این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی – عامل بیماری تبخال چیست و چه عوارضی دارد؟
تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی یک بیماری عفونی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. HSV دو تیپ دارد : HSV-1 و HSV-2 
 HSV-1  معمولا باعث عفونت در دهان و لبها و ایجاد تبخال دهانی میشود ولی HSV-2 غالبا عامل ایجاد هرپس تناسلی است. HSV-2 حدود 70% و HSV-1  حدود 30% دستگاه تناسلی را درگیر می کند.
تبخال تناسلی چطور می تواند به من منتقل شود؟
HSV-1  :اغلب از طریق تماس پوست به پوست گسترش می یابد، به همین علت در طول رابطه جنسی دهانی  می تواند به ناحیه تناسلی شما گسترش یابد. عود مجدد با این تیپ ویروس بسیار کمتر از میزان عود با تیپ  HSV-2  صورت می گیرد.
HSV-2 این تیپ ویروس از طریق تماس جنسی( واژینال ، مقعدی یا دهانی )  و تماس پوست با پوست گسترش می یابد. HSV-2 بسیار شایع و بسیار مسری است.


اگر مبتلا به تبخال یا عفونت هرپسی باشم ، معمولا چه علائمی دارم ؟
در طی عفونت اولیه بیمار علائم عمومی دارد:

تورم غدد لنفاوی و علائمی شبیه آنفولوآنزا

تب و گاها لرز 

ضعف و احساس خستگی عمومی

سردرد

علائم ادراری مانند سوزش ادرار یا درد هنگام ادرار کردن

زخم های هرپسی منتشر در نواحی ژنیتال خارجی 

عفونت اولیه می تواند 2 تا 20 روز پس از آلوده شدن با ویروس بروز کند. پس از یک نوبت عفونت اولیه، ممکن است هرگز عفونت دیگری را دوباره تجربه نکنید. و یا ممکن است چند هفته یا چند ماه بعد از آن مجددا دچار علائم عفونت شوید که همان عفونت راجعه است . علائم عفونت راجعه غالبا خفیف تر از عفونت اولیه می باشد و زخم ها با سرعت بیشتری بهبود می یابند . بعضی افراد در طول زندگی خود ، بارها علائم و نشانه های تبخال را تجربه می کنند در حالی که در بعضی دیگر از افراد تعداد عفونت های راجعه به مرور زمان کاهش می یابد. 

علائم تبخال تناسلی در زنان 
شایع ترین نشانه های تبخال تناسلی در زنان، یکسری زخم های تاول مانند است که در ناحیه تناسلی، گردن رحم یا مقعد ظاهر می شود. علائم ممکن است چند هفته طول بکشد و یا به سرعت از بین برود. زخم ها ممکن است در طی هفته ها، ماه ها یا سال ها عود کنند و مجددا باز گردند.

مسئله مهم این است  که بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی بدون علامت هستند و علائم خاصی ندارند و یا نشانه های بسیار خفیف دارند که به آنها توجهی نمی کنند. 

اگر مطمئن نیستید که ممکن است دچار تبخال تناسلی شده باشید می توانید به یک کلینیک سلامت جنسی مراجعه کرده و از یک متخصص سکس تراپی کمک بگیرید.

علائم عفونت اولیه پیشتر ذکر شد اما علائم عفونت راجعه تبخال تناسلی در زنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زخم های تاولی

سوزش ادرار

خارش یا درد در اطراف دستگاه تناسلی 


علائم تبخال تناسلی در مردان
شایع ترین علامت تبخال تناسلی در مردان، یک ضایعه خوشه ای شکل از زخم های تاول مانند است – این زخم ها معمولا بر روی آلت تناسلی یا مقعد ظاهر می شود.  علائم در مردان نیز مانند زنان  ممکن است تا چند هفته باقی بمانند یا بلافاصله از بین بروند. علائم تبخال ممکن است در مدت هفته ها، ماه ها یا سال ها مجددا عود کنند که به آن عفونت راجعه می گویند. سیر عفونت اولیه و عفونت راجعه متفاوت است. عفونت اولیه طولانی تر است و ممکن است دو هفته طول بکشد ولی عفونت راجعه اغلب کمتر از یک هفته طول می کشد. 


علائم عفونت راجعه تبخال تناسلی در مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زخم ها و ضایعات تاولی ( در عفونت راجعه محدود بوده و منتشر نیستند)

سوزش ادرار ( بیشتر زمانی بروز می کند که زخم فعالی روی پوست داشته باشید که ادرار روی آنها بریزد  و باعث سوزش شود )

خارش یا درد در اطراف دستگاه تناسلی 

زخم های تبخال معمولا چند هفته طول می کشد تا بهبود پیدا کند اما ویروس در بدن شما باقی می ماند - ویروس می تواند فشرده شود و دوباره زخم را ایجاد کند.


چطور می توانم تبخال تناسلی را تشخیص دهم ؟

تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا شما مبتلا به تبخال تناسلی هستید یا خیر، این است که توسط یک پزشک یا پرستار معاینه شوید. اگر علائم مشکوکی مانند ضایعه یا زخم در اندام تناسلی خود دارید، پزشک می تواند با مشاهده دقیق ضایعات و یا آزمایش گرفتن از زخم ها به شما بگوید علائمتان طبیعی است یا عفونی.  اما اگر علائم و نشانه ای نداشته باشید، می توانید آزمایش خون انجام دهید.


