این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سپتوم واژن

سپتوم واژن
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/01/24 نظر 0 بازدید 1,233

سپتوم واژن وضعیتی است که در صورت عدم رشد کامل سیستم تولید مثل زنان اتفاق می افتد. دیواره ای از بافت در واژن باقی می گذارد که از خارج قابل مشاهده نیست.

 

سپتوم واژن یا تیغه واژن چیست؟

 

سپتوم واژن وضعیتی است که در صورت عدم رشد کامل آلت تناسلی زن اتفاق می افتد. دیواره ای از بافت در واژن باقی می گذارد که از خارج قابل مشاهده نیست.
دیواره بافت می تواند به صورت عمودی یا افقی اجرا شود و واژن را به دو قسمت تقسیم کند. بسیاری از دختران تا رسیدن به سن بلوغ ، وقتی درد ، ناراحتی یا جریان قاعدگی غیرمعمول گاهی اوقات شرایط را نشان می دهد ، متوجه نمی شوند که دارای تیغه واژن هستند. دیگران نمی فهمند تا وقتی که از نظر جنسی فعال می شوند و در حین رابطه درد دارند. با این حال ، برخی از زنان با سپتوم واژن هرگز علائمی ندارند.

 

 

سپتوم واژن دو نوع دارد. نوع آن بر اساس موقعیت سپتوم است.

 

تیغه واژن طولی : یک تیغه طولی واژن (LVS) گاهی واژن دوتایی نامیده می شود زیرا دو حفره واژن ایجاد می کند که توسط دیواره عمودی بافت از هم جدا شده اند. یک دهانه واژن ممکن است از دهانه دیگر کوچکتر باشد.
در طی رشد ، واژن به صورت دو کانال آغاز می شود. آنها معمولاً در طی سه ماهه آخر بارداری یک حفره واژن ایجاد می کنند. اما گاهی این اتفاق نمی افتد.برخی از دختران با شروع قاعدگی و استفاده از تامپون متوجه می شوند که LVS دارند. با وجود قرار دادن تامپون ، آنها هنوز هم ممکن است نشت خون را ببینند. داشتن LVS نیز به دلیل دیواره اضافی بافت می تواند مقاربت را دشوار یا دردناک کند.


تیغه عرضی واژن : یک تیغه عرضی واژن (TVS) به صورت افقی اجرا می شود و واژن را به یک حفره بالا و پایین تقسیم می کند. ممکن است در هرجای واژن ایجاد شود. در بعضی موارد ، می تواند واژن را به طور نسبی یا کامل از بقیه دستگاه تولید مثل قطع کند.
دختران معمولاً هنگام شروع قاعدگی متوجه می شوند که TVS دارند زیرا بافت اضافی می تواند جریان خون قاعدگی را مسدود کند. در صورت جمع شدن خون در دستگاه تولید مثل ، این می تواند به درد شکم نیز منجر شود.
برخی از زنان با TVS سوراخ کوچکی در تیغه بینی دارند که اجازه می دهد خون قاعدگی از بدن خارج شود. با این حال ، ممکن است این سوراخ به اندازه کافی بزرگ نباشد که بتواند خون را از بین ببرد و باعث ایجاد دوره هایی طولانی تر از متوسط دو تا هفت روز می شود.

بعضی از خانمها همچنین وقتی از نظر جنسی فعال می شوند این موضوع را کشف می کنند. سپتوم می تواند واژن را مسدود کرده یا آن را بسیار کوتاه کند که این امر معمولاً رابطه جنسی را دردناک یا ناراحت کننده می کند.


علت سپتوم واژن


LVS زمانی اتفاق می افتد که دو حفره واژن که در ابتدا واژن را تشکیل می دهند قبل از تولد در یکی ادغام نشوند. TVS نتیجه آن است که مجاری داخل واژن در طی رشد به طور صحیح ادغام یا رشد نمی کنند.کارشناسان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این پیشرفت غیر معمول است.


تشخیص سپتوم واژن

 

سپتوم های واژن معمولاً به تشخیص پزشک احتیاج دارند زیرا شما نمی توانید آنها را از خارج مشاهده کنید. اگر علائمی از سپتوم واژن دارید ، مانند درد یا ناراحتی در هنگام مقاربت ، مهم است که با پزشک خود پیگیری کنید. بسیاری از موارد می توانند علائمی شبیه علائم تیغه رحم واژن مانند آندومتریوز ایجاد کنند.
در طول وقت ملاقات ، پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی شروع می کند. در مرحله بعدی ، آنها معاینه لگن انجام می دهند تا موارد غیرمعمول از جمله تیغه بینی را بررسی کند. بسته به آنچه در طول معاینه پیدا می کنند ، ممکن است از اسکن MRI یا سونوگرافی برای دیدن بهتر واژن شما استفاده کنند. 
این آزمایشات تصویربرداری همچنین به پزشک کمک می کند تا موارد تکراری در تولید مثل را که گاهی در زنان مبتلا به این بیماری رخ می دهد ، بررسی کند. به عنوان مثال ، برخی از زنان با سپتوم واژن اندام های اضافی در دستگاه تناسلی فوقانی خود مانند رحم مضاعف دارند.

 

سپتوم واژن چگونه درمان می شود؟

 

سپتوم های واژن همیشه نیاز به درمان ندارند ، به خصوص اگر علائمی ایجاد نکنند یا بر باروری تأثیر نگذارند. اگر علائمی دارید یا پزشک فکر می کند سپتوم واژن شما می تواند منجر به عوارض بارداری شود ، می توانید آن را با جراحی بردارید.

برداشتن سپتوم واژن یک فرایند بسیار ساده است که شامل حداقل زمان بهبودی است. در طی این روش ، پزشک شما بافت اضافی را برداشته و خون را از چرخه های قاعدگی قبلی تخلیه می کند. با پیروی از این روش ، احتمالاً متوجه خواهید شد که رابطه دیگرناراحت کننده نیست. همچنین ممکن است شاهد افزایش جریان قاعدگی خود باشید.

 

بیشتر بخوانید : طول کانال واژن چقدر است؟

 

برای بعضی از خانم ها ، داشتن سپتوم واژن هرگز علائم یا نگرانی های سلامتی را ایجاد نمی کند. با این حال ، برای دیگران می تواند منجر به درد ، مشکلات قاعدگی و حتی ناباروری شود. اگر سپتوم واژن دارید یا فکر می کنید ممکن است با پزشک خود وقت بگیرید. با استفاده از برخی از تصویربرداری های اساسی و معاینه لگن ، آنها می توانند تعیین کنند که آیا سپتوم واژن شما می تواند منجر به عوارض بعدی شود. در این صورت ، آنها می توانند به راحتی با جراحی تیغه بینی را بردارند.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...