این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

زوج درمانی جنسی

زوج درمانی جنسی

تعریف زوج درمانی

زوج درمانی یک نوع درمان روانشناختی است که برای درمان اختلالات و مشکلات ارتباطی در میان زوجها مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف از زوج درمانی چیست ؟

هدف از درمان زوج ها، بازگرداندن سطح بالایی از عملکرد زوج هایی است که دچار اختلال روانی و یا اختلال ارتباط هستند. دلایل پریشانی و آشفتگی زوجین می تواند شامل مهارت های ارتباطی ضعیف، ناسازگاری یا طیف گسترده ای از اختلالات روانی باشد که شامل خشونت خانگی، مصرف الکل، افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی هستند. تمرکز زوج درمانی شناسایی حضور نارضایتی و ناراحتی در رابطه است. در ادامه درمان اهداف بلند مدتی برای بهبود یا کاهش علائم اختلال رابطه طراحی و برنامه ریزی شده و توسط متخصص سکس تراپی ارائه می شود تا رابطه زوجین به سطح سالم تر و رضایت بخش تری بازگردد. زوج درمانی به افرادی که از کمبود صمیمیت در رابطه، مشکلات جنسی و ارتباطی شکایت دارند ، کمک قابل توجهی می کند.

ضرورت های مورد نیاز

زوج هایی که به دنبال درمان هستند باید برای دریافت خدمات مشاوره به یک روانپزشک متخصص در این زمینه و یا یک سکستراپیست مراجعه کنند .

بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند که صادق بودن، ارائه کلیه اطلاعات لازم به صورت صحیح و صادقانه، همکاری، عزم راسخ و تصمیم قطعی برای تغییر و بهبود، ضروری است تا احتمال موفقیت در نتیجه درمان افزایش یابد. علاوه بر این، اشتیاق به روند درمان ضروری است.

روش های زوج درمانی

جلسات زوج درمانی با توجه به مدل انتخاب شده یا فلسفه انتخاب شده برای درمان متفاوت است. چندین مدل برای درمان زوج هایی که درگیر مشکلات ارتباطی هستند، وجود دارد. راهبردها و مدل هایی که به طور معمول برای درمان استفاده می شوند، عبارتند از: درمان زوجین به وسیله روانکاوی، تحلیل اگو ، درمان رفتاری و درمان شناختی .

آماده شدن قبل از جلسات زوج درمانی

زوجها باید بدانند که همکاری کردن برای پیشرفت روند درمان حیاتی است. زوج ها باید تمایل به تغییر رفتارهای غلط و آسیب زننده را داشته باشند. صداقت و بازگویی عواطف جزء ضروری برای درمان است. نتایج را نمی توان تضمین کرد . روان درمانگر معمولا یک فرایند ارزیابی گسترده را در زمان ویزیت اولیه ارائه می دهد. این فرایند ارزیابی زوجها معمولا شامل جمع آوری اطلاعات عمیق در مورد مشکل ارائه شده و ارزیابی وضعیت تحصیل، اشتغال، رشد و نمو در دوران کودکی، تاریخچه والدین، سوء مصرف مواد، مذهب، ارتباطات، وضعیت سلامتی و پزشکی ، وضعیت حقوقی و قانونی و تاریخچه مشکلات روانشناسی در گذشته، در قالب یک مصاحبه انجام می شود. سپس روان درمانگر می تواند بهترین دوره درمان را برنامه ریزی و طراحی کند. آزمایشات و بررسی های روانشناختی بیشتر ممکن است در ابتدا و یا در صورت نیاز در طول روند درمان صورت گیرد.

مراقبت ها و اقدامات پس از زوج درمانی

درمان معمولا چندین هفته تا چند ماه یا بیشتر طول می کشد. هنگامی که زن و شوهر مهارت های کافی برای برقراری ارتباط را آموزش دیدند و سطح بالایی از عملکرد را نشان داده اند که برای هر دو رضایت بخش است، درمان می تواند پایان یابد. آگاهی از رفتارهای پیشگیری کننده از عود و رفتارهای عود کننده مهم است. (رفتارهای تسکین دهنده به بازگشت به رفتاری اشاره می کند که زن و شوهر در حال تلاش برای تغییر یا از بین بردن آن هستند.) بیماران تشویق می شوند تا در صورت بازگشت علائم فورا برای درمان بازگردند. ویزیت های پیگیری و روان درمانی های درازمدت می تواند در صورت توافق زوجین ترتیب داده شود.

خطرات زوج درمانی

خطر اصلی زوج درمانی عدم بهبود و یا عود و بازگشت به رفتارهای نامناسب است. این خطرات با احتمال کمی وقوع پیدا می کنند، مگر اینکه زوجین به مهارت هایی که در طول درمان آموزش داده شده است ویا به تغییرات طولانی مدت مقاوم باشند.

نتایج معمول زوج درمانی

پیشرفت عادی درمان ، تسکین دادن به رفتارهای عاطفی است که باعث می شود گفتار زناشویی غلط، اضطراب و مشکلاتی ایجاد شود. زن و شوهر به تعاملات سالم تر باز می گردند و رفتارها برای ایجاد ارتباط شادتر و تعاملات متقابل مناسب تنظیم می شوند. بیمارانی که با تمایل به تغییر قاطع و منطقی هستند، به نتایج بسیار خوبی می رسند. بیماران معمولا مهارت ها و آگاهی های خود  بیشتری را افزایش می دهند که باعث ارتباطات سالم تر و رضایت بخش تر می شود.

نتایج غیر معمول زوج درمانی

نتایج شناختی غیرمعمول از زوج درمانی وجود ندارد. در بدترین حالت، بیماران بهبودی نمی یابند زیرا نمی توانند از رفتارهای خودرها شده و خودشان را تغییر دهند که باعث اختلال در عملکرد زناشویی و اضطراب می شود. اگر درمان توسط یک متخصص سکس تراپی آموزش دیده در این حوزه ارائه شود ، مشکلات زناشویی هیچ گاه بدتر نخواهد شد.


 

 

 

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۰/۰۹/۲۸۰۰
پاسخزوج درمانی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...