این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی مردان

اغلب مراجعینی که زگیل تناسلی دارند. نیاز دارند تا همسرانشان به وسیله پزشک زنان ما بابت اطمینان از عدم ابتلا به سرطان گردن رحم ویزیت شوند.

زگیل تناسلی مردان و زنان ، که به عنوان condylomata acuminata نیز شناخته می شود، رشد برآمدگی های کوچک گوشتی به رنگ صورتی- سفید و به شکل گل کلم است که می تواند ناشی از عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی باشد. انتقال زگیل تناسلی به وسیله ویروس اچ پی وی یکی از رایج ترین عفونت های منتقله از راه تماس جنسی است. انواع مختلفی از زگیل ژنیتال وجود دارد که می تواند ناحیه ژنیتال، دهان و گلو  و مقعد را در مردان و زنان آلوده کند. زگیل ناحیه تناسلی می تواند در مقعد و رکتوم نیز ظاهر شود که به آن زگیل مقعدی می گویند .


علل زگیل تناسلی در مردان


زگیل تناسلی مردان  به علت ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. علت زگیل تناسلی زنان و مردان یک نوع ویروس است و انتقال زگیل تناسلی بین مرد وزن در رابطه جنسی اتفاق می افتد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که یک سوم آنها از طریق تماس جنسی گسترش می یابند. 

 

چه تعدادی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی هستند؟


اچ پی وی  یکی از شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی است. براساس گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی، برآورد شده است که 5.5 میلیون مورد جدید اچ پی وی  در ایالات متحده در هر سال وجود دارد. حداقل 24 میلیون آمریکایی آلوده به این ویروس هستند و همه این افراد برای درمان زگیل تناسلی مراجعه نمی کنند.در هر زمان، حدود 1٪ از مردان فعال جنسی در ایالات متحده، زگیل های تناسلی دارند


علائم زگیل تناسلی مردان


انواع زگیل تناسلی مردان با خطر بالا که می توانند سرطان ایجاد کنند، به ندرت علائمی را در مردان یا زنان ایجاد می کنند. زگیل تناسلی اولین علامتی است که شما در صورت ابتلا به ویروس کم خطر میبینید ، ویروس کم خطر ویروسی است که باعث زگیل تناسلی مردان و زنان می شود اما باعث سرطان نمی شود.


ظاهر زگیل های تناسلی به چه صورت است؟

 

زگیل های تناسلی کوچک و گوشتی بوده و به شکل گل کلم رشد میکنند. مردان آلوده به ویروس اچ پی وی  نسبت به زنان کمتر دچار زگیل تناسلی می شوند. هنگامی که مردان دچار زگیل شوند، زگیل معمولا بر روی نوک آلت تناسلی مرد ظاهر می شود، اما ممکن است بر روی شفت نیز ظاهر شود. زگیل تناسلی مردان همچنین ممکن است در محل پوست بیضه ها یا در اطراف مقعد ظاهر شود ( زگیل ها حتی بدون رابطه مقعدی هم می توانند به اطراف مقعد گسترش یابد). گاهی اوقات زگیل های تناسلی در اطراف و در داخل دهان و در گلو کسانی که رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس با یک فرد آلوده داشته اند میتواند دیده شود.

 

آلودگی به اچ پی وی بدون علامت

 

تقریبا نیمی از زنان مبتلا به HPV علائم واضح ندارند. فقط به این دلیل که علائم واضح ندارید، به این معنی نیست که احتمال آلوده کردن دیگران نیز وجود ندارد. هنگامی که شما آلوده می شوید، ممکن است سه ماه طول بکشد تا زگیل های تناسلی پدیدار شوند


تشخیص زگیل تناسلی مردان 


همه زگیل ها با چشم غیر مسلح واضح و قایل رویت نیستند. پزشک یا کارمند بهداشتی ممکن است یک محلول ضعیف سرکه مانند روی پوست شما بمالد که باعث شود زگیل ها به رنگ سفید در بیایند. برای بررسی زگیل های پنهان ممکن است یک معاینه داخلی حنجره انجام شود. اگر فکر می کنید که در تماس با HPV بوده اید، حتی اگر زگیل نداشته باشید، به یک پزشک یا متخصص جنسی یا سکستراپیست مراجعه کنید تا به شما در تشخیص و درمان کمک کند.

