این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان و یا مشکوک بودن به ابتلا به زگیل بیشترین علت مراجعه به کلینیک ما بوده است این بیماری به صورت گسترده ای در جامعه وجود دارد.ابتلا به پاپیلوما ویروس به قدری در جامعه ما زیاد شده است که گاها بیماری به علل دیگری مانند بی میلی جنسی مراجعه میکند و در جریان معاینات متوجه وجود زگیل های متعدد در فرد می شویم و برای درمان زگیل تناسلی اقدام می کنیم .

زگیل تناسلی زنان  شایع ترین عفونت ویروسی منتقل شونده از طریق تماس جنسی است. زگیل تناسلی توسط ویروس اچ پی وی   (HPV) ایجاد می شود که می تواند در طول تماس جنسی منتقل شود.

زگیل تناسلی مردان و زنان در بدن همه کسانی که ویروس را دارند، ظاهر نمی شود. در اکثر افراد، از جمله افرادی که زگیل های واضح و قابل مشاهده دارند، ویروس در طول زمان از بدن دفع می شود. اکثر بیماران مراجعه کننده مدتها اقدام به درمان گیاهی زگیل تناسلی نموده و نتیجه نگرفته اند. 

زگیل تناسلی زنان به ندرت ممکن است به مشکلات سلامتی درازمدت منجر شوند.در بدن اکثر افراد مبتلا به عفونت HPV زگیل های قابل رویت ایجاد نمی شوند و ویروس خود به خود از بین می رود. این به این معنی است که شما ممکن است ندانید که خودتان یا شریک جنسی شما ویروس را در بدنتان دارید یا خیر. در گالری تصاویر می توانید عکس زگیل تناسلی زنان را ببینید .

زگیل تناسلی چه مدت بعد تماس ظاهر می شود؟
ظهور زگیل ها، می تواند از سه هفته تا چند ماه یا حتی سال ها بعد از تماس با ویروس اتفاق بیفتد. شما ممکن است رشد کوچک، رشد گوشتی، برآمدگی یا تغییرات پوستی را مشاهده کنید که میتواند در هر نقطه از ناحیه تناسلی یا ناحیه مقعد دیده شود.

زگیل تناسلی زنان در کجا ها بیشتردیده می شود؟
در آلت تناسلی زن، زگیل ها ممکن است بر روی ولوا (لب های اطراف واژن)، سرویکس (دهانه ورودی رحم) و یا در مهبل (واژن) یافت شوند.
زگیل تناسلی ممکن است بر روی بالای ران ها و در اطراف یا داخل مقعد یافت شود.
احتمال دارد زگیل را ببینید یا آن را احساس کنید، و یا ممکن است شریک جنسی شما متوجه آنها شود. زگیل ها اغلب بسیار کوچک هستند و به سختی می توانید آنها را ببینید، به گونه ای که اصلا نمیدانید زگیل دارید.
آنها می توانند برآمدگی های کوچک صاف یا نرم ویا نسبتا بزرگ مانند توده های گل کلم باشند.
زگیل ها می توانند به صورت تکی و یا به صورت چندتایی ظاهر شوند.
زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما گاهی ممکن است خارش داشته باشند و باعث التهاب شوند.
زگیل ها می توانند باعث خونریزی از مقعد و یا مجاری ادراری شوند.
اگر جریان ادرار (ادرار) کج شده یا از شکل طبیعی خارج شده باشد ممکن است نشانه ای از زگیل تناسلی در مجرای ادرار باشد.

چگونه می توانم بدانم ویروس در بدنم وجود دارد ؟

معمولا فقط زمانی می توانید مطمئن باشید که دچار زگیل تناسلی شده اید ، که یک پزشک یا متخصص زگیل ها را مشاهده کرده و عفونت را تایید کند. حتی اگر شما یا شریکتان مطمئن هستید که زگیل تناسلی دارید، هنوز هم توصیه می شود که برای تأیید این مشکل به پزشک متخصص مراجعه کرده و بیشتر بررسی کنید.

حتی اگر شریک جنسی شما زگیل قابل مشاهده نداشته باشد باز هم ممکن است شما دچار زگیل تناسلی شده باشید.


