این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

حقوق جنسی و سلامت جنسی

حقوق جنسی و سلامت جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/22 نظر 0 بازدید 1,105

سلامت جنسی و رعایت حقوق جنسی از ارکان مهم زندگی زناشویی است که کیفیت زندگی زناشویی را بهبود بخشیده و سبب ارتقای صمیمیت و رابطه‌ی بین زوجین می‌شود.دانستن این حقوق جنسی قبل از رابطه زناشویی بسیار مهم است. ما در کلینیک ، در مشاوره زناشویی قبل از ازدواج این حقوق را به زوج ها یاد اور می شویم تا زوج ها بتوانند برای سالها از صمیمیت جنسی لذت ببرند.

سلامت جنسی و رعایت حقوق جنسی از ارکان مهم زندگی زناشویی است که کیفیت زندگی زناشویی را بهبود بخشیده و سبب ارتقای صمیمیت و رابطه‌ی بین زوجین می‌شود.دانستن این حقوق جنسی قبل از رابطه زناشویی بسیار مهم است. ما در کلینیک ، در مشاوره جنسی قبل از ازدواج این حقوق را به زوج ها یاد اور می شویم تا زوج ها بتوانند برای سالها از صمیمیت جنسی لذت ببرند.

سلامت جنسی و حقوق جنسی

 داشتن رابطه زناشویی لذت‌بخش و آگاهانه و دوری از بارداری‌های ناخواسته و سقط متعاقب آن، بیماری‌های قابل‌انتقال از طریق تماس جنسی، زن و مرد می توانند با اطمینان بیشتری در مسیر استحکام بنیان خانواده گام بردارند.
سلامت جنسی (Genitourinary Health) می‌تواند با عفونت ها، تهدیدهای فیزیکی، روانی، آسیب و خشونت به خطر بیفتد. بنابراین سلامت زناشویی و جنسی باید مبتنی بر احترام متقابل بین همسران باشد. داشتن مهارت‌های برقراری ارتباطات بین فردی می تواند سبب بهبود روابط صمیمی بین همسران شود. همچنین این مهارت‌ها می‌تواند در زندگی زناشویی آنها تاثیر گذاشته و کیفیت آن را بهبود بخشد. ارتقای کیفیت زندگی زناشویی و رضایت آنها از زندگی زناشویی تاثیر چشم‌گیر و قابل توجه‌ای در سلامتشان خواهد داشت. و خلاف آن نیز اثر منفی ایجاد خواهد نمود. برای نمونه اگر یکی از دو طرف مبتلا به یکی از عفونت‌های دستگاه تناسلی باشد، با مشکلاتی مانند ترشح، بوی بد و... و نشانه‌هایی تقریبا شبیه خارش و درد همراه خواهد بود که لذت زندگی آنها را تحت‌تاثیر قرار داده و در رضایت جنسی آنها تاثیرگذار است. 
سلامت جنسی، توانایی همسران در لذت بردن و شرح آن رابطه و عمل در این زمینه، بدور از خطر بیماری‌های قابل انتقال از طریق تماس جنسی، بارداری‌های ناخواسته، خشونت و اجبار و رفتار دوگانه و در تضاد است؛ همچنین به مفهوم توانایی داشتن زندگی‌ای جنسی آگاهانه، لذت‌بخش، برپایه‌ی اعتماد بنفس، نگرش مثبت، احترام متقابل در رابطه جنسی باشد. همچنین سلامت جنسی با گرایشی مثبت سبب افزایش لذت‌ها شده و خودشناسی فرد و ارتباطات را نیز تقویت می‌کند.
یکی از بخش‌های سلامت جنسی اینست که باید مطمئن باشیم که تماس جنسی سبب انتقال برخی بیماری های شایع انتقال نخواهد شد. اگر فردی از طریق رابطه زناشویی به  HIVمبتلا شود و سایرین از این مساله خبردار شوند، بسیاری از افراد جامعه نخواهند خواست که با او حتی رابطه عادی هم داشته باشند. بنابراین محیط اجتماعی او و سرنوشت فرزندانش تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. پس داشتن آگاهی در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: روش‌ های معجزه‌آسا برای ارتقای کیفیت در رابطه جنسی زناشویی

حقوق جنسی :

از آنجایی که رابطه‌ی جنسی یکی از ابعاد مهم ذات انسان است، مفهوم حقوق جنسی نیز قسمتی از بدنه و پایه‌ی بزرگ حقوق انسانی به‌شمار می‌آید. حقوق بشر شان و پایه، ارزش، احترام، برابری و استقلال تمام مردم در تمام زمینه‌های زندگی آنها را مورد تایید قرار می‌دهد. حقوق جنسی بخشی از آیتم‌های حقوق بشر است که در مستندات بین‌المللی حقوق بشر، قوانین ملی نیز مدنظر قرار گرفته و فهرست‌های متفاوتی برای آن ارایه شده؛ و عبارتند از حقوق همه انسان‌ها، فارغ از هرگونه اجبار، خشونت و تمایز. فعالیت مسولانه در راستای حقوق انسان‌ها نیازمند اینست که همه اشخاص به حقوق سایرین احترام بگذارند.

تعریف سازمان جهانی بهداشت از حقوق جنسی (2004) :

"حقوق جنسی از موارد بنیادی حقوق بشر بشمار می‌آیند. این حقوق شامل حق تجربه یک رابطه‌ی جنسی لذت‌بخش، که به‌خودی خود ضرورت داشته باشد و هم‌زمان یک وسیله‌ی بنیادی برای عشق و ارتباط بین انسان‌ها، ایجاد خانواده‌ها و تحکیم بنیان خانواده‌هلست. حقوق جنسی شامل پرداختن مسولانه همسران به امور سکسوالیتی است."

برخی از موارد مهم حقوق جنسی :

-حق زندگی موفق زناشویی بدون ترس از بیماری، عفونت، آسیب یا بارداری‌های ناخواسته.
-حق ابراز تمایلات جنسی همسران و اتخاذ تصمیمات جنسی موافق با ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و شخصیت.
-حق برخورداری از اطلاعات،  آموزش‌های تقویت قوای جنسی، مراقبت‌ها و خدمات باروری و زناشویی و جنسی sexuality-.
-حق واردشدن به روابط اجتماعی، از جمله ازدواج، بدون اجبار و با آزادی و رضایت کامل.
-حق برخورداری از خصوصی ماندن تقاضاها برای خدمات جنسی و باروری و مراقبت‌های سلامت زناشویی.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...