این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

خواص جادویی داروی جینکو بیلوبا (Ginkgo Biloba)

خواص جادویی داروی جینکو بیلوبا (Ginkgo Biloba)
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/05 0 نظر

جینکو بیلوبا از لحاظ پزشکی، خواص جادویی زیادی دارد؛ این گیاه بیشتر به‌عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده و از پرفروشترین مکمل های گیاهی است.

خواص جادویی داروی جینکو بیلوبا  (Ginkgo Biloba)

 جینکو بیلوبا از لحاظ پزشکی، خواص جادویی زیادی دارد؛ این گیاه بیشتر به‌عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده و از پرفروشترین مکمل های گیاهی است.نام علمی گیاه Ginkgo biloba  است و بخش مورد استفاده آن عصاره‌ی برگ آن گیاه است. گیاه بیلوبا در مناطق معتدله مرطوب بخوبی رشد کرده و دارای برگ‌های سبزروشن و به شکل باد بزن است. برگ‌ها و دانه داخل میوه‌ی این درخت، خواص دارویی دارند، بذرهای جینکو هزاران سال است که در طب سنتی کشور چین استفاده می‌شود و در دست‌نوشته‌های زبان سانسکریت نیز از اثرات عصاره آن بعنوان اکسیر طولانی‌کننده‌ی عمر انسان صحبت شده است.
برای آشنایی بیشتر با خواص جادویی این گیاه با ما در وب‌سایت کامشیار همراه باشید.

ترکیبات مهم و موثر در جینکو :

هزاران تحقیق بالینی درجهت شناخت ارزش و خواص جینکو انجام شده و اطلاعات مهمی نیز استخراج شده است. برگ‌ها، قسمت مورد استفادهی جینکو است که ترکیبات آن بشدت تحت‌تاثیر فصل برداشت آن گیاه است. بیشترین درصد تغییرات و مواد آن نیز، مربوط به فصل پاییز می‌باشد.

بطور خلاصه می‌توان گفت که ترکیبات مهم آن شامل موارد زیر است:

-اسیدهای آلی (Organic acids): شامل اسید وانیلیک (Vanillic)، شیکمیک (Shikimic)، آسکوربیک (Ascorbic)، و مشتقات اسید بنزوئیک (Benzoic acid).
-ترپنوئیدها (Terpènes): شامل جینکو لیدهای A، B، C،J  و M و بیلوبالیدها (Bilobalides).
-فلاونوئیده (flavonoids): تعداد زیادی فلاونوئید مختلف تاکنون در برگ‌های جینکو کشف شده‌اند.
-سایر ترکیبات: الکل‌ها (Alcohols)، کربوهیدرات‌ها (carbohydrates)، کربورهای خطی و کتون‌های دانه، اسیدآمینه (Amino acid)، آلکالوئیدها (alkaloids)، فنول‌ها (Phenols) و گلوکزیدهای سیانوژنیک است.

جینکو بیلوبا چه کاری با بدن می‌کند!؟

همانطور که اشاره شد جینکو یک گیاه دارویی ارزشمند و کهن است؛ و عصاره‌ی برگ آن، فعالیت بیولوژیکی فراگیری دارد که در پیشگیری و درمان بیماری‌های زیر موثر است:

- جینکو موثر برای بهبود حافظه و مطالعه :

رژیم غذایی سالم و مقوی، برای کارکرد بدن و عمل‌کرد مفید مغز در زمان مطالعه بسیار ضروریست. عصاره‌ی برگ آن گردش خون را به مغز افزایش و قند بیشتری را وارد سلول‌های مغزی کرده و نقل و انتقال پیام‌های عصبی را بهتر و سریع‌تر می‌کند و نهایتا حافظه‌ی کوتاه مدت و توانایی‌های فکری را بهبود خواهد داد.

