این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آموزش جنسی به کودکان

آموزش جنسی به کودکان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 641

آموزش جنسی به کودکان نباید تنها محدود به بحث و گفتگو باشد. نکات و زمان مناسبی را که فرزندتان باید در مورد رابطه جنسی  بداند را در مقاله کامشیار دنبال کنید. آموزش جنسی اغلب به عنوان درس های ساده آناتومی در طول سال های اولیه کودک آغاز می شود. اما در طول سال های مدرسه، فرزند شما ممکن است شروع به سوال های خاص درباره رابطه جنسی کند. مطمئن نیستید چه چیزی بگوید؟ این راهنمایی برای صحبت در مورد رابطه جنسی با فرزند مدرسه ای خود را در نظر بگیرید.

آموزش جنسی به کودکان نباید تنها محدود به بحث و گفتگو باشد. نکات و زمان مناسبی را که فرزندتان باید در مورد رابطه جنسی  بداند را در مقاله کامشیار دنبال کنید. آموزش جنسی اغلب به عنوان درس های ساده آناتومی در طول سال های اولیه کودک آغاز می شود. اما در طول سال های مدرسه، فرزند شما ممکن است شروع به سوال های خاص درباره رابطه جنسی کند. مطمئن نیستید چه چیزی بگوید؟ این راهنمایی برای صحبت در مورد رابطه جنسی با فرزند مدرسه ای خود را در نظر بگیرید.

طوری با فرزندانتان رفتار کنید که هر گونه سوال جنسی داشتند یا اگر اتفاقی برای آنها افتاد شما به عنوان والدین برایشان یک تکیه گاه باشید تا بتوانند به شما بگویند و یا از روی ترس بچگی و نادرست موضوع را از شما مخفی نکنند.

انتظار سوالات دقیق

کودک نوپا و پیش دبستانی اغلب با پاسخ های مبهم به سوالاتی در مورد اینکه از کجا نوزاد می آیند راضی است. اما کودکان مدرسه ای سعی دارند سوالات خاصی را درباره ارتباط بین نزدیکی و ایجاد نوزادان مطرح کنند.

همانطور که سوالات فرزند شما درباره رابطه جنسی پیچیده تر می شود – و شاید خجالت آورتر – ممکن است او به دوستان یا سایر منابع برای به دست آودن اطلاعات مراجعه کند.

وقتی که کودک مدرسه ای شما درباره رابطه جنسی سوال می کند، بپرسید که او از قبل چه می داند. هر گونه تصورات غلط را تصحیح کنید و سپس جزئیات کافی برای پاسخ دادن به سؤالات خاص ارائه دهید بدون اینکه چیزی از خیالات وارد ذهن کودک کنید حقیقت را به آنها بگویید. به سوالات فرزندتان نخندید یا از نام مستعار برای آناتومی جنسی کودک خود استفاده نکنید، با هرکدام ازاین کارها ممکن است سیگنالی ارسال کند که این قسمت های بدن نباید مورد بحث قرار گیرد. این مثالها را در مسیر آموزش جنسی به کودکان در نظر بگیرید:

یکی از سوالاتی که کودکان ممکن است از شما بپرسند!  شما ممکن است بگویید، “آلت تناسلی مرد معمولا نرم است، اما گاهی اوقات سفت می شود و بلند می شود. این یک نعوظ است.”  توضیح دهید که چگونه نعوظ می تواند در طول خواب یا هنگامی که آلت تناسلی لمس می شود اتفاق بیافتد . می توانید از تصاویر مناسب با سن اش برای توضیحات استفاده کنید.

قاعدگی یا پریود چیست؟

توضیح دهید که قاعدگی بخش مهمی از چرخه تولید مثل و بخش نرمالی از رفتن به بلوغ است. توصیف خونریزی قاعدگی و محصولات بهداشتی زنانه را ارائه دهید. شما ممکن است بگویید، “در دختران یک دوره قاعدگی بدان معنی است که بدن به اندازه کافی برای باردار شدن بالغ شده است.” از تجربه اولیه خودتان با او صحبت کنید. و اینکه چه مواردی را باید رعایت کند.

