این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

واکسن زگیل تناسلی گارداسیل

واکسن زگیل تناسلی گارداسیل
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/06/12 نظر 0 بازدید 1,173

واکسن زگیل تناسلی گارداسیل برای جلوگیری از تولید مثل  ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است. واکسن زگیل تناسلی گارداسیل از بیماری هایی مانند سرطان دهانه رحم ، مقعد و همچنین از انواع HPV  که زگیل تناسلی را ایجاد می کند جلوگیری می کند .

 

واکسن زگیل تناسلی گارداسیل چیست

 

واکسن زگیل تناسلی گارداسیل برای جلوگیری از ویروس پاپیلومای انسانی یا  ویروس اچ پی وی HPV  است. این واکسن از بیماری هایی مانند سرطان دهانه رحم ، مقعد و همچنین از انواع HPV  که زگیل تناسلی را ایجاد می کند جلوگیری می کند . واکسن زگیل تناسلی گارداسیل از عود مجدد زگیل تناسلی نیز جلوگیری می کند بنابراین اگر  درمان زگیل تناسلی  با کرایو تراپی یا جراحی با موفقیت انجام شود . توصیه می گردد واکسن زگیل تناسلی گارداسیل  برای جلوگیری از مراجعه برای درمان عود زگیل تناسلی  توسط سایر گونه های ویروس اچ پی وی حتما تزریق گردد. 

اچ پی وی  ویروسی رایج است که از تماس مستقیم پوست به پوست در طی رابطه جنسی از فردی به فردی دیگر منتقل می شود .40 نوع ویروس اچ پی وی HPV  وجود دارد  که می تواند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کند .بیشتر انواع ویروس اچ پی وی HPV  هیچ علائمی ندارند و خود به خود از بین می روند . اما برخی از انواع زگیل تناسلی زنان می توانند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان هایی که شیوع کمتری دارند مانند سرطان مقعد ، آلت تناسلی ، واژن و حنجره شوند . انواع دیگر ویروس اچ پی وی HPV  باعث زگیل در ناحیه تناسلی مردان و زنان میشود  زگیل تناسلی نام دارد . زگیل های تناسلی خطرناک نیستند اما می توانند استرس عاطفی ایجاد کنند و درمان ناخوشایندی دارند . در صورتی که با تازگی متوجه شدید به زگیل تناسلی مبتلا هستید برای جلوگیری از پخش شدن زگیل ها در اولین فرصت درمان زگیل تناسلی خود را شروع کنید .

 

 

 

چه کسانی باید تزریق واکسن زگیل تناسلی گارداسیل کنند

 

زنان قبل از اینکه از لحاظ جنسی فعال شوند  باید واکسن اچ پی وی گارداسیل بزنند . مردانی  که از لحاظ جنسی فعال هستند می توانند از واکسن بزنند. 
این واکسن برای دختران 11 و 12 ساله توصیه می شود . همچنین برای دختران 13 تا 26 ساله که واکسینه نشده یا سری واکسن ها را کامل نکرده اند ، توصیه می شود . 
برای مردان از 15 تا 25 سالگی بهترین زمان برای تزریق واکسن می باشد . البته امکان تزریق بعد از این سن وجود دارد .  واکسن گارداسیل در سنین پایین تر  بیشتر موثر است . این واکسن برای زنان باردار توصیه نمی شود .

 

عوارض جانبی واکسن زگیل تناسلی گارداسیل :

 

1- قرمزی ،تورم یا درد محل تزریق شایعترین عوارض واکسن گارداسیل  هستند که باید ظرف چند روز از بین بروند .

2- سردرد در ناحیه شقیقه تا 24 ساعت بعد از تزریق واکسن گارداسیل

3-کبودی و خارش محل تزریق 

4- افزایش دمای بدن یا احساس گرما و لرز 

5-حالت تهوع 

6- درد در بازوها ، دست ها ، انگشتان دست ، پاها و انگشتان پا عوارض نادر این واکسن می باشد .

7- کهیر از عوارض نادر واکسن گارداسیل  می باشد .

8- مشکل در نفس کشیدن و تنگ شدن راه های هوایی 

 

تاثیرات واکسن زگیل تناسلی گارداسیل

 

 واکسن اچ پی وی دوگانه میتواند در برابر دو نوع 6 و 11 از این ویروس که عامل اغلب زگیل های تناسلی است مقاومت ایجاد کند . بنابراین اگر فرد قبل از ابتلا به ویروس این واکسن را تزریق کند دچار زگیل تناسلی نخواهد شد . تزریق این واکسن تا 90 درصد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می دهد . 


 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...