این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اختلالات جنسی مردان

اختلالات جنسی مردان

اختلال عملکرد جنسی می تواند در هر سنی مردان را تحت تأثیر قرار دهد، اما با افزایش سن شیوع آن بیشتر می شود. شایع ترین مشکلات مربوط به اختلالات جنسی مردان شامل اختلالات انزال، اختلال نعوظ و اختلال میل جنسی است. اگر برای درمان اختلال نعوط یا زود انزالی مراجعه می کنید پزشک ابتدا باید ریشه و علت اصلی ایجاد این مشکل توسط پزشک بررسی گردد و سپس درمان مناسب تجویز گردد.

منظور از اختلالات جنسی مردان چیست ؟ 

اختلالات جنسی مردان شامل هرگونه مشکل جسمی یا روانی است که مانع از رضایت جنسی شما یا شریک زندگیتان می شود. اختلالات جنسی مردان یک مسئله بسیار شایع است که که ممکن است هر مردی با هر شرایطی به آن ها دچار شود. با این حال با افزایش احتمال ابتلا به اختلالات جنسی مردان نیز افزایش میابد. البته گفتنی است در صورت تشخیص مناسب ریشه ی بیماری و اقدام به درمان آن در بیشتر مواقع این اختلالات قابل اصلاح و درمان هستند.

چه عواملی باعث ایجاد اختلالات جنسی مردان می شوند؟

دلایلی را که ممکن باعث ایجاد اختلالات جنسی مردان شوند را می توان به دو گروه مشکلات جسمی و روانشناختی تقسیم کرد. هر دو این نوع مشکلات کاملا در ایجاد اختلالات جنسی مردان و زنان موثر هستند و هرکدام درمان مخصوص به خود را دارند.
دلایل جسمی می تواند شامل موارد زیر باشد، البته این موضوع به آن معنا نیست که این موارد لزوما باعث اختلال جنسی می شوند.
-پایین بودن سطح تستسترون
-مصرف داروهای بدون نسخه (مانند داروهای ضد افسردگی، داروی فشار خون)
-اختلالات رگ های خونی مانند آترواسکلروز (سخت شدن شریان ها) و فشار خون بالا
-سکته مغزی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت یا جراحی
-سیگار کشیدن
-مصرف مشروبات الکلی و سوء مصرف مواد مخدر
دلایل روانشناختی می تواند شامل موارد زیر باشد:
-نگرانی در مورد عملکرد جنسی خود
-مشکلات در رابطه با شریک جنسی
-افسردگی و یا احساس گناه
-اثرات آسیب های جنسی گذشته
-استرس و اضطراب مربوط به کار و مسائل روزمره

انواع اختلالات جنسی مردان :

انواع اصلی اختلالات جنسی مردان شامل موارد زیر است :
-اختلال نعوظ (مشکل در ایجاد و نگهداری نعوظ)
-انزال زودرس یا زود انزالی (خیلی سریع به ارگاسم رسیدن)
-انزال مهار شده یا دیر انزالی (خیلی دیر به ارگاسم رسیدن و یا اصلا ارگاسم نشدن)
-کاهش میل جنسی (عدم علاقه و اشتیاق برای رابطه جنسی)
سایر مواردی که ممکن است به عنوان اختلالات جنسی مردان برای افراد به وجود آید جزئی از همین موارد خواهند بود. که باید به دقت بررسی شوند. در بسیاری از مواقع به خصوص در هنگام کاهش میل جنسی مشکلات روانشاختی دخیل هستند و در برخی موارد نیز فرد دچار آسیب بدنی است و باید با دارو و یا درمان عملی درمان شود.
در ادامه به بررسی هر یک از انواع اختلالات جنسی مردان می پردازیم :

اختلالات انزال : 

مشکلات مربوط به انزال عبارتند از:
-انزال زودرس یا زودانزالی (PE) : انزالی که بسیار زودتر از حالت طبیعی اتفاق می افتد.
-انزال مهار شده یا دیرانزالی : انزال اتفاق نمی افتد یا مدت زمان بسیار زیادی طول می کشد تا اتفاق بیفتد.
انزال رتروگراد : در هنگام ارگاسم، مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی به مثانه برمی گردد.
در میان مشکلات مربوط به انزال و ارگاسم زودانزالی از همه شایع تر است. و در تمام سنین در مردان دیده می شود. علت اصلی آن همواره کاملا مشخص نیست اما معمولا عوامل زیر در ایجاد آن نقش دارند :
-اضطراب در حین رابطه جنسی
-فشار روحی
-افسردگی 
-سرکوب نیاز جنسی
-اعتماد به نفس پایین
-عدم برقراری ارتباط یا یک درگیری حل نشده با شریک جنسی
مطالعات نشان می دهد که تجزیه سروتونین (یک ماده شیمیایی طبیعی که بر خلق و خو تأثیر می گذارد.) ممکن است در PE نقش داشته باشد. برخی از داروهای خاص، از جمله برخی داروهای ضد افسردگی، ممکن است در انزال تأثیر بگذارد، زیرا می تواند باعث آسیب عصبی به پشت یا نخاع شود.
علل جسمی برای انزال مهار شده یا با تأخیر ممکن است شامل مشکلات سلامتی مزمن (طولانی مدت)، عوارض جانبی داروها، سوء مصرف الکل یا سابقه عمل جراحی باشد. این مشکل همچنین می تواند در اثر عوامل روانی مانند افسردگی، اضطراب، استرس یا مشکلات رابطه ای ایجاد شود.
انزال رتروگراد بیشتر در مردان مبتلا به دیابت شایع است که از آسیب اعصاب در اثر دیابت رنج می برند. مشکلات اعصاب موجود در مثانه و گردنه مثانه باعث می شود مایع منی مجبور شود به سمت عقب جریان یابد. در مردان دیگر(غیر دیابتی)، انزال رتروگراد ممکن است یک عارضه جانبی برخی داروها باشد یا بعد ازعمل جراحی بر روی گردنه مثانه یا پروستات اتفاق بیفتد.

اختلالات نعوظ :

اختلال نعوظ (ED) ناتوانی در ایجاد و نگه داشتن نعوظ برای رابطه جنسی است. این بیماری کاملاً شایع است ومطالعات نشان می دهند که حدود نیمی از مردان آمریکایی بالای 40 سال مبتلا به مشکل اختلال نعوظ هستند. علل ایجاد ED شامل موارد زیر است:
-بیماری های موثر بر جریان خون مانند سخت شدن شریان ها
-اختلالات عصبی
-استرس، درگیری در روابط، افسردگی و اضطراب در رابطه جنسی، که در درمان اختلال نعوظ بدون توجه به ریشه های روانی عامل بیماری درمان قطعا ناقص خواهد بود.
-آسیب به آلت تناسلی
-بیماری مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا
-عادات ناسالم مانند استعمال سیگار، نوشیدن زیاد الکل، پرخوری و ورزش نکردن

کاهش میل جنسی :

کاهش میل جنسی به این معنی است که شما دیگر میل و علاقه ای به برقراری رابطه جنسی ندارید. این بیماری اغلب با سطح پایین تستوسترون هورمون مردانه در ارتباط است. تستوسترون انگیزه جنسی، تولید اسپرم، رشد عضلات، مو و استخوان را حفظ می کند. تستوسترون پایین می تواند بر روی بدن و روحیه شما تأثیر بگذارد.
کاهش میل جنسی همچنین ممکن است در اثر افسردگی، اضطراب یا مشکلات رابطه نیز ایجاد شود. دیابت، فشار خون بالا و برخی داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است در داشتن میل جنسی پایین نقش داشته باشند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...