این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا شکل واژن شما طبیعی است ؟

آیا شکل واژن شما طبیعی است ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/29 نظر 23 بازدید 60,633

بسیاری از بانوان نگران شکل واژن خود هستند. باید بدانید که مانند دیگر اعضای بدن دستگاه تناسلی نیز در افراد مختلف تفاوت های بسیاری دارد.

آیا شکل واژن شما طبیعی است؟

بسیاری از بانوانی که به کلینیک ما مراجعه می کنند نگران شکل واژن خود و ویژگی های آن هستند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید این مقاله به شما کمک می کند تا بدانید واژن به طور طبیعی باید چگونه باشد.
در وهله اول باید بدانید که مانند دیگر اعضای بدن دستگاه تناسلی نیز در افراد مختلف تفاوت های بسیاری دارد و در واقع به تعداد زنان دنیا شکل ها و رنگ ها و حتی بوهای مختلف برای واژن وجود دارد. بانوانی که به کلینیک مراجعه می کنند می پرسند آیا واژن من طبیعی است؟ پاسخ این است که واژن شما برای شما کاملا طبیعی است و نباید با افراد دیگر مقایسه گردد. تنها نگرانی ای که شما باید در مورد بدن خود داشته باشید در رابطه با بیماری ها، درد ها و عفونت هاست.

وضعیت جنسی شما چگونه است ؟

 

شکل واژن : 

وقتی خانم ها در مورد شکل دستگاه تناسلی خود صحبت می کنند معمولا منظور آن ها فرم قرارگیری لب های تناسلی است. لب های تناسلی شامل لب های خارجی و لب های داخلی هستند. لب های خارجی معمولا بزرگتر و در اطراف ناحیه واژن و دفع ادرار قرار می گیرند و لب های داخلی کوچکتر هستند و در اطراف ورودی واژن دیده می شوند. 
در ادامه می توانید انواع اشکال مختلف واژن  را مشاهده کنید. البته گفتنی است که همه بانوان به طور دقیق در این دسته بندی ها قرار ندارند و بسیاری از افراد ممکن است ویژگی هایی از چند گروه مختلف را همزمان داشته باشند. 
 

لب های داخلی نامتقارن
لب های داخلی نامتقارن

اگر یک لب داخلی بلند تر، ضخیم تر و یا بزرگتر از دیگری باشد، نامتقارن در نظر گرفته می شود. این وضعیت کاملا عادی است و در افراد زیادی دیده می شود. میزان این بزرگتر بودن گاهی بسیار نامحسوس و گاهی بسیار واضح است. 

 

لب های خارجی نعلی شکل
لب های خارجی نعلی شکل

گاهی دیده می شود که لب های خارجی از روبرو به شکل نعل اسبی دیده می شوند که ممکن است این حالت روی لب های داخلی نیز تاثیر بگذارد و یا تاثیری نداشته و لب های داخلی به شکل دیگری باشند. 

 

لب های داخلی برجسته
لب های داخلی برجسته

این فرم از لب های تناسلی زیاد شایع نمی باشد اما گاهی دیده می شود که لب های داخلی بلند یا بزرگ هستند و از داخل لب های خارجی که احتمالا کوچک هستند بیرون می زنند. این حالت نیز کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. 

 

لب های خارجی برجسته
لب های خارجی برجسته

لب های خارجی مانند سایر سطوح بدن می باشند ممکن است گاهی بسیار ضخیم و پف کرده باشند. که این مورد ارتباطی به اندازه آن ها ندارد. 

 

لب های داخلی آویزان
لب های داخلی آویزان

این مورد از نوع لب های داخلی بیرون زده است که گاهی لب های داخلی به قدری از لب های خارجی بیرون می زنند و بلند و نازک هستند که آویزان به نظر می رسند. و ممکن است از روی لباس زیر شما نیز پیدا باشند. 

 

لب های خارجی آویزان
لب های خارجی آویزان

این مورد از نوع لب های خارجی برجسته می باشد که گاهی این برجستگی در کناره های لب های خارجی بیشتر از وسط آن می شود و باعث می گردد که لب های خارجی از کناره های خود آویزان به نظر برسند و حتی از روی لباس زیر شما پیدا باشند. این مورد از لب های داخلی آویزان شایع تر است. 

