این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

رابطه جنسی

رابطه جنسی

مفاهیم اولیه رابطه جنسی سالم 

 

سلامت جنسی :

بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی ، به فردی میگوییم از لحاظ جنسی سالم است که نه تنها فاقد بیماری ، اختلال عملکرد و یا ناتوانی جنسی  باشد بلکه در امور جنسی از آسایش و رفاه فیزیکی ، هیجانی ، روانی و اجتماعی برخوردار باشد.با این تعریف شاید مردی نیاز به درمان زود انزالی یا تقویت نعوظ نداشته باشد ولی نیاز به مشاوره جنسی از بابت مسایل عاطفی داشته باشد. و یا زنی مشکل ارگاسم یا سردی مزاج نداشته یاشد ولی به علت مشکلات روانی و اجتماعی نیاز به درمان سکسولوژی داشته باشد.

جنس  (SEX)

خصوصیات بیولوژیک جنسی فرد مانند کرومزوم ها ، هورمون ، اندام جنسی و صفات ثانویه را جنس می گوییم .سلامت جنسی افراد با توجه به جنس و جنسیت آنها بررسی می شود.

هویت جنسیتی  ( Gender Identity )

احساس مذکر یا مونث بودن در فرد که از حدود 2-3 سالگی درک می شود .

در بحث ملال جنسیتی به طور کامل در این مورد توضیح داده شده است .

نقش جنسیتی   ( Gender Role  )

کلیه اقدامات و یا کلماتی که فرد برای تبیین مذکر یا مونث بودن خود به کار میگیرد از جمله رفتار های جنسی .

جهت گیری جنسی    ( Sexual Orientation  )

تکانه های جنسی فرد را مشخص میکند  که با این تعریف افراد جامعه به هتروسکسوال ، هترو همو سکسوال ، هموسکسوال وآسکسوال   تقسیم بندی میشوند .

 

آزمون فانتزی سادیسم جنسی

 

چرخه پاسخ جنسی ( Sexual Response Cycle )

سلامت جنسی فرد در گروه چرخه پاسخ جنسی سالم است . چرخه پاسخ جنسی  به تغییرات  فیزیکی و روانی در افراد پس از برخورد با یک محرک جنسی می گوییم .

در پاسخ یه محرک های جنسی شخص 4 مرحله را طی میکند . این چهار مرحله عبارتست از :

1-تمایل

2- برانگیختگی

3- کفه

4- ارگاسم

اختلالات و نقص در هر کدام از این مراحل چرخه جنسی فرد را دچار اختلال  عملکرد جنسی (Sexual Dysfunction)  می نماید و فرد با یک اختلال یا مشکل جنسی روبرو می شود.

عملکرد جنسی  ( Sexual Function )

نحوه واکنش بدن در مراحل مختلف چرخه جنسی را عملکرد جنسی  یا اختلال عملکرد جنسی می گویند

حقوق جنسی  ( Sexual Rights )

حقوق جنسی عبارتست از حق کلیه افراد برای برخورداری بدون تحمیل و تبعیض از :

1- بالاترین استاندارد های قابل دستیابی سلامت در زمینه مسائل جنسی و از جمله دسترسی به خدمات مراقبتی سلامت جنسی و باروری و کسب رضایت آگاهانه وپیش از هر اقدام تشخیصی ٫ درمانی

