این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

سوزاک

سوزاک

سوزاک – عفونت های گنوکوکی و راه های درمان آن 
گنوره یا سوزاک یک عفونت جنسی است که توسط یک باکتری به نام Neisseria gonorrhoeae یا گنوکوک ایجاد می شود. سوزاک پس از عفونت کلامیدیایی  شایع ترین بیماری STD است.  در بیشتر موارد، افراد مبتلا  ، مردان و زنان جوان زیر 25 سال هستند.
عفونت چطور ممکن است به من منتقل شود؟

باکتری ها عمدتا در ترشحات آلت تناسلی مردان و یا مایع واژینال یافت می شوند.
گونوره از طریق رابطه جنسی واژینال، اورال سکس (انجام یا دریافت) یا رابطه جنسی مقعدی می تواند منتقل شود. زمانی که غشای مخاطی نواحی مختلف بدن ، در تماس با ترشحات غشای مخاطی آلوده ( ترشحات واژن ، دهان یا مقعد ) فرد دیگری یا مایع منی آلوده قرار گیرد، باکتری می تواند منتقل شود.
گنوره حتی اگر آلت تناسلی یا زبان کاملا وارد واژن نشود هم می تواند منتفل شود. اگر واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی مرد یا دهان در تماس با ترشحات آلوده قرار گیرند؛ انتقال امکان پذیر است.
حتی یک زن که رابطه جنسی مقعدی نداشته باشد می تواند باکتری را به وسیله دستمال توالت از نواحی آلوده ژنیتال خود به ناحیه مقعد و رکتوم منتقل کند. 
عفونت های چشمی در بزرگسالان ممکن است هنگامی رخ می دهد که ترشحات آلوده در حین فعالیت جنسی با چشم ها تماس پیدا کند  و یا باکتری ها از طریق دست به چشم منتقل شود.
این باکتری همچنین می تواند از مادر به نوزاد حین زایمان طبیعی و از طریق کانال تولد آلوده منتقل شود. ابتلا به این باکتری در نوزادان می تواند به عفونت چشمی ، پنومونی یا سایر عوارض منجر شود. اگر باردار هستید و احتمال می دهید مبتلا به گونوره باشید، قبل از اینکه نوزاد شما متولد شود، حتما اقدام به انجام آزمایش و درمان کنید.

سوزاک در صورتی که درمان نشود  می تواند باعث کوری دائمی در یک نوزاد تازه متولد شده شود. شایع ترین علائم در نوزادان مبتلا شامل موارد زیر است:
 conjunctivitis و pneumonia، که معمولا 5 تا 12 روز پس از تولد ایجاد می شود.


سوزاک از طریق چیزهایی مانند دست دادن و استفاده از صندلی توالت آلوده سرایت نمیکند. 
سوزاک همچنین به وسیله بوسیدن،در آغوش گرفتن، استفاده از استخر یا حمام، حوله یا ظرف غذای مشترک و آلوده منتقل نمی شود زیرا باکتری ها نمی توانند مدت طولانی در خارج از بدن انسان زنده بمانند.

در کودکان، سوزاک ممکن است نشانه احتمالی سوء استفاده جنسی باشد.
اگر به سوزاک مبتلا شوم چه علائمی خواهم داشت ؟
حدود یک نفر از هر 10 مرد آلوده و تقریبا نیمی از زنان آلوده هیچ علائم و نشانه ای را تجربه نمی کنند.
بسیاری از مردان علائم را به طور متوسط در عرض دو روز تا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی  نشان می دهند ولی بروز علائم طیف وسیعی از یک تا 30 روز را شامل می شود. اگر چه اکثر زنان آلوده بدون علامت باقی می ماند، اما در صورت بروز هم ، علائم غالبا ظرف 10 روز از عفونت ایجاد می شوند.
مردان ممکن است بدون علامت باقی بمانند و یا ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

ترشحات زرد یا سفید رنگ از آلت تناسلی
سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
ادرار کردن بیشتر از حد معمول (تکرر ادرار)
درد یا تورم بیضه ها
زنان معمولا بدون علامت هستند اما ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

ترشحات غیرعادی از واژن که زرد و یا گاهی خونی است.
سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
هنگامی که این عفونت به لوله های فالوپی گسترش می یابد، برخی از زنان هنوز نشانه ای ندارند. بعضی دیگر ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنند که می تواند نشان دهنده این باشد که عفونت به بیماری التهابی لگن پیشرفت کرده است: 
درد شکم
 کمر درد
درد در هنگام مقاربت 
خونریزی بین دوره های قاعدگی 
حالت تهوع 
تب
هم زنان و هم مردان ممکن است دچار عفونت در رکتوم یا مقعد شوند. در این صورت در حدود 90٪ موارد ، هیچ علائمی وجود ندارد. ولی در صورت بروز تظاهرات ، علائم می تواند شامل خارش و ترشحات مقعد در هنگام دفع مدفوع باشد.

