این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سفتی عضلات واژن

سفتی عضلات واژن
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/09 نظر 2 بازدید 9,837

سفتی عضلات واژن در هنگام رابطه زناشویی به صورت ارادی یا غیر ارادی ممکن است اتفاق بیفتد. این اتفاق در اولین رابطه برای برخی از زنان رخ می دهد. سفتی غیر ارادی واژن واژینیسموس نامیده می شود.

 

 

 

سفتی غیر ارادی واژن

 

سفتی عضلات واژن در هنگام رابطه جنسی به صورت ارادی یا غیر ارادی ممکن است اتفاق بیفتد. این اتفاق در اولین رابطه جنسی برای برخی از زنان رخ می دهد. در اغلب موارد فرد دچار واژینیسموس است. اما در برخی موارد نیز باور های اشتباهی درباره سفتی عضلات واژن وجود دارد. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم : 

آیا واژن شما بیش از اندازه تنگ یا منقبض است ؟ 

اگر شما در اولین رابطه جنسی خود و یا در دفعات بعدی دچار احساس درد و فشار زیاد در هنگام رابطه جنسی شدید باید حتما علت این درد را بیابید. ممکن است با خود تصور کنید که شاید واژن من برای رابطه ی زناشویی بیش از اندازه کوچک و تنگ است و من قادر نیستم به درستی رابطه جنسی برقرار کنم. 
اما حقیقت این است که ساختار واژن هیچ زنی آن قدر کوچک و یا تنگ نیست که نتواند آلت تناسلی را از خود عبور دهد.بنابراین سفتی عضلات واژن مانع از عبور آلت می شود. گاهی اوقات این انقباض در عضلات واژن که باعث دردناک شدن رابطه می شود چندان هم جدی نیست و شما تنها نیاز دارید که پیش از دخول مدت بیشتری به معاشقه بپردازید تا از انقباضات و سفتی عضلات واژن شما کاسته شود.
اما اگر برای بار اول است که رابطه دارید و واژن شما به هیچ عنوان اجازه دخول را نمی دهد احتمالا شما دچار واژینیسموس باشید و معاشقه بیشتر کارساز نخواهد بود و باید تحت نظر پزشک درمان شوید.
در حالت عادی، واژن 7 تا 10 سانتی متر طول دارد. این طول ممکن است برای برخی آلت های تناسلی و یا اسباب بازی های جنسی به اندازه کافی بلند نباشد. اما زمانی که شما در رابطه جنسی تحریک می شوید، سفتی عضلات واژن کمتر و کانال واژن بلند تر می شود. همچنین در هنگام رابطه جنسی واژن یک روان کننده طبیعی را برای حرکت بهتر آلت تناسلی آزاد می کند. اگر درد و یا مشکلی برای دخول دارید، ممکن است علامت این باشد که به اندازه کافی برانگیخته نشده اید، نه اینکه واژن شما بیش از اندازه تنگ است. البته همواره باید احتمال واژینیسموس را نیز در نظر گرفت.
همچنین در نظر داشته باشید سفتی عضلات واژن و درد و یا ناتوانی در دخول می توانند نشانه ای از عفونت و انواع بیماری ها در دستگاه تناسلی باشند. اگر درد و سفتی عضلات واژن در هر بار رابطه جنسی برای شما تکرار شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

تغییرات واژن در طول رابطه

 

ساختار واژن برای کشیده شدن و تغییر طول در هنگام تحریک ساخته شده است. به طور کلی واژن می تواند بارها تغییر شکل دهد و باز به حالت اولیه باز گردد. هنگامی که در رابطه جنسی برانگیخته شدید، قسمت داخلی واژن طولانی تر می شود و گردنه ی رحم و خود رحم را به سمت شکم فشار می دهد. به این ترتیب، آلت تناسلی یا اسباب بازی جنسی هنگام نفوذ به واژن به گردنه رحم ضربه نمی زنند و باعث درد و ناراحتی نمی شوند. (اگرچه ، تحریک دهانه رحم گاهی اوقات می تواند لذت بخش باشد.)
واژن همچنین یک روان کننده طبیعی را آزاد می کند تا در هنگام دخول، سفتی عضلات واژن کمتر دردناک باشد. اگر دخول را خیلی زود شروع کنید و به اندازه کافی تحریک نشده باشید، ممکن است بدون وجود بیماری یا مشکل بلکه تنها بخاطر سفتی عضلات واژن درد را تجربه کنید. معاشقه و تحریک کافی می تواند به شما این اطمینان را بدهد که روان کننده طبیعی به مقدار کافی وجود دارد. اما اگر به هر دلیلی واژن شما به طور طبیعی توانایی تولید روان کننده به مقدار کافی را ندارد می توانید از روان کننده های موجود در بازار استفاده کنید. اگر از کاندوم استفاده می کنید توجه داشته باشید که روان کننده ی شما بر پایه آب باشد.
اما این فرآیندهای طبیعی همیشه به معنای راحت بودن رابطه جنسی نیستند. در یک مطالعه مشخص شد که 30٪ زنان درد را هنگام رابطه جنسی واژینال تجربه می کنند. اگر درد یا سفتی عضلات واژن مداوم است، برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید.

