این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

دستگاه تناسلی مرد

دستگاه تناسلی مرد
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/10 نظر 0 بازدید 1,376

در انسان مثل سایر موجودات، وظیفه‌ی تولید مثل بر عهده‌ی دستگاه تناسلی واگذار شده است و دستگاه تناسلی مرد به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.

دستگاه تناسلی مرد :

در انسان مثل سایر موجودات، وظیفه‌ی تولید مثل بر عهده‌ی دستگاه تناسلی واگذار شده است و دستگاه تناسلی مرد به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.

اعضای دستگاه تناسلی داخلی مرد :

-بیضه‌ها (Testicle): یک زوج غده تولید مثل و منی‌ساز هستند که در اسکروتوم (کیسه‌ی بیضه) قرار دارد؛ رشد اسپروماتوزآ در آن انجام و هورمون جنسی توسترون نیز در آن ساخته می‌شود. اسپرماتوزآ در ترشحات بیضه همراه با مایع منی وجود دارد. تولید اسپرم و هورمون جنسی بر عهده بیضه‌ها است و این امر نهایتا بر ادامه‌ی روابط جنسی زناشویی و رضایت جنسی نیز موثر است. نطفه یا منی مایع لزجیست که دارای نمک، قند، آب و غیره است و طول عمر آن 48 ساعت است. منی سازی یا اسپرم سازی در دمای پایین تر از بدن (37) صورت می‌گیرد. بیضه‌ها از دوران بلوغ تا پایان عمر اسپرم تولید می‌کنند. در بدن یک مرد بالغ روزانه صدها میلیون اسپرم تولید می‌شود و با هر بار انزال حدود 300 تا 400 میلیون اسپرم از بدن خارج می‌شود. اما از میان آنها تنها یکی از این اسپرم‌ها می‌توانند لقاح انجام دهند و بقیه می‌میرند، و اگر تعداد اسپرم‌های سالم موجود در منی از 20 میلیون در هر میلی لیتر کمتر باشد فرد عقیم است!.

 

آزمون اعتیاد به اینترنت

 

تشریح آناتومی :

بیضه عضوی است بیضی شکل و اندکی نیز به طرفین پهن و در یک پرده همبندی سفتی قرار گرفته و به علت رنگ سفید آن شبیه سفیده‌ی تخم مرغ پخته است.
-لبوها : محتوی لوله‌های کرچک در هم تنیده‌ای است که جدار آنها از سلول‌های پشتیبان سری منی‌ساز درست شده است. از بیضه، منی وارد ناف بیضه شده و از آنجا توسط 10 یا 12 لوله آوران (افرنت) وارد اپی دیدیم می‌شود.

-اپی دیدیم (Epididymis) : جسم کوچکی است که روی کنار خلقی بیضه تکیه دارد یک سر و جسم و یک دم دارد. دم آن به‌صورت مجرای دفرنت (وابران) ادامه پیدا می‌کند. 

-مجرای وابران: مجراییست به‌شکل لوله، که طول تقریی آن اندازه 40 تا 50 سانتیمتر است و مایع منی را از خود عبور می‌دهد.

-بند بیضه: بند بیضه به ضخامت انگشت کوچک و شامل: اعصاب مجرای دفرنت، عروق لنفی، خونی و اپی دیدیم است.

-حبابچه منی: یک جفت‌اند و سایز آنها 4 تا 5 سانتیمتر می‌باشد. حبابچه، محل ذخیره منی بوده و در هر انزال حدود 200 میلیون اسپروماتوزئید تخلیه می‌شود.

-پروستات: در حفره لگنی و زیر قسمتی از مثانه قرار دارد. دارای یک قاعده و یک راس می‌باشد. قائده غده پروستات در بالا است و به ته مثانه چسپیده و راس پروستات رو به پایین چسبیده است؛ ترشحات غده پروستات جزو مواد تشکیل دهنده‌ی منی است.

اعضای دستگاه تناسلی خارجی مرد : 

-اسکوروتوم: کیسه‌ای پوستی است که بیضه‌ها و اپی دیدیم را در خود آویزان دارد.

-لایه واژینال: شامل 2 لایه است: 1-ایه واژینال مشترک (زائده‌ای از فاسیای شکم که بیضه و بند ناف بیضه را می‌پوشاند) 2-لایه واژینال مخصوص.

-آلت (Penis): از یک حشفه (قسمت ضخیم انتهایی که مجرای ادرار در نوک آن باز می‌شود)، یک گردن (که بین حشفه و جسم باریکتر شده) و یک ریشه (که به استخوان پوبیس می‌چسبد) درست شده است. 

-گلانس: انتهای جسم غاری مجرای ادرار گلانس را می‌سازد (مجرای آلت 2 کار مهم انجام می‌دهد: 1-عبور ادرار 2-انزال مایع منی). هر جسم غاری توسط یک بافت همبندی متراکم پوشیده شده است که تیغه‌هایی بین آنها فرستاده و آنها را به تعدادی غار تقسیم می‌کند. هنگام تحریک جنسی این غارها از خون پر شده و باعث نعوظ می‌شود. خود آلت توسط پوست پوشیده شده است و این پوست در انتهای آلت بنام پوست ختنه‌گاه روی حشفه را می‌پوشاند؛ همچنین این پوست در ممالکی که ختنه موسوم است، موقع ختنه برداشته می‌شود و بهترین سن ختنه بین 5 تا 7 سالگی است. عمل ختنه نیز بدین دلیل است که چون در نوزادی عارضه انسداد مجرای ادرار شایع است.

نقش دستگاه تولید مثل مرد (male reproductive system) :

تولید مثل جنسی شامل تولید سلول تخم (زیگوت) دپیلوئید n 2 از لقاح دو سلول جنسی با گامت‌ها پلوئید n است و نقش دستگاه تولید مثل مردان شامل این موارد است:

1-تولید سلول‌های اسپرم

2-ایجاد محیطی مناسب برای نگهداری آنها

3-انتقال آنها به خارج از بدن

4-تولید هورمون جنسی مردانه تستوسترون.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با دستگاه تناسلی زن 


بروزرسانی :  98/11/30

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...