چه زمانی نیاز به چکاپ بیشتر دارید؟
این امکان وجود دارد که بیش از یک عفونت منتقله جنسی را به طور همزمان داشته باشید. یک بررسی و چکاپ برای عفونت های مقاربتی دیگر توصیه می شود اگر:

تشخیص زگیل تناسلی به تازگی برای شما یا شریکتان گذاشته شده است.
هر گونه علائم دیگری در شما یا شریک جنسی تان، وجود دارد 
اخیرا رابطه جنسی مشکوک(غیرایمن) با یک شریک جنسی جدید داشته اید
شما یا همسرتان رابطه جنسی غیرایمن(بدون کاندوم) با شریکهای جنسی دیگر داشته اید
شریک جنسی تان به شما می گوید که به یک عفونت جنسی مبتلاست
به یک عفونت دیگر منتقل شونده جنسی مبتلا شده اید
شما حامله هستید یا در حال برنامه ریزی برای بارداری می باشید.


ویروس HPV
زگیل تناسلی زنان بواسطه عفونت پوست ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود.

بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد که می تواند قسمت های مختلف بدن را درگیر کند، از جمله دست ها و پاها (یک زگیل بر روی پا به نام verruca نامیده می شود)

تقریبا 30 نوع ,HPV وجودداردکه می توانند در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد رشد کرده و باعث ایجاد بیماری شوند اما اکثر زگیل های تناسلی فقط توسط دو نوع ویروس (نوع 6 و 11) ایجاد می شوند که این دو نوع ویروس باعث ایجاد سرطان نمی شوند

ویروس زگیل تناسلی زنان چطور منتقل می شود؟
ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود، از طریق تماس جنسی به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

هر کس که ازنظر جنسی فعال باشد، می تواند این ویروس را دریافت کرده و آن را منتقل کند. 
زگیل تناسلی زنان ممکن است در طول رابطه جنسی واژینال یا مقعدی از یک فرد به فرد دیگری انتقال یابد.
ویروس می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود ، بنابراین تماس نزدیک پوست با پوست ناحیه آلوده می تواند ویروس را انتقال دهد. برای انتقال ویروس حتما لازم نیست که دخول (واژن یا مقعد) صورت گرفته باشد.
این ویروس از طریق کاندوم عبور نمی کند ولی به هرحال چون کاندوم تمام قسمت های ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد، ویروس میتواند از طریق پوست نواحی تناسلی که توسط کاندوم پوشیده نشده است، انتقال یابد.
احتمال انتقال ویروس در زمان حضور زگیل ها بیشتر است اما پس از ناپدید شدن زگیل نیز ممکن است ویروس انتقال یابد.
هرچند احتمال دارد اما بسیار نادر است که زگیل از طریق رابطه جنسی دهانی بر روی دهان ، گلو یا لب ها ایجاد شود. 
زگیل ها به راحتی می توانند از ناحیه تناسلی به اطراف مقعد(حتی بدون داشتن رابطه جنسی مقعدی) پخش شوند.
ممکن است زگیل های موجود بر روی دست به اندام تناسلی منتقل شوند، اما این بسیار نادر است.
اگر حامله هستید و در اندام های تناسلی تان زگیل وجود دارد، ممکن است ویروس را به نوزاد خود در هنگام تولد انتقال دهید، اما این مورد نیز شایع نیست
. زگیل تناسلی زنان از طریق بوسیدن، در آغوش گرفتن، استفاده از حمام یا حوله مشترک منتقل نمی شوند ،همچنین احتمال انتقال ویروس از طریق اشتراک فنجان ، بشقاب ها یا قاشق ها وجود ندارد.


چه مدت بعد از رابطه جنسی نامطمئن می توانم زگیل های تناسلی را بررسی کنم؟

شما می توانید به محض این که فکر می کنید ممکن است با ویروس تماس داشته اید برای بررسی بیشتر اقدام کنید.

از آنجایی که زگیل ها همواره به صورت واضح رشد نمی کنند، توصیه می شود که مرتب بدن خود را از جهت ایجاد هرگونه زگیل یا برآمدگی چک کنید.

از زمانی که با ویروس تماس داشته اید تا زمانی که هرگونه زگیل یا ضایعه برجسته ای ایجاد شود می تواند بین 3 هفته تا 18 ماه طول بکشد.