ببینید : 5 باور غلط درباره واژینیسموس 

 

علت سفتی بیش از حد واژن

 

برخی شرایط ممکن است بر میزان سفتی عضلات واژن تأثیر بگذارد. بیشتر این مشکلات جزئی هستند و درمان می شوند. این شرایط شامل موارد زیر است :

1-برانگیختگی یا روانکاری کافی نیست :

سعی کنید فضای اطرافتان را برای رابطه جنسی کاملا آماده کنید. به یاد داشته باشید، کلیتوریس شما مهمتر از آنچه فکر می کنید است و نباید تحریک آن را فراموش کنید. اما اگر دخول حتی پس از معاشقه کافی هنوز هم دشوار است از روان کننده های مصنوعی بر پایه ی آب استفاده کنید.

2-عفونت های جنسی :

انواع عفونت ها، از جمله عفونت های جنسی، شکل یا سفتی عضلات واژن شما را تغییر نمی دهند. با این حال، آن ها می توانند رابطه جنسی را دردناک کنند.

3-آسیب جسمی یا روانی :

آسیب دیدگی در ناحیه لگن یا دستگاه تناسلی شما ممکن است رابطه جنسی را دردناک کند. توجه کنید تا قبل از انجام فعالیت های جنسی کاملاً بهبود یافته باشید.
اگر زمانی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اید، هرگونه برخورد جنسی پس از آن بدون درمان کافی ممکن است برایتان دشوار باشد.

4-ناهنجاری های مادرزادی :

بعضی از خانمها با پرده بکارت ضخیم یا انعطاف پذیربه دنیا می آیند. در طول رابطه جنسی، آلت تناسلی یا اسباب بازی جنسی که به سمت پرده بکارت فشار می آورد ممکن است احساس درد کند. حتی بعد از پاره شدن بافت پرده بکارت، ممکن است ضربه های آلت هنگام رابطه جنسی دردناک باشد.

5-واژینیسموس :

واژینیسموس باعث انقباضات غیر ارادی عضلات کف لگن شما می شود. این سفتی عضلات واژن باعث می شود تا آلت تناسلی و یا اسباب بازی جنسی نتوانند به واژن وارد شوند و یا دخول آن ها بسیار دردناک باشد. این وضعیت ممکن است در اثر اضطراب یا ترس نیز ایجاد شود. برخی از مبتلایان به این بیماری در استفاده از تامپون یا معاینه لگن نیز مشکل دارند.
درمان شامل ترکیبی از روش های درمانی است. علاوه بر سکس تراپی یا صحبت درمانی، پزشک به شما توصیه می کند تا از انواع دیلاتور ها استفاده کنید. این وسیله های مخروطی شکل به شما کمک می کنند کنترل سفتی عضلات واژن را به دست بگیرید و بتوانید دخول داشته باشید.

ببینید : همه چیز درباره واژینیسموس 

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۱/۰۱/۳۱۰۱
پاسخسلام
من 6 ماهه با خانمم ازدواج کردیم و متاسفانه نتونستیم رابطه کامل جنسی داشته باشیم ، هیچ کدوم از ما سابقه رابطه جنسی نداشتیم ,ولی فکر میکنم واژن خانمم به طور غیر طبیعی خیلی سفته به طوریکه من نمی توانم دخول بکنم؛ واقعا مستأصل شدیم لطفاً راهنمایی کنید ؛ ممنون.
کامش
۱۴۰۱/۰۱/۳۱۰۱

سلام

احتمال داره همسرتون واژینیسموس داشته باشه که توصیه میشه برای تشخیص قطعی به سکستراپ مراجعه کنید .

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...