این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

رضایت‌مندی زناشویی و زوج‌درمانی

رضایت‌مندی زناشویی و زوج‌درمانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/03 نظر 0 بازدید 1,438

بررسی‌ها و مطالعات بیمارانی که برای زوج درمانی جنسی به کلینیک ما مراجعه می کنند  نشان داده که در جامعه  ، زوج ها مشکلات زیادی را در حفظ صمیمیت جنسی و ایجاد رضایت مندی زناشویی و ارضاء نیازهای  یکدیگر تجربه می‌کنند

بررسی‌ها و مطالعات بیمارانی که برای زوج درمانی جنسی به کلینیک ما مراجعه می کنند  نشان داده که در جامعه  ، زوج ها مشکلات زیادی را در حفظ صمیمیت جنسی و ایجاد رضایت مندی زناشویی و ارضاء نیازهای  یکدیگر تجربه می‌کنند

رضایت‌مندی زناشویی و  زوج‌ درمانی

ازدواج، رسمی سنتی-اجتماعی است که دوام آن سبب استحکام بنیاد خانواده بوده و بعنوان مهمترین رسم اجتماعی برای دستیابی به نیازهای عاطفی و رضایت‌مندی زناشویی اشخاص، همیشه مورد تایید بوده ‌است.
خانواده سیستم ارتباطی منحصر به فردیست که از رابطه‌های حتی کاری و دوستی متمایز است. در جوامع و گروه‌های مختلف انسانی روابط همسران، ارزش زیادی دارند بطوریکه بیش از 80% از اشخاص طلاق گرفته نیز، دوباره ازدواج و تشکیل زندگی میدهند.
بررسی‌ها و مطالعات بیمارانی که برای زوج درمانی جنسی به کلینیک ما مراجعه می کنند  نشان داده که در جامعه  ، زوج ها مشکلات زیادی را در حفظ صمیمیت جنسی و ایجاد رضایت مندی زناشویی و ارضاء نیازهای  یکدیگر تجربه می‌کنند؛ و بدین‌شیوه از آیتم‌های مهم آشفتگی در روابط، عدم وجود صمیمیت است و این عاملروابط صمیمانه، برقراری و ارضا نیاز و انتظارات سبب تعامل بین همسران بوده و احساس عشق، توجه و نزدیکی مابین آنان و سلامت خانواده را فراهم می‌آورد.
امروزه همسران به منظور بالا بردن صمیمیت و استحکام در رابطه‌ی مناسب و دلپذیر زناشویی از آموزش و مداخلات تخصصی بهره می‌جویند. مسایل مربوط به صمیمیت، بعضا عامل اصلی روابط شکست‌خورده محسوب می‌شوند. بدین شیوه که فرد مساله خود را بصورت مشکل در روابط نزدیک یا تعهد در رابطه بیان می‌نماید. صمیمیت در ازدواج ارزشمند است، زیرا تعهد زن‌ومرد نسبت به ثبات ارتباط را قوی‌تر می‌کند و بطور مثبتی با رضایت زناشویی و سازگاری پیوند دارد.

اگر به دنبال تقویت نعوظ خود هستید مقاله شاک ویو تراپی را بخوانید .

 

رضایت‌مندی زناشویی :

رضایت‌مندی عبارت است از احساس عینی از رضایت، خشنودی، لذت تجربه‌شده توسط زوجین زمانی که همه ابعاد ازدواجشان را در برمی‌گیرد. گستردگی مطالعه در این حوزه، اهمیت رضایت‌مندی زناشویی را نشان می‌دهد. چرا که اهمیت آن در سلامت خانوادگی و فردی و همچنین جامعه است، پیشگیری از جنایات اجتماعی، مسایل جنسی و طلاق از فواید اجتماعی آگاهی از رضایت‌مندی زناشویی هستند. البته مسایلی که بر رضامندی زناشویی تاثیر دارند، در فرهنگ‌های مختلف متفاوتند در کل می‌توان گفت که رضامندی زناشویی زمانی وجود دارد که وضعیت موجود شخص در رابطه‌ی زناشویی مطابق با انتظار باشد.

