این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

ضربه به آلت تناسلی مردان

ضربه به آلت تناسلی مردان
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/04/02 نظر 0 بازدید 84

برخی از مراجعه کنندگان به کلینیک ، از ضربات وارد شده به آلت تناسلیشان صحبت میکنند و توضیح میدهند که چگونه این اتفاق باعث برهم خوردگی امور روزمره شان شده است. در این مقاله قصد داریم تا علل ، تشخیص و درمان این مورد را برای شما بازگو کنیم.

با آنکه آلت تناسلی یکی از اندام هایی است که احتمال آسیب رسیدن به آن بسیار نادر است ، اما بازهم ممکن است حوادثی برای آن رخ دهند. اگرچه مرسوم نیست ، اما بیمارستانهای بزرگ هر ساله تعدادی از موارد صدمات آلت تناسلی را مشاهده و درمان می کنند.

آلت تناسلی به طور معمول چگونه کار می کند؟

در سیستم تولید مثل و دستگاه تناسلی مردان ، نقش اصلی آلت تناسلی حمل ادرار و اسپرم در خارج از بدن است. در داخل آلت 3 لوله وجود دارد. یکی به مجرای ادراری گفته می شود که توخالی است و ادرار را از مثانه از طریق آلت به سمت بیرون حمل می کند. به 2 لوله دیگر ، cavernosa corpora گفته می شود. این ها لوله هایی اسفنجی هستند که در هنگام نعوظ پر از خون می شوند. 3 لوله توسط یک غلاف فیبر بسیار سخت به نام tunica albuginea پیچیده می شوند. در حین رابطه جنسی ، سفتی آلت تناسلی باعث می شود که به اندازه کافی سخت نباشد تا در واژن زن وارد شود. در این حالت ، مجرای ادرار به عنوان کانال برای انزال منی در مهبل عمل می کند.

بیشتر بخوانید: دلایل درد در آلت تناسلی چیست؟

علل

آلت تناسلی بسیار کمتر از سایر قسمت های بدن آسیب پذیر است. اما در اثر موارد زیر مورد آسیب قرار میگیرند:
حوادث رانندگی
زخمهای وارده توسط اسلحه
سوزش 
رابطه جنسی
ورزش های پرخطر
آلت تناسلی اغلب در هنگام رابطه جنسی صدمه می بیند. صدمه به آلت تناسلی مردان هنگام نعوظ نادر است زیرا انعطاف پذیر است. در طول نعوظ ، جریان خون در شریان ها باعث می شود آلت تناسلی محکم شود. آلت تناسلی مردان با وجود نعوظ ممکن است به شدت خم شود. ممکن است شما یک درد شدید در آلت تناسلی خود احساس کنید و شاید صدایی مثل "شکستگی" بشنوید. این مورد اغلب با از بین رفتن سریع نعوظ اتفاق می افتد. درد و صدا توسط پارگی در tunica albuginea ایجاد می شود ، که در طول نعوظ بصورت سفت کشیده می شود. متخصصان ارولوژی اغلب این آسیب را آلت تناسلی "شکستگه" می نامند ؛ حتی اگر استخوانی در آلت تناسلی وجود نداشته باشد. درد ممکن است برای مدت کوتاهی ادامه یابد. خون می تواند در زیر پوست آلت تناسلی مردان (هماتوم) ایجاد شود ، و ممکن است متورم و یا کبود شود. خون در نوک آلت تناسلی مرد یا ناحیه ادرار نشانه آسیب جدی در مجرای ادراری است.

قرار دادن یک لوله لاستیکی یا یک دستگاه منقبض کننده در اطراف ناحیه آلت تناسلی که خیلی تنگ باشد یا بیش از حد دراز باشد نیز می تواند به آلت تناسلی آسیب برساند. حلقه ها یا سایر اجسام سفت و سخت (مانند پلاستیک یا فلز) هرگز نباید در اطراف آلت تناسلی قرار بگیرند. اگر آلت تناسلی بزرگ باشد ، ممکن است این اشیائ گیر کنند. اگر جریان خون بیش از حد مسدود شود ، این موارد می تواند باعث صدمه زندگی به آلت تناسلی شود. در صورت قرار دادن اشیاء در نوک آلت تناسلی ، مجرای ادرار و یا آلت نیز ممکن است آسیب ببینند.

تشخیص

اگر به آلت تناسلی خود آسیب رسانده باشید ، متخصص اورولوژیست در مورد تاریخچه پزشکیتان از شما سؤال می کند و همراه آن ، آزمایش خون و ادرار معاینه جسمی انجام می دهد. هدف این است که شدت آسیب به آلت تناسلی فرد سنجیده شود.

