این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سیفیلیس بیماری با علایم گسترده

سیفلیس – عفونتی که در سال های اخیر  مجددا شایع شده است.
سیفلیس یکی از عفونت های جنسی واگیردار است که عامل آن یک باکتری به نام ترپونما پالیدوم می باشد. زمانی که آنتی بیوتیک پنی سیلین کشف نشده بود ، سفلیس یکی از تهدید های جدی بهداشت عمومی بود که به طور شایع منجر به مشکلات سلامت دراز مدت مانند آسیب مغزی ، آرتریت و کوری می توانست بشود. 
سفلیس چقدر شایع است ؟
میزان موارد جدید سفلیس در دهه 1990 کاهش یافت و در سال 2000 به کمترین آمار خود رسید . با این حال، موارد جدید سفلیس بین سال های 2005 و2013 دو برابر شد  و در سال 2017 تعداد موارد جدید ابتلا به 101,567  افزایش یافت . 
سفلیس چطور می تواند به من منتقل شود؟
سفلیس عمدتا به وسیله تماس مستقیم و نزدیک با یک زخم عفونی منتقل می شود . تماس مستقیم با یک زخم سیفلیسی معمولا در حین فعالیت جنسی ( واژینال، مقعدی یا دهانی ) اتفاق می افتد .
همچنین سفلیس می تواند از مادر به نوزاد حین زایمان منتقل شود.
انتقال عفونت به وسیله استفاده از توالت آلوده ، استخر و سونا و حوله مشترک و یا استفاده از ظروف غذای مشترک صورت نمی گیرد.
اگر چه این بیماری از زخم ها گسترش می یابد و پخش می شود ، اکثریت این زخم ها ناشناخته اند و فرد مبتلا به عفونت از بیماری خود ، آگاه نیست و به صورت ناخودآگاه آن را به شریک جنسی خود منتقل می کند.
اگر مبتلا به سیفلیس باشم دچار چه علائمی می شوم ؟
سفلیس به طور کلی به چند مرحله تقسیم می شود :
مرحله اولیه 
مرحله ثانویه 
مرحله نهفته 
مرحله ثالثیه
علائم مرحله اولیه : 
مرحله اول به صورت زخم  بروز می یابد که شانکر سفلیس نامیده می شود و می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود. شانکر سفلیسی بدون درد ، سفت ( قوام غضروفی) و با حدود مشخص و حاشیه منظم است . این زخم معمولا منفرد است و اغلب در نواحی تناسلی، واژن ، آلت تناسلی مرد ، اطراف مقعد ، داخل رکتوم ، داخل یا اطراف دهان دیده می شود. 
در مرحله اول زخم ها به شدت عفونت زا هستند و حدودا 2 تا 6 هفته طول می کشد تا بهبود یابند . اگر زخم ها در این مدت درمان نشوند می توانند به نقاط دیگر بدن گسترش یابند و وارد مرحله ثانویه شوند.
علائم مرحله ثانویه:
مرحله دوم بعد از چند هفته و بعد از بهبود شانکر دیده می شود و بیمار معمولا با علائم عمومی مانند خستگی و بی اشتهایی ، علائمی شبیه به آنفلوآنزا، تورم منتشر بدون درد غدد لنفاوی به همراه بثورات پوستی ( راش جلدی) مراجعه می کند. راش ها اغلب بدون درد و بدون خارش هستند ، می توانند در سراسر بدن گسترش یابند و به طور معمول کف دست ها و پاها را هم درگیر می کنند. 
علائم و نشانه ها ی مرحله ی اول و دوم ممکن است به سختی تشخیص داده شوند و شما ممکن است اصلا متوجه آنها نشوید. 
علائم مرحله نهفته :
وقتی سفلیس بدون درمان باقی بماند بدون علامت می شود که مرحله نهفته نامیده می شود . در این مرحله هیچ علائم و نشانه ای حضور ندارد و تشخیص تنها با آزمایش خون داده می شود. 
