این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اسمگما چیست؟

اسمگما چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/22 نظر 0 بازدید 53

اسمگما ماده ای است که از روغن و سلولهای مرده پوست تشکیل شده است. این ماده می تواند در زیر پوست ختنه گاه در مردان ختنه نشده یا در اطراف چین های لابیا در زنان جمع شود.این نشانه عفونت مقاربتی نیست و یک بیماری جدی نیست.

 

اسمگما چیست؟

 

اسمگما ماده ای است که از روغن و سلولهای مرده پوست تشکیل شده است. این ماده می تواند در زیر پوست ختنه گاه در مردان ختنه نشده یا در اطراف چین های لابیا در زنان جمع شود.این نشانه عفونت مقاربتی نیست و یک بیماری جدی نیست.
در صورت عدم درمان ، اسمگما می تواند بو ایجاد کند یا در بعضی موارد ، سفت شده و منجر به تحریک در اندام تناسلی شود.

اگر در ناحیه تناسلی و مقعد خود دچار زگیل شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید 

 

نحوه درمان اسمگما در مردان

 

ساده ترین راه برای حذف اسمگما تنظیم روال بهداشت شخصی شما است. در آقایون ، این به معنای تمیز کردن اندام تناسلی از جمله اطراف و زیر پوست ختنه گاه است.بدن شما روان کننده ای برای کمک به جمع شدن پوست ختنه گاه تولید می کند. این روان کننده می تواند به همراه روغن های طبیعی دیگر ، سلول های مرده پوست ، آلودگی و باکتری در زیر پوست ختنه گاه شما جمع شود. به همین دلیل این بیماری در مردان ختنه شده کمتر مشاهده می شود.تمیز کردن مناسب آلت تناسلی آسان ترین راه برای از بین بردن اسماگما است.اگر پس از یک هفته تمیز کردن مناسب بهبود نیافت ، یا اگر بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید.اگر آلت تناسلی شما قرمز یا ملتهب است باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار عفونت یا بیماری دیگری باشید که نیاز به درمان پزشکی دارد.

 

نحوه درمان اسمگما در زنان

 

اسمگما در زنان نیز وجود دارد و ممکن است دلیل بوی بد واژن باشد. این می تواند در چین و چروک لب ها یا در اطراف کلیتورال جمع شود.مشابه مردان ، ساده ترین راه برای حذف اسمگما از اندام تناسلی زنان ، بهداشت شخصی مناسب است.چین های واژن را به آرامی عقب بکشید. می توانید دو انگشت اول خود را به شکل V قرار دهید تا به گسترش چین ها کمک کند.برای تمیز کردن چین ها از آب گرم و در صورت نیاز از صابون ملایم استفاده کنید. از قرار دادن صابون در داخل دهانه واژن خودداری کنید. لباس زیر از مواد قابل تنفس مانند پنبه بپوشید و از پوشیدن شلوارهای تنگ برای کاهش خطر تجمع اسمگما خودداری کنید. تغییر در ترشحات واژن و بو ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. در صورت پاک نشدن یا بدتر شدن اسمگما به پزشک مراجعه کنید.در صورت داشتن درد ، خارش یا احساس سوزش در اندام تناسلی یا ترشح غیرطبیعی ، باید به پزشک مراجعه کنید.
اگر ترشحات واژن زرد یا سبز دارید نیز به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : بیماری های مقاربتی

 

پیشگیری از اسمگما

 

با رعایت بهداشت شخصی می توان از ابتلا به اسمگما جلوگیری کرد.دستگاه تناسلی خود را روزانه تمیز کنید و از استفاده صابون یا محصولات دیگر در محل خودداری کنید. 
اگر علی رغم رعایت بهداشت شخصی به طور منظم ، تجمع اسماگما بیش از حد دارید ، یا اگر تغییرات دیگری در دستگاه تناسلی خود مشاهده می کنید ، از جمله التهاب ، درد یا ترشحات غیرطبیعی واژن ، به پزشک مراجعه کنید.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...