 

لب های خارجی کوچک و باز
لب های خارجی کوچک و باز

ممکن است گاهی لب های خارجی بسیار کوچک و کوتاه باشند و مسطح به نظر برسند. که در فرم کوچک و باز بودن از یکدیگر فاصله دارند. 

 

لب های خارجی کوچک و بسته
لب های خارجی کوچک و بسته

این نوع از شکل ناحیه تناسلی بسیار کمتر از بقیه اشکال مشاهده می شود.اما همچنان کاملا طبیعی است. در این نوع شکل لب های خارجی بسیار کوتاه و کوچک هستند اما بین آن ها فاصله نیست و کاملا روی لب های داخلی را می پوشانند. 

 

لب های داخلی قابل مشاهده
لب های داخلی قابل مشاهده

در این نوع شکل لب های داخلی و خارجی تقریبا هم اندازه هستند و بنابراین کنار هم و روی هم خوابیده دیده می شوند. 

 

اندازه لب ها :

نمی توان به طور دقیق برای لب های تناسلی عرض یا طول قرار داد. زیرا گاهی اندازه گیری آن ها دشوار است و همینطور طیف وسیعی از اندازه های مختلف در افراد گوناگون دیده می شود. اما به طور میانگین می توان گفت اندازه طول لب های خارجی حدودا 12 سانتی متر است. و لب های داخلی دارای طول حدودا 10 سانتی متر و عرض 7 سانتی متر هستند. البته عموما لب داخلی سمت راست در اکثر خانم ها قدری بزرگتر است.
به طور کلی اشکال مختلف واژن به هیچ عنوان دلیلی برای بیماری های ناحیه تناسلی نیستند و این ناحیه به  هرشکلی که باشد عموما رفتار یکسانی را نشان می دهد و تمام اشکال گفته شده کاملا طبیعی است و بانوان نباید با مقایسه با دیگران خود را غیرطبیعی بدانند.

رنگ واژن : 

بسیاری از خانم ها در مورد رنگ ناحیه تناسلی خود نگرانند و معمولا سوال می کنند : آیا رنگ ناحیه واژن باید هم رنگ پوست من باشد؟ جواب این است که لزوما خیر. گاهی ممکن است ناحیه واژن در افراد سفید پوست روشن و صورتی رنگ باشد و گاهی کاملا تیره و قهوه ای سوخته باشد. حتی در بعضی موارد در هنگام تحریک جنسی رنگ واژن تیره تر میشود. همه این موارد طبیعی است و تیره بودن آن نشانه بیماری یا عیب نمی باشد. البته توجه داشته باشید که از بین بردن موهای ناحیه تناسلی باعث روشن شدن رنگ آن نمی شود و تیرگی رنگ به علت تجمع ملانین (رنگدانه) در زیر پوست است. تغییر رنگ واژن به صورت خودبخودی معمولا جای نگرانی ندارد. مگر اینکه با یکی از موارد زیر همراه باشد : 
-بعد از یک یا دو روز از بین نرود.
-لب های واژن متورم است یا خارش و التهاب دارد.
-ترشحات واژن دارای رنگ زرد یا سبز شده اند.
-بوی نامطبوع و زننده شدیدی احساس می شود.
-تغییر رنگ به صورت نقطه ای اتفاق می افتد و یک دست نیست.
در صورت مشاهده چنین مواردی لازم است که برای تشخیص عفونت احتمالی به پزشک مراجعه نمایید.

در مورد تیرگی واژن بیشتر بخوانید.

کلیتوریس :

کلیتوریس در بانوان بخشی از ناحیه جلویی عضو تناسلی است که مهم ترین عامل در تحریک و ارگاسم به شمار می آید. این بخش دارای پایانه های عصبی فراوان است. اندازه آن نیز در افراد مختلف متفاوت است. گاهی ممکن است بسیار کوچک و نامحسوس و گاهی بزرگ و برجسته باشد.