چکاپ زگیل تناسلی زنان شامل چه مواردی می شود؟

چکاپ اصلی زگیل های تناسلی کار یک پزشک یا پرستار است که به صورت دقیق زگیل ها را بررسی کرده و وجود آنها را در اندام های تناسلی تایید کند. پزشک ممکن است این کار را با استفاده از یک لنز بزرگنمایی و یا ذره بین مخصوص انجام دهد.

شما همچنین ممکن است نیاز به یک معاینه داخلی از واژن یا دهانه رحم داشته باشید تا مشخص شود به کدام نوع زگیل مبتلا شده اید.
به ندرت ممکن است لازم باشد که یک بیوپسی (یک نمونه بافتی کوچک) از زگیل برای بررسی دقیق تر گرفته شود. بسته به قسمتی از آلت تناسلی که مورد بررسی قرار می گیرد، یک بی حس کننده موضعی استفاده می شود.
هیچ آزمایش خون خاصی برای شناسایی ویروس وجود ندارد.
چکاپ زگیل تناسلی تا چه اندازه دقیق است؟
اکثر زگیل ها به راحتی با نگاه کردن و مشاهده دقیق تشخیص داده می شوند.


برای چکاپ به کجا میتوانم مراجعه کنم؟

تعداد بسیار زیادی مراکز خدماتی بهداشتی درمانی و همچنین کلینیک های جنسی وجود داردکه می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

این بررسی ها می تواند در مراکز زیر انجام شود:

کلینیک سلامت جنسی یا کلینیک سکس تراپی
بعضی از درمانگاه های عمومی
کلینیک های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده
کلینیک زنان و زایمان

آیا نیاز است برای بررسی بهبود و درمان زگیل ها مجددا چکاپ کنم؟
اگر درمان زگیل تناسلی زنان  را در یک کلینیک یا مرکز عمومی انجام می دهید، مهم است که به طور مرتب برای درمان مراجعه کنید و درمان را نیمه کاره رها نکنید. در این صورت پزشک یا پرستار می تواند بررسی کند که درمان در حال جوابدهی بوده وزگیل ها بهبود یافته اند و یا تغییر در نوع درمان نیاز است

بسیاری از کلینیک ها توصیه نمی کنند که مجددا برای چکاپ بازگردید، به خصوص اگر فکر میکنید که زگیل ها کاملا از بین رفته اند. 


زگیل تناسلی زنان چطور درمان می شود؟

درمان تنها در صورتی توصیه می شود که شما زگیل های قابل مشاهده داشته باشید. نوع درمان به ظاهر زگیل ها ، تعداد آنها و جایی که هستند، بستگی دارد. 
هدف درمان این است که زگیل های قابل مشاهده از بین برود. میزان اثرگذاری درمان متفاوت است و به اندازه و نوع زگیل ها ، درمانی که استفاده می شود و عملکرد سیستم ایمنی بدن بستگی دارد.

بعضی افراد به درمان نیاز ندارند و یا تصمیم ندارند که درمان شوند. با این حال، برای اکثر افراد، درمان می تواند باعث شود که زگیل ها سریع تر از بین بروند. به دلیل آن که زگیل های تناسلی از یک ویروس ایجاد می شوند نه از باکتری، آنتی بیوتیک ها در از بین بردن زگیل ها هیچ تاثیری ندارند. بنابراین از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها خودداری کنید.

زگیل های واضح و قابل مشاهده را می توان با روش های مختلفی حذف کرد.

قرار دادن کرم یایک داروی مایع مخصوص روی زگیل (برای چند روز در هر هفته). این درمان معمولا توسط خودتان در خانه انجام می شود. ممکن است مجبور شوید این درمان را تا چند هفته ادامه دهید.
انجماد یا کرایو تراپی (فریز کردن به وسیله سرما).
حرارت (الکتروکوتر) با استفاده از بی حسی موضعی.
جراحی با استفاده از بی حسی موضعی.
درمان با لیزر، با استفاده از بی حسی موضعی.