2- آموزش جنسی

3- انتخاب شریک جنسی

4- جستجو ٫ دریافت و بهره مند شدن از اطلاعات مرتبط با مسایل، اختلال و مشکل جنسی

نقش پیشگیری در مشکلات جنسی
نقش پیشگیری در اختلال و مشکل جنسی از نظر همه افراد دارای اهمیت می باشد. بخشی از زندگی ما مربوط به زندگی جنسی مان است. اهمیت پیشگیری در بروز هر نوع مشکل در زندگی بسیار بالا است. چون هزینه پیشگیری همیشه کمتر از درمان است. همه افراد نیز خواهان آرامش و آسایش هستند.از آنجایی که صحبت از مسایل جنسی خود یک تابو محسوب می شود لذا وجود مشکلات در این حیطه ویژگی خاصی دارند. که رفع سریع و صحیح شان حائز اهمیت است.  انواع اختلال و مشکل جنسی در حوزه تعداد دفعات ارتباط جنسی، علایق جنسی، پوزیشن ها و  غیره است. گاهی اوقات مشکل جنسی در ارتباط جنسی زوجین به وجود می آید. یعنی در نوع، روش و یا ارتباط رضایتمندی وجود ندارد. اختلال در فعالیت جنسی افراد باعث بروز مشکل در روابط تحصیلی، اجتماعی و خانوادگی فرد می شود.

انواع مشکل در رابطه جنسی
انواع مشکلات جنسی شامل: آزارگری یا آزارخواهی جنسی، سردمزاجی- گرم مزاجی، خودارضایی، تنوع طلبی و روابط خارج از خانواده و اعتیاد جنسی، زود انزالی، اختلال نعوظ، دیر انزالی است. شناخت انواع مشکلات جنسی و علت بروز آن در پیشگیری از بروز مشکلات در رابطه جنسی کمک شایان توجهی به ما می کند.

علت بروز مشکلات جنسی
علت بروز مشکل در رابطه جنسی با توجه به انواع  مشکلات  طیف وسیعی را شامل می شود .گاهی مشکل در چرخه پاسخ جنسی فرد است و اشکال بیولوژیک وجود دارد. بعضی اوقات چرخه پاسخ جنسی طبیعی ست، در این مواقع فرد پاسخ های طبیعی در چرخه سیکل جنسی را می دهد. ولی در ارتباط با همسر و شریک جنسی خود دچار مشکل است. تمایلات و علایق، نوع رابطه و سایر نکات ذکر شده منبعی از یادگیری ها، فانتزی های ذهنی، تجارب شخصی و شخصیت افراد است. لذا با توجه به تک تک این نکات و بررسی آنها پی به علت بروز مشکل رابطه جنسی خواهیم برد. با توجه به ویژگی های جنسیتی زن و مرد و شناخت آنان از خصوصیات جسمی و روانی و عاطفی شان علت بروز در آنها تا حدودی متفاوت است. بطور مثال مردها تمایل به درگیر شدن و لذت بردن دارند و زن ها به لذت دادن و لمس شدن و خود را در اختیار قرار دادن دارند. این تمایلات در بعد روانی زنان و مردان نیز وجود دارد.اگر به ابعاد وجودی مان توجه کنیم و بخوبی از آنها آگاه شده و بدرستی در رفع شان بکوشیم از بروز مشکل رابطه جنسی جلوگیری می شود. شناخت هیجانات و نحوه بر طرف نمودن هیجان مورد دیگری است که می تواند منجر به ایجاد مشکلات جنسی در زوجین بشود و سلامت جنسی آنها را هدف قرار دهد. نوع هیجانات جنسی در زن و مرد به صورت روحیه شکارچی و طعمه است. در مواقعی که زن تمام قدرت را در اختیار می گیرد حس تملک کردن و در اختیار گرفتن مرد موجب ارتباط خارج از خانواده می شود. در مورد خانم ها علت عاطفی موجب روابط خارج از خانواده و ایجاد مشکل جنسی می شود و سلامت جنسی را به مخاطره می اندازد. وقتی ارتباط عاطفی را از همسر نگیرد از بیرون خانواده بدنبال دریافت ارتباط عاطفی لذت بخش خواهد رفت.

