این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تیرگی واژن

تیرگی واژن
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/18 نظر 0 بازدید 2,812

یکی از موضوعاتی که بسیاری از بانوان در سراسر دنیا با آن درگیر هستند تیرگی واژن است.این موضوع به هیچ عنوان ضرری برای افراد ندارد و بیماری محسوب نمی گردد.

تیرگی واژن :‌

واژن زنان اصولا تیره رنگ است. اگر شما نیز نگران تیره بودن رنگ ناحیه تناسلی خود هستید بهتر است بدانید که بسیاری از مراجعان به کلینیک و همینطور بسیاری از زنان در دنیا درگیر این موضوع هستند و شما در این زمینه تنها نیستید. تیرگی واژن به هیچ عنوان ضرری برای افراد ندارد و بیماری محسوب نمی گردد و جای نگرانی نیست. اما با این وجود افراد زیادی به دنبال تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی خود و سفید کردن آن هستند و معتقدند که روشن بودن این ناحیه موجب افزایش حس اعتماد به نفس در آن ها می گردد.

در حالت ایده آل میبایست رنگ پوست ناحیه تناسلی با سایر نواحی بدن هماهنگ باشد. اگر یک خانم سفید پوست است رنگ واژن او نیز روشن و اگر سیاه پوست است رنگ واژن او نیز باید کاملا تیره باشد. اما در اغلب موارد دیده می شود که اینطور نیست و رنگ پوست این ناحیه گاهی تیره تر از پوست سایر نواحی بدن است. واژن و لابیاهای اطراف آن رنگ واحدی ندارند و در هر فرد متناسب با نژاد و رنگ پوست و سبک زندگی متفاوت است. اغلب بانوان تمایل دارند که رنگ پوست این نواحی کاملا روشن باشد و اگر به طور طبیعی روشن نیست به دنبال روشن کردن آن با انواع روش های خانگی و سنتی و دستگاه های امروزی و به طور کلی جوانسازی واژن می باشند.

در مورد شلی واژن  بیشتر بخوانید.

 روشن بودن واژن در بسیاری از افراد باعث افزایش حس اعتماد به نفس و کشش جنسی بیشتر می گردد. اما گفتنی است که تیره بودن ناحیه تناسلی نیز به هیچ عنوان عیب محسوب نمی شود و از نظر بسیاری از آقایان نیز این مسئله بی اهمیت است. اما پیش از دانستن چگونگی روشن کردن واژن بهتر است ابتدا علل تیرگی واژن را بدانیم.

علل تیرگی واژن :

همانطور که می دانید پوست ناحیه تناسلی در بانوان بسیار نازک تر از پوست نواحی دیگر مانند دست ها ، شکم و پاها می باشد. همین نازکی پوست باعث می شود که این ناحیه کمی تیره تر به نظر بیاید.

عامل مهم دیگر در تعیین رنگ ناحیه تناسلی ژنتیک است. ژنتیک هر فرد تعیین می کند که رنگ پوست او در هر بخش به چه صورت باشد. گاهی اوقات ممکن است واژن یک زن سفید پوست از بدو تولد رنگ تیره ای داشته باشد. این تیرگی تنها به علت ملانین بیش از حد در پوست این ناحیه اتفاق می افتد.

بسیاری از افراد هم هستند که در سن بلوغ ، بارداری ، پس از زایمان و یا یائسگی دچار تیرگی واژن می شوند در حالی که پیش از آن رنگ ناحیه تناسلی آن ها کاملا روشن بوده است. که این موضوع نشان دهنده تاثیر هورمون هاست. تغییر در میزان هورمون ها در سنین و شرایط مختلف می تواند رنگ پوست در این ناحیه را تیره کند.

همچنین یکی دیگر از علل مهم تیره شدن این ناحیه رویش موهاست. ریشه موها در داخل پوست می توانند باعث ایجاد یک ظاهر تیره رنگ گردند. شیو کردن موها که ریشه آن ها را از بین نمی برد نیز تاثیری در رفع این تیرگی نخواهد داشت. روش هایی که باعث زدودن موها از ریشه می شوند موثر تر هستند. (مانند استفاده از پودر ها و کرم های موبر و یا لیزر)

تمامی موارد گفته شده کاملا طبیعی هستند و به هیچ عنوان بیماری محسوب نمی شوند و جای نگرانی ندارند. اما بانوان می توانند به خواست خود از انواع روش های سفید کردن واژن استفاده کنند تا رنگ واژن هماهنگ با پوست سایر نواحی بدن باشد. اما اگر این تیرگی با خارش و سوزش و یا ترشحات و بوی نامعمول همراه بود باید حتما به پزشک مراجعه گردد.

در کنار این عوامل طبیعی ، عواملی نیز هستند که به سبک زندگی افراد مربوط می شوند و قابل پیشگیری و اجنتاب هستند. مانند :

-پوشیدن لباس زیر و یا شلوار تنگ با جنس الیاف مصنوعی

-افزایش وزن

-کمبود ویتامین

-شیو کردن مکرر و در جهت عکس رویش موها و یا شیو کردن با تیغ کهنه

-استفاده از برخی محصولات زیبایی و پوستی بدون اطلاع پزشک (مانند پودر تالک)

-مشکلات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا کم کاری تیروئید (که قابل درمان هستند.)

-راه رفتن زیاد

-مصرف برخی داروها

چگونه می توان از تیرگی واژن جلوگیری کرد؟

بدیهی است که اگر در حال حاضر رنگ ناحیه تناسلی شما رو به تیرگی می رود و در گذشته اینگونه نبوده می توانید به پزشک مراجعه کنید تا در مرحله اول علت آن تشخیص داده شود. و اگر دلیل این تیرگی یکی از موارد گفته شده و قابل پیشگیری بود اقدام به تغییر در سبک زندگی خود کنید. اما اگر علت آن جزو مسائل هورمونی و ژنتیکی و غیرقابل اجتناب بود میتوانید زیر نظر پزشک از انواع روش های سفید کردن واژن استفاده نمایید.

به طور کلی برای حفظ بهداشت و زیبایی بدن خود جدا از ژنتیک و مسائلی که تغییر در آن ها امکان پذیر نیست ، بهترین راه زندگی سالم است. جلوگیری از افزایش وزن ، استفاده نکردن از مواد مخدر و دخانیات و مشروبات الکلی ، رابطه جنسی منظم و تغذیه سالم شما را از انواع آسیب های جسمی و روحی مصون میدارد.

در مورد روش های رفع تیرگی واژن بیشتر بدانید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...