برخی از درمانهای زگیل ممکن است آزاردهنده باشند اما معمولا دردناک نیستند. درمان ها می توانند باعث تحریک و درد در چند روز آتی پس از درمان شوند، بنابراین ممکن است پزشک برای شما از بعضی داروهای تسکین دهنده درد استفاده کند.
از مصرف صابون های معطر، روغن های حمام، کف و حباب حمام، کرم ها و لوسیون ها تا زمانی که درمان کامل نشده اجتناب کنید زیرا ممکن است پوست را تحریک و حساس کند.
اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است حامله باشید حتما به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید، زیرا بارداری ممکن است نوع درمان شما را تحت تاثیر قرار دهد.
دارو های درمانی برای زگیل که در برخی داروخانه ها عرضه می شود مناسب زگیل های تناسلی نیست و ممکن است آنها را بدتر کند و شما را دچار عوارض جنسی داروها بکند و مشکلات پوستی در شما ایجاد نماید. از مصرف این نوع داروها بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
هیچ شواهدی وجود ندارد که درمان های مکمل می تواند زگیل های تناسلی را درمان کند.


چه اتفاقی می افتد اگر زگیل های تناسلی درمان نشوند؟
زگیل تناسلی زنان اگر درمان نشود، ممکن است خود به خود ناپدید شوند ،بدون تغییر باقی بمانند، یا بزرگتر شوند یا تعداد آنها بیشتر شود. با گذشت زمان، اکثر زگیلها در نهایت بدون درمان از بین خواهند رفت. برای برخی افراد حذف شدن و از بین رفتن زگیل ها می تواند مدت زمان زیادی طول بکشد، به ویژه اگر بیماری زمینه ای خاصی وجود داشته باشد که بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و در نتیجه بدن برای مقابله با عفونت دچار مشکل باشد.

اگر زگیل تناسلی زنان درمان نشوند، معمولا برای سلامتی شما ضرری ندارند، اما ممکن است آزار دهنده و ناراحت کننده باشند و یا از ظاهر آنها روی اندام تناسلی خوشتان نیاید. درمان زگیل باعث کاهش خطر انتقال آن به فرد دیگری شود.

چگونه زگیل ها از بین می روند؟

در بعضی افراد زگیل ها به سرعت از بین می روند، اما در بعضی دیگر زگیل ها مقاوم هستند و ممکن است نیاز باشد درمان چندین مرتبه تکرار شود. همچنین ممکن است که یک درمان برای شروع اثرگذاری به مدتی زمان نیاز داشته باشد.
شواهد نشان می دهد که سیگاری ها به درمان کمتر نسبت به افراد غیر سیگاری پاسخ می دهند. اگر اولین درمان اثربخش نباشد، درمان دیگری ممکن است امتحان شود. گاهی اوقات بعد از یک بار درمان، زگیل ها مجددا ظاهر می شوند.

آیا امکان دارد زگیل ها دوباره گردند؟

بعضی افراد تنها یک نوبت دچار زگیل تناسلی می شوند در حالی که در بسیاری دیگر، زگیل می تواند به صورت راجعه ایجاد شده و مجددا بازگردد. اگر شما دچار زگیل های تناسلی جدید شده اید ، نمی توان گفت که این به علت عفونت اصلی بوده یا ناشی از عفونت جدید است.
اگر به شما گفته شده است که زگیل های تناسلی دارید، پس بهتر است که شریک جنسی فعلی یا جدید شما از نظر عفونت های منتقله از راه جنسی و اینکه آیا زگیل تناسلی دارد یا نه بررسی شود
آیا من میتوانم بدانم که چه مدت زگیل تناسلی داشته ام؟
این امکان وجود ندارد، که از روی ظاهر زگیل ها تشخیص داد که چه مدت ویروس در بدنتان وجود داشته است.

اگر درمورد داشتن زگیل های تناسلی ناراحت یا عصبانی هستید و برایتان دشوار است که آن را با شریک جنسی و یا دوستانتان درمیان بگذارید ، نگران نباشید شما میتوانید به راحتی در این خصوص با کارکنان کلینیک سلامت جنسی ویا پزشک مربوطه صحبت کنید.

چه زمانی می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

ممکن است به شما توصیه شود تا زمانی که زگیل ها حذف نشده اند از فعالیت جنسی اجتناب کنید. این عمدتا برای محافظت از پوست درمان شده، جلوگیری از سایش و اصطکاک و کمک به بهبودی آن است.

