این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

تغییرات واژن پس از زایمان

تغییرات واژن پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/05 0 نظر

بدن زنان در بارداری و زایمان دچار تغییرات زیادی می شود که مهم ترین آن ها تغییرات واژن پس از زایمان است. این تغییرات را بشناسید تا بدانید کدام طبیعی است.

تغییرات واژن پس از زایمان : 

بدن زنان در طول دوران بارداری و زایمان دچار تغییرات زیادی می شود که از مهم ترین آن ها تغییرات واژن پس از زایمان است. واژن و به طور کلی دستگاه تناسلی زنان در دوران بارداری و زایمان به نوعی مهم ترین عضو به شمار می آید. بهتر است با این تغییرات بیشتر آشنا شوید تا بدانید که کدام تغییر طبیعی است و بتوانید هرچه سریعتر به حالت قبل از بارداری خود بازگردید. 
در طول دوران بارداری تغییرات واژن بیشتر ناشی از تغییرات هورمون هاست. اما با زایمان طبیعی و عبور جنین از کانال واژن این بخش دچار تغییرات فیزیکی نیز می شود. اما از آن جایی که واژن عضوی کاملا انعطاف پذیر است ، اصلا جای نگرانی نیست و پس از زایمان طبیعی می تواند به حالت اول خود بازگردد. 
تغییرات واژن پس از زایمان طبیعی می تواند شامل شلی واژن و کشیدگی عضلات، افزایش قطر کانال واژن، خشکی واژن، درد در هنگام رابطه جنسی و سوزش باشد.
در حالت طبیعی نوزاد در هنگام تولد به صورت سر به پایین از داخل کانال واژن عبور می کند. همین امر باعث می شود ک عضلات کانال واژن به اندازه بدن نوزاد کشیده شوند. این کشیدگی پس از مدتی به حالت اولیه خود بازمی گردد اما گاهی ممکن است این بازگشت کمی طولانی شود. همچنین گاهی در هنگام زایمان طبیعی پزشک تشخیص می دهد که قسمتی از ورودی واژن شما باید برش داده شود تا نوزاد بتواند عبور کند. این برش را اصطلاحا اپیزیوتومی می گویند که پس از تولد نوزاد با بخیه به حالت  قبل بازمی گردد.

روش های اصلاح تغییرات واژن پس از زایمان :

این تغییرات همواره وجود دارند و برای هر زنی که صاحب فرزند می شود اتفاق می افتند. اما روش هایی وجود دارد که شما می توانید به کمک آن ها روند بازگشت به فرم قبل از زایمان را سرعت ببخشید.

شلی واژن : 

از مهم ترین موضوعات برای خانم ها تغییرات واژن پس از زایمان و شل شدن عضلات واژن است. از بهترین روش های درمان شلی واژن ورزش های مناسب این دوران است. ورزش کردن در دوران بارداری به شما کمک می کند تا روحیه بهتر و بارداری راحت تر و بدن آماده تری برای زایمان داشته باشید. همچنین ورزش کردن و تمرینات کف لگن پس از زایمان نیز نقش بسیار مهمی در برگشتن فرم بدن به قبل از بارداری دارد. با تمرینات مشخص شده توسط متخصص از جمله تمرینات کگل و کف لگن می توانید شکم خود را دوباره صاف و تخت و عضلات واژن را نیز دوباره سفت کنید. این تمرینات برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار نیز بسیار مفید خواهند بود. همچنین می توانید برای سرعت بخشیدن به رفع تغییرات واژن پس از زایمان از انواع روش های تنگ کردن واژن با عمل جراحی و لیزر استفاده کنید.

در مورد جوانسازی واژن بیشتر بخوانید.

خشکی واژن :

 پس از زایمان به علت تفاوت میزان هورمون استروژن نسبت به دوران بارداری واژن دچار خشکی می شود. این خشکی در زمان رابطه جنسی می تواند باعث ایجاد درد و در موارد شدیدتر باعث خونریزی شود. برای رفع این تغییرات واژن پس از زایمان تا بازگشت سطح هورمون به حالت عادی بهتر است از انواع روان کننده ها استفاده کنید. البته اگر از کاندوم در رابطه استفاده می کنید مطمئن شوید که روان کننده بر پایه آب است. زیرا روان کننده های بر پایه چربی باعث پاره شدن کاندوم خواهند شد. با بازگشت دوره های عادت ماهانه سطح هورمون ها تنظیم می شوند و واژن نیز به حالت قبل از بارداری برمیگردد. اما اگر خشکی واژن باز هم ادامه پیدا کرد حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

درد و سوزش : 

ممکن است 6 تا 12 هفته پس از زایمان همچنان احساس درد و سوزش در ناحیه لگن خود داشته باشید. این درد طبیعی است و جزو تغییرات واژن پس از زایمان است. به خصوص زمانی که شما بخیه های زیادی داشته باشید. بهتر است طبق تجویز پزشک از داروهای مسکن استفاده نمایید اما حتما باید به نوع و تعداد مسکن ها توجه شود و نباید قرصی را سرخود مصرف کنید. برای جلوگیری از عفونت بخیه ها حتما هر روز یا یک روز در میان دوش بگیرید و واژن خود را خشک و تمیز نگه دارید. و در صورت مشاهده ترشحات غیرمعمول و یا بوی زننده حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

چگونه واژن خود را پاکیزه و سالم نگه دارید ؟

رابطه جنسی دردناک : 

بهتر است در این باره حتما با همسر خود مشورت کنید تا هر زمان که آماده بودید این کار را انجام دهید. زیرا پس از زایمان به خصوص از نوع طبیعی بسیاری از بانوان از رابطه جنسی مجدد ترس دارند و احساس درد و ناراحتی می کنند. اگر پزشک شما از این لحاظ به شما اطمینان می دهد نباید نگران باشید و اگر مشکل جدی ای نداشته باشید می توانید دوباره رابطه جنسی را از سر بگیرید. تنها برای پیشگیری از سوزش ناشی از تغییرات واژن پس از زایمان می توانید از روان کننده ها استفاده نمایید. اما اگر در ناحیه شکم خود درد داشتید بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی بسیار مهم است که پس از زایمان به علت مراقبت های کودک یا اظهار درد و ناراحتی خود و همسرتان را از رابطه جنسی محروم نکنید و هرچه زودتر به زندگی عادی خود بازگردید. همچنین پس از سه هفته بعد از زایمان دوباره امکان بارداری وجود دارد و بهتر است که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.


بروزرسانی :  98/11/26

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...