این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

تجاوز جنسی

تجاوز جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 3,024

چگونه تجاوز جنسی می تواند سلامت جسمی شما را حتی تا چندین سال بعد تحت تاثیر قرار دهد؟ واکنش طبیعی بدن برای مقابله با ترس از تجاوز جنسی می تواند بر سلامت جسمی درازمدت شخص تأثیر منفی داشته باشد. مشاوره جنسی می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

 

 

تاثیر تجاوز جنسی بر سلامت جسمی 

 

واکنش طبیعی بدن به مواجهه با ترس از تجاوز جنسی ممکن است تأثیرات منفی بر سلامت جسمی فرد را درازمدت داشته باشد. به عنوان راهکاری برای مقابله با این تجربه ناخواسته، مشاوره جنسی به شدت توصیه می‌شود. یک مطالعه اخیر که در نشست سالانه انجمن ناباروری آمریکا ارائه شد، نشان داد که افرادی که سابقه آزار و اذیت جنسی داشته‌اند، با افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، سطوح تری‌گلیسیرید بالا و کیفیت خواب ضعیفتری مواجه می‌شوند. از میان 300 نفر شرکت‌کننده در این مطالعه، 19 درصد از آزار و اذیت جنسی در محل کار گزارش داده‌اند، 22 درصد سابقه تجاوز جنسی داشته‌اند و 10 درصد اعلام کرده‌اند که با هر دو تجربه کرده‌اند. این یافته‌ها نشان‌دهنده اهمیت مشاوره جنسی به عنوان یک ابزار موثر در بهبود سلامت جسمی و روانی افراد می‌باشد.


 

یک مطالعه ملی در مورد آزار و اذیت جنسی ، خشونت جنسی  وتجاوز جنسی در فوریه 2018 گزارش داد که 81 درصد از زنان در طول زندگی خود به نوعی آزار جنسی یا تجاوز جنسی را تجربه کرده اند.

 

خشونت جنسی و فقر اقتصادی چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

 

مرکز منابع ملی خشونت جنسی همچنین گزارش می دهد که در هر لحظه 5 زن مورد تجاوز قرار می گیرند،1نفر از هر3 زن برخی از انواع خشونت جنسی را تجربه می کنند و تقریبا دو سوم از دانش آموزان کالج آزار و اذیت جنسی را تجربه خواهند کرد. این به این معنی است که زنان زیادی بالقوه از عوارض درازمدت تجاوز جنسی رنج می برند. کلینیک کامشیار در این مقاله به این مورد پرداخته است.

 

تجارب قربانیان  تجاوز جنسی

 

برای بازماندگان از تجاوز جنسی، افزایش علائم افسردگی، اضطراب و خواب نیز با اختلالات بالینی همراه بود.به عبارت دیگر، آزار و اذیت جنسی و یا تجاوز جنسی منجر به اثرات منفی در سلامتی برای بازماندگان شد. قربانیان تجاوز می‌توانند به خاطر آزار و اذیت به شدت دچار آسیب شوند و امکان دارد که در عملکرد به همان کیفیتی پیش از تجاوز مثلاً به دلیل عدم تمرکز، الگوهای خواب و غذا خوردن دچار مشکل شوند. ممکن است که تحریکی یا عصبی باشند. پس از تجاوز جنسی، عادی است که قربانی اختلال استرس حاد را تجربه کند که شامل نشانه‌هایی مشابه نشانه‌های اختلال استرس پس از آسیب است مانند عواطف شدید و گاهی غیرقابل پیش‌بینی؛ و ممکن است در مواجهه با خاطرات آن حادثه مشکل داشته باشند. در ماه‌های پس از تجاوز، این مشکلات می‌تواند شدید و ناراحت‌کننده باشند و قربانی را از آشکار کردن تجربه ناخوشایندشان نزد دوستان یا خانواده یا مراجعه به پلیس یا درخواست کمک پزشکی باز بدارند.یا حتی از داشتن نزدیکی مجدد بترساند.

 


نشانه های دیگر اختلال استرس حاد شامل این موارد می‌شود:

 

این افراد شدیداً بی‌حال و کسل به نظر می‌رسند

  • زوال شخصیت یا گسستگی (احساس کرختی و بی‌علاقگی، مانند در بهت یا خواب بودن، یا این احساس که دنیا عجیب یا غیرواقعی است)
  • دشواری در به خاطر آوردن بخش‌های مهم تجاوز
  • بازبینی تجاوز جنسی در افکار، خاطرات، یا کابوس‌ها
  • پرهیز از کارها، مکان‌ها، افکار یا احساساتی که تجاوز را یادآوری می‌کنند
  • اضطراب یا افزایش گوش به زنگی (مشکل در خوابیدن، تمرکز و…)
  • دوری از زندگی اجتماعی یا محل تجاوز

در یک سوم تا یک دوم قربانیان این نشانه‌ها پس از ماه‌های اول ادامه پیدا می‌کند و علایم سندرم اضطراب  پس از آسیب ( PTSD ) می‌گردند به‌طور کلی، تجاوز جنسی و آزار جنسی شلیع ترین عوامل اختلال سندرم آسیب پس از حادثه در زنان هستند. 

 

کارشناسان درباره تجاوز جنسی چه می گویند؟

 

لیزا ، محقق، فعال، نویسنده و روان درمانگر است. به گفته او در طی تروما(آسیب دیدگی)، بدن هورمون هایی را آزاد می کند که به فرد کمک می کند تا اضطراب را کنار بگذارد.

“بدن کورتیزول را آزاد می کند تا از درد و التهاب جلوگیری کند و قند خون ما را افزایش می دهد تا ما را از خطر فرار دهد. متاسفانه، این پاسخ های فیزیکی برای بسیاری از بازماندگان از تجاوز جنسی و آزار و اذیت، کمک ضعیفی به سلامت ، در طولانی مدت می کند. او افزود: “حتی یک بار تجاوز جنسی می تواند عواقب درازمدت را ایجاد کند، زیرا بازمانده با خاطرات نفوذی مواجه می شود که باعث می شود او احساس کند که بخش هایی از این حمله را دوباره تجربه خواهد کرد “.

 

کمک گرفتن پس از تجاوز جنسی

 

هنگامی که از لیزا سوال شد که چه توصیه هایی برای زنان برای مقابله با پیامدهای روحی و جسمی تجاوز جنسی دارد. وی از تجربیات گذشته خود با آزار و اذیت جنسی و یا تجاوز جنسی سخن گفت و ادامه داد که  راه های بسیاری برای افزایش قدرت و بهبودی وجود دارد.”

اگر شما در حال حاضر در حال مبارزه با تجاوز جنسی هستید، او پیشنهاد می کند:

ببینید آیا مرکز بحران زنان محلی شما یک گروه بحث و گفتگو دارد که به مساله شما مربوط باشد؟ شما می توانید به آن ملحق شوید.

به پزشک و متخصصین سکس تراپی مراجعه کنید

روان درمانی را دنبال کنید.

با شکل مورد علاقه خود با احساساتتان صحبت کنید.

او می گوید کسانی که به درمان باز می گردند ممکن است به جلسات زیادی نیاز نداشته باشند.

“سوءاستفاده جنسی بسیار رایج است ، هیچ دلیلی وجود ندارد که زن احساس کند او تنها است یا به تنهایی باید رنج بکشد.

سازمان هایی برای سوء استفاده و آزار و اذیت جنسی وجود دارد که می توانید به آنها مراجعه کنید. یا می توانید از متخصصین سکس تراپیست یا روانپزشکان کمک بگیرد.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...