این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

بیماری های زنان

بیماری های زنان

هر زن باید در طول زندگی خود به خصوص در دوران جوانی برای معاینه روتین زنان وقت بگذارد. توجه به عادات سالم مانند ورزش منظم، مدیریت استرس و تغذیه مناسب از مهم ترین نکاتی است که هر خانم باید به آن ها توجه داشته باشد. 
معاینه روتین زنان نیز از جمله مواردی است که بهتر است در برنامه های زندگی خود بگنجانید. این نوع معاینه ها شامل موارد مشخصی است که بهتر است به صورت ماهانه یا سالانه انجام دهید تا از وجود بیماری های گوناگون به موقع و پیش از عود کردن علائم مطلع شوید. در اکثر مواقع معاینات روتین زنان درمان بیماری ها را بسیار آسان تر می کنند و در موارد بیماری های سخت زندگی فرد را نجات می دهند.
کری پترسون، پزشک متخصص بیماری های داخلی در نیویورک می گوید : "وقتی بیماری ها را به موقع تشخیص می دهید می توانید از شدید شدن علائم جلوگیری کنید و کیفیت زندگی را بهبود ببخشید. من بیماران بسیاری داشته ام که به طورمرتب معاینات روتین زنان را انجام دادند و این کار زندگی آن ها را نجات داد. بسیاری از آن ها که دچار بیماری سرطان سینه بودند با تشخیص به موقع در مراحل اولیه بیماری و پیش از گسترش آن تحت عمل جراحی قرار گرفتند و جراحی ها نیز موفقیت آمیز بود."
در ادامه به مواردی می پردازیم که شما به عنوان معاینه روتین زنان باید بگذرانید :

1-تست فشار خون :

از مهم ترین تست هایی که هر فردی لازم است آن را انجام دهد تست فشار خون است. این تست در معاینه روتین زنان نیز گنجانده شده است. انجمن قلب آمریکا (AHA) می گوید اگر فشار خون شما زیر 80/120 میلی متر جیوه (mm Hg) باشد، که خواندن آن هم بسیار ساده است، بهتر است حداقل دو سال یک بار از سن 20 سالگی به بعد آن را چک کنید. کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده برای بزرگسالان با سن 40 سال یا بالاترو کسانی که دارای شرایطی مانند چاقی هستند و ممکن است در معرض ابتلا به فشار خون بالا باشند، تست سالانه فشار خون را توصیه می کند.

2-تست میزان کلسترول خون :

تست کلسترول یک آزمایش در معاینه روتین زنان است که در واقع هدف آن تشخیص احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و یا سکته مغزی است. اگر شما 20 سال به بالا هستید، خوب است که میزان کلسترول خون خود را حداقل هر 5 سال یک بار مورد آزمایش قرار دهید تا پزشک بر اساس آن بتواند میزان احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و مغزی را در شما تشخیص دهد. انستیتوی ملی بهداشت آمریکا معتقد است : میزان کلسترول خون شما در حالت ایده آل باید کمتر از 200 میلی گرم در یک دسی لیتر (mg/dl) باشد. و حد مرز آن بین 200 تا 239 میلی گرم در یک دسی لیتر است. اگر شما فردی هستید که ممکن است در معرض بیماری های قلبی و مغزی باشید بهتر است با هماهنگی پزشکتان این آزمایش را در معاینه روتین زنان بگنجانید.

3-تست پاپ اسمیر : 

شما به عنوان یک خانم از سن 21 تا 65 سال حداقل هر سه سال یک بار یک تست پاپ اسمیر انجام دهید. برای انجام تست پاپ اسمیر پزشک شما به وسیله یک اسپکولوم دهانه واژن و کانال واژن را کمی بازتر نگه می دارد. سپس به وسیله یک ابزار کوچک تعدادی سلول را از دهانه واژن برمی دارد و آن ها را برای آزمایشات بعدی آماده می کند. این آزمایشات شامل مواردی است که احتمال وجود سرطان دهانه رحم را در سلول های به دست آمده بررسی می کنند. اگر شما 30 سال و بالاتر هستید بهتر است حداقل هر 5 سال یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهید. همچنین می توانید با مشورت با پزشکتان آن را با تست HPV نیز ترکیب کنید. ویروس HPV می تواند بیماری زگیل تناسلی زنان را ایجاد کند و برخی از گونه های آن می توانند دلیلی برای سرطان دهانه رحم باشند. تست پاپ اسمیر در معاینه روتین زنان بسیار اهمیت دارد.

4- ماموگرافی :

ماموگرافی ، یک تست برای اطلاع از علائم سرطان سینه است. این آزمایش به صورت قرار دیدن سینه در بین دو صفحه برای گرفتن تصویر با اشعه ایکس می باشد. برای بسیاری از خانم ها سوال است که چه زمانی بهتر است که مامو گرافی را انجام دهند و چه سنی برای آن مناسب تر است.  با توجه به این که احتمال ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن بالا می رود بنابراین با افزایش سن انجام ماموگرافی به عنوان معاینه روتین زنان اهمیت بیتری پیدا می کند. البته ممکن است تست های مکرر یک نتیجه مثبت کاذب را به شما نشان دهند.طبق آخرین تحقیقات زنان بهتر است که از سن 50 سالگی به بعد هر دو سال یک بار ماموگرافی را انجام دهید. با این حال این به آن معنا نیست که شما پیش از 50 سالگی نیازی به مامو گرافی ندارید. بهتر اسن شما از دهه چهارم زندگی خود این تست را آغاز کنید و از 50 سال به بعد آن را به شکل یک برنامه مرتب دوسال یک بار در نظر داشته باشید. اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان سینه وجود دارد و یا علائم مشکوکی دیده اید و نگران آن هستید می توانید با مشورت با پزشکتان ماموگرافی را در برنامه معاینه روتین زنان بگنجانید.

