این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش یار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش یار

رضایت از زندگی

رضایت از زندگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/15 نظر 0 بازدید 102
کیست که خواستار احساس رضایت نباشد؟

در فرهنگ لغت، رضایت به صورت احساس خرسندی و بیشتر نخواستن، معنا شده است. رضایت، از شوق به تسلیم شدن و پذیرش واقعیت همانگونه که هست ناشی می شود. واقعیت همیشه مطابق آنچه که میخواهیم و دوست داریم پیش نمی رود. وقتی که واقعیت بر خلاف ما است نومید شده و تلاش هایمان را چندبرابر می کنیم تا واقعیت را کنار بزنیم. از سوی دیگر می توانیم آن را بپذیریم، تاکید کنیم و حتی میان آنچه می خواهیم و آنچه واقعیت به ما ارائه می دهد شادی کنیم. 

تعاریف رضایت از زندگی:

رضایت از زندگی، ارزیابی از شرایط کلی وجود است که از مقایسه "آرزوی شخص" با "دستاوردهای واقعی فرد" حاصل می شود.
رضایت از زندگی برای ارزیابی مثبت از شرایط زندگی شما است.
رضایت از زندگی به داوری شخصی فرد در مورد رفاه و کیفیت زندگی بر اساس معیارهای منتخب خود اشاره دارد.

رضایت از زندگی در کل یعنی چه؟

انسان موجودی عینی است که همیشه وضعیت زندگی خود را ارزیابی می کند. او تا رسیدن به اهداف خود احساس رضایت نخواهد کرد. شاید بتوان گفت آرمان نهایی هر انسانی رسیدن به اهداف و خواسته های اوست و این رسیدن، به رضایت از زندگی منجر می شود. بنابراین، رضایت از زندگی جنبه اصلی رفاه انسان است. این هدف نهایی است و هر انسانی در طول زندگی برای رسیدن به این هدف تلاش می کند. . بدون رضایت، انسان نمی تواند زندگی مسالمت آمیز و مرفه ای داشته باشد. بنابراین باید یاد گرفت که تنش ها ، نگرانی ها و اضطراب های زندگی روزمره را بشکند. در غیر این صورت همه اینها او را خواهند شکست. رضایت از زندگی به سلامتی ، کیفیت زندگی و خوشبختی فرد اشاره دارد. رضایت از زندگی شامل ظرفیت لذت بردن است. هرچه بیشتر از آنچه که می توانیم لذت ببریم، خوشحال تر هستیم. از فردی که رضایت از زندگی بالایی دارد انتظار می رود که با زندگی سازگاری بیشتری  داشته باشد و برعکس.

مقایسه ی رضایت از زندگی در بین افراد متاهل و مجرد:

تحقیقات نشان می دهد که افراد متاهل از افرادی که ازدواج نکرده اند، سطح بیشتری از رضایت از زندگی را در خود گزارش کرده اند. البته این تفاوت فقط شامل رضایت از زندگی نیست. به طور کلی افراد متاهل نسبت به افراد مجرد سلامت جسمی بهتر، شادکامی بیشتر و نشانه های اختلال روانی پایین تری را نشان می دهند. یک ازدواج خوب می تواند رضایت از زندگی را به طور معنادار بالا ببرد.

آیا رضایت از زندگی و شادکامی به یک معنی هستند؟

اگرچه رضایت از زندگی و شادکامی باهم مرتبط هستند اما به یک معنا نیستند. رضایت از زندگی نه تنها از شادکامی پایدارتر و طولانی تر است، بلکه دامنه ی وسیع تری نسبت به شادکامی دارد.


آیا می توانید رضایت از زندگی خود را بهبود ببخشید؟

بله! اگر به اندازه ی کافی از زندگی خود راضی نیستید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تغییر انجام دهید. همانطور که دیدیم ، عوامل بسیاری در ارتباط با رضایت از زندگی وجود دارد. بر روی بهبود یا تقویت این عوامل کار کنید و متوجه خواهید شد که رضایت از زندگی شما در همان زمان بهبود می یابد. این عوامل شامل روابط با عزیزان، تحقق از کار، رضایت از سلامت جسمی، خوشبختی از زندگی عاشقانه و رضایت از معنویت یا دین شما است.

دکتر لسلی بکر فلپس پنج سؤال برای کمک به شما در تقویت رضایت از زندگی خود ارائه می دهد:
1: آیا تجربیات جدید را امتحان می کنید؟
 امتحان کردن چیزهای جدید و عبور از روال خود، راهی عالی برای بهبود رضایت شما از زندگی است.
2: آیا در هر کاری که انجام می دهید، سخت ترین تلاش خود را می کنید؟ 
تعهد خود به هر کاری که 100٪ انجام دهید (یا به همان اندازه که می توانید بدست آورید) به شما احساس تحقق و رضایت می بخشد. کار بدون ذهن و لذت های غیرفعال، به سادگی نمی تواند تحقق یابد.
3:آیا از گذراندن وقت با افراد دیگر لذت می برید؟ 
حتی افراد درونگرا نیز حداقل به چند ارتباط با کیفیت و تعامل های اجتماعی گاه به گاه نیاز دارند تا از زندگی خود خوشحال شوند.
4:آیا در تعامل روزمره خود، به افرادی که تمایل به همراهی دارند ، نزدیک می شوید؟ 
مثلا بیرون رفتن و ملاقات با افراد. مهم است که این تعامل ها مثبت باشند.
5:آیا به راحتی ناراحت هستید؟ 
اضطراب مکرر، غم و اندوه، گناه، شرم یا عصبانیت می تواند به راحتی شما را از پای درآورد. هدفی را انتخاب کنید تا به فردی شادتر و مقاوم تر تبدیل شوید و به سمت آن تلاش کنید.

 

در صورت تمایل، می توانید آزمون رضایت از زندگی، که به صورت آنلاین در سایت می باشد را انجام دهید
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...