پیشگیری از مشکل جنسی

پیشگیری از مشکل در رابطه جنسی با توجه به علت بروز آنها از طیف وسیعی برخوردار است. برای این منظور لازم است اولا فرد از خود شناخت زیادی داشته باشد. هم چنین بتواند تمایلات ذهنی و فانتزی های خود را بطور واضح با شریک جنسی اش مطرح نماید. توجه داشته باشید که مشکل جنسی بخوبی و در طی چند جلسه مشاوره برطرف خواهند شد. همکاری زوجین در این خصوص حایز اهمیت است. بطور مثال در سرد مزاجی- گرم مزاجی ( بی میلی جنسی – فعالیت جنسی بیش از حد) که مشکل در تعداد دفعات است همکاری زوجین این موضوع را به خوبی رفع میکند. در این مشکل جنسی فرد تا وقتی تست نکرده نمی تواند بفهمد خودش و شریکش کدام اند. چون تصورات در زمینه سکس دلیل بر گرم مزاجی یا سرد مزاجی نیست. بنابر این در این مشکل فقط یک سری نکات را در نظر می گیریم مثل رسش و پختگی که یک تفاوت سنی منطقی زن و مرد داشته باشند. البته سرد مزاجی و گرم مزاجی بعد از جند سال زندگی جنسی نیز می تواند به وجود بیاید. سرد مزاجی و گرم مزاجی ثانویه به دلیل پوزیشن یا نوع رابطه جنسی (مثلا اورال) باشد. در مشکل خود ارضایی طبق مقیاس کنزی تقریبا  تمام مردان این کار را انجام می دهند پس می تواند عادت کند و لذت خاص خودش را داشته باشد و ناشی از تصورات و فانتزی های خودش باشد که قادر نیست با شریک جنسی مطرح کند و یا ایده آل های عشق بازی و تصورات دیگری (آنال،اورال و…)دارد که بدلایل شخصیتی و… خودارضایی را ترجیح می دهد البته خود ارضایی علل دیگری می تواند داشته باشد که بحث مفصلی را دارد. در خصوص روابط خارج از خانواده زن و مرد با ایجاد روابط گرم وصمیمانه و برطرف نمودن نیازهای عاطفی، روانی ، اجتماعی و رفاهی یکدیگر می توانند از بروز مشکل در رابطه جنسی پیشگیری نمایند. توجه به این نکات و درک متقابل از نیازها  و برطرف ساختن شان مطابق با سلیقه شریک تان باعث ایجاد لذت و آسایش و آرامش در هر دو نفر می شود. زنان بیشتر در معرض خیانت های احساسی و مردان بیشتر در معرض خیانت های جنسی قرار می گیرند. نقش فرهنگ و تربیت در ایجاد سلامت جنسی بسیار زیاد است. تربیت و فرهنگ برای ما ایده آل سازی و ایجاد باور می کنند و مشکلات جنسی ما بر اساس سلایق و باورها و انتظارات ما از رابطه جنسی شکل می گیرند بنابر این هر مقدار که خرده فرهنگ های زوجین با هم مطابقت بیشتری داشته باشند مشکلات جنسی کمتری خواهند داشت. نکته مهم در سلامت رابطه جنسی و پیشگیری از اختلالات آتی گفتگو در زمینه علایق و سلایق مان است. تا شریک جنسی مان بتواند همکاری نموده و خود را با ما مطابقت دهد. همینطور ما نیز از نیازهای او و چگونگی رفع ان با خبر شده و اقدام لازم را انجام بدهیم.اکثر مواقع ایجاد گفتمان از خواسته هایمان موجب پیشگیری از بروز مشکل جنسی خواهد شدو. در صورتیکه بدلایل مختلف قادر به ابراز علایق مان نیستیم استفاده از سکس تراپیست در این مورد راهگشاست. تکنیک های جرات ورزی، اعتماد به نفس و همدلی کردن برای کسانیکه در گفتگو کردن مشکل دارند آموزش داده می شود. در مورد تنوع طلبی تقویت سیستم لیمبیک و افزایش قدرت تصمیم گیری و پذیرش افراد هم را ه درمان این مشکل محسوب میشود و هم راه پیشگیری از مشکل تنوع طلبی محسوب می شود. در ضمن ایفای نقش جنسی و رفتار های مطابق با جنسیت در کلیه مسائل مرتبط به رابطه جنسی نکته کلیدی پیشگیری از مشکلات جنسی و تامین سلامت رابطه جنسی محسوب می شوند .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...