این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

دهانه رحم چگونه کار می کند ؟

 دهانه رحم چگونه کار می کند ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/02/21 نظر 0 بازدید 37

دهانه رحم بخشی از رحم است که در قسمت پایینی رحم قرار دارد. قسمت اصلی رحم را به واژن متصل می کند.طول دهانه رحم حدود دو اینچ است اما طول و عرض آن در طول زندگی یک زن می تواند متفاوت باشد.

 

دهانه رحم بخشی از رحم است که در قسمت پایینی رحم قرار دارد. قسمت اصلی رحم را به واژن متصل می کند.طول دهانه رحم حدود دو اینچ است اما طول و عرض آن در طول زندگی یک زن می تواند متفاوت باشد.

 

اگر در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی دچار زگیل تناسلی شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید .

 

دهانه رحم شامل:

 

-اکتوسرویکس: قسمت خارجی دهانه رحم که در معاینه لگنی توسط پزشک قابل مشاهده است.

-دهانه خارجی: دهانه ای در مرکز اکتوسرویکس

-اندوسرویکس: گذرگاهی که واژن را به رحم متصل می کند که به آن کانال آندوسرویکال نیز می گویند.

-سوراخ داخلی: دهانه رحم به داخل رحم باز می شود

-ناحیه تبدیل: مرزی که روی اکتوسرویکس و اندوسرویکس همپوشانی دارد

 

نقش دهانه رحم در قاعدگی

 

در طول چرخه قاعدگی، دهانه رحم همراه با مراحل مختلف قاعدگی باز و بسته می شود. بسته به مرحله، موقعیت دهانه رحم به طور مداوم تغییر می کند، گاهی به سمت بالا و گاهی پایین تر حرکت می کند.
در طول تخمک گذاری، دهانه رحم بالا و نزدیک به بالای واژن قرار می گیرد. این تغییر موقعیت به دهانه رحم اجازه می دهد تا راحت تر باز شود تا اسپرم وارد شود.
ترشح مخاط دهانه رحم با تغییر محیط واژن از حالت اسیدی طبیعی به حالت قلیایی تر (پایه) اسپرم را در خود جای می دهد. برای اطمینان بهتر که اسپرم می تواند راه خود را به سمت دهانه رحم باز کند، مخاط نیز نازک تر و شفاف تر می شود.
در مرحله غیر بارور قاعدگی، وضعیت دهانه رحم پایین تر است و دهانه رحم بسته می شود. ترشحات واژن غلیظ تر و اسیدی تر می شوند تا از باکتری ها و سایر عوامل عفونی محافظت کنند.

 

نقش دهانه رحم در بارداری

 

پس از لقاح و لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم، دهانه رحم تغییر می کند. این تغییر در پاسخ به مرحله بارداری و رشد جنین در حال رشد است.
با ورود به سه ماهه سوم بارداری، جنین برای آماده شدن برای تولد شروع به فرود به داخل رحم می کند. در این مرحله، دهانه رحم از سر نوزاد پشتیبانی می کند. نوزاد معمولاً در موقعیت اول سر به سمت کانال دهانه رحم قرار دارد.
با پیشرفت زایمان، دهانه رحم نرم تر و کوتاه تر می شود و دهانه رحم شروع به گشاد شدن یا باز شدن می کند. برای قرار دادن سر نوزاد در هنگام زایمان، دهانه رحم باید به قطر بیش از چهار اینچ (10 سانتی متر) باز شود. با پهن تر شدن، دهانه رحم نیز کوتاه تر و نازک تر می شود.


در مرحله اول زایمان، انقباضات رحم قوی و منظم می شود و دهانه رحم به بیش از دو اینچ (پنج سانتی متر) گشاد می شود.
در مرحله دوم، دهانه رحم تا چهار اینچ (10 سانتی متر) باز می شود. این زمانی است که مادر شروع به فشار دادن فعال برای زایمان از طریق کانال زایمان می کند.

 

خودآزمایی استخوان دهانه رحم

 

شما می توانید در طی یک خودآزمایی ساده، محل قرارگیری دهانه رحم را پیدا کنید. با وارد کردن دو انگشت (تمیز) به داخل واژن، می توانید دهانه رحم را به سمت پشت فضای واژن احساس کنید. دهانه رحم گرد است، در حالی که دهانه رحم مانند یک دونات کوچک با سوراخ یا فرورفتگی در وسط است.اگر قصد بارداری دارید، می توانید از کیفیت و موقعیت دهانه رحم و سیستم دهانه رحم برای کمک به تعیین اینکه آیا وارد مرحله باروری می شوید یا خیر استفاده کنید:
-هنگام تخمک گذاری، دهانه رحم باز و شل می شود و دهانه رحم اطراف آن بلند و نرم خواهد بود و شبیه لب های جمع شده است.
-در مرحله غیر بارور، دهانه رحم پایین و سفت خواهد بود و دهانه رحم بسته خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : دلایل ارگاسم نمایشی

 

دهانه رحم بسته

 

در برخی موارد، دهانه رحم به طور کامل بسته می شود. این وضعیتی است که به عنوان تنگی دهانه رحم شناخته می شود. همچنین می تواند نتیجه جراحی رحم، اندومتریوز، جای زخم، کیست یا سرطان دهانه رحم باشد.
علائم می تواند شامل دوره هایی باشد که نامنظم تر یا دردناک تر می شوند. بسته بودن دهانه رحم همچنین می تواند باعث ناباروری شود زیرا اسپرم نمی تواند برای بارور کردن تخمک به داخل رحم حرکت کند.

برای تشخیص بسته بودن دهانه رحم، متخصص زنان باید معاینه لگنی را انجام دهد تا دهانه رحم شما را ببیند. اگر سیستم عامل شما باریک به نظر می رسد یا در غیر این صورت غیرعادی به نظر می رسد، ممکن است سعی کنند یک probe را از آن عبور دهند. اگر آنها نتوانند، ممکن است تشخیص تنگی دهانه رحم داشته باشید.اگر هیچ علامتی ندارید یا در تلاش برای باردار شدن نیستید، درمان برای دهانه رحم بسته همیشه ضروری نیست.
اما اگر در تلاش برای باردار شدن هستید یا علائم دردناکی دارید، ممکن است پزشک شما استفاده از گشادکننده‌های دهانه رحم را توصیه کند. اینها دستگاه‌های کوچکی هستند که در دهانه رحم قرار می‌گیرند و به آرامی در طول زمان منبسط می‌شوند و دهانه رحم شما را کشیده می‌کنند.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...