این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

چکیده این مطلب : انتشار : 1401/05/20 نظر 0 بازدید 232

علاوه بر خود مسئله ی افسردگی و نداشتن انگیزه و امید به زندگی، احساس غم و از دست دادن و احساس شکست به تنهایی می توانند میل جنسی شما را به طور کامل از بین ببرند. البته تاثیر دارو های ضد افسردگی بر کاهش توان جنسی نیز واضح است.

تاثیر افسردگی بر رابطه زناشویی


رابطه جنسی همواره تحت تاثیر عوامل مختلف جسمی و روانی قرار می گیرد و دستخوش تغییر می شود. انتقال دهنده های عصبی در مغز که ارتباط بین سلول های عصبی را برقرار می کنند و به ادراک مغز کمک می کنند می توانند با مواد دیگری جایگزین شوند. از جمله این مواد، مواد مخدر و داروهای ضد افسردگی است. در این مقاله سعی داریم به بررسی تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی بپردازیم. در افسردگی  وجود علایم اختلالات جنسی در بیماری های روانی را به طور واضح می بینیم .
علاوه بر تاثیر دارو های ضد افسردگی، خود مسئله ی افسردگی و نداشتن انگیزه و امید به زندگی، احساس غم و از دست دادن و احساس شکست به تنهایی می توانند میل جنسی شما را به طور کامل از بین ببرند. از آنجایی که همواره باید به دنبال علت بیماری باشیم در این مورد نیز بهتر است به جای داروهای افزایش میل جنسی ابتدا روح و جسم خود را درمان کنید. تاثیر اضطراب در رابطه زناشویی در مردان بیشتر وجود دارد و در زنان افسردگی بیشتر در رابطه زناشویی اثر می گذارد.

 
 
تاثیر افسردگی بر روابط جنسی چگونه است ؟ 


مغز حساس ترین "عضو جنسی" بدن است. میل جنسی در مغز شروع می شود و بعد به سمت دستگاه های جنسی در پایین بدن می رود و تحریک را در آن ها اعمال می کند. مواد شیمیایی موجود در مغز به نام انتقال دهنده های عصبی به سلول های مغز کمک می کنند تا به منظور تحریک، جریان خون را به اندام های جنسی بفرستد تا از این طریق با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. 
اما در فرد مبتلا به افسردگی، این مواد شیمیایی از تعادل خارج می شوند. در نتیجه میل جنسی کم می شود یا کاملا از بین می رود. علاوه بر این، سطح پایین برخی از این مواد شیمیایی می تواند درک احساس لذت توسط مغز را به شدت کاهش دهد. به این صورت تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی هم از طریق جسم و هم از طریق روحی مشهود است.
برخی از افراد مبتلا به افسردگی مشکلات جنسی را تجربه می کنند. شدت مشکل به شدت افسردگی و وجود اضطراب بستگی دارد. برای مبتلایان به افسردگی شدید، احتمال وجود مشکلات جنسی بیشتر است.
علاوه بر تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی به صورت مشکلات جسمی، مسائل روحی نیز دائما شما را آزار خواهند داد. ذهن شما به قدری درگیر است و مضطرب هستید که حتی نمی توانید به رابطه جنسی فکر کنید. این موضوع می تواند به روابط زناشویی تان صدمه جدی وارد کند. شما در واقع انگیزه ای برای برقراری رابطه جنسی ندارید و افسردگی به شما اجازه لذت بردن از آن را نخواهد داد. پس اولین قدم برای بازگشت به یک رابطه جنسی شاد و سالم درمان افسردگی است.

 

چگونه داروهای ضد افسردگی باعث بروز مشکلات جنسی می شوند؟


داروهای ضد افسردگی برای کمک به کاهش افسردگی بسیار مؤثر هستند. با این حال، بسیاری از این داروها دارای عوارض جانبی نامطلوب از جمله مشکلات جنسی هستند. برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است نعوظ را برای مردان دشوار کنند. برای زن و مرد، مشکلات جنسی می تواند به معنای عدم توانایی در شروع، مشارکت کامل یا لذت بردن از رابطه جنسی باشد. چنین عوارضی می تواند به از بین رفتن اعتماد به نفس منجر شود که به نوبه خود می تواند بهبود افسردگی را تضعیف کند. علاوه بر این، عوارض جانبی با دوزهای بالاتر داروهای ضد افسردگی افزایش می یابد.

برای درمان تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی چه کاری می توان انجام داد؟


روش هایی برای کمک به مدیریت عوارض جانبی جنسی در ارتباط با بسیاری از داروهای ضد افسردگی بدون به خطر انداختن درمان افسردگی وجود دارد. این موارد شامل تغییر داروهایی است که تأثیر کمتری در عملکرد جنسی دارند. برخی از داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی جنسی کمتری دارند و یا چنین عوارضی ندارند.
برای کنار آمدن بهتر با اثرات ناتوان کننده افسردگی و همچنین عوارض جانبی درمان باید با پزشک و شریک جنسی خود صریح و صادق باشید. اکثر افراد وقتی فهمیدند که مشکلات جنسی که تجربه می کنند با داروها در ارتباط است و می تواند برطرف شود، ادامه درمان را انتخاب می کنند. نکته مهم این است که هرگز درمان افسردگی را رها نکنید و به یاد داشته باشید از بین بردن این بیماری روحی جسم شما را از بسیاری از بیماری های دیگر نجات خواهد داد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...