اگر فرزند شما دختر است به او بگویید از چه سنی باید منتظر باشد که پریود شود و پریود شدنش به منزله سلامتی جسمی اوست و در طبیعت زنان است

مردم چگونه رابطه جنسی دارند؟

اگر فرزند شما درباره مکانیسم رابطه جنسی تعجب زده بود، صادق باشید. شما ممکن است بگویید، “هنگامی که یک مرد و یک زن رابطه جنسی داشته باشند، آلت تناسلی داخل واژن می رود. این نوع ازرابطه جنسی می تواند بچه ها را ایجاد کند.” برای کمک به درک فرزندتان از یک کتاب با تصاویر یا نمودار استفاده کنید.

آیا دو دختر رابطه جنسی دارند؟ یا دو پسر؟

ممکن است کافی باشد بگوئید “بله. دو مرد یا دو زن می توانند رابطه جنسی با یکدیگر داشته باشند و یکدیگر را دوست داشته باشند.” هرگز برای آموزش فرزندتان در مورد احترام به دیگران خیلی زود نیست، و بیان کنید که فرزندتان را بدون هیچ مشکلی ودر هر صورت دوست دارید.

استمناء یا خود ارضایی چیست؟

 شما ممکن است بگویید، “استمناء زمانی است که شما ناحیه تناسلی خود را مالش دهید.” به فرزندتان یادآوری کنید که استمناء یک فعالیت طبیعی و خصوصی است. حتی اگر ناراحت هستید، پیش بروید. به یاد داشته باشید، شما در حال باز کردن صادقانه مراحل در سال های آینده هستید. در نظر بگیرید که بهترین ها برای آموزش دادن به فرزندتان – شما هستید یا تلویزیون، اینترنت یا دوستان فرزندتان؟ اگر شما به او توضیح ندهید از منابع دیگر یاد می گیرد.

نگرانی

بین سنین 8 تا 12، کودکان اغلب نگران این هستند که آیا آنها “طبیعی” هستند – به ویژه هنگامی که به اندازه آلت تناسلی مرد و اندازه سینه ها نگاه می کنند. توضیح دهید چه اتفاقی برای پسران و دختران می افتد.

اطفال هم سن ، در بازه های متفاوت بالغ می شوند. برخی ممکن است دیرتر و برخی زودتر بالغ شوند. ولی نهایتا همگی بالغ می شوند. شما ممکن است بخواهید تجربیات خود را با آنها  به اشتراک بگذارید، مخصوصا اگر یک بار نگرانی های مشابهی با فرزندتان داشته باشید.

مسئولیت ها و عواقب آن

با فرزند خود در مورد عواقب عاطفی و جسمی رابطه جنسی صحبت کنید. مانند حاملگی، عفونت های منتقله از راه جنسی و طیف وسیعی از احساسات. بحث در مورد این مسائل در حال حاضر می تواند به کودکتان کمک کند تا آمادگی بیشتری داشته باشد.

در حالی که شما به کودک خود در مورد خطرات رابطه جنسی صحبت می کنید، نترسید که از شادی نیز ذکر کنید. اجازه دهید فرزند شما بداند که رابطه جنسی می تواند زیبا و متعهد باشد.

لحظات هر روز برای آموزش جنسی کلیدی هستند

از فرصت های روزمره برای بحث در مورد رابطه جنسی و آموزش جنسی استفاده کنید. لحظات قابل اطمینان در همه جا هستند اگر شخص بارداری در خانواده وجود داشته باشد، درباره اینکه چگونه یک کودک درون بدن یک زن رشد می کند، صحبت کنید. اگر برای یک محصول بهداشتی زنانه تجارتی را مشاهده کردید، از آن برای بحث در مورد دوره های قاعدگی استفاده کنید. اگر تلویزیون یک زن و شوهر در حال قدم زدن نشان می دهد ، در مورد روابط و عشق صحبت کنید.

نقش جدی در آموزش جنسی داشته باشید کودک خود را تشویق کنید که از بدن خود مراقبت کند، احساس سالم و حس احترام به خود را بیابد و اطلاعات را از منابع قابل اطمینان جستجو کند. رویکرد متفکرانه شما در رابطه با آموزش جنسی می تواند به کودک شما کمک کند که زندگی جنسی سالمی داشته باشد.


بروزرسانی :  98/10/07

By : R .Tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...