درمان اچ پی وی در مردان

متأسفانه، مانند بسیاری دیگر از ویروس ها، هیچ درمان قطعی که ویروس را به طور کامل از بین ببرد، وجود ندارد . هدف از معالجه زگیل تناسلی با استفاده از کرایو تراپی و لیزر از بین بردن عوارض ویروس اچ پی وی است.


درمان زگیل تناسلی مردان


هنگامی که هیچ نشانه و علائمی وجود نداشته باشد، هیچ گونه درمان عفونت اچ پی وی  در مردان وجود نداشته و انجام نمی شود. در عوض، پزشکان با روش های مختلف مشکلات بهداشتی ناشی از ویروس اچ پی وی و عوارض آن را درمان می کنند.

وقتی زگیل تناسلی مردان ظاهر می شود، می توان از انواع درمان ها استفاده کرد. بیمار می تواند کرم ها یا محلول های تجویزی را در خانه روی موضع آلوده بمالد. یا یک پزشک می تواند زگیل ها را به وسیله جراحی حذف کند یا آن را منجمد کند.درمان زود هنگام زگیل توسط برخی از پزشکان متوقف می شود زیرا زگیل های تناسلی می توانند به خودی خود و بدون درمان از بین بروند. همچنین مدتی زمان میبرد تا تمام زگیل ها ظاهر شوند. پس اگر فردی فورا تحت درمان زگیل قرار بگیرد، به زودی ممکن است به درمان دیگری نیاز داشته باشد.
زگیل تناسلی می تواند درمان شود، اما ممکن است بعد از مدتی مجددا ظاهر شوند. درمان پاپیلومای مردان بستگی به سایز و محل رشد زگیل دارد. گزینه های درمان عبارتند از:

Imiquimod، یک کرم تنظیم کننده پاسخ ایمنی که به منطقه آلوده مالیده می شود.
محلول ضد میکروبی 20% podophyllin به منطقه آلوده مالیده شده و پس از آن شسته می شود.
0.5٪ محلول پودوفیلکس به منطقه آلوده اعمال می شود.
کرم 5 -فلوئوروآوروسیل. 5%
اسید تری کلرواستیک (TCA).

درمان نباید دردناک باشد، اما در صورت وجود درد، با پزشک یا مشاور سلامت مشورت کنید.

اگر شریک زندگی شما حامله است، نباید از داروهای پودوفیلین یا 5-فلوروکوراز استفاده کنید.

زگیل های کوچک می توانند به روش جراحی توسط لیزر، کرایوتراپی (انجماد کردن آنها) و یا الکتروکوتر (با سوزاندن آنها) درمان شوند.

داروهای ضد ویروسی آلفا اینترفرون نیز می تواند در درمان زگیل ها مورد استفاده قرار گیرد و به طور مستقیم به زگیل تزریق می شود. با این حال، این داروها بسیار گرانقیمت است و به نظر می رسد تاثیر کمی در جلوگیری از عود زگیل دارد. شما ممکن است نیاز به استفاده از بیش از یک نوع درمان داشته باشید تا زگیل به طور دائم از بین برود.

پیشگیری زگیل تناسلی مردان

 


واکسن  Gardasil، که برای استفاده در زنان در سال 2006 مورد تایید قرار گرفت، برای مردان در سال 2009 تأیید شد. Gardasil برای مردان و پسران 9 تا 26 ساله برای پیشگیری از زگیل های تناسلی ناشی از دو نوع HPV 6 و HPV 11 مورد تایید قرار گرفته است. در اواخر سال 2010، Gardasil برای جلوگیری از سرطان مقعد نیز تایید شد.

اخیرا Gardasil 9 را ، FDA تأیید کرده است. Gardasil 9 مانند گارداسیل از عفونت با همان دو نوع اچ پی وی جلوگیری می کند به اضافه : HPV-31، HPV-33، HPV-45، HPV-52 و HPV-58 . به طور خلاصه، این چند نوع در حدود 90%سرطانهای رحم دخالت دارند. Gardasil 9 برای استفاده در مردان 9 تا 15 ساله تایید شده است

 

چه موقع واکسن گارداسیل بزنیم


به طور کلی واکسن های HPV برای پسران و دختران 9 تا 26 ساله تایید شده است که می تواند به پیشگیری از عفونت کمک کند. اکثر مردم به طور معمول تا سن 26 سالگی با ویروس HPV تماس داشته اند ، بنابراین تزریق واکسن پس از این سن ، فایده ای ندارد .


