این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

توجه : اخیرا افرادی سودجو با استفاده از نام کلینیک کامش اقدام به فروش داروهای غیر مجاز در گروههای تلگرامی  نموده اند. به اطلاع می رساند این مرکز به هیج عنوان دارو برای فروش ندارد. 

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

طیف های جنسیتی کدام اند؟

طیف های جنسیتی کدام اند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/15 نظر 1 بازدید 10,989

انواع مختلفی از طیف های جنسیتی وجود دارد که شناخت هر یک از آنها واجب است. در این مقاله شما را با اصطلاحات و طیف های جنسیتی و هویتی آشنا میکنیم

انواع طیف های جنسیتی کدام اند؟

شاید در گذشته صحبت کردن درباره طیف های جنسیتی و هویت های جنسی مختلف  و تراجنسیتی ها کمی نامتعارف بشمار میرفت و افرادی که به طیف های شخصیتی غیر متعارف آن زمان گرایش داشتند نمیتوانستند بهراحتی و در هر جایی از نوع هویت جنسی خود حرف بزنند.آّنها سعی در مخفی کردن هویت جنسی خود داشته و از این بابت رنج بسیاری را متحمل میشدند. در گذشته طیف های مختلف شخصیتی را نوعی بیماری دانسته و سعی بر درمان آن مینمودند.حتی گاهی این افراد را تحت شنجه قرار داده تا آن ها حس دوری نسبت به طیف جنسیتی خود پیدا کند. اما آیا واقعا چنین عملی تاثیر گذار بود؟
امروزه و در قرن 21 ، نه تنها افراد میتوانند وجود طیف های جنسیتی مختلف را در خود آزادانه به نمایش بگذارند بلکه دیگر این گونه گرایشات به هیچ عنوان بیماری در نظر گرفته نمیشود.

در صورتی که از زود انزالی رنج می برید مقاله درمان زود انزالی را بخوانید .

 

هرچند با پیشرفت تکنولوژی وارتباطات همگانی افراد میتوانند درباره این گرایشات اطلاعات گسترده ای کسب کنند اما باز هم برخی جوامع اطلاعات علمی و درستی از این طیف های جنسیتی ارائه و آموزش نمیدهند.
در این مقاله سعی داریم انواع طیف های جنسیتی را با شما به اشتراک بگذاریم. 

LGBT در واقع مخفف لزبین ، همجنسگرا ، دوجنسگرا و تراجنسی است و این عبارتی است که برای توصیف گرایش جنسی یا هویت جنسیتی افراد به کار می رود. در ادامه این اصطلاح را با جزئیات بیشتری میخوانیم.

لزبین

یک زن لزبین کسی است که از نظر عاشقانه ، جنسی و یا عاطفی ، زن دیگری را مورد توجه قرار دهد. بسیاری از لزبین ها ترجیح می دهند به جای همجنسگرا لزبین خوانده شوند.لزبین یکی از چند نوع طیف های جنسیتی مختلف بشمار می آید.

همجنسگرا

یکی از طیف های جنسیتی همجنسگرایی است. یک مرد همجنسگرا کسی است که از نظر عاشقانه ، جنسی و یا عاطفی جذب مردان می شود. کلمه همجنسگرا می تواند به طور کلی به افراد لزبین ، همجنسگرا و دوجنسگرا اطلاق شود اما بسیاری از خانمها ترجیح می دهند لزبین خوانده شوند. بیشتر افراد همجنسگرا به دلیل روابط منفی تاریخی با این کلمه و دلیل این که کلمه همجنسگرا بهتر نشانگر هویت آنها نیست ، دوست ندارند از آنها به عنوان همجنسگرا یاد شوند.

بیشتر بخوانید: تاثیر پرنوگرافی در رابطه جنسی چیست؟

دوجنسگرا

شخص دوجنسگرا کسی است که از نظر عاشقانه ، جنسی و یا عاطفی مورد توجه تمام افراد جنسیتی قرار گرفته وآنها ممکن است همسان یا متفاوت با خود او باشد.

ترنس

ترنس در واقع یک اصطلاح برای توصیف افرادی است که هویت جنسیتی آنها (احساس درونی بودن مرد ، زن یا  دوتایی بودن) و یا بیان جنسیت ، متفاوت با جنسیت آنها در بدو تولدشان است. 
افراد ترنس به طور معمول زندگی می کنند و مایلند تمام وقت خود را به عنوان اعضای یک جنس غیر از آنچه در بدو تولد تعیین می شود و آنچه که خودشان مایلند ومیخواهد باشند ، زندگی کنند. افراد ترنس ، غالباً تصمیم به تغییر هویت اجتماعی خود می گیرند که ممکن است شامل تغییر نام ، ضمایر ، ظاهر و نشانگرهای جنسی رسمی باشد. آنها همچنین ممکن است یک درمان پزشکی را دنبال کنند ، که می تواند مداخلات پزشکی مانند هورمون درمانی یا جراحی را انجام دهد تا بدن آنها با هویت جنسیتی خود متناسب باشد و به سهولت به آنها کمک میکند.

