این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سلامت جنسی

سلامت جنسی

سلامت جنسی توانایی پذیرش جنسیت و لذت بردن از رابطه جنسی و صمیمیت جنسی در طول زندگی است. سلامت جنسی به معنی تندرستی و داشتن احساس خوب در تمام ابعاد روانی ، جسمی و عاطفی مربوط به جنسیت و رابطه جنسی است. سلامت جنسی تنها عدم وجود بیماری، اختلال یا ضعف عملکرد جنسی نیست ، بلکه نیازمند یک رویکرد مثبت و محترمانه نسبت به روابط جنسی است، که امکان تجربه رابطه جنسی لذت بخش بدون خطر، بدون اجبار، تبعیض و خشونت را به همراه دارد.
فعالیت جنسی بخش جدایی ناپذیر از انسان بودن است. عشق، مهربانی و روابط جنسی به روابط سالم و رفاه فردی کمک می کند. اما با جنبه های مثبت روابط جنسی انسان، بیماری ها، احساسات مخرب و عواقب ناخواسته ای همراه است که می توانند سلامت جنسی ما را تحت تأثیر قرار دهند.
سلامت جنسی به عوامل بسیاری که بر عملکرد جنسی و تولید مثل اثر می گذارند، بستگی دارد . این عوامل شامل عوامل روانی ، عوامل احساسی و عوامل فیزیکی است . هر اختلالی روی یکی از این عوامل تاثیر بگذارد می تواند بر روی روابط جنسی فرد و یا روی تصویری که فرد از خود دارد موثر باشد . 

چرا سلامت جنسی مهم است ؟
داشتن سلامت جنسی به معنای داشتن یک بدن سالم، یک زندگی جنسی رضایت بخش، روابط مثبت و آرامش ذهنی است. همچنین داشتن احساس خوب در مورد خودتان ،اجتناب از عفونت های جنسی ، حاملگی های غیر برنامه ریزی شده ، فقط چند مورد از مزایای مهم داشتن سلامت جنسی است. سلامت جنسی به معنای لذت بردن از رابطه جنسی و مراقبت از خود و شریک جنسی تان است. صحبت کردن در مورد سلامت جنسی با شریکتان و ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای سلامتی شما ضروری است.
از آنجا که سازمان بهداشت جهانی WHO بیش از 25 سال پیش این بیانیه را منتشر کرده است، توجه بیشتر به سلامت جنسی صورت گرفته است. WHO اعلام کرد: "حقوقی بنیادین برای هر فرد وجود دارد، از جمله ... رهایی از هرگونه بیماری های ارگانیک، اختلالات و نقص هایی که در عملکرد جنسی و تولید مثل دخالت دارند".
هم زنان و هم مردان نیاز دارند که مراقب سلامت جنسی خود باشند و از زندگی جنسی خود کاملا رضایت داشته باشند ، بدین منظور لازم است از حقوق جنسی خود و از مسائل مربوط به روابط جنسی مانند عفونت های منتقله از راه تماس جنسی ، روش های پیشگیری از بارداری ، علائم اختلالات جنسی و ... آگاه شوند. حقوق جنسی هر فرد شامل حقی است که بدن او و سلامت او را حفظ کند. شما هچنین حق دارید به هر چیزی که دوست ندارید ، نه بگویید . با کسی باشید که به شما احساس راحتی و امنیت می دهد. حد و مرزهای خود را تعیین کنید . اجازه ندهید با فشار و اجبار شما را به کاری مجبور کند . شما نیز به شریک زندگی خود احترام بگذارید و اورا به کاری که نمی خواهد مجبور نکنید.
سلامت جنسی هرچند اساسا برای هر شخص بسیار مهم و حیاتی است ، به ندرت بین بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مورد بحث قرار می گیرد. خجالت و شرم و حیا علت عدم تمایل بسیاری از بیماران برای صحبت درباره مسائل جنسی است.
هیچ دلیلی برای خجالت کشیدن به خاطر مسئله سلامت جنسی شما وجود ندارد – برای یک بار که شده خجالت را کنار بگذارید و به خاطر داشته باشید که رابطه جنسی و سلامت جنسی برای همه عمر می تواند زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد. یک متخصص سکس تراپیست  می تواند به شما کمک کند که اختلالات جنسی مردان مانند اختلال نعوظ یا زود انزالی و... یا مشکلات بهداشت جنسی زنان مانند بی میلی جنسی، عدم ارگاسم و یا عفونت های جنسی مانند تبخال تناسلی، زگیل تناسلی و ....را سریع تشخیص داده و با روش های مناسب آنها را  درمان کنید. 
برای افرادی که تصمیم به فعالیت جنسی دارند، سکس می تواند لذت بخش، بی خطر باشد و بر پایه احترام و توافق متقابل باشد.

اگر شما تصمیم به فعالیت جنسی دارید، اقداماتی  وجود دارد که می توانید برای مراقبت از سلامت جنسی خود انجام دهید.

این اقدامات شامل:

با شریک جنسی یا همسر خود صادقانه صحبت کنید و با هم برای زندگی جنسی خود تصمیم گیری کنید
استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، از جمله کاندوم به منظور پیشگیری از عفونت های جنسی و یا پیشگیری از بارداری های ناخواسته
دادن آزمایش و چکاپ های منظم به منظور بررسی سلامت دستگاه تناسلی 
اجتناب از داشتن شرکای جنسی متعدد
آگاهی از اینکه چطور الکل و داروها می توانند مانع از عملکرد جنسی رضایت بخش و یا کاهش میل جنسی شوند.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...