این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

رابطه جنسی دردناک

رابطه جنسی دردناک

گاهی بیماران برای درمان رابطه جنسی دردناک یا درمان دخول دردناک به کلینیک سکس تراپی کامش مراجعه می کنند و مشخص می شود که واژینیسموس دارند و باید درمان واژینیسموس برای انها انجام شود. دخول دردناک همواره یکی از جدی ترین مشکلات مراجعین به کلینیک است. رابطه جنسی به هیچ عنوان نباید برای طرفین دردناک باشد و در صورت بروز هرگونه درد در هنگام دخول باید سریعا پیگیری های لازم انجام شود. به رابطه جنسی دردناک دیسپارونی نیز گفته می شود.

رابطه جنسی دردناک چیست و چگونه بر زنان تاثیر می گذارد ؟

درد در طول رابطه جنسی یا دیسپارونی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه جنسی بین زوجین شود. دخول دردناک علاوه بر درد جسمی می تواند اثرات عاطفی منفی نیز داشته باشد. گزینه های درمانی زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد، بنابراین بیماران باید درمورد علائم خود با پزشک صحبت کنند. زیرا ابتدا باید علت این درد در بیمار تشخیص داده شود. با درمان علت، این درد نیز از بین خواهد رفت. 
تنها نکته مهم این است که شما به عنوان یک زن باید بدانید که در طول رابطه جنسی نباید هیچگونه دردی را متحمل شوید و رابطه جنسی باید برای شما لذت بخش باشد. با ادامه دار شدن این درد میل جنسی شما به مرور زمان کاهش خواهد یافت و مشکلات عاطفی با همسر پس از آن جبران ناپذیر خواهد بود.

رابطه جنسی دردناک در اثر چه عواملی ایجاد می شود ؟ 

در بسیاری از موارد، رابطه جنسی دردناک به علت خشکی واژن و استفاده نکردن از روان کننده مناسب ایجاد می شود. در این موارد خشک بودن واژن در هنگام دخول اگر دلیل هورمونی نداشته باشد (مثل یائسگی و بارداری) به احتمال زیاد به علت عدم آمادگی زن برای دخول است. شما باید برای حل این مشکل و رفع درد مقدمه رابطه جنسی را طولانی تر کنید تا زن نیز به خوبی تحریک شود و واژن او به صورت طبیعی رطوبت لازم را داشته باشد. اگر زن به اندازه کافی تحریک نشده باشد ممکن است خشکی واژن برای وی در طول رابطه ایجاد حس درد کند.
 در برخی موارد دیگر غیر از خشکی واژن، دخول دردناک برای زنان می تواند مربوط به یکی از علت های زیر باشد : 

-واژینیسموس : یک بیماری نسبتا شایع است که در آن انقباض شدید و غیر ارادی عضلات واژن مانه از دخول می شود و یا دخول را بسیار درناک می کند.

-عفونت های جنسی : انواع عفونت های واژینال می توانند باعث درد و خونریزی و مشکلات جدی برای رابطه جنسی شوند. این عفونت ها می تواند شامل سوزاک، زگیل تناسلی، تبخال تناسلی و ... باشد.

-مشکلات دهانه رحم : آلت تناسلی مرد با حداکثر نفوذ می تواند به دهانه رحم برسد. بنابراین، مشکلات مربوط به دهانه رحم (مانند عفونت و سرطان دهانه رحم) می تواند باعث ایجاد درد در هنگام نفوذ عمیق شود.

-مشکلات رحمی : این مشکلات ممکن است شامل فیبروم هایی باشد که می توانند باعث ایجاد درد در روابط عمقی شوند.

-آندومتریوز: شرایطی است که آندومتر(بافت داخلی رحم) در خارج از رحم رشد می کند و می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود.

-مشکلات تخمدان : چنین مشکلاتی ممکن است شامل کیست تخمدان باشد. گرچه ورود آلت ارتباطی به تخمدان ها ندارد اما آسیب دیدگی این نواحی می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود.

-بیماری التهابی لگن : اگر بافت های عمیق داخل لگن دچار التهاب شوند در اینصورت فشار ناشی از نزدیکی باعث حس یک درد عمیق می شود.

-حاملگی خارج رحمی : حاملگی که در آن تخم بارور شده در خارج از رحم ایجاد می شود. و علاوه بر درد می تواند مشکلات دیگری به وجود بیاورد.

-آتروفی و شلی واژن در یائسگی : بافت واژن می تواند رطوبت و ضخامت طبیعی خود را از دست داده و خشک ، نازک و ملتهب شود. این تغییرات به علت تغییرات هورمونی در یائسگی بسیار شایع است.

-رابطه جنسی بعد از زایمان یا عمل جراحی دیگر : اگر شما کمتر از دو هفته بعد از زایمان و یا هر عمل جراحی دیگری اقدام به رابطه جنسی کنید ممکن است رابطه جنسی دردناک باشد. بنابراین بهتر است تا طی شدن دوران نقاهت پس از عمل صبر داشته باشید.

-صدمه به ناحیه تناسلی و واژن : این صدمات ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا بریدگی (اپیزوتومی) در پرینه (ناحیه پوست بین واژن و مقعد) باشد که در حین زایمان ایجاد می شود.

-مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی : انواع مشکلات پوستی که باعث ایجاد زخم، خراش، خونریزی و یا خشکی می شوند می توانند رابطه جنسی دردناک را ایجاد کنند.

علت رابطه جنسی دردناک چگونه تشخیص داده می شود ؟ 

پزشک شما می تواند علت اصلی رابطه جنسی دردناک را با در اختیار داشتن سابقه کامل بیماری های شما، معاینه لگن و ناحیه تناسلی، درخواست آزمایش های لازم برای عفونت ها و گاهای سونوگرافی از ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

درمان رابطه جنسی دردناک

برخی از درمان های رابطه جنسی دردناک نیازی به مداخله پزشکی ندارند. به عنوان مثال، در مورد رابطه جنسی دردناک بعد از بارداری، حداقل شش هفته پس از زایمان صبر کنید. و یا در مواردی که خشکی واژن وجود دارد، روان کننده های مبتنی بر آب را امتحان کنید.
برخی از درمان های مربوط به رابطه جنسی دردناک نیاز به مراقبت پزشک دارند. اگر خشکی واژن به دلیل یائسگی است، در مورد کرم های استروژن، قرص، حلقه یا سایر داروهای تجویز شده از یک پزشک توضیح بخواهید. سایر علل مقاربت دردناک نیز ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشد.
در برخی موارد نیز درمان های روانی برای افراد لازم است. مانند برخی موارد واژینیسموس و یا مشکلات رابطه ای با همسر.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...