این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

اصول رابطه زناشویی سالم

اصول رابطه زناشویی سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/09 نظر 0 بازدید 2,034

اصول رابطه زناشویی سالم بسته به فرهنگ ها و اخلاقیات اجتماعی برای افراد مختلف متفاوت است . علاوه بر آن میزان برانگیختگی جنسی در افراد متفاوت است. عده‌ای تمایل دارند در زمینه مسائل جنسی بسیار فعّال باشند.

اصول رابطه جنسی سالم بسته به فرهنگ ها و اخلاقیات اجتماعی برای افراد مختلف متفاوت است . علاوه بر آن میزان برانگیختگی جنسی در افراد متفاوت است. عده‌ای تمایل دارند در زمینه مسائل جنسی بسیار فعّال باشند؛ در حالی که برخی دیگر در رابطه جنسی کمتر فعال هستند. ولی اصولی در رابطه زناشویی وجود دارد که در بیشتر زوج ها ثابت است. یکی از این اصول پیشنوازی است ، پیشنوازی باعث ایجاد صمیمیت در رابطه زناشویی سالم می شود.

اصول رابطه جنسی سالم در همه یکسان نیست

 

عده‌ای تمایل دارند در زمینه مسائل جنسی بسیار فعّال باشند؛ در حالی که برخی اگر زیاد با هم نزدیکی نکنند، از امور جنسی بیشتر لذّت می‏برند. بعنوان مثال تاثیر در آغوش گرفتن در رابطه جنسی سالم  برای بعضی از زوج ها بیشتر از دیگران است . بعضی از زنان زمانی رابطه جنسی برایشان دل‏خواه است که دوران تشکیل تخمک در رحم است؛ یعنی وقتی که سلول نر از راه لوله‏ های فالوپیان به تخمدان زن منتقل می‏شود و چهار یا پنج روز ادامه دارد تا زمینة بارور شدن زن را فراهم سازد. اغلب زن‏ها قبل یا بعد از دوران قاعدگی نسبت به مواقع دیگر بیشتر احساس شهوت می‏ کنند. این را نیز بدانیم که پستان‌ها عضو تناسلی نیستند، امّا باید آن را جزئی از سیستم تناسلی به شمار آورد؛ زیرا تحت تأثیر آن است. برخی از مردان به‌شدّت نسبت به ارضای جنسی علاقه نشان می‏دهند و در تمام اوقات آماده یک رابطه زناشویی سالم و صمیمی  هستند؛ ولی چون بعد از عمل آمیزش با نوعی رخوت و سستی مواجه می‏شوند، پس از عمل زناشویی به طور طبیعی به خواب می‏روند؛ گاهی مرد در ابتدا تحریک می‏شود و قبل از اینکه همسرش به لذّت مطلوب خود برسد، ارضا می‌شود و دیگر به ادامه کار قادر نیست. دلیل این امر آن است که برای مردان رسیدن به اوج شهوت آسان‏تر انجام می‏گیرد.

کسانی که واقع‌بین نیستند، انتظار دارند در هر رابطه جنسی ارضای جنسی کامل صورت گیرد؛ ولی باید گفت زوج‏ها غالباً به دلیل تجربة کم، انتظارشان در این جهت برآورده نمی‏شود. همسران جوان و کم‌تجربه ممکن است پس از مدتی موفق نشوند، میل و اشتیاق روزهای اولیه را از خود نشان دهند و بالتبع چنین نتیجه می‌گیرند که در خود یا همسرشان نقصی وجود دارد. این نکته می‏تواند رابطه جنسی سالم و آرامش همسران را به مخاطره اندازد. برای مقابله با این خطر، همسران باید اشتباهات خود در روابط جنسی و حس خودخواهی در بهره‌مندی از آن را کاهش دهند تا بتوانند در عین‌ حال که بر میزان شهوت و ارضای جنسی خود می‌افزایند، شریک جنسی خود را نیز در نظر داشته باشند. هر زن و شوهری برای رسیدن به نقطة مطلوب ارضای جنسی، باید از بروز هرگونه سوءتفاهم‏ برای همسر خویش جلوگیری کند.

