این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

گرفتگی عضلات واژن نشانه ی چیست ؟

گرفتگی عضلات واژن نشانه ی چیست ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/16 نظر 5 بازدید 27,595

گرفتگی عضلات واژن می تواند در زنان در هر سن و با هر شرایطی اتفاق بیفتد. این گرفتگی و درد می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد. 

گرفتگی عضلات واژن می تواند در زنان در هر سن و با هر شرایطی اتفاق بیفتد. این گرفتگی و درد می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد. همچنین ممکن است در نواحی مختلف از جمله نواحی زیرشکمی تا عضلات لگن و کانال واژن رخ دهد. در این مقاله به بررسی گرفتگی عضلات واژن و دلایل احتمالی آن می پردازیم. یکی از مهمترین دلایل گرفتگی عضلات واژن واژینیسموس است.
اگر در ناحیه واژن، لگن و شکم خود احساس درد می کنید ممکن است به علت وجود مشکل در هر یک از اعضای دستگاه تناسلی شما باشد. این اعضا شامل : واژن، محل دفع ادرار، دهانه رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ و رحم می باشد. همچنین عوارض بارداری می تواند باعث درد در این نواحی شود. برخی از دلایل گرفتگی عضلات واژن می توانند جدی باشد، بنابراین همیشه باید پزشک خود را از این علائم مطلع کنید.

اگر در ناحیه تناسلی و مقعد خود دچار زگیل تناسلی شده اید مقاله درمان زگل تناسلی را بخوانید . 

 

 

در ادامه به تعدادی از عوامل ایجاد درد و گرفتگی عضلات واژن می پردازیم :

1-واژینیمسوس 

واژینیسموس هنگامی اتفاق می افتد که به محض ورود جسمی به واژن، عضلات واژینال شما بطور غیر ارادی سفت شوند. واژینیسموس می تواند در طول رابطه جنسی، معاینات لگن یا هنگام وارد کردن تامپون اتفاق بیفتد. گرفتگی عضلات واژن باعث درد شدید می شود.
سفتی عضلات تحت کنترل شما نیست. تصور می شود این امر با اضطراب یا ترس مرتبط باشد. مثلاً اگر در گذشته رابطه جنسی ناخوشایند یا دردناک داشته اید ممکن است بعد ها روی شما اثر گذاشته و واژینیسموس ایجاد شود.

2-درد قاعدگی 

دو نوع درد قاعدگی وجود دارد :

درد اولیه :

این نوع گرفتگی عضلات واژن در دوره قاعدگی شما اتفاق می افتد، درد و گرفتگی ناشی از ریزش دیواره رحم شماست و نشانه ای از یک بیماری نمی باشد. درد ناشی از گرفتگی اولیه معمولاً یک یا دو روز قبل از پریود شما یا هنگام شروع خونریزی شروع می شود. و آن را در قسمت پایین شکم خود احساس خواهید کرد.
سایر علائم همراه عبارتند از :
-حالت تهوع
-استفراغ
-خستگی
-اسهال

درد ثانویه :

این نوع از گرفتگی عضلات واژن ناشی از یک بیماری در دستگاه تولید مثل مانند اندومتریوز، آدنومیوز یا فیبروم های رحمی است.
درد ناشی از گرفتگی ثانویه از اوایل چرخه قاعدگی شما شروع می شود و بسیار بیشتر از گرفتگی عضلات واژن در قاعدگی معمولی است که در گرفتگی اولیه دیده می شود.

آزمون احتمال عفونت جنسی در شما

 
 

 


3-ولوودینیا 

به بخش خارجی دستگاه تناسلی و ادراری ناحیه ولوو گفته می شود. ولوودینیا درد و گرفتگی عضلات واژن و ناحیه ادراری است که به طور معمول مزمن است و حداقل سه ماه طول می کشد. اگرچه دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد، اما ممکن است علت آن یکی از موارد زیر باشد :
-صدمه ای به اعصاب اطراف ولوو
-عفونت های جنسی
-پوست حساس ناحیه تناسلی
این وضعیت بیش از 8 درصد زنان از گروه های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می دهد. درد مانند احساس سوزش، خارش، لرزش و یا گرفتگی عضلات واژن است. این درد می تواند به وجود بیاید و از بین برود و ممکن است به اندازه ای شدید باشد که مانع از نشستن یا رابطه جنسی شود.

بیشتر بدانید : تجربه من از واژینیسموس 

4-سرویسیت

دهانه رحم باریک ترین و پایین ترین قسمت رحم است که رحم را به کانال واژن وصل می کند. سرویسیت التهاب دهانه رحم است. این بیماری می تواند در اثر عفونت های باکتریایی و واکنش های آلرژیک ایجاد شود، اما در بیشتر مواقع به وسیله ی یک بیماری منتقله از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا ایجاد می شود.
سرویسیت اغلب علائمی ایجاد نمی کند. پزشک ممکن است هنگامی که می خواهید پاپ اسمیر یا آزمایش دیگری را در دهانه رحم و سایر اعضای لگن انجام دهید، آن را کشف کند.
در صورت بروز علائم، می توانند شامل موارد زیر باشند :
-گرفتگی عضلات واژن و درد در هنگام رابطه جنسی
-ترشحات واژن سبز، قهوه ای یا زرد رنگ
-ترشحات بد بو
-ترشحات خونین
-تکرر ادرار
-درد هنگام ادرار (اگر مجاری ادرار نیز آلوده شده باشد.)
-خونریزی بعد از رابطه جنسی که در دوره قاعدگی نباشد.

