این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

آیا شکل واژن شما طبیعی است ؟

آیا شکل واژن شما طبیعی است ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/29 نظر 0 بازدید 532,178

بسیاری از بانوان نگران شکل واژن خود هستند. باید بدانید که مانند دیگر اعضای بدن دستگاه تناسلی نیز در افراد مختلف تفاوت های بسیاری دارد.

آیا شکل واژن شما طبیعی است؟

بسیاری از بانوانی که به کلینیک سلامت جنسی کامش  مراجعه می کنند نگران شکل واژن خود و ویژگی های آن هستند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید این مقاله به شما کمک می کند تا بدانید واژن به طور طبیعی باید چگونه باشد.
در وهله اول باید بدانید که مانند دیگر اعضای بدن دستگاه تناسلی نیز در افراد مختلف تفاوت های بسیاری دارد و در واقع به تعداد زنان دنیا شکل ها و رنگ ها و حتی بوهای مختلف برای واژن وجود دارد. بانوانی که به کلینیک مراجعه می کنند می پرسند آیا واژن من طبیعی است؟ پاسخ این است که واژن شما برای شما کاملا طبیعی است و نباید با افراد دیگر مقایسه گردد. تنها نگرانی ای که شما باید در مورد بدن خود داشته باشید در رابطه با بیماری ها، درد ها و عفونت هاست.

 

وضعیت جنسی شما چگونه است ؟

 

شکل واژن : 

وقتی خانم ها در مورد شکل دستگاه تناسلی خود صحبت می کنند معمولا منظور آن ها فرم قرارگیری لب های تناسلی است. لب های تناسلی شامل لب های خارجی و لب های داخلی هستند. لب های خارجی معمولا بزرگتر و در اطراف ناحیه واژن و دفع ادرار قرار می گیرند و لب های داخلی کوچکتر هستند و در اطراف ورودی واژن دیده می شوند. 
در ادامه می توانید انواع اشکال مختلف واژن  را مشاهده کنید. البته گفتنی است که همه بانوان به طور دقیق در این دسته بندی ها قرار ندارند و بسیاری از افراد ممکن است ویژگی هایی از چند گروه مختلف را همزمان داشته باشند. 
 

لب های داخلی نامتقارن
لب های داخلی نامتقارن

اگر یک لب داخلی بلند تر، ضخیم تر و یا بزرگتر از دیگری باشد، نامتقارن در نظر گرفته می شود. این وضعیت کاملا عادی است و در افراد زیادی دیده می شود. میزان این بزرگتر بودن گاهی بسیار نامحسوس و گاهی بسیار واضح است. 

 

لب های خارجی نعلی شکل
لب های خارجی نعلی شکل

گاهی دیده می شود که لب های خارجی از روبرو به شکل نعل اسبی دیده می شوند که ممکن است این حالت روی لب های داخلی نیز تاثیر بگذارد و یا تاثیری نداشته و لب های داخلی به شکل دیگری باشند. 

 

لب های داخلی برجسته
لب های داخلی برجسته

این فرم از لب های تناسلی زیاد شایع نمی باشد اما گاهی دیده می شود که لب های داخلی بلند یا بزرگ هستند و از داخل لب های خارجی که احتمالا کوچک هستند بیرون می زنند. این حالت نیز کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. 

 

لب های خارجی برجسته
لب های خارجی برجسته

لب های خارجی مانند سایر سطوح بدن می باشند ممکن است گاهی بسیار ضخیم و پف کرده باشند. که این مورد ارتباطی به اندازه آن ها ندارد. 

 

لب های داخلی آویزان
لب های داخلی آویزان

این مورد از نوع لب های داخلی بیرون زده است که گاهی لب های داخلی به قدری از لب های خارجی بیرون می زنند و بلند و نازک هستند که آویزان به نظر می رسند. و ممکن است از روی لباس زیر شما نیز پیدا باشند. 

 

لب های خارجی آویزان
لب های خارجی آویزان

این مورد از نوع لب های خارجی برجسته می باشد که گاهی این برجستگی در کناره های لب های خارجی بیشتر از وسط آن می شود و باعث می گردد که لب های خارجی از کناره های خود آویزان به نظر برسند و حتی از روی لباس زیر شما پیدا باشند. این مورد از لب های داخلی آویزان شایع تر است. 

 

لب های خارجی کوچک و باز
لب های خارجی کوچک و باز

ممکن است گاهی لب های خارجی بسیار کوچک و کوتاه باشند و مسطح به نظر برسند. که در فرم کوچک و باز بودن از یکدیگر فاصله دارند. 

 

لب های خارجی کوچک و بسته
لب های خارجی کوچک و بسته

این نوع از شکل ناحیه تناسلی بسیار کمتر از بقیه اشکال مشاهده می شود.اما همچنان کاملا طبیعی است. در این نوع شکل لب های خارجی بسیار کوتاه و کوچک هستند اما بین آن ها فاصله نیست و کاملا روی لب های داخلی را می پوشانند. 

