این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

اختلال فعالیت جنسی بیش از حد

اختلال فعالیت جنسی بیش از حد
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/01/21 0 نظر

فعالیت جنسی بیش از حد دارم ؟ همسرم معتقد است بیش از حد طبیعی درخواست رابطه جنسی دارم. آیا فعالیت جنسی من نرمال است؟

اینها نمونه ای از سوالاتی است که اغلب مراجعین مبتلا به اختلال فعالیت جنسی بیش از حد می پرسند

فعالیت جنسی بیش از حد دارم ؟ همسرم معتقد است بیش از حد طبیعی درخواست رابطه جنسی دارم. آیا فعالیت جنسی من نرمال است؟

اینها نمونه ای از سوالاتی است که اغلب مراجعین مبتلا به اختلال فعالیت جنسی بیش از حد می پرسند.

میزان علاقه به فعالیت جنسی :

اشیاق به فعالیت جنسی در بین افراد یکسان نیست . بعضى افراد از فعالیت جنسى بیشتر از دیگران لذت می برند. گاها تمایل کسی به صحبت کردن در باره مسایل جنسی بیش از دیگران است.

ملاک فعالیت جنسی بیش از حد چیست ؟ این علاقه جنسی فزاینده تا کجا می تواند نرمال باشد ؟ اینها سوالاتی است که اغلب بعنوان سکس تراپیست با آن روبرو هستیم . مراجعین همیشه می خواهند بدانند دیگران چگونه اند تا بتوانند فعالیت جنسى خود را قضاوت کنند .

تحقیقات علمى نشان مى دهد که هیچ ملاکى برای کم یا زیاد بودن فعالیت جنسی وجود ندارد.اما در صورتیکه فعالیت جنسی فرد به صورت اعتیاد گونه باشد. و این اعتیاد به فعالیت جنسى باعث احساس نگرانى در فرد یا شریک زندگیش شود نیاز به مداخله پزشکى و درمانى وجود دارد.

اغلب مراجعین با مشکل فعالیت جنسى بیش از حد در جلسه اول متوجه مى شوند که دچار اختلال نیستند.

اختلال فعالیت جنسى بیش از حد در حقیقت فراتر از میل شدید است و به صورت اعتیاد خود را نشان می دهد. فرد چنان درگیر فانتزى ها، رفتارها،فعالیت هاى جنسی است که باعث شده زندگى طبیعى وى مختل شود.نگرانى این اشخاص فقط به علت اعتیاد به سکس نیست بلکه  اغلب روابط خانوادگى شان مختل شده یا در معرض اخراج از محل کار به علت رفتارهاى وسواس گونه و ناخودآگاه جنسی  هستند. و این عوارض اعتیاد به فعالیت جنسی منشاء تولید استرس است.

فعالیت جنسی بیش از حد مسئله ای جدید است؟

فعالیت جنسی بیش ازحد مشکل جدیدى در سکسولوژی نیست و قدمتى چند هزار ساله دارد. این افراد اغلب در جامعه به صورت عادى و بدون هیچ مشکلی زندگی می کنند.

عباراتی مانند نیمفومانیا “nymphomania”، خوانیسم یا دن خوانیسم”Juanism”،ساترایسیس”satyriasis”،

اصطلاحاتى هستند که در طول قرون گذشته در داستانها و شعرها ،اساطیر تکرار شده اند. این اصطلاحات همگى صورت هاى مختلف فعالیت بیش از حد جنسی است.

در جامعه رفتارهایی مانند خودارضایی غیر قابل کنترل، اعتیاد به پورونوگرافى، و یا حتى رفتارهاى غیر متعارف جنسى اغلب اعتیاد جنسی خوانده مى شود که بار منفى دارد و به علت خجالت اغلب بیماران علیرغم اضطراب به دنبال درمان اختلال نمى روند. . ولى بهتر است به این موارد به عنوان فعالیت بیش از حد جنسی نگاه کرد تا افراد در صورتیکه دچار نگرانى از عملکرد جنسی خود هستند بدون خجالت پیگیر درمان باشند.بنابراین اصطلاح فعالیت جنسی بیش از حد بسیار سازنده تر از اعتیاد جنسی در این افراد خواهد بود.

