این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

انتخاب جنسیت جنین

انتخاب جنسیت جنین
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/06 نظر 0 بازدید 235

انتخاب جنسیت جنین به عملی گفته می شود که در آن با استفاده از تکنیک های پزشکی جنسیت جنین را پیش از بارداری مشخص می کنند. انتخاب جنسیت جنین طیف گسترده ای از پیامدهای اخلاقی، قانونی و اجتماعی را به دنبال دارد.

انتخاب جنسیت جنین چیست ؟

انتخاب جنسیت جنین به عملی گفته می شود که در آن با استفاده از تکنیک های پزشکی جنسیت جنین را پیش از بارداری مشخص می کنند. اصطلاح "انتخاب جنسیت جنین" شامل اقدامات مختلفی مانند انتخاب رویان مشخص برای انتقال به رحم، کاشت رویان به روش IVF، جدا کردن اسپرم ها و خاتمه ارادی بارداری است.
موضوع انتخاب جنسیت جنین به طور ویژه در رابطه با مسائلی همچون جنسیت و ژنتیک اهمیت دارد زیرا ممکن است به این طریق با استفاده از فن آوری ها و خدمات پزشکی، برای انتخاب همواره یک جنس بر جنس دیگر ترجیح داده شود. انتخاب جنسیت جنین طیف گسترده ای از پیامدهای اخلاقی، قانونی و اجتماعی را به دنبال دارد. یک نگرانی اخلاقی مهم در این باره این است که انتخاب جنسیت جنین به دلایل غیر پزشکی باعث افزایش تبعیض، به ویژه در مورد زنان می شود. 

انگیزه افراد از انتخاب جنسیت جنین 

سه انگیزه اصلی برای تمایل والدین به انتخاب جنسیت جنین پیش از اقدام به بارداری وجود دارد:

دلایل پزشکی : از جمله جلوگیری از تولد کودکانی که دارای اختلالات احتمالی ناشی از کروموزوم X هستند یا در معرض خطر آن قرار دارند.

به دلیل ایجاد تعادل در خانواده : گاهی زوجین تصمیم می گیرند که جنسیت فرزندشان را کاملا دقیق مشخص کنند زیرا فرزندان دیگری از جنس مقابل دارند و تعداد بیشتری فرزند هم جنس آن ها نمی خواهند.

دلایل ترجیح جنسیتی در جامعه : غالباً در جوامع گوناگون شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به نفع فرزندان پسر است. در نتیجه سیاست های جامعه و ترجیح والدین بیشتر به سمت یک جنس می رود و تعادل را در جامعه برهم می زند. چنین وضعیتی در کشور چین قابل مشاهده است.

بیتشر بدانید : همه چیز درباره واژینیسموس

مسائل اخلاقی ناشی از انتخاب جنسیت جنین :

انتخاب جنسیت جنین به دلایل غیر پزشکی، مسائل و مشکلات اخلاقی، حقوقی و اجتماعی جدی را به وجود می آورد. نگرانی های اصلی دراین باره شامل موارد زیر است :
1- نسبت جنسیت طبیعی که منجر به تعادل جنسیتی در جامعه می شود از بین می رود.
2. با کاهش ارزش زنان و نخواستن فرزند دختر کلیشه های تبعیض آمیز جنسی تقویت می شود.
در برخی از کشورها مانند هند و چین کاملا معمول است که به نفع جنسیت مذکر عمل سقط جنین انتخابی انجام شود که این امر منجر به تحریف نسبت جنسی طبیعی شده است. 

فن آوری های ژنتیکی برای انتخاب جنسیت جنین :

با وجود نگرانی های مختلفی که درباره موضوع انتخاب جنسیت جنین وجود دارد اما تکنولوژی های مربوط به انتخاب اسپرم و رویان پیشرفت کرده است. 
توسعه ابزارهای مؤثر تشخیصی قبل از تولد، مانند نمونه برداری از بافت کوریونی (CVS)، آمنیوسنتز و سونوگرافی در دهه 1970، شناسایی جنسیت قبل از تولد را به واقعیت تبدیل کرد. 
در اوایل دهه 1990، انتخاب نوع اسپرم ها و تخمک هایی که درعمل لقاح به هم می پیوندند به وسیله لقاح آزمایشگاهی (IVF) توسعه داده شد و امکان انتخاب جنسیت را قبل از بارداری به صورت کاملا دقیق فراهم کرد. اخیراً جداسازی اسپرم مشخص توسط فلوسیتومتری، روشی کم تهاجمی برای انتخاب جنسیت جنین به شمار می رود.
از ژانویه 2004، 419 کودک با استفاده از فن آوری جداسازی اسپرم در ایالات متحده آمریکا متولد شده اند. 91٪ فرزندان با استفاده از اسپرم غنی شده X دختر و 76٪ فرزندان با استفاده از اسپرم غنی شده Y پسر بودند.
اگرچه روش های انتخاب جنسیت جنین، به خود جنین آسیبی نمی زنند و چندان تهاجمی نیستند، اما تمام این روش ها همواره با نگرانی همراه هستند. و همواره مهم ترین نگرانی در این باره افزایش یک جنس در جامعه و برهم خوردن تعادل و ایجاد تبعیض جنسیتی است. 
گزارش شده است در بین زوج هایی که به دنبال روش جدا سازی اسپرم در ایالات متحده آمریکا بودند، اکثرا دلایل تعادل خانواده مطرح شده است. در بین تمام این افراد 90 درصد دلیل اصلی خود برای انتخاب جنسیت جنین را تعادل تعداد فرزندان دختر و پسر در خانواده خود عنوان کردند. همچنین 80٪ از این زوج ها فرزند دختر می خواستند. 

آیا مایع قبل از انزال (پیش آب ) باعث حاملگی می شود؟

در پایان :

به طور کلی روش هایی برای انتخاب جنین پیش از اقدام به بارداری و یا در حین رابطه جنسی وجود دارد. اما مهم ترین مسئله درباره انتخاب جنسیت فرزندتان در نظر گرفتن مسائل اخلاقی است. شما نباید هرگز یک جنس را بر جنس دیگر ترجیح دهید. زیرا فرزند شما با هر جنسیتی می تواند ویژگی های مخصوص به خود را داشته باشد. 
برخی والدین به محض بارداری با چک کردن جنسیت جنین در ماه های نخست، اگر جنسیت مطابق خواسته ی آن ها نبود به سرعت جنین را سقط می کنند. چنین عملی از هر نظر اشتباه است و تنها در صورتی می توانید جنین را سقط کنید که طبق تشخیص پزشک او دچار یک بیماری، معلولیت یا نقص جدی باشد.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...