این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

نعوظ صبحگاهی چیست؟ آیا عدم نعوظ در صبح نشانه بیماری است؟

نعوظ صبحگاهی چیست؟ آیا عدم نعوظ در صبح نشانه بیماری است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 6 نظر

نعوظ صبحگاهی برای مردان جوان اتفاقی عادیست. اگر شما یک مرد باشید حتما سفتی آلت را در هنگام بیدار شدن از خواب تجربه کردید . اغلب مردان بدون توجه به اینکه در چه سنی باشند این سفتی الت را خواهند داشت و نبود آن نشان دهنده مشکلی در آلت است. 

نعوظ صبحگاهی یعنی چه؟

نعوظ صبحگاهی برای مردان جوان اتفاقی عادیست. اگر شما یک مرد باشید حتما سفتی آلت را در هنگام بیدار شدن از خواب تجربه کردید . اغلب مردان بدون توجه به اینکه در چه سنی باشند این سفتی الت را خواهند داشت و نبود آن نشان دهنده مشکلی در آلت است. 

نعوظ صبحگاهی، که به عنوان  NPT)   nocturnal penile tumescence )  نیز شناخته می شود، تقریبا هر روز برای بسیاری از پسران و مردان است. هرازگاهی ممکن است مردان با یک آلت تناسلی راست بیدار شوند. این اتفاق در مردان جوان بیشتر شایع است، هر چند مردان در هر سنی  نعوظ صبحگاهی را دارند ولی دفعات آن با افزایش سن کمتر خواهد شد.

بسیاری از مردم بر این باورند که نعوظ صبحگاهی، علامتی از تحریک جنسی است، اما این موضوع همیشه درست نیست. نعوظ صبح احتمالا پاسخ بدن شما به یکی از چندین رخداد طبیعی است.

بیشتر بخوانید : درمان شلی آلت مردان با تکنولوژی جدید شاک ویو


چه چیزی موجب نعوظ صبحگاهی می شود؟


علت NPT به احتمال زیاد چند عاملی است. پزشکان چند نظریه دارند که توضیح می دهند که چرا مردان هرازگاهی بعد از خواب دچار نعوظ آلت تناسلی می شوند، اما هیچکدام از این نظریه ها با شواهد و مدارک پزشکی مشخص همراه نیست. این نظریه ها عبارتند از:
تحریک فیزیکی
اگرچه چشمان شما بسته است، بدن شما هنوز از وقایع اطراف شما آگاه است. اگر شما یا شریک جنسی شما به صورت تصادفی اندام های تناسلی را لمس کنید، ممکن است مستقیما نعوظ پیدا کنید. بدن شما تحریک را احساس می کند و با نعوظ به آن پاسخ می دهد.

تغییرات هورمونی
سطح تستوسترون شما صبح بعد از بیدار شدن در بالاترین سطح خود است. این هورمون بلافاصله پس از بیدار شدن از مرحله خواب که مرحله حرکت سریع چشم  یا  (REM) نامیده می شود بالاترین سطح را دارد. افزایش این هورمون به تنهایی ممکن است باعث ایجاد نعوظ، حتی بدون تحریک فیزیکی باشد. با افزایش سن مردان، معمولا بین 40 تا 50 سال، سطح طبیعی تستوسترون شروع به کاهش می کند. همانطور که سطح این هورمون کاهش می یابد، بروز نعوظ صبحگاهی و دفعات آن نیز ممکن است کاهش یابد.

آرامش مغزی
در طول ساعات بیداری، بدن شما هورمون هایی را برای سرکوب نعوظ آزاد می کند. وقتی خوابیدید، میزان ترشح این هورمون ها در بدن کمتر می شود. این واقعیت را با دلایل دیگر نعوظ صبحگاهی ترکیب کنید و احتمال ایجاد نعوظ در صبح بیشتر می شود.

چیزی که به صورت واضح تر می توان بیان کرد این است که چه عواملی باعث نعوظ صبحگاهی نمی شوند. به عنوان مثال، نیاز به ادرار کردن دلیلی برای ایجاد نعوظ صبحگاهی نیست. بعضی مردم معتقدند که نعوظ صبح هنگام مانع از دفع ادرار هنگام خواب میشود، اما این درست نیست. نعوظ در هنگام صبح همچنین همیشه نشانه ای از تحریک جنسی نیست. در بسیاری از موارد NPT یا  به علت خواب دیدن یا رویاها و افکار جنسی ایجاد نمیشود.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی موثر بر نعوظ


چه کسانی دچار نعوظ صبحگاهی می شوند؟

مردان در تمام سنین می توانند NPT را تجربه کنند. بروز این حالت در هر سنی طبیعی است و نشانه ای از گردش خون و سیستم عصبی سالم در داخل و اطراف آلت تناسلی است. پسران جوان ممکن است NPT را تا سن 6 تا 8 سالگی تجربه کنند. NPT همچنین ممکن است در مردان در دهه 60 و دهه 70رخ دهد ولی این مسئله با شروع اختلال نعوظ در سنین بالا کمرنگ تر شده و بیشتر ناتوانی نعوظ با افزایش سن مهم می شود.

مردان ممکن است نعوظ را سه تا پنج بار در هر شب تجربه کنند. NPT بدون اینکه به خواب ها و رویا های شما ارتباطی داشته باشد می تواند تا سی دقیقه طول بکشد . بعضی از مردان ممکن است تا دو ساعت در طول خواب خود نعوظ را تجربه کنند. بیشتر نعوظ در عرض چند دقیقه بعد از بیدار شدن ، کمتر شده و از بین میروند.