5-اختلال در عملکرد عضلات لگن

عضلات کف لگن از اندام های لگن مانند مثانه، رحم و راست روده محافظت می کنند. اختلال عملکرد لگن گروهی از اختلالات مربوط به این عضلات است که در توانایی شما در ادرار کردن یا دفع مدفوع یا رابطه جنسی ایجاد مشکل می کند. صدمات جسمی، زایمان و سایر آسیب های عضلات کف لگن شما می تواند باعث این بیماری شود.
بین سال های 2005 تا 2010، حدود 25 درصد از زنان ایالات متحده حداقل یک اختلال کف لگن داشتند.
علاوه بر درد در لگن و گرفتگی عضلات واژن، اختلال در عملکرد عضلات لگن می تواند باعث موارد زیر شود :
-یبوست 
-تکرر ادرار
-جریان ادرار نامتناوب
-درد هنگام ادرار
-درد هنگام رابطه جنسی
-درد در ناحیه کمر

6-آندومتریوز

آندومتریوز هنگامی رخ می دهد که بافتی که سطح داخل رحم شما را می پوشاند (بنام بافت آندومتر)، در خارج از حفره رحم در قسمت های دیگر لگن شما مانند تخمدان ها، لوله‌های فالوپ یا بالای سطح بیرونی رحم رشد می کند.
هر ماه لایه رحم متورم می شود و بعد از آن در طول قاعدگی شما ریخته می شود. هنگامی که این بافت در قسمت های دیگری از رحم شما قرار دارد، نمی تواند مانند ریزش بافت در قاعدگی فرو بریزد. بنابراین بافت متورم هر جا که رشد کند باعث ایجاد درد می شود.
بیش از 11 درصد از زنان 15 تا 44 ساله دارای آندومتریوز هستند. آندومتریوزعلاوه بر گرفتگی عضلات واژن به صورت دردناک در دوران قاعدگی، می تواند باعث موارد زیر شود :
-درد هنگام رابطه جنسی
-درد هنگام ادرار یا حرکات روده هنگام دفع مدفوع
-خونریزی بین دوره ها
-کمردرد
-مشکل در بارداری
-اسهال، یبوست و نفخ که در طی دوره ها بدتر هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید ؟

در صورت بروز هرگونه درد جدید یا غیرمعمول در ناحیه واژن، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده موارد زیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید :
-بو یا ترشحات غیرمعمول واژن
-خارش
-نیاز فوری یا مکرر به ادرار کردن
-دفع ادرار سخت یا ناخوشایند
-خونریزی بین دوره ها یا بعد از پایان دوره های قاعدگی
برای علائم جدی مانند موارد زیر سریعاً کمک پزشکی بگیرید :
-خونریزی شدید
-تب
-لرز
-درد ناگهانی یا شدید لگن
-سرگیجه یا غش
-اگر باردار هستید و علائمی مانند این ها دارید باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
-گرفتگی عضلات واژن
-خون ریزی
-انقباضات منظم قبل از موعد مقرر
پزشک معاینه لگن را انجام می دهد تا سلامت واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان شما بررسی شود. سونوگرافی خارج واژن می تواند به پزشک شما کمک کند تا با طی کردن کانال واژن، مشکلات مربوط به اندام های لگن را جستجو کند. درمان مشکلی که باعث گرفتگی عضلات واژن می شود می تواند ساده یا پیچیده باشد. هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرید، به احتمال زیاد عوارض زیادی را تجربه نخواهید کرد.

بیشتر بدانید : علت ایجاد واژینیسموس چیست ؟ 

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۱/۰۵/۳۱۰۰
پاسخسلام مجرد هستم هیچکدوم از علائم عفونت هم ندارم ولی یه مدت هایی عضلات زیر نافم تا واژنم میگیره و کلا زیاد که حرکت میکنم درد میگیره ولی بعد یه مدتی خوب میشه
ورزشای سنگین هم میکنم آیا ربطی داره؟ یا دلیلش چیه
ناشناس
۱۴۰۰/۱۱/۲۴۰۰
پاسخسلام من متاهل هستم 30 ساله ام و مدتی ست احساس گرفتگی زیر شکم دارم نشانه‌ی بارداریه؟ آیا
کامش
۱۴۰۰/۱۱/۲۴۰۰

سلام

برای تشخیص قطعی بارداری باید بعد از عقب افتادن پریودتون آزمایش بارداری انجام بدین.

ناشناس
۱۴۰۰/۰۹/۲۹۰۰
پاسخبا عرض سلام من در سن 60سالگی یعنی 2 هفته قبل ازدواج کردم اما در موقع رابطه متاسفانه واژن دچار دردشدید می شم و این باعث مانع ارتباط جنسی می گردد قابل ذکر است هیچوقت هیچ نوع ترشحاتی نداشتم و حالم کاملا خوبست ولی دارای مشکل فوق هستم اگر راهنمایی بفرمائید ب ای جلوگیری از درد چه کاری انجام دهم متشکرم
کامش
۱۴۰۰/۰۹/۳۰۰۰

سلام

با افزایش سن و یائسگی در خانم ها ترشحات واژن هم کم میشه و باعث درد شدید در زمان دخول میشود .در مرحله اول توصیه میشه برای بهتر شدن رابطه از سکس تراپ کمک بگیرید و در زمان رابطه از ژل های روان کننده استفاده کنید .

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...