این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا شما مبتلا به زگیل آلت تناسلی هستید؟

آیا شما مبتلا به زگیل آلت تناسلی هستید؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/08/16 نظر 0 بازدید 5,587

افرادی که به علت زگیل آلت و برای از بین بردن زگیل تناسلی به کلینیک ما مراجعه می کنند ابتدا هیچ گونه علائمی برای زگیل آلت نداشته اند ولی بعد از یک سال از مبتلا شدن  ممکن است علائم رویت شود.

بسیاری از افرادی که به علت زگیل آلت تناسلی و برای درمان زگیل تناسلی به کلینیک ما مراجعه می کنند ابتدا هیچ گونه علامتی از ابتلا به زگیل آلت تناسلی ندارند، گاهی در این افراد تا یک سال  بعد از ابتلاء به ویروس زگیل ها سر باز می کنند و علائم عفونت زگیل تناسلی قابل رویت می شود.

زگیل غیر تناسلی چندان اهمیت ندارد ولی زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است.تقریبا همه افرادی که دارای رابطه جنسی هستند حداقل در یک دوره از زندگی خود مبتلا به زگیل تناسلی می شوند، و توسط ویروسی به نام پاپیلومای انسانی  که انواع مختلفی دارد آلوده می شوند.


زگیل آلت تناسلی چه علائمی دارد؟


اگر علائمی مثل یک یا چند عدد  توده های  برآمده و بدون درد در اطراف واژن ، آلت تناسلی یا مقعد شما (زگیل ها ممکن است برآمدگی نداشته باشند یا ممکن است مثل یک گل کلم باشند) داشته باشید ممکن است شما مبتلا به زگیل آلت تناسلی شده باشید. این برآمدگی ها  می توانند خارش یا خونریزی داشته باشند . یا مقعد ، تغییر در جریان طبیعی ادرار یا اگر شریک جنسی شما این علائم را دارد
زنان و مردان هر دو به زگیل پوستی غیر تناسلی و  یا زگیل تناسلی مبتلا می شوند ، اما زنان نسبت به عوارض زگیل ها آسیب پذیر تر از مردان هستند.

 

زگیل تناسلی در کدام قسمت های بدن رشد می کنند؟


زگیل تناسلی در خانم ها می توانند روی ولو، دیواره های مهبل ، ناحیه بین دستگاه  تناسلی خارجی و مقعد ، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کنند. زگیل تناسلی در مردان ممکن است در نوک یا شافت آلت تناسلی ، کتف یا دهانه مقعد رخ دهد.


 


راه های انتقال زگیل آلت تناسلی چیست


زگیل آلت تناسلی از طریق تماس های پوستی مثل رابطه جنسی واژینال یا رابطه جنسی مقعدی قابل انتقال است .
از طریق رابطه دهان به ندرت قابل انتقال است.
این ویروس می تواند از بدو تولد از مادر به فرزند انتقال پیدا کند ولی این مورد بسیار نادر است.
ویروس زگیل تناسلی از طریق بوسیدن ، استفاده مشترک از حوله ، کارد و چنگال ، لیوان یا دستشویی منتقل نمیشود.
در حین رابطه جنسی با شخصی که مبتلا به زگیل تناسلی است کاندوم نمی تواند محافظت کاملی را ارائه دهد زیرا ممکن است پوست اطراف ناحیه تناسلی شما که تحت پوشش کاندوم نیست با ویروس زگیل آ‌لت برخورد داشته باشد و شما نیز به ویروس زگیل آلت مبتلا شوید.

 

آیا زگیل های آلت تناسلی جدی هستند


زگیل های آلت تناسلی بسیار شایع هستند و زگیل های تناسلی در نتیجه عفونت پوستی ناشی از ویروس پاپیلوما انسان (hpv)  یا عفونت زگیل تناسلی است.
زگیل ها معمولا بدون درد هستند و تهدیدی جدی برای سلامتی ندارند ، اما می توانند باعث آزار روانی شوند.

مشکلاتی که زگیل آلت تناسلی در دوران بارداری ایجادمی کند این است که می تواند بسیار بزرگ شوند و ادرار کردن را دشوار می کند .
زگیل های دیواره واژن ممکن است توانایی کشش بافت واژن در هنگام زایمان را کاهش دهد و این موضوع بسیار دردناک می تواند باشد. زگیل های بزرگ روی ولو( لبه واژن) یا واژن هنگام کشیدگی خونریزی می کنند.

