این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

انواع دیابت

انواع دیابت
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/11/29 نظر 0 بازدید 49

دیابت شیرین ، معروف به دیابت ، بیماری متابولیکی است که باعث افزایش قند خون می شود. هورمون انسولین قند را از خون به داخل سلولهای شما منتقل می کند تا ذخیره شود یا برای انرژی استفاده شود. با دیابت ، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند به طور موثری از انسولین ساخته شده استفاده کند.


دیابت چیست ؟ 

 

دیابت شیرین ، معروف به دیابت ، بیماری متابولیکی است که باعث افزایش قند خون می شود. هورمون انسولین قند را از خون به داخل سلولهای شما منتقل می کند تا ذخیره شود یا برای انرژی استفاده شود. با دیابت ، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند به طور موثری از انسولین ساخته شده استفاده کند.قند خون درمان نشده ناشی از دیابت می تواند به اعصاب ، چشم ها ، کلیه ها و سایر اعضای بدن آسیب برساند.

اگر از ناتوانی جنسی رنج می برید مقاله درمان اختلال نعوظ را بخوانید . 

 

انواع مختلف دیابت 

 

 

-دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی به سلولهای پانکراس ، جایی که انسولین ساخته می شود ، حمله کرده و آنها را از بین می برد. مشخص نیست که علت این حمله چیست. حدود 10 درصد افراد دیابتی از این نوع برخوردار هستند.
-دیابت نوع 2 زمانی اتفاق می افتد که بدن در برابر انسولین مقاوم شود و قند در خون شما جمع شود.
-پیش دیابت زمانی اتفاق می افتد که قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد ، اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست.
-دیابت بارداری قند خون بالا در دوران بارداری است. هورمون های انسداد انسولین تولید شده توسط جفت باعث این نوع دیابت می شوند.
-یک بیماری نادر به نام دیابت بی مزه مربوط به دیابت شیرین نیست ، اگرچه نام مشابهی دارد. این یک وضعیت متفاوت است که در آن کلیه های شما مایعات زیادی را از بدن شما خارج می کنند.

هر نوع دیابت علائم ، علل و روشهای درمانی منحصر به فردی دارد.

 

علائم دیابت

 

علائم دیابت در اثر افزایش قند خون ایجاد می شود.علائم عمومی دیابت عبارتند از:

-افزایش گرسنگی
-تشنگی بیشتر
-کاهش وزن
-تکرر ادرار
-تاری دید
-خستگی مفرط
-زخم هایی که خوب نمی شوند


علائم دیابت در مردان

علاوه بر علائم عمومی دیابت ، مردان مبتلا به دیابت ممکن است میل جنسی ، اختلال نعوظ و قدرت عضلانی ضعیف داشته باشند.

 

علائم دیابت در زنان

زنان مبتلا به دیابت همچنین می توانند علائمی مانند عفونت های دستگاه ادراری ، عفونت های مخمری و خشکی و خارش پوست داشته باشند.


دیابت نوع 1

علائم دیابت نوع 1 می تواند شامل موارد زیر باشد:
-گرسنگی شدید
-تشنگی بیشتر
-لاغری ناخواسته
-تکرر ادرار
-تاری دید
-خستگی
-همچنین ممکن است منجر به تغییرات خلقی شود.

دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع 2 می تواند شامل موارد زیر باشد:
-افزایش گرسنگی
-تشنگی بیشتر
-افزایش ادرار
-تاری دید
-خستگی
-زخم هایی که به سرعت بهبود می یابند
-همچنین ممکن است باعث عفونت های مکرر شود. این به این دلیل است که افزایش سطح گلوکز باعث بهبودی بدن می شود.

دیابت بارداری

اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری هیچ علائمی ندارند. این بیماری اغلب در طی یک آزمایش معمول قند خون یا آزمایش تحمل گلوکز خوراکی که معمولاً بین هفته های 24 و 28 بارداری انجام می شود ، تشخیص داده می شود.
در موارد نادر ، یک زن مبتلا به دیابت حاملگی نیز تشنگی یا ادرار بیشتر خواهد داشت.


علل دیابت

 

دلایل مختلفی با هر نوع دیابت مرتبط است.

دیابت نوع 1 : پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث دیابت نوع 1 می شود. به دلیلی ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلولهای بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده را مورد حمله قرار داده و از بین می برد.ژن ها ممکن است در برخی افراد نقش داشته باشند. همچنین ممکن است ویروسی حمله سیستم ایمنی بدن را ایجاد کند.