-محافظت از مغز و درمان آلزایمر :

اجتماع پلاک‌های بتاآمیلوئید (Amyloid beta) در مغز بیماران آلزایمری (Alzheimer) با پیشرفت این بیماری مرتبط است و سبب مرگ نورون‌ها می‌شود. بررسی‌های اخیر نشان داده گیاه جینکو می‌تواند از نورون‌های حساس در برابر اثرهای تخریب‌کننده‌ی بتاآمیلوئید محافظت کند و همچنین در درمان اختلال در حافظه به دلیل پیری یا بیماری (دمانس مغزی-dementia) مفید است.

-تقویت قوای جنسی :

ثابت شده که جینکو باعث بهبود فرایند جریان خون و اکسیژن ‌رسانی بافت‌هاست؛ پس باعث نعوظ بهتر مردان می‌شود و بنابراین رضایت‌مندی زناشویی و لذت رابطه‌ی جنسی را افزایش داده و این گیاه برای بهبود ناتوانی جنسی به‌دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی موثر است.

-جلوگیری از سکته‌ قلبی و مغزی :

عصاره‌ی خالص در برگ جینکو، ترکیباتی دارد که، فعال ‌کننده‌ی جریان‌خون و تسطیع‌کننده عروق شریانیست که این مسبب خون رسانی بیشتر به بافت‌هاست. همچنین غلظت و چسبندگی خون (viscosity) را کاهش داده و از جمع شدن جرم‌ و چربی‌ها در رگ‌ جلوگیری می‌کند. بنابراین خطر سکته‌ی قلبی یا مغزی و تشکیل لخته را کاهش می‌دهد.

-تسکین وزوز یا طنین گوش :

صدای وزوز گوش در برخی افراد، حالتی آزار دهنده است؛ داروی جینکو گردش‌خون در برخی از آن مویرگ‌ها را تحریک کرده و نهایتا می‌تواند باعث تسکین گوش بشود.

-مقابله با بیماری رینود :

گاهی اختلال در گردش خون بصورت سرد، سفید و بی‌حس شدن انگشتان در فصل زمستان خود را نمایان می‌کند که به آن رینود گویند (Raynaud's disease). بعضا دیده شده که این قضیه دردناک و برای بسیاری آزاردهنده است و داروی جینکو در این مورد، کارساز و مفید است.

-تحریک گردش خون مغزی :

نارسایی جریان خون درمغز عامل اظطراب، دلهره، مشکلات رایج شنوایی و کاهش حافظه و تمرکز کردن شده و این مسایل می‌توانند با جینکو بیلوبا کاهش یافته و یا تا حدی درمان بشوند.

-ضد افسردگی :

اکثر پزشکان داروهای ضد افسردگی که شیمیایی هستند را برای بیمارانشان توصیه می‌کنند، اما متدهای طبیعی نیز وجود دارند، عصاره‌ی گیاه جینکو در کاهش افسردگی در اشخاص زیر 50 سال و سالمندان مفید است؛ چراکه آنان بدلیل کاهش خون‌رسانی به مغز از فقدان حافظه در رنج و ناراحتی هستند.

-سایر فواید :

-کاهش تخریب شبکیه چشم، که بدلیل تخریب ماکولار (macular) به‌وقوع پیوسته باشد..
-جلوگیری از کری، ناشی از کاهش خون‌رسانی.
-تاثیر مفید بر دستگاه تناسلی مرد و سیستم تولید مثل جنسی مردان.

بیشتر بخوانید: روش‌های معجزه‌آسا برای ارتقای رابطه جنسی زناشویی

عوارض جانبی :

عوارض جانبی جینکو بیلوبا شامل سردرد ، ناراحتی معده و واکنش های آلرژیک پوستی است. اگر بزرگتر هستید ، خطر خونریزی شناخته شده دارید یا باردار هستید ، باید بدانید که جینکو بیلوبا ممکن است خطر خونریزی را در بدن افزایش دهد.

بروزرسانی :  98/12/03

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...