این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سکسولوژی، بررسی وضع جنسی شما

سکسولوژی، بررسی وضع جنسی شما

اگر می خواهید ببینید وضعیت جنسی شما چطور هست، رابطه جنسی شما  سلامت است  و یا گرایش  جنسی شما  درست است . تست های این مقاله سکسولوژی را بزنید .سکسولوژی یا دانش فعالیت جنسی قدمتی به اندازه تمدن بشری دارد.ولی سکس تراپی شاخه ای از علوم پزشکی است که در دهه های اخیر پیشرفت فراوانی کرده است.

با توجه به اهمیت رابطه جنسی در زندگی افراد در این نوشته سعی شده مخاطبان با مفاهیم و کارکردها ی رشته سکسولوژی و سکس تراپی  آشنا شوند.

مباحثی که در این نوشته خواهید خواند:

تعاریف سکسوژی

سکس تراپیست
جلسات سکس تراپی
علل مراجعه به سکس تراپیست
درمان های سکس تراپی
نکاتی در مورد سکس تراپی
کامش  ( Sex)
فعالیت جنسی یا سکس به فارسی کامش ترجمه شده است.

غرایز جنسی و رفتارهای جنسیتی مانند خوردن و آشامیدن بخشی از نیاز های زندگی ماست . بنابراین عملکرد جنسی مطلوب و سلامت ٫از الزامات زندگی اجتماعیست .در یک قرن اخیر روابط جنسی و فعالیت های مرتبط با جنسیت مورد مطالعه قرارگرفته و تحقیقات وسیعی بر روی ان انجام شده است.

این مطالعات منجر به ایجاد شاخه ای از علم به نام سکسولوژی گردیده است .

 

آزمون خود ارضایی زنان

 

کامش شناسی ( Sexology)
سکسولوژی در فارسی به کامش شناسی ترجمه شده است . این حیطه از علم ٫ شناخت و مطالعه کلیه سوژه های مرتبط به جنس ٫جنسیت ٫هویت جنسی ٫ علایق و عملکرد جنسی و روابط جنسی می پردازد.

 

آزمون خود ارضایی مردان

 

کامش درمانی ( Sex Therapy )
سکس تراپی در فارسی به کامش درمانی ترجمه شده است . این حوزه به بررسی ٫ پیشگیری ٫تشخیص ٫ سبب شناسی و درمان مسایل مطرح شده در فوق می پردازد .

در طول دهه های اخیر جنبه های مختلفی از ابعاد رفتار جنسی مورد مطالعه فرارگرفته است . جنبه های متنوعی از قبیل عوامل فردی ٫بیولوژیکی ٫ رابطه ای٫ اجتماعی و بین نسلی به عنوان اصول اولیه تشخیص و درمان اختلالات جنسی مورد توجه قرار می گیرد.

آزمایش های بالینی و تحفیفات نظری  که در حیطه های متنوعی از علوم پزشکی و علوم انسانی از جمله در سکسولوژی انجام شده موجب گردیده زوایای بسیاری از رفتارهای پیچیده و متنوع جنسی روشن شود .

در حقیقت جنبه های تئوری مشکلات جنسی در سکسولوژی و جنبه های درمانی و عملی در سکس تراپی بجث و اجرا می شود.

مسایل مرتبط با جنسینگی که از مفاهیم اساسی زندگی بشر است و مباحث مهمی در سکسولوژی دارد شامل موارد زیر است .

جنسیت
هویت جنسی
تحریکات جنسی و پاسخ به آن
حس نزدیکی و صمیمیت
تولید مثل
عوامل مذکور تحت تاثیر افکار و تخیلات فرد ٫ تمایلات ٫اعتفادات و نگرش ها ٫رفتارها و اقدامات ٫ نفش ها و روابط بیان شده و مورد تحلیل قرار می گیرد .

سکس تراپیست
سکس تراپیست یا متخصص سلامت جنسی  پزشکی است که دارای گواهی در زمینه تشخیص و درمان مسائل جنسی است. عموما سکس تراپیست ها طوری آموزش دیده اند که فقط از یک بعد به مسایل جنسی بیمار نگاه نکنند. سکس تراپیست از زوایای مختلف ارولوژی، زنان و زایمان،روانپزشکی و روانکاوی،قلب و عروق، غدد و هورمون ها اطلاعات جامعی از بیمار کسب می کند.