 

نگاه یک‌سویه (خودخواهانه) به روابط جنسی

 

پس از آمیزش جنسی، میل جنسی در مردان به شدّت فروکش می‏کند؛ در حالی که در زنان چنین فرایندی به شدّت، ظهور نمی‏کند و علاوه بر این، انتظار نوعی عشق‌بازی و نگاهی فراتر از رابطه‏ جنسی خالص در آنان وجود دارد؛ زیرا فکر بازیچه بودن زن برای مرد و نگاه یکطرفه مرد به برطرف ساختن نیاز جنسی خود، زنان را آزار می‏دهد. پس مرد باید به وسیلة عشق‌بازی پس از آمیزش، پاسخ‌گوی خواسته‏های همسرش باشد. هیچ‌یک از همسران، به‌ویژه زن نباید احساس کند که فقط طعمة جنسی شریک زندگی خویش است. بنابراین، نگاه محتاطانه به مسئله می‌تواند این اتهام را از بین ببرد. باید بار عشقی و عاطفی زندگی را تقویت کنیم؛ تجلی عشق و محبت می‌تواند قبل یا پس از رابطه جنسی وجود داشته باشد. به خصوص در ابتدای ازدواج، اظهار عشق پس از نزدیکی به دلایل ذیل بهتر از اظهار آن قبل از آمیزش است:

- اظهار عشق پس از نزدیکی، محبت دو طرف به یکدیگر را ثابت می‏کند و نشان می‏دهد عشق آنها تنها به منظور ارضای جنسی نیست؛ زیرا شدت میل جنسی فروکش کرده و روابط بیشتر به صورت عاطفی خود را نشان می‌دهد.

-  اظهار عشق پس از آمیزش حسّ مردانگی و زنانگی را در آ‏نها تقویت می‏کند. هر مردی زمانی احساس غرور می‏کند که زن پس از نزدیکی او را ستایش کند و هر زنی مایل است بداند که صلاحیت جواب‌گویی به خواسته‏های شوهرش را دارد.

-  اظهار عشق پس از نزدیکی احساس نگرانی از یک عمل به ظاهر حیوانی را از بین می‏برد و به ارتباط شما عشق و محبت انسانی می‏افزاید.

-  اگر در رابطة جنسی یکی از همسران یا هر دو ارضا نشده باشند، این حقیقت مورد غفلت واقع نمی‌شود که همسران نسبت به یکدیگر عشق و علاقه دارند و ارضا نشدن موجب از بین رفتن محبّت میان زن و شوهر نمی‌شود.

-  اظهار عشق پس از نزدیکی، شروع مجدّد خوبی را نوید می‏دهد. هیچ جمله‏ای نمی‏تواند شور و شوق شما را در زمینه لذّت جنسی درست توصیف کند. عمدتاً علاقة شما و نگاهتان به بستر آمیزش، معیّن می‏کند چه‌قدر شما از ارتباط جنسی لذّت کسب می‏کنید. پس با به کارگیری عشق‌بازی در هر مرحله، زمینه شور و شوق مراتب بعدی را بهتر فراهم سازید.

 

فقدان جذابیت

 

زن و شوهر برای اینکه جذّاب جلوه‌ کنند، باید از هر جهت در رفتار خویش بهترین و جدیدترین مدل‌ها را در حدّ امکان به کار گیرند. بدین‌ منظور، آنچه به صورت ثابت و در اولین نگاه همواره برای زن و مرد مورد توجّه است، لباسی است که هر یک از همسران در مواجهه با همسر خود به تن دارند. زن و شوهر باید در لباس‏های خود تنوّع داشته باشند. به طور طبیعی، تعداد زیادی از زنان و مردان از روش و نوع لباس پوشیدن همسران خود شکایت دارند. تغییر در لباس تنها تفریح نیست، بلکه تصویر ذهنی دیگران را تغییر می‏دهد و آنان فرد را به عنوان شخصیّتی دارای بهداشت و انسانی با فرهنگ می‏بینند. بی‏تردید نوع، ترکیب، تناسب رنگ‏ها و تأثیر آن بر جذابیت فرد و جلوه‏های گوناگونی که به همراه دارد، در رضایت روانی شریک جنسی تأثیر فراوانی دارد. لباس‏های روشن‏تر برای جوانان، لباس‏های میانه رنگ برای میان‌سالان و لباس‏های ساده و متناسب برای بزرگ‌سالان موجب می‏شود میل جنسی در اولویت دیده شود. نکتة جالب توجه اینکه برای زن‏ها آنچه می‏شنوند، و برای مردها آنچه می‏بینند در روابط جنسی بسیار مؤثر است. البته این بدان معنا نیست که ریزبینی فوق‌العادة زنان در دیدنی‏ها نادیده گرفته شود.