پزشک و متخصص در کلینیک سلامت جنسی چه اقداماتی ممکن است انجام دهند؟

درباره علائم و شرکای جنسی شما سوال کنند
از یک پنبه کوچک (سواب) استفاده کرده تا مایعی را  از یکی از تاول ها یا زخم های شما برای نمونه بگیرند
این تست نمی تواند:

انجام شود مگر شما زخم ها یا تاول های قابل مشاهده داشته باشید
به شما بگوید از چه مدت قبل دچار تبخال شده اید یا چه فردی به شما ویروس را منتقل کرده است .
علائم ممکن است برای هفته ها یا حتی ماه ها پس از اینکه شما با ویروس هرپس آلوده شده اید، ظاهر نشوند.


اگر مبتلا به تبخال تناسلی شده باشم باید چه کاری انجام دهم ؟
در اسرع وقت به یک پزشک و یا مراقب سلامت برای دریافت درمان مناسب مراجعه کنید . میزان بروز عود مکرر یا عفونت راجعه با دریافت درمان مناسب و به موقع کاهش می یابد
تمام داروها را تا آخر مصرف کرده و پروسه درمان را کامل کنید .حتی اگر علائم و نشانه ها از بین رفته باشند ، شما باید تمام داروهای ضد ویروسی را کامل مصرف کنید.
با شریک یا شرکای جنسی خود صحبت کنید و آنها را در جریان بگذارید تا آنها نیز بتوانند در صورت لزوم آزمایش و درمان شوند . اگر تبخال تناسلی دارید ضروری است شرکای جنسی قبلی شما هم آزمایش بدهند.
در طول دوره درمان تبخال تناسلی و یا در هنگام عفونت راجعه از هرگونه تماس جنسی خودداری کنید.
به یاد داشته باشید که تبخال تناسلی یک بیماری مادام العمر است حتی اگر شما برای مدت طولانی هیچ عفونتی را تجربه نکرده باشید هنوز هم ممکن است ویروس را به فرد دیگری منتقل کنید. 


اگر در دوران بارداری دچار تبخال تناسلی شوم ، چه می شود؟
در صورتی که در دوران حاملگی دچار تبخال تناسلی بشوید ، ممکن است در حین زایمان این ویروس را به فرزند خود منتقل کنید. اگر قبل از بارداری مبتلا به تبخال تناسلی بوده اید نیز احتمال انتقال آن به نوازدتان وجود دارد ولی این احتمال پایین تر است . نوزادی که در حضور عفونت اولیه متولد شود 50% و در حضور عفونت راجعه 5% مبتلا می شود. اکثر زنان باردار مبتلا به هرپس نوزادانی سالم به دنیا می آورند. اما نوزادانی که هرپس به آنها از طریق مادرشان منتقل می شود دچار یک بیماری خطرناک به نام هرپس مادرزادی می شوند که می تواند باعث آسیب مغزی ، مشکلات چشمی و یا حتی مرگ شود . 
تبخال تناسلی به ندرت می تواند منجر به عوارضی مانند سقط جنین و یا تولد نوزاد نارس شود. 


تبخال تناسلی چطور درمان می شود؟
هیچ درمان قطعی برای ریشه کن کردن دائمی ویروس وجود ندارد . ولی درمان های ضد ویروسی که تجویز می شوند می توانند باعث شوند: 
زخم ها در طی عفونت اولیه زودتر بهبود یابند.
شدت و طول مدت علائم در عفونت های راجعه کاهش یابد 
فرکانس عفونت های راجعه کاهش یابد 
احتمال انتقال ویروس به افراد دیگر کمتر شود. 
بعضی از داروهای ضد ویروسی که برای درمان تبخال تناسلی استفاده می شوند عبارتند از : 
آسیکلوویر
والاسیکلوویر ( آسیکلوویر موضعی خیلی موثر نمی باشد ، در هرپس دهانی که تاثیری ندارد و در هرپس تناسلی هم در مراحل اولیه می تواند موثر باشد)
این دارو ها معمولا به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی اندکی دارند.
از آنجایی که عامل تبخال تناسلی یک ویروس است نه باکتری آنتی بیوتیک ها هیج کمکی به درمان و کاهش علائم نخواهند کرد . 


چگونه می توانم خطر ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش دهم ؟
از کاندوم استفاده کنید. کاندوم مردانه بهترین روش برای جلوگیری از انتقال عفونت های جنسی است. سایر روش های پیشگیری از بارداری هیچ کمکی به جلوگیری از انتقال عفونت نخواهند کرد.
سعی کنید به صورت منظم تست دهید. قبل از شروع رابطه جنسی با یک شریک جنسی جدید ، با شریک خود صحبت کرده و هردو آزمایش شوید.
تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. 
از دوش واژینال استفاده نکنید. استفاده از دوش واژینال سبب نابودی برخی باکتری های طبیعی و مفید دستگاه تناسلی می شود که بدن را از سایر عفونت ها محافظت می کنند.
الکل یا مواد مخدر را سو مصرف نکنید. مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر احتمال رفتارهای خطرناک  جنسی را افزایش می دهد و بنابراین احتمال ریسک اینکه در معرض عفونت های جنسی قرار بگیرید بالاتر می رود.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...