ممکن است اورولوژیست شما به آرامی یک دوربین فیبر نوری را در مجرای ادراری شما قرار دهد تا آسیب را بررسی کند. شما همچنین ممکن است یک مطالعه اشعه ایکس با نام "مجرای ادرار رتروگراد" داشته باشید.

این کار با تزریق یک رنگ مخصوص از طریق مجرای ادرار و سپس گرفتن اشعه X انجام می شود. اگر اشعه ایکس میزان نشت رنگ در بیرون مجرای ادرار را نشان دهد ، ممکن است آسیب به آن قسمت از مجرای ادراری باشد. همچنین ممکن است متخصص اورولوژی شما بخواهد از داخل آلت تناسلی (امواج صوتی) یا MRI امواج رادیویی در یک میدان مغناطیسی قوی تصاویری از داخل آلت تناسلی شما را ببیند.

رفتار

خسارت ناشی از رابطه جنسی
درمان آلت تناسلی مردان که در طول رابطه جنسی دچار شکستگی شده است ، اغلب بصورت جراحی است. این روش درمانی از اختلال نعوظ کمتر و زخم و انحنای آلت تناسلی کمتری برخوردار است. جراحی تحت بیهوشی انجام می شود ، بنابراین هیچ دردی احساس نمی شود. شایع ترین عمل جراحی ایجاد برش در اطراف شافت در نزدیکی سر آلت تناسلی مرد و کشیدن پوست به طرف پایه برای بررسی سطح داخلی است. جراح سپس لخته های خون را ازبین می برد تا به یافتن هرگونه اشک در تونیکا آلبوژینا کمک کند. قبل از دوختن پوست به هم ، پارگی اشک برطرف شود. یک سوند (یک لوله نازک) ممکن است از طریق مجرای ادراری داخل مثانه قرار گیرد تا ادرار تخلیه شود و اجازه دهید آلت تناسلی فرد بهبود یابد. با تمام تلاش خودتان وهمچنین پزشکان ، شما ممکن است 1 یا 2 روز در بیمارستان بمانید. ممکن است همراه یا بدون سوند مرخص شوید. ممکن است به شما داروهای آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد داده شود. جراح شما می تواند طی یک ویزیت ، بررسی کند و میزان بهبودی شما را بسنجد.

بیشتر بخوانید: هفت موردی که باعث درد شکم و گرفتگی بعد از رابطه جنسی میشود

صدمات وآسیب های جدی

برای موارد نادری که بخشی از آلت تناسلی به طور اتفاقی قطع شده باشد ، قسمت قطع شده باید در گازی خیس شده در محلول نمکی استریل پیچیده شده و در یک کیسه پلاستیکی قرار گیرد. سپس کیسه پلاستیکی را باید با کیسه آب یخ داخل یک کیسه دوم یا خنک کننده قرار دهید. هیچ عضو قطع عضو را در آب یخ قرار ندهید ، زیرا آب و تماس مستقیم با یخ برای بافت مضر است. در صورت اتصال مجدد آلت ، پایین آمدن دمای سرخک شانس موفقیت را افزایش می دهد. ممکن است مجدد آلت تناسلی حتی بعد از 16 ساعت زنده بماند.

برای صدمات گسترده به آلت ، متخصصان اورولوژی که در این عمل جراحی مهارت دارند ، می توانند آلت تناسلی را دوباره بازسازی کنند. این که آلت پس از عمل چقدر خوب کار خواهد کرد بستگی به این دارد که چقدر آسیب دیده است.
بعد از درمان
اکثر موارد شکستگی آلت تناسلی ناشی از رابطه جنسی و بیشتر زخمهای جزئی آلت تناسلی در صورت درمان ، بدون مشکل و یکباره بهبود پیدا میکنند. هنوز هم مشکلات دیگر می توانند اتفاق بیفتند. برخی از مشکلات عبارتند از:

عفونت

اختلال در نعوظ (به دلیل انسداد عصب یا جریان خون به آلت تناسلی)
پریاپیسم (آلت تناسلی سفت می شود و تا حد درد سخت می ماند)
آلت تناسلی خمیده (بیماری پیرونی) پس از بهبود زخم

جلوگیری

در بیشتر موارد ، در صورت آگاهی شریک زندگی شما ، صدمات به آلت تناسلی ناشی از رابطه جنسی قابل پیشگیری است. بیشتر اوقات ، "شکستگی" آلت با شریک جنسی در پوزیشن زن در بالا اتفاق می افتد. اگر آلت تناسلی شما سفت است و از واژن شریک زندگی شما می لغزد ، بلافاصله فشار را متوقف کنید.

از صدمات آلت تناسلی دیگر می توان با استفاده از مراقبت در محل کار (خصوصاً در نزدیکی ماشین آلات) ، رانندگی دفاعی و ایمنی اسلحه جلوگیری کرد.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...