موها :

موها در ناحیه تناسلی معمولا پس از سن بلوغ رشد می کنند. اگر شما دارای موهای ضخیم یا بسیار زیاد در این ناحیه هستید به هیچ عنوان جای نگرانی ندارد. روش های دفع موهای زائد روی موهای ضخیم بهتر جواب می دهند. بعضی از افراد هم ممکن است موهای کرکی، کم رنگ و کمی در این ناحیه داشته باشند. موها در این ناحیه ممکن است با موهای سایر نواحی بدن شما کاملا متفاوت باشد.

ترشحات واژن :

ترشحات طبیعی واژن در طول چرخه قاعدگی شما بارها تغییر می کنند و ممکن است گاهی رقیق و بی رنگ و گاهی غلیظ و سفید رنگ و در اوایل عادت ماهانه صورتی ملایم و پس از آن قهوه ای تیره باشند. تنها زمانی باید نگران ترشحات بود که آن ها دارای رنگ های زرد و سبز، بوی نامطبوع، خارش و سوزش باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ 

تمامی موارد گفته شده حالت های طبیعی برای ناحیه تناسلی شما بودند و تنها در صورتی نیاز به درمان و مراجعه به پزشک هست که شما احساس درد، سوزش، خارش شدید و یا خونریزی خارج از عادت ماهانه داشته باشید. 

اگر احساس می کنید که به تغییر شکل واژن احتیاج دارید مقاله لابیا پلاستی را بخوانید.

 

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۰۹/۰۴۰۰
پاسخسلام وقت بخیر یه سوالی داشتم خدمت تون
من شکل لایه خارجی واژن سمت راست یه مقدار حالت افتاده داره بزرگتر از سمت چپ حالت کشیدگی داره ،از 18 سالگی اینطوری شد مشکلی هست ؟ خیلی ناراحت هستم همش احساس میکنم مشکلی دارم براینکه من از بچگی تا همون موقع ندوسته خودارضایی میکردم بدون اینکه بدونم چی هست.ممنون میشم پاسخگو باشید.مرسی
کامش
۱۳۹۹/۰۹/۰۵۰۰

سلام

این شکل از واژن طبیعی است و مشکلی نداره . واژن در هر فردی ظاهر متفاوتی داره 

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۲۷۰۰
پاسخسلام از ظاهر لبه ها امکان تشخیص باکره بودن وجود داره؟؟؟
کامش
۱۳۹۹/۰۸/۲۸۰۰

سلام

خیر باید معاینه داخلی انجام شود .

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۲۴۰۰
پاسخسلام آیا ممکن است هنگام لگد خوردن شدید به پشت دختر هم پریود شود و هم پرده اش پاره شود این دوتا با هم میشه اخه من ی بار ضربه شدیدی به پشتم خورد و تا 8 روز خون اومد میخام بدونم اون خ ن پریود بوده یا پرده یا هر دو باهم
کامش
۱۳۹۹/۰۸/۲۵۰۰

سلام

بعضی از ضربه ها مثل افتادن از اسب یا تصادف ممکنه باعث پارگی پرده شود . بهتر است به دلیل ضربه ای که به شما وارد شده  توسط متخصص معاینه شوید .

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۰۸۰۰
پاسخسلام من حس میکنم ظاهرواژنم زشته چون لابیادارم وبلندهستنو بیرون زدن بنظرتون طبیعیه؟؟واینکه بعدازدواج به مشکل نمیخورم؟؟
کامش
۱۳۹۹/۰۸/۱۰۰۰

سلام

بعضی از خانم ها لبه های واژن بزرگی دارند که مشکلی نداره و ان نوع واژن برای آقایون میتونه تحریک کننده باشه .

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۰۶۰۰
پاسخسلام ببخشید یکی از لب های خارجی واژنم احساس میکنم ب تازگی کوچکتر شده و تغیر کرده نسبت ب اون یکی قبلا برجسته تر بود مشکل چیه؟
کامش
۱۳۹۹/۰۸/۰۷۰۰

در صورتی که خارش و التهاب ندارید مشکلی نیست ، عدم تقارن در واژن طبیعی است و مشکلی ندارد . 