دیابت نوع 2 : دیابت نوع 2 از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و سبک زندگی ناشی می شود. اضافه وزن یا چاقی نیز خطر شما را افزایش می دهد. حمل وزن اضافی ، به ویژه در شکم ، سلول های شما را در برابر اثرات انسولین بر قند خون مقاوم می کند.این شرایط در خانواده ها وجود دارد. اعضای خانواده ژن های مشترکی دارند که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و اضافه وزن در آنها را بیشتر می کند.

دیابت بارداری : دیابت بارداری نتیجه تغییرات هورمونی در دوران بارداری است. جفت هورمونهایی تولید می کند که سلولهای زن باردار را نسبت به اثرات انسولین کمتر حساس می کند. این می تواند باعث افزایش قند خون در دوران بارداری شود.زنانی که هنگام بارداری اضافه وزن دارند و یا در طی بارداری بیش از حد وزن می گیرند ، بیشتر در معرض دیابت بارداری قرار دارند.

 

عوارض دیابت

 

قند خون بالا به اندام ها و بافت های بدن آسیب می رساند. هر چقدر قند خون شما بالاتر باشد و هر چه بیشتر با آن زندگی کنید ، خطر ابتلا به عوارض بیشتر است.

عوارض مرتبط با دیابت عبارتند از:

-بیماری قلبی ، حمله قلبی و سکته مغزی
-نوروپاتی
-نفروپاتی
-رتینوپاتی و از دست دادن بینایی
-از دست دادن شنوایی
-آسیب به پا مانند عفونت ها و زخم هایی که بهبود نمی یابند
-بیماری های پوستی مانند عفونت های باکتریایی و قارچی
-افسردگی
-زوال عقل
-اختلال نعوظ


درمان دیابت

 

پزشکان دیابت را با چند داروی مختلف درمان می کنند. برخی از این داروها از طریق دهان مصرف می شوند ، در حالی که برخی دیگر به صورت تزریق در دسترس هستند.

-انسولین درمان اصلی دیابت نوع 1 است. این جایگزین هورمونی می شود که بدن شما قادر به تولید آن نیست.
چهار نوع انسولین وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. آنها با توجه به سرعت شروع به کار و مدت زمان تأثیر آنها متفاوت هستند:

انسولین سریع اثر در عرض 15 دقیقه شروع به کار می کند و اثرات آن 3 تا 4 ساعت طول می کشد.
انسولین کوتاه اثر در عرض 30 دقیقه شروع به کار می کند و 6 تا 8 ساعت طول می کشد.
انسولین با اثر متوسط در عرض 1 تا 2 ساعت شروع به کار می کند و 12 تا 18 ساعت طول می کشد.
انسولین طولانی مدت چند ساعت پس از تزریق شروع به کار می کند و 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد.
دیابت نوع 2

-رژیم و ورزش می تواند به برخی از افراد در مدیریت دیابت نوع 2 کمک کند. اگر تغییر سبک زندگی برای کاهش قند خون کافی نیست ، باید دارو مصرف کنید.

 

بیشتر بخوانید : دیابت و اختلال نعوظ در مردان

 


دیابت و رژیم غذایی

 

تغذیه سالم قسمت اصلی مدیریت دیابت است. در برخی موارد ، تغییر رژیم غذایی برای کنترل بیماری کافی است.

-سطح قند خون شما بر اساس انواع غذاهایی که می خورید افزایش یا کاهش می یابد. غذاهای نشاسته ای یا شیرین باعث می شود که سطح قند خون به سرعت افزایش یابد. پروتئین و چربی باعث افزایش تدریجی بیشتری می شوند.
پزشک شما ممکن است توصیه کند که مقدار کربوهیدرات هایی که روزانه می خورید را محدود کنید. همچنین باید میزان کربوهیدرات را با دوز انسولین متعادل کنید.

با یک متخصص تغذیه که می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی دیابت کمک کند همکاری کنید. دریافت تعادل مناسب پروتئین ، چربی و کربوهیدرات می تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند. 

-خوردن انواع مناسب غذاها هم می تواند قند خون شما را کنترل کند و هم به کاهش وزن اضافی کمک کند.شمارش کربوهیدرات بخشی مهم در غذا خوردن برای دیابت نوع 2 است. یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا در هر وعده غذایی چند گرم کربوهیدرات مصرف کنید.
به منظور ثابت نگه داشتن سطح قند خون ، سعی کنید وعده های غذایی کم در طول روز بخورید. بر غذاهای سالم مانند:

-میوه ها
-سبزیجات
-غلات کامل
-پروتئین بدون چربی مانند مرغ و ماهی
-چربی های سالم مانند روغن زیتون و آجیل
برخی دیگر از غذاها می توانند تلاش برای کنترل قند خون شما را تضعیف کنند. در صورت ابتلا به دیابت ، غذاهایی را که باید از آنها اجتناب کنید کشف کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...