنان با کدام راهکار خانگی می توانند از شر زگیل تناسلی رها شوند؟
در میان دارو های خانگی از عصاره چای سبز، سرکه سیب و روغن درخت چای برای مدت زمانی طولانی جهت تخفیف علایم  زگیل تناسلی در زنان استفاده شده است.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...