بیشتر بخوانید :  اندازه  آلت تناسلی در مردان به طور طبیعی چقدر است؟ آیا زنان به اندازه آلت تناسلی مرد اهمیت می دهند ؟


عدم نعوظ صبحگاهی نشانگر چیست؟


داشتن یک آلت تناسلی راست هنگامی که شما از خواب بیدار می شوید نشان دهنده جریان خون سالم و سیستم عصبی سالم آلت تناسلی است. همچنین وجود NPT)  nocturnal penile tumescence) به احتمال زیاد نشان می دهد که شما به لحاظ جسمی قادر به ایجاد و حفظ نعوظ در حال بیداری نیزهستید.

بیشتر مراجعین به کلینیک که اختلال نعوظ دارند  اظهار می کنند که نعوظ صبحگاهی  NPT)   nocturnal penile tumescence )  ندارند ، این  علامت اغلب  نشانه اولیه بیماری اختلال نعوظ است.

پس باید توجه کنید که اگر نعوظ صبحگاهی ندارید ، به احتمال زیاد ممکن است علامتی از اختلال نعوظ باشد. شاید  اتفاقی در بدن شما افتاده باشد که مانع گردش خون مناسب وعملکرد درست اعصاب مربوط به نعوظ شده است . شما ممکن است به احتمال زیاد ناتوانی جنسی را تجربه کنید

اگر شما:

اضافه وزن دارید
فشار خون بالا دارید
چربی خون بالا دارید 
دیابت دارید
افسردگی دارید
یا بعضی از معلولیت های فیزیکی دارید مراجعه به یک پزشک به شما در پیشگیری از اختلال نعوظ و همچنین ارایه روش های تقویت نعوظ کمک خواهد کرد.

داروها نیز ممکن است بر توانایی شما در تجربه نعوظ صبحگاهی تاثیر بگذارد. داروهای ضد درد و بعضی از داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث جلوگیری از NPT شوند.

نعوظ صبحگاهی یا  NPT)   nocturnal penile tumescence ) ممکن است هنگامی که سن شما بیشتر می شود کمتر اتفاق بیفتد، اما اگر شما جوان هستید و نعوظ صبحگاهی را تجربه نمی کنید و یا اگربه صورت ناگهانی دچار توقف در نعوظ خود شدید، ممکن است وقت آن رسیده که به یک کلینیک جنسی مراجعه کنید.

 

نظرات

captcha Refresh
Milad
۱۳۹۸/۰۶/۰۴۰۰
پاسخسلام .پسر 18 ساله ای هستم ک یکسال خودارضایی هفته ای دو سه مرتبه خودارضایی داشتم چندماهه ک حالت نعوظ خوبی ندارم و نعوظ صبحگاهی هم ندارم.
بنظر شما چه کاری باید انجام بدم؟
nafisi kameshyar
۱۳۹۸/۰۶/۰۶۰۰

با سلام و وقت بخیر

اختلال نعوظ به علل مختلفی ایجاد می شود :
1- دیابت یا بیماری قند
2- مشکلات عروقی و قلبی 
3- مشکلات روانی و رابطه ای 
با توجه به سن شما اختلال نعوظ بیشتر به علت مشکل روانی یا اضطراب می تواند باشد . 
توصیه می شود برای اینکه اطلاعات بیشتری از این اختلال داشته باشید از طریق چت آنلاین از یکی از پزشکان ما مشاوره بگیرید .

داودی
۱۳۹۸/۰۵/۱۸۰۰
پاسخسلام بنده 32 سال دارم و مدتی چند هفه که میل جنسیم کاهش یافته و نعوذ صبحگاهی را ندارم
مجردم
و قصد ازدواج دارم با خانمی هم سن بنده و این کاهش میل جنسی و عدم نعوذ صبحگاهی که یکباره فطع شده مرا نگران کرده است...
پزشک قلب هم رفتم و مشکل قلبی هم با اکو و نوار قلب بحمدالله ندارم...
اما به علت مخالفت خانواده با ازدواج با ابن دختر خانم دچار استرس و نگرانی زیاد شده ام لطفا راهنمایی بفرمایبد
nafisi kameshyar
۱۳۹۸/۰۶/۰۴۰۰
سلام جناب داوودی
اختلال نعوظ به علل مختلفی ایجاد می شود.
مراجعین ما که برای درمان اختلال نعوظ مراجعه می کنند عموما به یکی از سه دلیل زیر دچار اختلال نعوظ شده اند.
1- دیابت یا بیماری قند
2- مشکلات عروقی و قلبی
3- مشکلات روانی و رابطه ای
با توجه به سن شما اختلال نعوظ بیشتر به علت مشکل روانی یا اضطراب می تواند باشد .
توصیه می شود برای اینکه اطلاعات بیشتری از این اختلال داشته باشید از طریق چت آنلاین از یکی از پزشکان ما مشاوره بگیرید .
نیکنام
۱۳۹۸/۰۴/۰۸۰۱
پاسخخیلی خوب بود خواهشا در مورد ناتوانی جنسی یا عدم نعوظ و راه چاره ان مطالب بیشتری را ارسال بفرمایید با تشکر
sofi زارع
۱۳۹۸/۰۴/۲۶۰۱
سلام
ممنون از نظر مثبتتون
مطالب جدیدتری به زودی در باره موضوع اختلال نعوظ برای اعضا منتشر می شود .
همینطور مطالب اختصاصی تر برای شما ایمیل خواهد شد

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...