عوامل موثر بر رضایت‌مندی زناشویی و خشنودی در خانواده :

ازدواج و انتخاب همسر، نقطه عطفی در پیشرفت و رشد شخص انگاشته می‌شود و به نظر می‌آید که در جامعه 3 دلیل برجسته برای ازدواج وجود دارد:

1)عشق

2)هم‌نشینی

3)تحقق انتظارات

همسران در زندگی زناشویی بادوام و با رضایت‌مندی، به همدیگر احترام می‌گذارند، توانایی‌های بالقوه هم را می‌یابند؛ همانند همراه خوبی بودن، تامین و مدیریت مخارج زندگی و... هرچه میزان احترام بهم گسترده‌تر باشد، زندگی رضایت مندانه‌تر خواهد بود. همسران نسبت بهم بردبار بوده و درک می‌کنند که احتمال خطاکردن در خودشان وجود دارد و درنتیجه می‌توانند کوتاهی‌های موقت همسرشان را بپذیرند. بهمین دلیل از انتقاد و سرزنش هم خودداری کرده و با همدلی به حرف های یکدیگر گوش می‌دهند. در یک ارتباط زناشویی همسران به پایه اعتماد متقابل، روابط زناشویی باثبات و رضایت‌‌بخش را پی ریزی می‌کنند و آزادند که نه فقط از یکدیگر، بلکه از هر چیزی که ممکن است آنان را بطور دوتایی یا حتی فردی علاقمند سازد، لذت ببرند.

بیشتر بخوانید: روابط زناشویی

شناخت‌درمانی ثابت کرده همسران می‌توانند با پیش بردن رفتاری متواضعانه و با درنظر گرفتن توضیحات دیگری برای آنچه همسرشان انجام خواهند داد، رفتاری منطقی داشته باشند. متد شناخت‌درمانی با تاکید به ارتباط درست و مناسب میان زوجین، با تصحیح روش نتیجه‌گیری آنها در تبادل همدیگر، با کاهش شدت کینه و خصومت‌ها روابط منطقی‌تری میان خانواده‌ها خلق خواهد کرد.. درمانگران پیشنهاد می‌کنند که شناخت‌درمانی همسران باید شناخت، باور و عقاید درباره‌ی رابطه‌ها را بطور کلی یا اختصاصی ارزیابی کند. درمانگران شناختی در تلاشند تا به اشخاص برای زیر سوال بردن نمونه و الگوهای عمومی‌تر کمک کنند. درمانگران به زن و مرد مشاوره جنسی و کمک می‌کنند تا تفکرات سازنده‌شان را بیابند و آنها را جایگزین الگو و افکاری مثبت کنند که سبب تخریب روابطشان می‌گردد. درمانگری همسران را ترغیب می‌کنند تا بتوانند بررسی و ارزیابی جدیدی از افکار منطقی-غیرمنطقی خود بدست بیاورند.
بنابراین تاثیر زوج‌درمانی گروهی بعنوان عامل موثر بر رضایت‌مندی زناشویی، افزایش دانش و آگاهی افراد از دیگران و خودشان و کمک به آنها درجهت بهبود رضایت جنسی تغییراتی است که در زندگی مایلند بدانها برسند و ایجاد و فراهم ساختن ابزارهای لازم برای انجام این تغییرات. زن‌و‌مرد از راه تعامل باهم در یک محیط مطمئن، این فرصت را کشف خواهند کرد که رفتارهای جدید را تجربه کرده و بازخورد صادقانه‌ای را از دیگران درباره اثرات رفتارشان دریافت کنند. و خلاصه اینکه فرصتی بدست می‌آید که زوجین بیاموزند که نسبت به همسرانشان چگونه باید برخورد مناسبی داشته باشند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...