هویت جنسیتی

هویت جنسیتی شخص به این موضوع مربوط می شود که آیا فرد احساس مردانگی ، زنانگی (صرف نظر از جنس بیولوژیکی شخص) میکند یا خیر. بیان جنسیت به بیان بیرونی هویت جنسیتی اشاره دارد.

انتصاب جنسیت

عمل جنسیت "انتقال" نیز نامیده می شود که در واقع فرایند تغییر نحوه زندگی جنسیت شخص است و می تواند یک روند پیچیده باشد. افرادی که مایل به انتقال هستند اغلب با بیان هویت جنسیتی خود در موقعیت هایی که احساس امنیت می کنند شروع می شوند. آنها معمولاً با ایجاد تغییرات تدریجی در بیان جنسیت خود ، می توانند تمام وقت در یک جنس زندگی کنند.

ارتباط با سایر افراد تراجنسیتی از طریق گروه های همسالان و سازمان های جامعه transgender نیز برای افرادی که فرایند انتقال را طی می کنند بسیار مفید است. انتقال برای هر فرد متفاوت است و ممکن است شامل تغییر در لباس و ظاهر ، تغییر نام ، تغییر جنسیت در اسناد هویتی ، درمان هورمونی و جراحی باشد.
ابراض وجود
بیرون آمدن یا ابراض وجود اصطلاحی است که توسط افراد لزبین ، همجنسگرا ، دوجنسگرا و تراجنسیتی و جامعه گسترده تر برای توصیف تجربه کشف ، پذیرش خود ، صراحت و صداقت در مورد هویت LGBT و تصمیم خود برای افشاء استفاده می شود ، یعنی برای به اشتراک گذاشتن هویت جنسی خود با دیگران چه زمانی و چگونه انتخاب می کنند.

گرایش جنسی

گرایش جنسی به الگویی ماندگار از جذابیت های عاطفی ، عاشقانه و یا جنسی برای مردان ، زنان و جنس های مختلف اشاره دارد. گرایش جنسی همچنین به هویت فرد بر اساس آن جذابیت ها ، رفتارهای مرتبط و عضویت در اجتماع دیگران که در آن جاذبه ها مشترک هستند ، اشاره دارد.

هوموفوبیا

هوموفوبیا به ترس یا تعصب و تبعیض نسبت به افراد لزبین ، همجنسگرا و دوجنسگرا اشاره دارد. همچنین عدم تمایل به جذابیت و عشق به هم جنس یا نفرت افرادی است که آن احساسات را دارند. این اصطلاح برای اولین بار در دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفت و بیشتر با جاهلیت و تعصب نسبت به واکنش های فیزیولوژیکی که معمولاً به یک "هراس" نسبت داده می شود ، ارتباط دارد. در حالی که اظهارنظرها یا نگرش های هموفیک اغلب غیرعمدی است ، اما می تواند باعث آسیب و توهین به افراد لزبین ، همجنسگرا و دوجنس گرا شود و احساسات این افراد جامعه را جریحه دار کنند.

بیشتر بخوانید: سردرد جنسی

ترانسفوبیا

Transphobia به ترس از تعصب یا تعصب و تبعیض نسبت به افرادی که ترنسجنس هستند و یا به عنوان تجاوز به هنجارهای جنسیت ، هویت جنسی یا بیان جنسیت شناخته می شوند ، اشاره دارد. در حالیکه اظهارنظرها یا نگرشهای ترانسفوبیک غالباً غیر عمدی هستند ، اما می توانند باعث آسیب و جرم افراد ترنسجند شوند.

بیفوبیا

بیفوبیا به عدم تحمل ، نفرت یا حذف افراد دوجنسیتی اشاره دارد. این اصطلاح توصیف یک بیزاری به دوجنس گرایی (یا هر نوع یکجنسگرایی) نیست و از نگرش ها و دیدگاه های منفی پیرامون دوجنس گرایی حاصل می شود.
 

نظرات

captcha Refresh
Stephenden
۱۴۰۲/۰۳/۱۲۰۰
پاسخ<a href=https://cryptalker.io>bittrex irs</a> - has binance been hacked, bitcoin minimal price

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...