علت اختلال فعالیت جنسی چیست؟

علت اختلال فعالیت جنسی بیش از حد نامشخص است ولی در اغلب بیماران در ارتباط مستقیم با سطح سرمى  هورمون هاى جنسی و یا وضعیت روانى فرد است.

گاها اختلال دوقطبی با علایم فعالیت جنسی بیش از حد خود را نشان مى دهد. رفتارهاى غیرقابل کنترل جنسی در مرحله مانیا خود را نشان مى دهد.

بسیار جالب است که بعضى اوقات در افسردگى ها با علامت فعالیت بیش از جنسی مواجهیم. اغلب بیماران در جستجوى مسکنى “هر چند به صورت موقت “براى تغییر مود هستند. در این بیماران فعالیت جنسى به عنوان یک مسکن عمل مى کند.

گاها فعالیت بیش از حد جنسی مى تواند علایم اختلالات اضطرابى، اختلالات هیجانى را بپوشاند.

تشخیص قطعی اختلال فعالیت جنسی بیش از حد در صورتى است که این مشکل بیشتر از شش ماه وجود داشته باشد .

علائم در اختلال فعالیت جنسی بیش از حد:

-میل یا رفتار شدید جنسی تکرار شونده

این میل مو تواند به صورت فانتزى یا میل شدید باشد و یا به صورت یک رفتار جنسی باشد . عموما افراد به طور طبیعی میل جنسی را تجربه مى کنند ولی وقتى به طور مداوم و غیر قابل کنرل اتفاق می افتد مى تواند علامت اختلال فعالیت جنسی بیش از حد باشد. گاها مراجعین از تمایلشان برای داشتن رابطه جنسی با شرکاى متعدد  صحبت می کنند که این مورد اغلب ارتباطى با اختلال فعالیت جنسى بیش از حد ندارد و فقط یک مسئله اخلاقى است .

-فعالیت جنسی بیش از حد که مانع زندگى طبیعى باشد.

روابط جنسی فانتزى زندگى هستند.فعالیت جنسی طبیعى باعث شور، سرزندگى، صمیمیت وپویایى زندگى مى شود.در اغلب افراد با اختلال فعالیت جنسى بیش از حد نه تنها روابط جنسی باعث کیفیت بهتر زندگى نمی شود بلکه روال طبیعى زندگى أنها دچار اختلال مى شود.

-فعالیت جنسى براى بهتر شدن مود یا خلق

فانتزى ها یا رفتارهاى جنسى  که براى بهتر شدن وضعیت خلقى افراد بوجود مى آیند مى تواند نشانه هایی از اختلال فعالیت جنسى بیش از حد باشد.

بسیارى از مراجعین رفتار جنسى خود را متناقض با وضعیت خلقى خود مى دانند و نمى توانند توجیحى براى فعالیت جنسى خود پیدا کنند. اغلب مى گویند با این فعالیت بالاى جنسى قطعا افسرده نیستم !!!

در حالیکه اختلال فعالیت جنسى مى تواند به عنوان یک خود درمانى موقت و یا مسکن براى افسردگى عمل کند.

-عدم کنترل بر روى تکانه هاى میل جنسى

فرد تمام تلاشش را براى کنترل تکانه جنسى مى کند ولى هرچه بیشتر تلاش مى کند کمتر موفق مى شود.

باید توجه داشت اختلال فعالیت جنسى بیش از حد دلیلى براى رفتار آزاردهنده نخواهد بود.

-بى توجه بودن به تاثیر رفتار هاى جنسى

اصولا این رفتار توسط شریک جنسى فرد مبتلا به اختلال فعالیت جنسى بیش از حد عنوان مى شود.فرد مبتلا اصلا توجه ندارد که رفتار او باعث آزار روحى و جسمى طرف مقابل مى شود.

در مواردى مانند خودارضایی غیر قابل کنترل فرد احساس ناراحتى جسمى در خود مى کند ولی به آن توجه نمى کند.

-احساس نگرانى

از نشانه هاى اختلال فعالیت جنسى بیش از حد اینست که  فرداحساس نگرانى از رفتار خود کند. گاهى اوقات این نگرانى ها به صورت احساس گناه یا شرمسارى خود را بروز مى دهد.

احساس شرمسارى در فرد مى تواند مانعى براى طرح موضوع و درخواست کمک باشد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...