 

جلوگیری از زگیل های تناسلی با استفاده از واکسیناسیون


واکسن معروف  Gardasil  می تواند از مبتلا شدن به زگیل تناسلی پیشگیری کند.
واکسن دیگری با نام سرواکس ، در برابر زگیل تناسلی محافظتی ایجاد نمی کند ولی در برابر سرطان دهانه رحم ایمنی ایجاد می کند.
واکسیناسیون برای  hpv معمولا در سنین 11 و12 سالگی تزریق می شود.
اگر در سنین 11 و12 واکسینه نشوند، توصیه می شود خانم ها در سن 26 سالگی و آقایان در سن 21 واکسینه شوند.
این واکسن ها بهتر است قبل از شروع سن بلوغ جنسی تزریق شود.طبق مطالعات انجام شده که افرادی که زیر سن 21 سال واکسینه می شوند می توانند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را تا 50 درصد کاهش دهند.
عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف است و شامل درد در محل تزریق ( بازوی فوقانی ) ، سردرد ، تب خفیف یا علائم مانند آنفلونزا ایجاد شود..گاهی اوقات  نیز سرگیجه یا غش بعد از تزریق به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.
 

چگونه می توانید از زگیل آلت تناسلی خلاص شوید؟


نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود بستگی به نوع زگیل شما و مکانی که زگیل در آن وجود دارد ولی درمان قطعی برای از بین بردن زگیل ها وجود ندارد ولی ممکن است بدن شما با گذشت زمان و با کمک راه های درمانی ویروس زگیل را از بین ببرد.
زگیل آلت تناسلی چون عامل ویروسی دارد و باکتری منشاء آن نیست برای همین نمیتوانیم برای درمان زگیل آلت از آنتی بیوتیک ها استفاده کنیم.

  1. درمان به وسیله کرم :معمولا کرم را باید چند بار در هفته بر روی زگیل ها بمالید ،مالیدن کرم بر روی زگیل ها ممکن است باعث سوزش یا درد بر روی زگیل ها شود. برای استفاده از کرم ها حتما باید از کرمی استفاده شود که برای زگیل آلت تناسلی ساخنه شده باشد.
  2. عمل جراحی : میتوانید با استفاده از عمل جراحی زگیل را جداکنند و قبل از عمل جراحی ناحیه بی حس می شود. عمل جراحی ممکن است باعث تحریک پوست یا زخم شدن در نواحی زگیل ها شود.
  3. درمان با لیزر: با استفاده از لیزر زگیل را میسوزانند.
  4. کرایو تراپی ( انجماد) : زیگل های آلت را به مدت 4 هفته و چندبار به وسیله نیتروژن مایع منجمد می کنند ، منجمد کردن ممکن است دردناک باشد . درمان از طریق انجماد ممکن است که مدت زیادی طول بکشد و ممکن است پس از انجماد زگیل ها مجددا بازگردند.

 

اگر زگیل های آلت تناسلی درمان نشود ، چه اتفاقی می افتد؟


زگیل های تناسلی باعث ایجاد سرطان نمی شوند.
در صورت عدم درمان زگیل های تناسلی ممکن است ،ممکن است زگیل های تناسلی خود به خود از بین بروند ، یا ممکن است تعدادشان و اندازه زگیل ها بیشتر شود و یا در اثر گذشت زمان هیچ گونه تغییری ایجاد نشود ولی با گذشت زمان بیشتر زگیل ها بدون درمان از بین می روند .
اگر زگیل ها درمان نشود ، برای سلامتی شما مضر نیست ، اما ممکن است زگیل آلت ناراحت کننده باشد و در زندگی جنسی شما خلل ایجاد کنند.

 

 

عوارض احتمالی دیگر HPV چیست؟عفونت HPV عامل اصلی سرطان دهانه رحم است . همچنین می تواند منجر به تغییرات سرطانی سلولهای گردنه رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود.
انواع دیگر HPV همچنین ممکن است باعث سرطان ولووا ، که اندام های تناسلی خارج زنان هستند ، شوند. آنها همچنین می توانند باعث سرطان آلت شوند.


زگیل آلت تناسلی در زنان چگونه شناسایی می شود؟


از آنجایی که زگیل تناسلی ممکن است در اعماق بدن یک زن اتفاق بیافتد ، ممکن است پزشک نیاز به معاینه لگن داشته باشد ، برای معاینه ممکن است از یک محلول اسیدی ملایم استفاده شود تا زگیل های تناسلی بیشتر دیده شود.
برای تشخیص زگیل تناسلی از آزمایش پاپ اسمیر استفاده می شود که شامل نمونه برداری از سواب ناحیه دهانه رحم است .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...