استفاده از کاندوم می تواند به کاهش انتشار ویروس کمک کند. کاندوم در زمان وجود زگیل و برای سه ماه اول پس از حذف شدن زگیل ها استفاده می شود.

زگیل تناسلی زنان و بارداری  


آیا زگیل تناسلی بر باروری من تاثیر می گذارد؟
نه. هیچ شواهدی وجود ندارد که زگیل های تناسلی یا ویروسی که آنها را ایجاد می کند باروری شما را تحت تاثیر قراردهد

چه اتفاقی می افتد اگر وقتی باردار شدم زگیل های تناسلی ایجاد شوند ؟
شما باید به دکتر یا پرستار بگویید که حامله هستید، زیرا این موضوع بر درمانهایی که می تواند به شما ارائه دهد، تاثیر می گذارد.

در دوران بارداری، زگیل ها اغلب زیادتر شده و یا تعداد آنها بیشتر میشود. زگیل ها ممکن است برای اولین بار درطول بارداری ظاهر شوند یا بعد از مدت طولانی (که زگیل نداشته اید) دوباره ظاهر شوند.
زگیل ها می توانند در طول بارداری با خیال راحت درمان شوند، هرچند درمان ممکن است تا بعد از تولد نوزاد به تعویق بیفتد.
اگر زگیل ها بسیار بزرگ شوند، ممکن است برای جلوگیری از مشکلات ایجاد شده در طول زایمان برداشته شوند. اگر برداشتن و حذف زگیل ها امکان پذیر نباشد، ممکن است توصیه شود که زایمان سزارین داشته باشید اما این بسیار نادر است.
ویروس میتواند در حین زایمان واژینال منتقل شود، هرچند بسیار به ندرت اتفاق می افتد. ویروس منتقل شده در حین زایمان می تواند باعث ایجاد عفونت در گلو نوزاد شود.
آیا زگیل های تناسلی باعث سرطان می شوند؟
انواعی از HPV که موجب زگیل های تناسلی قابل مشاهده می شوند (انواع 6 و 11) باعث ایجاد سرطان نمی شوند.

برخی از انواع دیگر HPV می توانند باعث تغییرات سلولی شوند که منجر به سرطان می شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی زنان
آیا واکسن علیه زگیل تناسلی زنان وجود دارد؟
بله Gardasil یک واکسن است که بدن را در برابر HPV6 و 11 (زگیل تناسلی) و HPV 16 و 18 (انواعی که می تواند باعث تغییرات سلولی منجر به سرطان شوند) محافظت می کند. واکسن گارداسیل در پیشگیری از عفونت بسیار کارآمد است.

واکسن زگیل تناسلی به تمام دختران 12 تا 13 ساله به عنوان بخشی از برنامه ملی واکسیناسیون ( در انگلستان) ارائه می شود.
ممکن است یک عفونت انتقال یافته جنسی (STI) از طریق رابطه جنسی با کسی که دارای STI است، به شما منتقل شود حتی اگر آن فرد هیچ علامتی از عفونت را ندارد.

اقدامات زیر کمک می کند تا شما از زگیل های تناسلی و بسیاری از سایر STI ها از جمله کلامیدیا، سوزاک و HIV در امان بمانید.

اگر شما یک عفونت انتقال یابنده جنسی دارید، این اقدامات همچنین به جلوگیری از انتقال آن به شخص دیگری کمک می کنند.

هرزمان که رابطه جنسی دارید از کاندوم ه استفاده کنید. آنها می توانند به محافظت از شما در برابر سایر STI ها کمک کنند و همچنین می توانند از انتقال زگیل های تناسلی جلوگیری کنند، مخصوصا 3 ماه اول پس از حذف شدن زگیل ها.
اگر شما رابطه جنسی دهانی دارید ، برای پوشاندن آلت تناسلی مرد از یک کاندوم استفاده کنید و یا از سد (لاتکس یا پلاستیکی) برای پوشش ولو (دستگاه تناسلی خارجی زنانه) یا مقعد استفاده کنید.
نحوه استفاده از کاندوم:
از اشتراک ابزار و وسایل جنسی اجتناب کنید، اگر میخواهید آنها را به اشتراک بگذارید، آنها را شستشو دهید یا قبل از آنکه شخص دیگری از آنها استفاده کند ، با یک کاندوم جدید آنها را بپوشانید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...