 

لب های داخلی قابل مشاهده
لب های داخلی قابل مشاهده

در این نوع شکل لب های داخلی و خارجی تقریبا هم اندازه هستند و بنابراین کنار هم و روی هم خوابیده دیده می شوند. 

 

اندازه لب ها :

نمی توان به طور دقیق برای لب های تناسلی عرض یا طول قرار داد. زیرا گاهی اندازه گیری آن ها دشوار است و همینطور طیف وسیعی از اندازه های مختلف در افراد گوناگون دیده می شود. اما به طور میانگین می توان گفت اندازه طول لب های خارجی حدودا 12 سانتی متر است. و لب های داخلی دارای طول حدودا 10 سانتی متر و عرض 7 سانتی متر هستند. البته عموما لب داخلی سمت راست در اکثر خانم ها قدری بزرگتر است.
به طور کلی اشکال مختلف واژن به هیچ عنوان دلیلی برای بیماری های ناحیه تناسلی نیستند و این ناحیه به  هرشکلی که باشد عموما رفتار یکسانی را نشان می دهد و تمام اشکال گفته شده کاملا طبیعی است و بانوان نباید با مقایسه با دیگران خود را غیرطبیعی بدانند.

رنگ واژن : 

بسیاری از خانم ها در مورد رنگ ناحیه تناسلی خود نگرانند و معمولا سوال می کنند : آیا رنگ ناحیه واژن باید هم رنگ پوست من باشد؟ جواب این است که لزوما خیر. گاهی ممکن است ناحیه واژن در افراد سفید پوست روشن و صورتی رنگ باشد و گاهی کاملا تیره و قهوه ای سوخته باشد. حتی در بعضی موارد در هنگام تحریک جنسی رنگ واژن تیره تر میشود. همه این موارد طبیعی است و تیره بودن آن نشانه بیماری یا عیب نمی باشد. البته توجه داشته باشید که از بین بردن موهای ناحیه تناسلی باعث روشن شدن رنگ آن نمی شود و تیرگی رنگ به علت تجمع ملانین (رنگدانه) در زیر پوست است. تغییر رنگ واژن به صورت خودبخودی معمولا جای نگرانی ندارد. مگر اینکه با یکی از موارد زیر همراه باشد : 
-بعد از یک یا دو روز از بین نرود.
-لب های واژن متورم است یا خارش و التهاب دارد.
-ترشحات واژن دارای رنگ زرد یا سبز شده اند.
-بوی نامطبوع و زننده شدیدی احساس می شود.
-تغییر رنگ به صورت نقطه ای اتفاق می افتد و یک دست نیست.
در صورت مشاهده چنین مواردی لازم است که برای تشخیص عفونت احتمالی به پزشک مراجعه نمایید.

در مورد تیرگی واژن بیشتر بخوانید.

کلیتوریس :

کلیتوریس در بانوان بخشی از ناحیه جلویی عضو تناسلی است که مهم ترین عامل در تحریک و ارگاسم به شمار می آید. این بخش دارای پایانه های عصبی فراوان است. اندازه آن نیز در افراد مختلف متفاوت است. گاهی ممکن است بسیار کوچک و نامحسوس و گاهی بزرگ و برجسته باشد.

موها :

موها در ناحیه تناسلی معمولا پس از سن بلوغ رشد می کنند. اگر شما دارای موهای ضخیم یا بسیار زیاد در این ناحیه هستید به هیچ عنوان جای نگرانی ندارد. روش های دفع موهای زائد روی موهای ضخیم بهتر جواب می دهند. بعضی از افراد هم ممکن است موهای کرکی، کم رنگ و کمی در این ناحیه داشته باشند. موها در این ناحیه ممکن است با موهای سایر نواحی بدن شما کاملا متفاوت باشد.

ترشحات واژن :

ترشحات طبیعی واژن در طول چرخه قاعدگی شما بارها تغییر می کنند و ممکن است گاهی رقیق و بی رنگ و گاهی غلیظ و سفید رنگ و در اوایل عادت ماهانه صورتی ملایم و پس از آن قهوه ای تیره باشند. تنها زمانی باید نگران ترشحات بود که آن ها دارای رنگ های زرد و سبز، بوی نامطبوع، خارش و سوزش باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ 

تمامی موارد گفته شده حالت های طبیعی برای ناحیه تناسلی شما بودند و تنها در صورتی نیاز به درمان و مراجعه به پزشک هست که شما احساس درد، سوزش، خارش شدید و یا خونریزی خارج از عادت ماهانه داشته باشید. 

اگر احساس می کنید که به تغییر شکل واژن احتیاج دارید مقاله لابیا پلاستی را بخوانید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 60

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...