این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

چه تفاوتی بین زگیل و تبخال وجود دارد؟

چه تفاوتی بین زگیل و تبخال وجود دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/06 نظر 0 بازدید 333

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی  و تبخال هر دو ویروس رایجی هستند که می توانند از راه جنسی منتقل شوند . تبخال و HPV شباهت های زیادی دارند ، به این معنی که بعضی از افراد ممکن است مطمئن نباشند به کدام مبتلا هستند .

 

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی که زگیل ژنیتال ایجاد می کند و  ویروس اچ اس وی  که تبخال ایجاد می کند  هر دو ویروس های  رایجی هستند که می توانند از راه جنسی منتقل شوند  . تبخال و HPV شباهت های زیادی دارند ، به این معنی که بعضی از افراد ممکن است مطمئن نباشند به کدام مبتلا هستند . زگیل تناسلی و تبخال هر دو می توانند باعث ضایعات دستگاه تناسلی شوند اما هر دو می توانند بدون علائم ظاهر شوند. ، HPV بسیار شیوع بیشتری نسبت به تبخال دارد . در واقع ، تقریباً همه افراد فعال جنسی حداقل یک بار در زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. اما برای هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد ، ممکن است در بعضی موارد به یکی از این دو ویروس مبتلا شود. اگر سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید یا از داروهایی استفاده کنید که می توانند پاسخ ایمنی شما را سرکوب کنند ، ممکن است خطر بیشتری شما را تهدید کند .

 

علائم HPV و تبخال دستگاه تناسلی 

 

علائم HPV چیست ؟  بسیاری از افراد مبتلا به HPV هیچ علائمی ندارند. شما می توانید HPV بگیرید و هرگز متوجه نشوید که به آن مبتلا هستید. زگیل ناحیه تناسلی رایج ترین علامت HPV است. با این حال ، بیش از 150 نوع HPV وجود دارد ، بنابراین علائم به نوع منعقد شده بستگی دارد. به عنوان مثال ، برخی از انواع HPV باعث ایجاد زگیل می شوند. دیگران شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV قرار می دهند.
همان انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند نیز می توانند باعث ایجاد زگیل در دهان و گلو شوند. به این HPV خوراکی گفته می شود.اگر زگیل به دلیل HPV ایجاد شود ، معمولاً به صورت زگیل تناسلی ظاهر می شود. این موارد می تواند به صورت زیر رخ دهد:

-رشدهای منفرد
-مجموعه ای از رشد
-رشدهایی که ظاهری شبیه گل کلم دارند

علائم تبخال چیست ؟ ویروس هرپس سیمپلکس دو نوع است: HSV-1 و HSV-2. هر یک از این دو نوع می تواند بر روی هر قسمت از بدن تأثیر بگذارد و باعث ایجاد هرپس دهانی و تبخال تناسلی شود. مانند HPV ، هرپس ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. گاهی اوقات ، علائم به قدری خفیف هستند که قابل توجه نیستند. همچنین ممکن است علائم خفیف تبخال را با چیزهای دیگر اشتباه بگیرید ، مانند:

-جوش یا بیماری های پوستی
-موهای داخل شده
-آنفولانزا
وقتی علائم در اطراف لب ، دهان و گلو ظاهر می شود ، به آن تبخال دهانی می گویند. که علائم زیر را شامل می شود :

-علائم شبیه آنفولانزا مانند تورم غدد لنفاوی و سردرد
-قرمزی ، تورم ، درد ، یا خارش در جایی که عفونت فوران می کند
-تاولهای دردناک و پر از مایع روی لبها یا زیر بینی
-تب برفکی تاول های تب در دهان یا اطراف آن
وقتی علائم در اطراف ناحیه تناسلی بروز می کند ، به آن تبخال تناسلی می گویند. علائم تبخال دستگاه تناسلی شامل موارد زیر است:
-علائم آنفولانزا مانند تورم غدد ، تب ، لرز و سردرد
-احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در جایی که عفونت فوران می کند
-درد و خارش در اطراف ناحیه تناسلی
-برجستگی های قرمز یا تاول های دیگر که ممکن است خارج شوند ، در ناحیه دستگاه تناسلی ایجاد شود
-درد پا یا کمر
-سوزش ادرار دردناک
هر دو نوع تبخال و HPV می توانند خاموش باشند ، به این معنی که عفونت هنوز در بدن و بدون هیچ علامتی وجود دارد.

