این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

عقیم سازی زنان

عقیم سازی زنان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/25 0 نظر

نمی توان رابطه جنسی را قطع کرد اما جلوگیری از بارداری ممکن است قدری دشوار باشد.اگر شما مطمئنید دیگر قصد داشتن فرزند را ندارید عقیم سازی زنان بهترین راه است.

 عقیم سازی زنان : 
از جمله مسائلی که بسیاری از بانوان همواره با آن درگیر هستند بارداری های ناخواسته است. در حالی که نمی توان داشتن رابطه جنسی را قطع کرد اما در تمام شرایط جلوگیری از بارداری ممکن است قدری دشوار باشد. بنابراین اگر شما فردی هستید که مطمئنید دیگر به هیچ عنوان قضد داشتن فرزند را ندارید عقیم سازی زنان بهترین راه برای پیشگیری از بارداری به صورت دائمی است.
عقیم سازی زنان چیست ؟ 
عقیم سازی زنان عملی است که برای جلوگیری از بارداری به صورت دائمی انجام می گیرد. این روش شامل بستن مسیر لوله های فالوپ ورودی به رحم است. لوله های فالوپ دو مسیر هستند که تخمدان ها را به رحم وصل می کنند و تخمک از طریق این لوله ها و به کمک بافت آن ها به رحم می رسد. در بیشتر مواقع لقاح تخمک با اسپرم در همین فضا اتفاق می افتد. بنابراین اگر این لوله ها بسته شوند دیگر امکان لقاح و رسیدن تخمک به رحم و جایگزینی آن در بافت رحم وجود نخواهد داشت. طبق تشخیص پزشک اگر بستن لوله های فالوپ کارساز نباشد در مواردی به طور کلی لوله ها را برمی دارند.
جراحی عقیم سازی زنان چگونه است؟
در اکثر موارد بیهوشی کامل انجام می شود و در مواردی هم طبق تشخیص پزشک می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. لوله های فالوپ توسط گیره های پلاستیکی و تیتانیومی و یا حلقه های سیلیکونی بسته می شوند. اما به طور کلی عمل عقیم سازی زنان جراحی دشواری نیست و 99 درصد موفقیت آمیز است و پس از آن بارداری اتفاق نمی افتد. اما نکته مهم این است که بازگرداندن لوله های بسته شده بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن است و شما حتما باید زمانی این عمل را انجام دهید که مطمئن باشید. معمولا اگر مشکل خاصی به وجود نیامده باشد پس از عمل می توانید به خانه برگردید.
عقیم سازی زنان چه تاثیری بر روی قاعدگی دارد ؟
باید توجه داشته باشید که غقیم سازی زنان هیچ گونه تاثیری بر روی قاعدگی شما ندارد و سبب بی نظمی قاعدگی نخواهد شد. شما طبق روال گذشته دچار تغییرات هورمونی در طول دوره خود و خونریزی ماهیانه خواهید شد. زیرا تخمک ها همچنان توسط تخمدان تولید و رها می شوند. تنها تفاوت ایجاد شده این است که آن ها به رحم و اسپرم نمی رسند.

درباره رابطه کبد چرب و  رابطه جنسی بیشتر بدانید.

عمل عقیم سازی زنان چه عوارضی دارد ؟
به طور کلی از آن جایی که عقیم سازی زنان تاثیری بر روی شرایط هورمونی و رحم فرد ندارد و صرفا یک عمل فیزیکی محسوب می شود عوارض خاصی ندارد. مگر عوارضی که ممکن است در هر عمل جراحی برای افراد به وجود بیاید. مانند عفونت های بخیه و خونریزی داخلی. 
آیا عمل عقیم سازی زنان از بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند ؟
عمل عقیم سازی زنان تنها می تواند از لقاح تخمک و اسپرم و بارداری جلوگیری کند و به هیچ عنوان جلوی انتقال بیماری مقاربتی و عفونت ها را نمی گیرد. برای جلوگیری از ابتلا به چنین عفونت هایی بهتر است ابتدا در انتخاب شریک خود دقت داشته باشید و از کاندوم نیز استفاده نمایید.
آیا عمل عقیم سازی زنان برای شما مناسب است ؟
تقریبا این عمل را می توان در هر زنی انجام داد. تنها مسئله مهم این است که از جنبه روانی قضیه به این موضوع دقت شود و فردی که مطمئن است دیگر نمی خواهد هیچ وقت فرزندی داشته باشد این عمل را انجام دهد. معمولا بهتر است بعد از 30 تا 35 سال و یا بعد از داشتن 2 فرزند به این عمل فکر کنید. و نه پیش از آن.
مراقبت های بعد از عمل عقیم سازی زنان چگونه است ؟
عقیم سازی زنان عمل سنگینی به شمار نمی آید و نیازی به نگرانی نیست. پس از عمل می توانید به راحتی غذا بخورید و به دستشویی بروید. فقط ممکن است کمی اثرات بیهوشی شما را آزار دهد که نهایتا مجبور شوید 5 روز استراحت کنید. البته باید توجه داشته باشید که اصلا جسم سنگینی را بلند نکنید. ممکن است مقدار بسیار کمی خونریزی مشاهده کنید که مانند خونریزی ماهیانه آن را کنترل کنید. اگر بیش از یک هفته خونریزی ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه نمایید.
چه مدت بعد از عقیم سازی زنان می توان رابطه جنسی محافظت نشده داشت ؟
بهتر است پس از بهبود عمل جراحی تا پایان دوره خود صبر کنید و بعد از یک عادت ماهیانه دیگر می توانید بدون استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری رابطه جنسی برقرار کنید. البته پیش از انجام عمل از شما تست بارداری گرفته می شود و همچنین شما باید از بیمار نبودن شریک جنسی خود نیز مطمئن باشید.

در مورد درد در رابطه جنسی چه می دانید ؟

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...