سکس تراپیست ها یا متخصصین سلامت جنسی همچنین توجه ویزه ای به کارکرد روابط زناشویی و تعامل جنسی دارند. نوع روابط عاطفی  اصولا تاثیر قابل ملاحظه ای بر عملکرد جنسی دارد.

سکس تراپیست در صورت نیاز و همچنین تمایل بیمار، گاها روابط خارج از ازدواج را نیز مورد واکاوی قرار می دهد.گاها این نوع روابط با ایجاد حس گناه در فرد باعث اختلال در عملکرد جنسی می شود.بعضی اوقات از کنکاش در این روابط می توان مشکلات رابطه ای و زناشویی را ریشه یابی کرد و افدام به درمان نمود.

در طول یک جلسه سکس تراپی چه می گذرد؟
جلسه اول عموما با یک مکالمه ساده شروع می شود. در ابتدای جلسه بیمار علاوه بر مشکل جنسی اصلی توضیح مختصری از روابط و فعالیت های جنسی خود میدهد.

سکس تراپیست بسته به نوع بیماری گاها پرسشنامه هایی در اختیار وی می گذارد. این پرسشنامه ها عموما در علت یابی و تشخیص اختلال می توانند کمک کننده باشند.

سوابق مشکلات جسمی فرد مانند دیابت و بیماری قلبی، بیماری های غدد، کشکلات ادراری،اشکالات هورمونی

مانند سطح تستوسترون، بیماری های پروستات بررسی می شود. در صورتیکه احتیاج باشد کلیه این سیستم ها چک می شود و آزمایشات ضرورری انجام می گیرد.

پس از انجام معاینات و آزمایشات ضروری و تشخیص علت اصلی مشکل، اقدامات درمانی در جلسات بعدی شروع می شود.

عموما جلسات سکس تراپی بسته به نوع اختلال بین 20 تا 45 دقیقه طول می کشد. و تعداد جلسات ماگزیموم 6 تا 10 جلسه است.

پس از تشخیص علت بیماری طراحی درمان یا پلن درمانی طرح ریزی می گردد.

در جلسات درمانی بعدی تاثیر درمانها بررسی می گردد و بسته به نوع اختلال درمانهایی نظیر شاک ویو اجرا می گردد.در فواصل هر جلسه سکس تراپی تمرین هایی برای فرد در در نظر گرفته می شود که این تمرین ها در منزل انجام می شود این تمرین ها به صورت انفرادی و یا به کمک شریک جنسی انجام داده می شود.

این تمرین ها بسته به نوع اختلال گاها نیاز به وسایل اختصاصی دارند مانند مقاربت دردناک ( dyspareunia )، واژینیسموس (vaginismus) ، زود انزالی و یا نیاز به انجام حرکات به کمک همسر می باشد مانند اختلال نعوظ.

داروهایی که فرد مصرف می کند می تواند علت بروز اختلال باشد که نسبت به تغییر دارو و جایگزینی آن  اقدام خواهد شد. بیماران باید حتما دقت نمایند که به صورت خودسر اقدام به تعویض یا قطع دارو به علت عوارض جنسی دارو ننمایند.

علل مراجعه به سکس تراپیست
اصولا این فرهنگ در جامعه ما وجود دارد که کمتر در باره مسایل جنسی صحبت می کنیم. حتی وقتیکه پیش پزشک معالجمان میرویم از طرح شکایات جنسی طفره می رویم. اصولا پزشکان هم در باره مسایل جنسی بیمارانشان کمتر مداخله می کنند.

در حالیکه رابطه جنسی سالم از ارکان مهم صمیمیت ونزدیکی مابین زوج هاست ولی به طور ناخوداگاه نسبت به آن بی اهنیت هستیم.این مشکل اصولا ریشه در تربیت دوران کودکی دارد و مسایل عرفی جامعه و آداب و سنت ها آن را تشدید می کند.