5-غربالگری تراکم استخوان : 

زنان باید از سن 65 سالگی به بعد به وسیله آزمایش تراکم استخوان از نظر سطح تراکم استخوان هایشان بررسی شوند.همچنین افراد با سن کمتر اما با خطر پوکی استخوان و شکستگی های مداوم یا وزن بسیار کم بدن نیز باید این آزمایش را اناجم دهند.. برای این آزمایش که اسکن DEXA نامیده می شود ، روی میز قرار می گیرید در حالی که یک دستگاه اشعه ایکس با دوز پایین تصاویر استخوان های شما را ضبط می کند. 

6-تست قند خون :

با رسیدن به سنین حدود 45 سالگی، زنان باید تقریبا هر سه سال یکبارآزمایش قند خون را انجام دهند تا سطح قند خونشان بررسی و در صورت لزوم اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به دیابت انجام شود. دامنه آزمایشات می تواند متغیر باشد ، برای مثال یک مطالعه قند خون ناشتا با اندازه گیری 100 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر می گوید که شما ممکن است مبتلا به دیابت باشید ، در حالی که در یک آزمایش دیگر مقدار بیشتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده دیابت است. اگر دچار چاقی هستید و یا سابقه خانوادگی دیابت دارید ، بهتر است تست قند خون را از سنین پایین تر از 40 سال شروع کنید. و تست قند خون را در معاینه روتین زنان بگنجانید. پزشک شما می تواند در برنامه ریزی برای این آزمایشات به شما کمک کند.

7-غربالگری سرطان روده بزرگ : 

براساس اعلام USPSTF ، غربالگری سرطان روده بزرگ ، که می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود ، باید از 50 سالگی شروع شود. شما یک سیگموئیدوسکوپی خواهید داشت که در آن یک لوله و دوربین کوچک در سر آن برای معاینه روده بزرگ وارد مقعد می شود و یا یک کولونوسکوپی برای شما انجام می شود و کل طول روده را بررسی می کند. اگر مشکلی پیدا نشود و احتمالی برای سرطان روده بزرگ وجود نداشته باشد ، هر 5 سال یکبار در معاینه روتین زنان سیگموئیدوسکوپی تکرار می شود و هر 10 سال یک کولونوسکوپی انجام می شود.

8-شاخص توده بدنی :

طبق نظر USPSTF ، از سن 18 سالگی ، بزرگسالان باید از نظر چاقی مورد بررسی قرار گیرند و برای این کار معمولاً باید شاخص توده بدنی یا BMI در شما محاسبه شود. شاخص توده بدنی به معنای یک تناسب علمی بین قد و وزن و نوع استخوان بندی شماست و از طریق یک فرمول به دست می آید. اندازه گیری این شاخص اجباری نیست اما باید بدانید که اعداد به دست آمده کاملا دقیق و علمی هستند و میزان اضافه یا کمبود وزن شما را نشان می دهند. چاقی خطر ابتلا به مشکلات جدی مانند دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. بنابراین تست شاخص توده بدنی را در معاینه روتین زنان بگنجانید. 

9-معاینه پوست :

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا ، زنان باید هر ماه پوست خود را در خانه معاینه کنند. با دقت پوست را در تمام بدن خود بازرسی کنید و به دنبال خال های جدید یا تغییر در خال های موجود باشید که می تواند نشانه های اولیه سرطان پوست باشد. اگر بنا به شرایط بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستید و یا سابقه خانوادگی آن را دارید ، آکادمی پوست آمریکا می گوید با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید که در مورد این که چند وقت یکبار باید معاینه حضوری انجام دهید، صحبت کنید.

10-بررسی دندان ها : 

سلامتی دندان ها از لحظه رشد اولین دندان شما مهم است و همه زنان بالغ به معاینات دندانپزشکی دو بار در سال نیاز دارند. از طریق معاینات منظم دندانپزشکی ، که شامل پاکسازی و معاینه دندان ها است ، به همراه اشعه X ، می توانید علائم اولیه پوسیدگی و هرگونه مشکل دیگر را مشاهده کنید.

تمامی موارد گفته شده جزئی از برنامه های پیشگیرانه هستند و به تنهایی درمان تلقی نمی شوند. اما به اندازه کل پروسه درمان اهمیت دارند.زیرا هرگونه بیماری که انسان ها به آن مبتلا می شوند اگر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود بسیار راحت تر قابل درمان خواهد بود.بنابراین معاینه روتین زنان را جدی بگیرید و سعی کنید طی زمان های گفته شده در سنین بزرگسالی اقدام به انجام معاینات نمایید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...