 

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۰۶۰۰
پاسخسلام من واژنم اینجوریه ک لبه های داخلی بیرون زده و اویزونه .میترسم بعدا ک ازدواج کردم همسرم‌مثلا ازم ایراد بگیره چون کمتر کسی اینجوریه و خیلی بخاطرش ناراحتم میخام بدونم واقعا همیجین چیزی‌ممکنع و طبیعیه یا اینک میشه عمل‌کرد و حدودا هزینش چقدره؟؟؟؟
کامش
۱۳۹۹/۰۸/۰۷۰۰

بسیاری از خانم ها لبه های واژن بزرگی دارند  و هیچ مشکلی ندارد ، و بسیاری از مردان با این نوع واژن تحریک می شوند . شما نیاز به عمل جراحی ندارید اما در صورتی که تمایل به انجام این کار دارید با پزشک متخصص صحبت کنید .

 

ناشناس
۱۳۹۹/۰۸/۰۱۰۰
پاسخسلام. من 18 سالمه و چندسالیه که لبه داخلی سمت راست واژنم خیلی بزرگ و آویزون شده و رنگش هم کاملا متفاوته و تیرست.اولش هم با خارش همین قسمت شروع شد و این اتفاق پیش اومد. من خیلی ازش خجالت میکشم و واقعا اذیتم میکنه.نمیدونم چکار کنم میخوام موهای زائد رو لیزر کنم و خیلی بیرون از لبه های بیرونیه و من با خودم فکر میکردم شاید طبیعی نباشه!
کامش
۱۳۹۹/۰۸/۰۵۰۰

سلام 

تیرگی واژن معمولا عادیه .

در مواردی آقایون این تیرگی رو دوست دارن و مشکلی باهاش ندارن . اما اگر این موضو شما رو اذیت میکنه میتونین عکس واژن خودتون رو به واتساپ شماره زیر ارسال کنید تا شما رو راهنمایی کنیم .

 

0912-3781687

کامش
۱۳۹۹/۰۸/۰۵۰۰

سلام 

فشار به آلت باعث میشه که منی وارد مثانه بشه و گاها باعث عفونت پروستات میشه .

ناشناس
۱۳۹۹/۰۷/۲۸۰۰
پاسخسلام من دختر 29 ساله هستم که به بیماری cah مبتلا هستم وبه دلیل اینکه کیلیتوریسم بزرگ بود جراحی کردم ولی احساس میکنم اندازه واژنم کوچک هست آیا این مورد برای ازدواج ورابطه جنسی مشکلی ایجاد میکنه.
کامش
۱۳۹۹/۰۷/۲۸۰۰

سلام 

معمولا در صورتیکه  بیماری congenital adrenal hyperplasia روی  مجرای واژن   تاثیر بگذارد، علاوه بر کوچک کردن کلیتوریس ، مجرای واژن را نیز بازسازی می کنند. با توجه به سابقه درمان شما احتمالا مشکلی در واژن ندارید. البته بهتر است توسط پزشک ویزیت شوید.

بی نام
۱۳۹۹/۰۵/۲۹۰۰
پاسخسلام
من یه دختر 17 ساله هستم . از اولین باری پریود شدم یه مسئله ای واسم پیش اومد که نمیدونم طبیعی هستش یا نه و اون اینه که همیشه در کل طول روز از واژنم ترشحاتی خارج شده و گاهی اونقدر زیاد هست که لباس زیرم تماما خیس میشه . ایا این مشکلی در من رو نشون میده یا طبیعیه ؟
کامش
۱۳۹۹/۰۵/۲۹۰۰

سلام  

ترشحات واژن امری طبیعی است اما اگر در زندگی روزانه شما اختلال ایجاد کرده است بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مشک
۱۳۹۹/۰۲/۱۲۰۰
پاسخسلام من خیلی نگرانم میخوام ببینم آیا واژن من و پرده بکارتم سالم است یا نه میترسم مشکل داشته باشم و بعدا در مورد ازدواج مشکلی پیش بیاد
کامش
۱۳۹۹/۰۲/۱۷۰۰

سلام 

سلامت پرده بکارت نیاز به معاینه دارد . باید به کلینیک مراجعه کنید و توسط متخصص زنان معاینه شوید تا از نگرانی در بیایید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...