جلوگیری از انتقال ویروس اچ پی وی

 

اجتناب از تماس مستقیم با ویروس می تواند از عفونت جلوگیری کند.خودداری و پرهیز از روابط پرخطر تنها روش مطمئن برای جلوگیری از انتقال اچ پی وی است. خطر انتقال ویروس بسیار کمتر میشود اگر یک شخص فقط با یک نفر که آلوده نیست ، رابطه جنسی داشته باشد و آن یک نفر هم فقط یک شریک جنسی داشته باشد.

برای کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی مردان همچنین می توانند شمار شرکای جنسی را محدود کنند و شرکایی را انتخاب کنند که در گذشته شرکای جنسی متعدد نداشته اند.

همانطور که قبلا ذکر شد، در حال حاضر هیچ گونه درمانی برای خود ویروس اچ پی وی وجود ندارد. زگیل های تناسلی، به عنوان نشانه ای از ویروس، به درمان پاسخ می دهند، اما می توانند دوباره ظاهر شوند. معالجه زگیل تناسلی مردان حتما باید قبل از برقراری تماس جنسی شروع شده و کامل شود.

 

آیا کاندوم می تواند از عفونت با ویروس جلوگیری کند؟

 

کاندوم می تواند تا حدودی محافظت در برابر انتقال HPV را فراهم کند. متأسفانه، کاندوم ها 100درصد موثر نیستند، چرا که اچ پی وی به واسطه تماس پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس هنوز هم می تواند پوستی را که توسط کاندوم پوشیده نشده آلوده کند.

در مطالعه ای که اخیرا توسط محققان در بین زنان جوانی که به تازگی از نظر جنسی فعال شده اند، صورت گرفت، گزارش شده زنانی که شرکای آنها در هر بار سکس از کاندوم استفاده کرده اند 70درصد کمتر احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را داشته اند نسبت به زنانی که شریکشان فقط 5 درصد موارد از کاندوم استفاده میکرده است

بهداشت خوب بسیار مهم است. پس از استفاده از توالت خود را تمیز و خشک کنید و از صابون های معطر و روغن های حمام استفاده نکنید زیرا این مواد ممکن است زگیل ها را تحریک کند. اگر شریک جنسی شما از دئودورانتهای واژینال استفاده می کند، باید بداند که این نیز میتواند باعث تحریک زگیل تناسلی مردان شود.


عوارض احتمالی زگیل تناسلی مردان

 

برآورد شده است که 99 درصد سرطانهای دهانه رحم در زنان ناشی ازاچ پی وی هستند. برخی از انواع  اچ پی وی  همچنین می توانند سرطان مقعد و آلت تناسلی مرد ، و همچنین سرطان روده را ایجاد کنند .خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنسگرا و دوجنسگرا فعال در حدود 17 برابر بیشتر از مردانی است که تنها با زنان رابطه جنسی دارند. مردان مبتلا به ایدز (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) نیز در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.سرطان مقعد می تواند با رادیاسون، شیمی درمانی و جراحی درمان شود. درمان های خاص به مرحله و درجه سرطان بستگی دارند – (تومور چقدر بزرگ است و تا چه حد سرطان گسترش یافته است(

اکثر سرطان هایی که در پشت گلو یافت می شوند، از جمله در پایه زبان و در لوزه ها، مربوط به زگیل تناسلی مردان هستند. در واقع، این ها شایع ترین سرطان های مرتبط با HPV در مردان است.سالیانه بیش از 13،000 مورد جدید در مردان تشخیص داده می شوند.

سایر انواع ویروس اچ پی وی به ندرت سرطان را در مردان ایجاد می کنند، اما باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. .

اگر شریک زندگی شما دارای سلولهای دهانه رحم (سرویکس) غیرطبیعی است که در یک آزمایش PAP (پاپ اسمیر) تشخیص داده شده است، مهم است که او به طور منظم معاینات لگن و آزمایشات PAP بیشتر انجام دهد تا در صورت بروز سرطان دهانه رحم درمان را با سرعت بالا آغاز کند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...