این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

درد در رابطه جنسی

درد در رابطه جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/16 نظر 0 بازدید 519

درد در رابطه جنسی و یا اصطلاحا اختلال دیسپارونی به حس درد و یا ناراحتی در نواحی لب های تناسلی، واژن و یا لگن زنان درهنگام و یا بلافاصله پس از رابطه جنسی گفته می شود. 

درد در رابطه جنسی :

مشکل درد در رابطه جنسی و یا اصطلاحا اختلال دیسپارونی به حس درد و یا ناراحتی در نواحی لب های تناسلی، واژن و یا لگن زنان درهنگام و یا بلافاصله پس از رابطه جنسی گفته می شود. این درد در رابطه جنسی می تواند به صورت سوزش، درد قابل تحمل و یا درد شدید و غیرقابل تحمل باشد.
درد در رابطه جنسی از گذشته های دور مورد بررسی پزشکان و دانشمندان بوده و آن ها از گذشته تا به امروز به دنبال دلیلی برای ایجاد درد در رابطه جنسی و راهی برای معالجه آن بوده اند. کلمه دیسپارونیا به معنی مقاربت دشوار کلمه ای یونانی است که از زمان های دور به جا مانده است. زیرا از گذشته می دانسته اند که موضوع رابطه جنسی برای زنان و مردان نباید همراه با درد باشد و وجود درد نشانه از یک مشکل است که باید رفع شود.

چه عواملی می تواند باعث درد در رابطه جنسی شود ؟

علت ایجاد درد در رابطه جنسی در هر فرد متفاوت است. و گاهی تشخیص علت بسیار دشوار است. اما به طور کلی دلیل ایجاد این درد می تواند شامل موارد زیر باشد : 
1-تغییر در نوع برقراری رابطه جنسی و عادات جنسی
2-شدت یافتن بیماری ها و عفونت های مقاربتی شما
3-نازک شدن و خشکی دیواره های واژن پس از یائسگی
4-ولوودینیا که نوعی اختلال مربوط به روده است و به دلایل ناشناخته ای ایجاد می شود.اما می تواند سبب درد در کل ناحیه لگن شود.
5-جراحات و یا زخم در ناحیه تناسلی
6-عفونت های واژینال و انواع قارچ و تبخال و زگیل تناسلی
7-واژینیسموس (اختلال انقباض عضلات واژن به صورت غیرارادی)
8-مشکلات ادراری 
9-مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی
10-مشکلات روانی با شریکتان نیز می تواند سبب القای حس درد در رابطه جنسی شود.

در مورد مشکل ناباروری زنان بیشتر بدانید.

علائم درد در رابطه جنسی به چه صورت است ؟

علائم درد ناشی ازرابطه جنسی می تواند هنگام تلاش برای ورود یا در حین و یا بلافاصله بعد از رابطه جنسی رخ دهد.
شایع ترین علامت درد در رابطه جنسی در هنگام ورود آلت تناسلی مرد به واژن زن اتفاق می افتد. گاهش به صورت یک سوزش خفیف و گاهی به صورت یک درد شدید است که ادامه رابطه را غیرممکن می سازد.
علائم دیگر شامل احساس اسپاسم عضلات ، گرفتگی لگن یا گرفتگی عضله واژن است. البته گفتنی است درد در اولین رابطه جنسی زنان به علت وجود پرده بکارت امری عادی است و از دفعات بعدی این درد رفع می گردد. البته افرادی هم هستند که در مرتبه اول هم درد چندانی احساس نمی کنند. مشکل درد در رابطه جنسی به معنی درد مزمن است که بارها با شرایط گوناگون اتفاق می افتد و فرد را از ادامه رابطه جنسی باز می دارد.
در بسیاری از موارد مشاهده می شود که فرد هیچ گونه مشکل جسمی ندارد اما باز هم احساس درد می کند. این گونه موارد می توانند ریشه روانشناختی داشته باشند و مربوط به مسائل احساسی با شریک جنسی باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

در صورت تجربه درد جدید ، یا بدتر شدن درد های قبلی، خونریزی یا ترشحات غیرعادی در طی نزدیکی ، شما باید حتما با پزشک و متخصص سکس تراپی مشورت کنید. درد در رابطه جنسی معمولا به یک علت اورژانسی و اضطراری ایجاد نشده و لازم نیست که در لحظه به پزشک مراجعه کنید. در صورت ادامه دار شدن درد ها و یا ترشحات جدید و خونریزی و یا حس تهوع حتما با پزشک مشورت کنید.

چگونه می توان از درد در رابطه جنسی جلوگیری کرد ؟

با اینکه معمولا اکثر مراجعینی که به علت درد در رابطه جنسی مراجعه می کنند نمی دانند چه اتفاقی می تواند باعث این درد شده باشد اما به طور کلی رعایت کردن موارد زیر می تواند تا حدودی برای زنان مفید باشد :
-استفاده نکردن از مواد شیمیایی برای شستشوی واژن 
-استفاده نکردن از صابون ها و دستمال های مرطوب و معطر
-دوچرخه سواری نکردن به مقدار زیاد
-حمام نکردن با آب داغ 
-نپوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ با الیاف مصنوعی

درباره خود ارضایی زنان بخوانید.

بروزرسانی :  98/12/03

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...