 

مقایسه HPV و هرپس سیمپلکس

 

زگیل رایج ترین علامت  HPV است. با این حال ، HPV اغلب بدون هیچ علامتی بروز می کند. تبخال نیز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد ، اما معمولاً اندکی پس از عفونت با زخم یا تاول یا خارش یا درد همراه است.
ابزارهای تشخیصی آزمایش HPV وجود دارد و گاهی اوقات در طول آزمایش پاپ مورد استفاده قرار می گیرد. در غیر این صورت ، معاینه بصری زگیل می تواند مواردی را تشخیص دهد. معاینه بدنی اغلب در صورت وجود ضایعات انجام می شود . ویروس به خودی خود قابل درمان نیست اما می توان برای زگیل دارو تجویز کرد. در صورت لزوم ممکن است زگیل ها نیز برداشته شوند. HPV در آزمایش پاپ به طرز متفاوتی مدیریت می شود. ویروس به خودی خود قابل درمان نیست ، اما داروهای ضد ویروس می توانند علائم را درمان کنند یا شیوع را کاهش دهند. هیچ راهی برای از بین بردن کامل خطر وجود ندارد ، اما انجام یک رابطه جنسی ایمن و انجام غربالگری های معمول ، به ویژه برای سرطان دهانه رحم ، می تواند کمک قابل توجهی کند.  رابطه جنسی ایمن نه تنها از طریق واژن یا مقعد ، بلکه از طریق دهان نیز می تواند از بروز تبخال جلوگیری کند.

 

چگونه به تبخال و HPV مبتلا می شوید؟

 

ویروس HPV و تبخال هر دو از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شوند. این شامل تماس جنسی مانند رابطه جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی است. لمس هر چیزی که با یکی از این ویروس ها تماس گرفته باشد ، شما را در معرض خطر قرار می دهد. ویروس های هرپس سیمپلکس یا  که باعث ایجاد تبخال در لب و صورت می شوند نیز می توانند به صورت زیر منتقل شود :

-ظرف های مشترک یا لیوان های آشامیدنی
-داروهای  لب مشترک
-بوس کردن
اگر فردی با HSV رابطه جنسی دهانی داشته باشد ، می تواند ویروس را به شریک زندگی خود منتقل کند. تبخال دستگاه تناسلی حتی در صورت عدم وجود علائم قابل تشخیص نیز قابل انتقال است. به همین دلیل است که انجام رابطه جنسی بی خطر در همه زمان ها مهم است.

در موارد نادر ، ممکن است ویروس HPV یا تبخال از یک فرد باردار در طی بارداری یا زایمان به کودک خود منتقل شود. اگر این ویروس ها قبل از بارداری تشخیص داده شده باشد ، پزشک می تواند نظارت ویژه ای را در کل دوران بارداری انجام دهد.

 

درمان HPV و تبخال

 

درمان علائم HPV: در بیشتر موارد HPV نیازی به هیچ درمانی نیست. ویروس در بسیاری از افراد به خودی خود از بین می رود. با این حال ، گزینه های درمانی برای درمان علائم HPV در دسترس است. زگیل های تناسلی ناشی از HPV گاهی ممکن است بدون دارو از بین بروند. گاهی اوقات ، از داروهایی مانند پودوفیلوکس برای کاهش اثرات زگیل استفاده می شود. همچنین ممکن است پزشک برای کمک به درمان زگیل های تناسلی از اسید تری کلرواستیک یا اسید بیکلرواستیک یا سرما درمانی استفاده کند.گاهی اوقات پزشک زگیل ها را از بین می برد ، گرچه این زگیل را از بین می برد  نه خود ویروس. 

درمان علائم تبخال: در حال حاضر هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد ، اما روش های درمانی وجود دارد که می تواند علائم را کاهش دهد و احتمال انتقال ویروس به یک شریک جنسی را کمتر کند.داروهای ضد ویروسی برای کمک به رفع علائم یا کاهش دفعات شیوع تجویز می شوند. 


جلوگیری از HPV: اکنون واکسن HPV برای مردان و زنان در دسترس است تا خطر ابتلا به برخی از گونه های HPV را که می توانند باعث سرطان شوند به طور قابل توجهی کاهش دهد. این واکسن در یک سری دو دوز و سه دوز وجود دارد. برای اطمینان از اثربخشی و محافظت بهینه ، باید تمام دوزهای مجموعه خود را دریافت کنید. غربالگری منظم سرطان دهانه رحم برای زنان بین 21 تا 65 سال توصیه می شود. این غربالگری ها می تواند به جلوگیری از مشکلات سلامتی مرتبط با HPV کمک کند.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...