این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

زود انزالی

زود انزالی

زود انزالی چیست؟
درمان زود انزالی Premature Ejaculation درمان یکی از جدی ترین مشکلات رابطه جنسی می باشد. شایعترین علت مراجعه یه کلینیک های سکس تراپی در مردان مراجعه برای درمان زود انزالی Premature Ejaculation یا انزال زودرس است .در بین مراجعین بیش از 50% برای درمان زود انزالی Premature Ejaculation مراجعه می کنند.

زود انزالی Premature Ejaculation به حالتى گفته می شود که انزال در هنگام مقاربت بسیار سریع اتفاق میفتد .

درمان زود انزالى بر اساس تصمیم زوج هاست و اگر از رابطه خود راضی هستند نیاز به درمان و مراجعه به پزشک وجود ندارد .

هیچ تعریف دقیقى از مدت  زمان دخول منجر به انزال وجود ندارد .

ولی در اغلب منابع زود انزالی Premature Ejaculation را به خروج مایع منی کمتر از یک دقیقه بعد از دخول آلت تناسلی مرد به درون واژن تعریف می کنند. این اتفاق می تواند برای همه آقایان در طی سال هایی که قادر به فعالیت جنسی هستند بوجود بیاید. نکته مهم این است که اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. از دست دادن اعتماد به نفس باعث خواهد شد در ارتباط بعدی دچار اضطراب شده و حتی دچار اختلال نعوظ هم بشوید.

آمار ها در مورد زود انزالی چه می گویند؟
در یک مطالعه جامع که از 500 زوج از کشورهاى مختلف صورت گرفت میانگین زمان دخول تا انزال به طور متوسط پنج دقیقه ونیم بوده است . ولی باید توجه داشت مهمترین مسئله رضایت طرفین از مدت رابطه است ، ودر صورت رضایت اختلال محسوب نمى گردد .

مواردى بیماران با شکایت از زود انزالی Premature Ejaculation گاه بیگاه مراجعه مى کنند که  این مورد نیز اختلال محسوب نمى شود . ولی در که مواردى که نیمى از دخول ها اخیر به زود انزالی Premature Ejaculation منجر گردد نیاز به مداخله درمانى دارد .

در مطالعه اى زمان انزال پس از دخول برای سنین مختلف به شرح زیر توصیف شده :

سن 18–30 زمان  6.5 دقیقه

سن 31–50 زمان 5.4 دقیقه

سن 51 به بالا  3.3 دقیقه

مهمترن مسئله اى که در زود انزالی Premature Ejaculation باید توجه داشت اینست که باید سعى نمود گنجینه جنسى خود را افزایش داد. شاه کلید افزایش گنجینه جنسی توجه به این نکته است که رابطه جنسی یک فعالیت لذتبخش است. برای بهتر  شدن این لذت باید از همه امکانات استفاده کرد و محدود کردن فعالیت جنسی به دخول اشتباهی مهلک در رابطه است.

تشخیص زود انزالی
هرگاه زود انزالی برای شما و همسرتان یک معضل بود باید به پزشک مراجعه کنید. تشخیص زود انزالی Premature Ejaculation برعهده پزشک تان است. عموم مردم در مورد مسایل و مشکلات جنسی ابتدا سعی می کنند تا خودشان به نتیجه برسند. با توجه به مسایل فرهنگی و تربیتی و اجتماعی رفتار صحیح این است که صحبتی انجام نشود. اما باید بدانیم که این رفتاراصلا صحیح نیست. بلکه مسایل و مشکلات جنسی همانند سایر مشکلات فردی اولا کاملا قابل حل و رفع می باشند. و در ثانی عدم طرح آن با افراد نزدیک فرد در سنین پایین باعث خواهد شد تا نوجوان و جوانان به راه های ناصحیح و غیر تخصصی دست یازند. بنابراین لازم است تا مسئولین آموزشی افراد متخصص در این زمینه را به نحوی معرفی نمایند. تشخیص زود انزالی همانند سایرمشکلات جسمی ابتدا بر عهده پزشک خانواده تان است. تا پس از بررسی های لازم شما را به  پزشک متخصص سکس تراپیست ارجاع دهد.

باید قبول کرد که عامل زمان در همبستری مهم است ولی از ان مهمتر لذت در فعالیت جنسی است زیرا عملکرد جنسی انسان علاوه بر گسترش ژن ها مسئول ایجاد صمیمیت و رضایت بین زوج هاست . در صورتى که فرد دچار زود انزالی Premature Ejaculation است ولی زوجین از فعالیت جنسی خود لذت مى برند در دایره رابطه جنسی سالم قرار مى گیرند . لذا به عنوان یک اصل باید قبول کرد که همیشه زود انزالی Premature Ejaculation به عنوان نبود لذت جنسی براى زوجین نیست .