هرگاه دچار یکی از مشکلات زیر باشید باید به یک سکس تراپیست مراجعه کنید:

کم شدن تحریک جنسی و کاهش میل جنسی نگرانتان کرد.

هرگاه نگران میل جنسی باشید که با عرف جامعه همخوان نباشد.

رفتارهای اعتیادگونه جنسی داشتید.

مشکل نعوظ داشتید یا میزان نعوظتان کم شده باشد.

زود انرالی یا انزال زودرس داشتید.

اختلال ارگاسم داشته باشید یا اصلا به ارگاسم نرسید.

دخول دردناک را تجربه می کنید و هنگام نزدیکی درد آزارتان می دهد.

مشکل صمیمیت و رابطه ای با همسرتان دارید.

در مورد تجربیات جنسی گذشته خود دچار نگرانی هستید.

درمان های سکس تراپی
درمان هایی که در کلینیک سکسولوژی انجام می شود بسته به نوع مشکل جنسی و منشاء آن متفاوت است ولی به این درمان ها اختصار عبارتند از:

بررسی عملکرد و سطح فعالیت جنسی

به کمک آزمون های مختلف سطح عملکرد جنسی شما ازلحاظ کیفی و کمی بررسی و ارزش گذاری می شود . این سنجش ها به طور مرتب در طول درمان انجام شده تا  اثرات درمان و کیفیت آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

دارو درمانی

با توجه به اینکه روند فعالیت جنسی توسط ارگانهای مختلفی کنترل می گردد بسته به اینکه کدام بخش از چرخه فعالیت جنسی دچار اختلال شده باشد دارودرمانی انجام می شود.

با توجه به اینکه داروهای عوارض متنوعی بر عملکرد جنسی افراد دارد گاها در روند درمان نسبت به تعویض داروی مصرفی اقدام خواهد شد.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی تکنیک جدیدی است که برای اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی آقایان استفاده می شود.

آموزش تمرین های اختصاصی در سکسولوژی

در مواردی مانند اختلال نعوظ، زود انزالی، بی میلی جنسی تمارین اختصاصی وجود دارد که شما باید در منزل این تمرین ها را انجام دهید.

درمان اختلالات رابطه ای

مشکلات جنسی گاها به علت مسایل بیولوژیک نبوده و  شما ازهمه نظر در سلامت کامل هستید . بعضی اوقات اختلال جنسی خفیفی دارید ولی در هر حال قادر به انجام نزدیکی هستید.ولی در مواقعی به علت اختلال رابطه ای با همسر خود اختلال به علت هیجان یا استرس تشدید شده و امکان نزدیکی وجود ندارد.

در این موارد سکسولوژی ست بر درمان اختلال رابطه ای تمرکز خواهد بود.

رفتار درمانی

گاها اختلالات جنسی ناشی از شخصیت شما یا آموزه های شماست که در گذشته شکل گرفته است . در این موارد برای درمان افدام به تصحیح در باورها و رفتار های شما خواهد شد.

زوج درمانی

در بسیاری از موارد که مشکل جنسی فقط با یک فرد خاص بروز می کند نیاز به زوج درمانی وجود دارد.

. با توجه به اینکه درمان در سکسولوژی کاملا از فردی به فرد دیگر متفاوت است لذا در بیشتر اختلالات یک یا چند نوع درمان برای اختلال جنسی به کار میرود . به عنوان مثال در اختلال زودانزالی در فردی فقط دارو درمانی کفایت می کند ولی درشخص دیگر با همیت اختلال زودانزالی نیاز به انجام تمرین همراه با دارودرمانیست .

یا در فردی اختلال نعوظ فقط با 4-5 جلسه شاک ویو تراپی درمان می شود ولی در فرد دیگر نیاز به مداخلات دارویی و شاک ویو تراپی و تمرین وجود دارد

نظرات

captcha Refresh
اسحاقی
۱۳۹۹/۰۳/۳۰۰۰
پاسخخیلی خوب بود
سپاس
کامش
۱۳۹۹/۰۴/۰۱۰۰

از نظر ارزشمند شما متشکریم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...