علائم مرحله ثالثیه :
سفلیس بعد از چند از سال وارد مرحله ثالثیه یا سفلیس دیررس می شود. سفلیس دیررس معمولا با مشکلات شدید پزشکی در ارتباط است که می تواند روی قلب ، مغز و ارگان های دیگر بدن اثر بگذارد . پزشک در این مرحله بیماری را با استفاده از چندین تست متعدد تشخیص می دهد.
چطور می توانم سفلیس را تشخیص دهم ؟
تنها روشی که می توانید مطمئن شوید به سفلیس مبتلا شده اید ، این است که تست دهید . شما حتما باید برای سفلیس آزمایش دهید اگر :
علائم سیفلیس را دارید یا به هر دلیلی نگران هستید که ممکن است مبتلا به سفلیس شده باشید .
با یک شریک جنسی رابطه داشته اید که به شما گفته است مبتلا به سفلیس شده است . 
به یاد داشته باشید که علائم سفلیس ممکن است قابل توجه نباشند بنابراین به محض اینکه به این بیماری شک کردید برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید . 
برای چکاپ و انجام تست ها به کجا باید مراجعه کنم ؟
بهترین مکان برای چکاپ بیماری های منتقله از راه تماس جنسی مانند سفلیس یک کلینیک سلامت جنسی می باشد . این کلینیک ها پرسنل حرفه ای و متخصص در زمینه مراقبت های مربوط به عفونت های بهداشتی دارند و معمولا با توجه به دسترسی بهتر و راحت تر به انواع تست های تشخیصی عفونت های جنسی ، به روز ترین و مناسب ترین خدمات درمانی را در اختیار شما قرار می دهند. 
در یک کلینیک سلامت جنسی پزشک اندام تناسلی و سایر قسمت های بدن شما را به دقت معاینه کرده و در صورتی که زخم یا راش داشته باشید آن ها بررسی کرده و از آنها نمونه تهیه می کند . پزشک در صورت نیاز برای شما آزمایش خون ( بررسی آنتی بادی های ضد سفلیس) درخواست می کند.
برای درمان سیفلیس باید چه کاری انجام دهم ؟
خبر خوب این است که اگر سیفلیس در مراحل اول تشخیص داده شود ، کاملا قابل درمان بوده و می تواند ریشه کن شود .
درمان توصیه شده در همه مراحل سفلیس شامل تزریق پنی سیلین می باشد . معمولا اگر کمتر از یک سال از شروع بیماری گذشته باشد یک دوز پنی سیلین برای درمان کفایت می کند .
پنی سیلین تنها داروی تائید شده برای درمان سیفلیس است و هیچ داروی خانگی برای درمان آن موثر نمی باشد . 
اگر سیفلیس را درمان نکنم چه عوارضی ممکن است برای من ایجاد شود ؟
اگر به سفلیس مبتلا شده اید ولی درمان نشده اید ، ممکن است به بیماری های خطرناک و حتی تهدید کننده حیات دچار شوید که عبارتند از :
آنوریسم آئورت
آسیب مغزی
کوری
اختلالات روانی 
بیماری های اعصاب
بیماری های قلبی
عوارض سفلیس مربوط به بارداری :
در صورتی که زنان باردار به سفلیس مبتلا شوند ریسک سقط جنین و تولد جنین مرده در آنها بالا می رود . همچنین مادر مبتلا به سفلیس می تواند این بیماری را به نوزاد خود منتقل کند که به عنوان سفلیس مادرزادی شناخته می شود . علائم و نشانه های سفلیس مادرزادی می تواند شامل موارد زیر باشد :
تغییر شکل و نقص در اسکلت و استخوان ها
تاخیر در رشد و نمو 
تشنج
راش 
تب
تورم و حجیم شدن کبد و طحال 
کم خونی 
زردی
زخم های عفونی
اگر یک بار سفلیس را درمان کنم دیگر به آن مبتلا نمی شوم ؟
درمان کردن سیفلیس برای یک نوبت شما را از ابتلا مجدد به این عفونت مصون نمی کند. حتی اگر درمان کافی دریافت کردید و درمان شما موفق بوده است ، باز هم در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است مجددا به این عفونت مبتلا شوید .


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...