امروزه هرزنامه هاى اینترنتی به وفور و به سادگى در دسترس همگان قرار دارد . این رسانه تصویرى غیر واقعی از فعالیت جنسی به افراد القا ء مى کنند. افراد با نگاه کردن به پورونوگرافی احساس می کنند کمبودی دارند.

علل بروز زود انزالی
علل بروز انزال زودرس متعدد است. انزال زود رس ممکن است از اولین ارتباطات جنسی وجود داشته باشد. هم چنین ممکن است پس از چند سال که از شروع ارتباط جنسی فرد گذشته بوجود بیاید. درمان، تشخیص و علت بوجود آمدن در دو فرم ذکر شده با یکدیگر متفاوت است. یکی از مهم ترین علل زود انزالی مشکلات روحی و روانی افراد است. به همین دلیل سکس تراپ باید از روشی جامع و بین سیستمی کمک بگیرد.

درباره علل و تشخیص زودانزالی بیشتر مطالعه کنید..

پروسه انزال
در پروسه انزال  مکانیزم هاى مختلف عصبى دخالت دارند . بطور خلاصه اعصاب سمپاتیک ، پاراسمپاتیک ، کولینرژیک و سوماتیک دست به دست هم داده تا انزال صورت گیرد . از طرفى همزمان با انزال ارگاسم صورتمى پذیرد که کاملا پدیده اى ست که در مغز اتفاق مى افتد  . لذا اختلال هر ارگان بدن که بر روى اعصاب فوق موثر باشد باعث اختلال در انزال مى شود و همچنین هر ماده شیمیایی یا داروهایی که بر روى گیرنده هاى عصبی فوق تاثیر بگذارد باعث اختلال انزال مى شود .

مطالعات نشان مى دهد بیمارى هاى پروستات ، تیرویید منجر به زود انزالی Premature Ejaculation مىشود . وضعیت جغرافیایی ، فرهنگى و ژنتیک در زود انزالی Premature Ejaculation موثر است و همچنین با ا فزایش سن مدت زمان رسیدن به انزال کاهش مى یابد .

پیشگیری از زود انزالی
پیشگیری از انزال زودرس آیا اساسا امکان پذیر است؟ برای پیشگیری از انزال زودرس بایستی عوامل مستعد کننده انزال زودرس را به درستی بشناسیم. با توجه به عللی که منجر به زود انزالی می شود و در بالا به آن اشاره شد می توان گفت پیشگیری کار سختی است.

از مهمترین راه های پیشگیری از زود انزالی ایجاد ارتباط صحیح و صمیمی در ابتدای رابطه با شریک جنسی است.

شیوع زود انزالی 
اگر شما دچار زود انزالی دارید نگران نباشید، شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید. از هر سه مرد یک نفر گرفتار زود انزالی است . شیوع انزال زودرس در سنین مختلف متفاوت است. شایع ترین سن بروز انزال زودرس در سنین جوانی است. بررسی های متعددی در این زمینه صورت پذیرفته است. سن شیوع در انزال زود رس اولیه و ثانویه فرق دارد. در نوع زود انزالی Premature Ejaculation اولیه سن شیوع با اولین مقاربت ها شروع می شود و در صورتی که درمان نشود در تمام عمر ادامه دارد. در زود انزالی ثانویه عموما اختلال همزمان با یک مشکل ارتباطی یا بیماری اتفاق می افتد.

درباره انزال زودرس دائمی بیشتر مطالعه کنید.

درمان زود انزالی
درمان زود انزالی بر عهده پزشک می باشد. و درمان زمانی ضروری خواهد بود که در شما یا همسرتان ایجاد نگرانی کرده باشد. توجه داشته باشید زود انزالی اختلالی پیچیده است زیرا ارگان های مختلفی در انجام انزال دخیل هستند. برای درمان زود انزالی باید ریشه های بیماری تحلیل شود و اگر سراغ افراد غیر متخصص بروید و یا خود درمانی کنید نه تنها هزینه و وقت خود را تلف خواهید نمود، بلکه شانس درمان به موقع خود را از دست خواهید داد. این کار باعث خواهد شد تا مشکل شما به صورت مزمن در آمده ودرمان طولانی تری را به شما تحمیل نماید. یکی از نکات مهم درمان زود انزالی حضور شریک جنسی شما در درمان است. در حقیقت بخشی از درمان برعهده شریک جنسی شماست. همانطور که در خصوص علل بوجود آمدن انزال زودرس ذکر شد نقش شریک جنسی در این اختلال بسیار پررنگ و حساس می باشد. از نکات مهم  درمان زود انزالی، تعهد شما نسبت به درمان می باشد. این موضوع باعث پیشرفت درمان شما شده و امید به بهبودی و روند درمان زود انزالی را نیز تسهیل می نماید

نظرات

captcha Refresh
محمد باقری
۱۳۹۸/۰۵/۱۸۰۰
پاسخسلام وقت به خیر من مشکل زود انزالی داره میشه مشاوره و راهنمایی کنید من شهرستان هستم

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...