عفونت های گنوکوکی دهان و گلو معمولا بدون علامت هستند. در صورت وجود، علائم عبارتند از درد و قرمزی در دهان یا گلو. برای تعیین اینکه آیا گونوره  باعث ایجاد این علائم شده است یا خیر ، از تست کشت گلو استفاده می شود.

اگر باکتری گنوکوک چشم را آلوده کند. علائم ظاهر شده در ملتحمه عبارتند از قرمزی، خارش، و تخلیه چشم.

چطور می توانم سوزاک را تشخیص دهم؟
اگر از علائم سوزاک یا سایر بیماری های  STIمانند عفونت کلامیدیایی رنج میبرید  باید حتما به یک کلینیک سلامت جنسی برای چکاپ بهداشت و سلامت جنسی خود مراجعه کنید. برخی از علائم عفونت گنوکوکی و عفونت کلامیدیایی بسیار شبیه به یکدیگر هستند بنابراین بسیار مهم است که برای تشخیص درست عفونت به متخصص مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.


در مورد علائم عفونت کلامیدیایی بیشتر بخوانید.


چند گزینه مختلف برای تشخیص عفونت با گنوکوک، مانند آزمایش ادرار یا آزمایش نمونه با سواپ وجود دارد. همچنین معاینه دستگاه تناسلی شما توسط متخصص و بررسی ضایعات و ترشحات احتمالی به تشخیص کمک خواهد کرد. مهم است که در اسرع وقت آزمایش انجام شود زیرا سوزاک در صورت عدم درمان ، می تواند باعث مشکلات جدی در دراز مدت از جمله بیماری التهابی لگن (PID) در زنان یا ناباروری و آسیب های جبران ناپذیر دستگاه تناسلی زن شود.

.

در مورد خدمات کلینیک سلامت جنسی بیشتر بخوانید.


برای درمان سوزاک چه کاری باید انجام دهم؟
گونوره معمولا با تزریق یک دوز آنتی بیوتیک و یا تجویز تک دارویی یک آنتی بیوتیک درمان می شود. مگر آنکه عفونت باعث صدمه های بیشتر شده باشد و نیاز به داروهای همراه دیگری برای درمان داشته باشید . با درمان موثر، بیشتر علائم شما باید ظرف چند روز بهبود یابد. افراد مبتلا به گونوره اغلب با کلامیدیا هم آلوده می شوند؛ بنابراین، در بیماران مبتلا به گونوره، اغلب دارویی برای پوشش کلامیدیا نیز تجویز می شود، زیرا هزینه درمان کمتر از هزینه آزمایش برای کلامیدیا است. با توجه به دستورالعمل های درمان CDC  ، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیازی به بررسی مجدد بیماران پس از درمان ندارند، مگر اینکه بیمار هنوز علائم داشته باشد و یا به عفونت مجدد مشکوک شده باشد.

معمولا توصیه می شود که یک یا دو هفته پس از درمان مجددا توسط پزشک ویزیت شوید تا آزمایش دیگری انجام شود تا ببینید آیا بدن شما از عفونت پاک شده است یا خیر.

همچنین به یاد داشته باشید که شما باید از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید تا وقتی که پزشک به شما بگوید عفونت کاملا از بین رفته است .

اگر شما سابقا یک نوبت برای سوزاک به صورت موفق درمان شده اید ، دیگر نیازی به درمان مجدد ندارید مگر آنکه اخیرا با شریک جنسی جدیدی رابطه داشته اید و اکنون مجددا دچار علائم سوزاک شده اید.
آیا من در معرض خطر ابتلا به سوزاک هستم؟ 
هر کسی که فعالیت جنسی داشته باشد و از نظر جنسی فعال باشد ممکن است به سوزاک مبتلا شود، به ویژه افرادی که مرتبا شریک جنسی خود را عوض می کنند یا کسانی که بدون کاندوم سکس می کنند. اگر شما اخیرا با یک پارتنر جدید رابطه داشته اید و یا پارتنر شما به یک عفونت جنسی مبتلا شده است ، شما در معرض ابتلا به سوزاک هستید.


چطور می توانم از ابتلا به سوزاک جلوگیری کنم؟
سوزاک و دیگر موارد عفونت های جنسی با استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مناسب و اقدامات احتیاطی دیگر میسر می شود از جمله:
 استفاده از  کاندوم مردانه یا کاندوم زنانه در هر بار که سکس واژینال دارید، یا کاندوم های مردانه در طول رابطه جنسی مقعدی
به اشتراک گذاری وسایل و اسباب بازی های جنسی به شدت باعث منتقل شدن عفونت های جنسی می شود. شستن آنها و یا پوشاندن آنها را با یک کاندوم جدید قبل از آنکه هر کس دیگری از آنها استفاده کند در جلوگیری از ابتلا به عفونت موثر است.
اگر نگرانید که ممکن است به یکی از عفونت های جنسی مبتلا شده باشید، برای دریافت مشاوره از کلینیک سلامت جنسی و یا سامانه غیرحضوری کلینیک مجازی استفاده کنید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...