 

محدود کردن زمان و فاصله میان دو آمیزش

 

هیچ‌گاه نمی‏توان برای مقاربت جنسی زمان تعیین کرد. انسان همانند یک ماشین نیست که براساس دستورالعمل و فرمول خاصّی رفتار کند. زمانی که همه‌چیز از نظر سایکوفیزیولوژی آماده باشد، انسان آمادة آمیزش جنسی است. البته عادت همان‌گونه که در سایر موارد نقش چشم‌گیری دارد، اینجا نیز ایفای نقش می‏کند؛ امّا موضوع عادت را جداگانه باید بررسی کرد. در پایان سال اوّل زندگی جنسی، زن و شوهر باید آموخته باشند که مطابق خواسته‏های یکدیگر عمل کنند.

هر زمانی محیط آرام بود و تمایل به اوج رسید، زمان رابطة جنسی فرا رسیده است. هیچ‌کس نمی‏تواند در زمینة مسائل جنسی الگوی شما باشد. به هر کس نگاه کنید و او را ملاک قرار دهید، شکست خواهید خورد؛ زیرا توانایی‏ها و گرایش‏های افراد به تعداد آنها متفاوت است. زمانی که بیشتر موانع برداشته شد و شرایط از نظر محیطی، تغذیه، تمایل و... آماده بود، می‏توان ارتباط جنسی را آغاز کرد. معیار در موفقیت جنسی مراحل آن نیست، بلکه رسیدن هم‌زمان زن و شوهر و فعالیت هماهنگ آنان برای رسیدن به ارگاسم است.

 

انزال زودرس

 

این اصطلاح وقتی به کار می‏رود که انزال قبل از دخول یا فوراً پس از آن، به‌طوری که لذت جنسی را مختل ‏کند، صورت گیرد. در بیشتر موارد، لذت بردن زن‏ها با انزال سریع مردها مختل می‌شود. بنابراین، با عدم ارضای جنسی خسته و عصبانی می‏‌شوند و واکنش‏های منفی از خود نشان می‏دهند. انزال زودرس می‏تواند به صورت اولیه، یعنی به دلیل اضطراب و ضعف اعتماد به نفس یا ثانویه، یعنی فشارهای روحی، نگرانی‏های اقتصادی یا مصرف برخی داروها رخ‌ دهد. از آنجا که انزال زودرس می‏تواند مرد و زن را خشمگین سازد و زمینه‏های ناسازگاری را فراهم آورد، مناسب است روش‏هایی به کار برده شود که انزال به تأخیر افتد. 

تمایل جنسی به جنس مخالف امری طبیعی است که بی‌توجهی یا سرکوب کردن آن راهی نامناسب برای فرار از آسیب‌های آن است. توجه به تفاوت‌های دو جنس در میل جنسی، بلوغ جنسی، فیزیولوژی و اندام‌های جنسی، تفاوت‌های روانی زن و مرد، ادراک، عواطف و انفعالات، امیال و گرایش‌ها که حیطة زیستی، روانی، عاطفی و غریزی آنها را مشخص می‌سازد، در تأمین نیاز جنسی و بهره‌مندی صحیح و دوری از آسیب‌های آن به‌شدت تأثیرگذار است. نیازی که در رابطة جنسی زن و شوهر ارضا می‌شود، موجب می‌شود هریک به نقش خود در زندگی مشترک و تکلیفی که برعهده دارند، بهتر واقف شوند و این نوعی شخصیّت مطلوب را برای آنان پدید می‌آورد و عزت نفس و خودپنداره مثبت آنان را افزایش می‌دهد. بهره‌مندی از این رابطه سالم، آنها را از ارتباط ناسالم مصون می‌دارد و سلامتی و آرامشگری را به مثابه اصلی‌ترین هدف تحقق می‌بخشد. برای رسیدن به آرامش در این رابطه، باید به ناهماهنگی همسران در زمینة جنسی و ارضای جنسی توجه کرد. زن و شوهر باید روحیات یکدیگر را بشناسند تا دچار سوءتفاهم یا بدبینی در رابطه جنسی نشوند.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...