این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

انواع مختلف اختلالات خلقی

انواع مختلف اختلالات خلقی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/01/16 نظر 0 بازدید 87

اختلال خلقی ، که به آن اختلال عاطفی نیز گفته می شود ، بیماری است که به شدت بر خلق و خو و عملکردهای مربوط به آن تأثیر می گذارد. اختلال خلقی اصطلاحی گسترده است که شامل انواع مختلفی از اختلالات افسردگی و دو قطبی می شود ، که هر دو بر روحیه تأثیر می گذارند.

 

اختلال خلقی ، که به آن اختلال عاطفی نیز گفته می شود ، بیماری است که به شدت بر خلق و خو و عملکردهای مربوط به آن تأثیر می گذارد. اختلال خلقی اصطلاحی گسترده است که شامل انواع مختلفی از اختلالات افسردگی و دو قطبی می شود ، که هر دو بر روحیه تأثیر می گذارند. اگر علائم اختلال خلقی دارید ، ممکن است خلق و خوی شما از بسیار پایین (افسرده) تا بسیار بالا یا تحریک پذیر (جنون) باشد.

اگر زود انزالی در همسرتون باعث بی میلی جنسی در شما شده مقاله درمان زود انزالی را بخوانید .

 

انواع اختلالات خلقی

 

اختلالات خلقی اکنون به دو گروه اختلال دو قطبی و اختلالات وابسته و افسردگی تقسیم می شوند. به طور کلی ، انواع اصلی اختلالات خلقی عبارتند از:

 

-اختلال افسردگی اساسی: این همان چیزی است که ما معمولاً می شنویم افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی. شامل دوره هایی از غم و اندوه شدید ، ناامیدی یا پوچی همراه با انواع علائم جسمی ، شناختی و عاطفی است.

 

-اختلال دو قطبی l : این اختلال قبلا افسردگی جنون نامیده می شد ، مانیا با خلق و خوی سرخوشی و یا تحریک پذیر و افزایش انرژی یا فعالیت مشخص می شود. در طول دوره های شیدایی ، افراد مبتلا به دو قطبی نیز مرتباً فعالیت هایی انجام می دهند که می تواند عواقب دردناکی را برای خود و  یا دیگران به همراه داشته باشد.

اختلال دو قطبی ll  : برای تشخیص بیماری دو قطبی II ، فرد باید حداقل یک قسمت از هیپومانیا فعلی یا گذشته (نوع شیدایی کمتر شدید) و حداقل یک دوره افسردگی اساسی فعلی یا گذشته داشته باشد .

اختلال سیکلوتایمیک: تشخیص نیاز به حداقل دو سال سابقه بسیاری از موارد هیپومانیا کاملاً و افسردگی کاملاً بزرگ ندارد.

 

سه اختلال افسردگی جدید در DSM-V وجود دارد.این اختلالات عبارتند از : 

 

-اختلال افسردگی مداوم: منظور از این تشخیص هم اختلال افسردگی اساسی مزمن است که به مدت دو یا چند سال به طول انجامیده است و هم آنچه قبلاً به عنوان اختلال دیستیمیک یا دیستیمیا شناخته می شد ، نوع افسردگی درجه پایین تر است.

-اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی: این تشخیص بر اساس وجود یک یا چند علامت خاص در هفته قبل از شروع قاعدگی و به دنبال آن رفع این علائم پس از شروع است. این علائم شامل نوسانات خلقی ، تحریک پذیری یا عصبانیت ، خلق افسرده یا ناامیدی و اضطراب یا تنش و همچنین یک یا چند مورد از هفت علامت اضافی است که در مجموع حداقل پنج علامت است.

 

علائم اختلالات خلقی

 

به طور کلی ، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که یک بار از آنها لذت می بردید
-خوردن بیشتر یا کمتر از حد معمول
-مشکل در خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد معمول
-خستگی
-گریان
-اضطراب
-نداشتن انرژی 
-احساس انزوا ، غم ، ناامیدی و بی ارزشی
-مشکل در تمرکز
-مشکلات در تصمیم گیری
-احساس گناه
-تحریک پذیری
-افکار مردن و  یا خودکشی

با اختلالات خلقی ، این علائم ادامه دارد و در نهایت زندگی روزمره را به روشی منفی تحت تأثیر قرار می دهد. 

 

علل

 

هیچ کس علت دقیق اختلالات خلقی را نمی داند ، اما به نظر می رسد عوامل مختلفی در بروز آنها نقش داشته باشند. عدم تعادل شیمیایی در مغز محتمل ترین علت است. حوادث استرس زای زندگی مانند مرگ ، طلاق یا ضربه نیز می تواند باعث افسردگی شود ، به خصوص اگر کسی قبلاً به آن مبتلا شده باشد یا یک مولفه ژنتیکی وجود داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید : اختلال شخصیت وابسته یا DPD چیست ؟


تشخیص

 

اختلالات خلقی باید توسط یک متخصص بهداشت روان مانند روانپزشک به درستی ارزیابی و درمان شود. اگر هر یک از علائم فوق در زندگی شما تداخل ایجاد کرده باشد ، به ویژه اگر افکار خودکشی دارید ، باید سریعاً کمک بگیرید.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...