این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

پارافیلیا

پارافیلیا

پارافیلیا در زبان فارسی دژکامی گفته می شود. فرهنگستان زبان فارسی پارافیلیا را دشکامی ترجمه کرده است .پارافیلیا علایق جنسی ما را شکل می دهد و بخشی از هویت جنسی  ما را شکل می دهد.

تک تک افراد وقتی در لایه های ذهنیشان جستجو می کنند انواع فانتزی های جنسی را پیدا می کنند. واقعیت این است که هیچ کدام از ما در مورد بعضی از این فانتزی ها هرگز با کسی صحبت نکرده ایم .حتی همسرمان هم شاید نداند که ما چنین علایقی داریم. ولی در بعضی افراد این علایق از حالت ذهنی خارج شده وفرد دایما برای اجرای فانتزی وسوسه می شود.

این افراد با یک رابطه جنسی مختل شده و عموما توسط همسرشان به سکس تراپیست مراجعه می کنند. و همسر عموما از نبود شهوت جنسی در فرد مبتلا شکایت دارد و یا می گوید سردی مزاج زن و یا ناتوانی جنسی مرد علت مراجعه است . همسر غافل از این نکته است که برانگیختگی جنسی و شهوت همسر با افراد معمولی جامعه متفاوت است.

 

آزمون فانتزی سادیسم جنسی

 

مقایسه دو نوع پارافیلیا


فرض کنید فردی دچار اختلال پارافیلیا دستمالی کردن است  و یا فردیکه دچار اختلال پوشیدن لباس جنس مخالف است و زندگی این دو فرد را مقایسه کنید

فردی که دچار اختلال دستمالی کردن   “Frotteurism” است اغلب در مناطق شلوغ رفت و آمد می کند و باعث بروز اضطراب و نگرانی در زنانی می شود که در این مکان ها رفت امد می کنند. این افراد اغلب سابقه انواع کتک خوردن ها را گزارش می کنند. ولی عموما نمی توانند جلوی وسوسه ایستادگی کنند.

فردی که دچار دشکامی پوشیدن لباس جنس مخالف “Transvestic fetishism” است کمتر باعث آزار کسی می شود و اصولا به ندرت و آن هم به علت نگرانی های شخصی به کلینیک های سکس تراپی مراجعه می کند.

مراجعینی که بابت نگرانی از مشکلات پارافیلیک به کلینیک می آیند به قدری متفاوتند که کمتر می توان  موارد مشابه دید. ولی عموما این اختلالات را بر این اساس که چه چیز باعث تحریک جنسی فرد می شود تقسیم بندی می کنند.

عموما باید به علایق جنسی دیگران احترام گذاشت و به هیچ عنوان افراد مبتلا را نباید قضاوت کرد. اگر به لیست بلند بالای این اختلالات نگاه کنید به موارد بسیار عجیبی برخورد می کنید.

شرح بعضی از پاراقیلیا های نادر

در تمام موارد زیر ساعت ها ی زیادی  گفتگوی صمیمی لازم است تا فرد دچار این اختلال احساس امنیت کند و در مورد نوع تجریک جنسی خود صحبت نماید. 

آزوفیکسوفیلیا اوج شهوت جنسی هنگام کمبود اکسیژن یا Asphyxiophila


در این اختلال فرد در صورتی تحریک جنسی می شود که میزان اکسیژن رسانی به مغز کم شود. این افراد عموما در حالیکه خود ارضایی می کنند خود در حالتی شبیه حلق آویز کردن نگه می دارند. این اختلال بسیار برای فرد خطرناک است و زندگی فرد را تهدید می کند. به تجربه  دیده شده که اغلب این افراد به علت بی میلی جنسی توسط همسر به کلینیک آورده می شوند.

اصولا هرگونه علایق و تمایلات جنسى که با هنجار هاى معمول جامعه همخوانى نداشته باشد به عنوان پارافیلیا  خوانده مى شود 

پارافیلیا چه وقت نیاز به درمان دارد
پارافیلیا به هیچ عنوان بیمارى  و یا حتى اختلال خوانده نمى شود مگر انکه داراى دو خصوصیت باشد 

1–  موجب نگرانى و اضطراب یا اختلال رفتارى در فرد بشود 

2–  باعث تهدید براى دیگران بشود 

بعنوان مثال فردى داراى تمایل جنسی پارافیلیا از نوع فتیشیسم میباشد.  ( یعنى  تحریک جنسی به وسیله لباس ها و وسایل خاص ) این در صورتی از یک تمایل به اختلال تبدیل مى شود که در فرد ایجاد نگرانى کند و یا براى شریک جنسی اش خطر افرین باشد .افراد مبتلا به پارافیلیا عموما به علت اختلال رابطه به کلینیک مراجعه می کنند.

شیوع پارافیلیا


شیوع پارافیلیا در جامعه  بین 1-7 ٪‏ تخمین زده مى شود ، البته شیوع  این تمایلات به صورت اختلال بسیار کمتر است . 

عموما افراد داراى یک پارافیلیا به طور همزمان چند پارافیلیا را با هم دارند .

انواع شایع پارافیلیا


انواع اختلالات پارافیلیا وجود دارد که عبارتند از 

اختلال دید زدن  

اختلال نمایش آلت

اختلال دستمالى کردن

اختلال (دیگر آزارى )سادیستیک

اختلال (خود آزارى ) مازوخیستیک

اختلال  بچه بازى 

اختلال فتیشیسم 

اختلال پوشش لباس جنس مخالف

ده ها نوع دیگر از اختلالات پارافیلیک وجود دارد که شیوع ناچیزى  دارند . 

در این افراد عموما علایم روانپریشى ، سوء مصرف مواد ، افکار خودکشى و یا اسیب به خود و اعمال خشونت جنسی دیده مىشود . 

در مواجهه با جنسیت ها ما با یک مرد و یا یک زن طرف نیستیم . جنسیت در انسان داراى یک طیفی است که در یک طرف آن یک مرد وجود دارد و در طرف دیگر یک زن  و افراد در مابین این طیف مى توانند قرار بگیرند .در مورد علایق جنسی نیز با طیف وسیعی از تمایلات مواجهیم .

 هر چند میزان شیوع  پارافیلیا در جامعه به طور دقیق  مشخص نیست ولی در یک مطالعه که در کانادا انجام شد .

50٪ از  افراد حداقل یک رفتار مورد علاقه اشان بود .

33٪  از  افراد حداقل یک رفتار را انجام داده بودند .

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۱/۰۲/۰۱۰۰
پاسخسلام
پارامتر من دائما میخواد از رابطه جنسیمون فیلم بگیره. علاقه به گرفتن فیلم از رابطه جنسی به نوع اختلال جنسی هست ؟
کامش
۱۴۰۱/۰۲/۰۱۰۰

سلام 

در مقالات پزشکی اخیر بعضی از انواع اختلال در علاقه جنسی و پارافیلیا ها همراه هست با گرفتن فیلم و به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی. توصیه میشه با پارتنرتون به کلینیک سکس تراپی مراجعه کنید.

ناشناس
۱۴۰۰/۱۱/۱۶۰۰
پاسخ.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...