این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اسپکولوم چیست؟

اسپکولوم چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/01/17 نظر 0 بازدید 89

اسپکولوم دستگاهی به شکل اردک است که پزشکان برای دیدن آن در داخل یک قسمت توخالی از بدن شما و تشخیص یا درمان بیماری از آن استفاده می کنند.
یکی از موارد معمول استفاده از اسپکولوم برای معاینات واژینال است.

 

اسپکولوم دستگاهی به شکل اردک است که پزشکان برای دیدن آن در داخل یک قسمت توخالی از بدن شما و تشخیص یا درمان بیماری از آن استفاده می کنند.
یکی از موارد معمول استفاده از اسپکولوم برای معاینات واژینال است. متخصصان زنان از آن برای باز کردن دیواره های واژن و بررسی واژن و دهانه رحم استفاده می کنند.

اگر در اطراف واژن و مقعد خود دچار زگیل شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید .

 

انواع اسپکولوم

 

اسپکولوم از فولاد ضد زنگ یا پلاستیک ساخته شده است. دستگاه های فلزی قابل استفاده مجدد هستند اما انواع پلاستیکی یکبار مصرف هستند.

اسپاکلوم های واژن :اسپکولوم های واژن دارای یک ، دو یا سه تیغه هستند.

اسپکولوم دو کفه : اسپکولوم دو تیغه یا دوسر رایج ترین نوع ابزار زنان برای بررسی واژن و دهانه رحم است. پزشک اسپکولوم را به واژن وارد کرده و تیغه ها را باز می کند که قسمت داخلی واژن و دهانه رحم را نمایان می کند.
اسپکولوم های واژن در اندازه های مختلفی وجود دارند. پزشک کدام یک از انواع اسپکولوم زیر را انتخاب می کند به سن و طول و عرض واژن شما بستگی دارد.

اسپکولوم کودکان : متخصصان زنان از این نسخه کوتاه تر از اسپکولوم برای بررسی واژن در نوزادان و کودکان استفاده می کنند.

هافمن  اسپکولوم : این اسپکولوم باریک و بلند از باریک معمولی باریک تر است. این در دختران نوجوانی که هنوز از نظر جنسی فعال نبوده اند ، استفاده می شود.

پدرسون اسپکولوم : پزشکان از دختران نوجوان که از نظر جنسی فعال بوده اند از سنسور پدرسون استفاده می کنند. تیغه های آن باریک تر از تیغه معمولی بزرگسالان است ، اما بزرگتر از تیغه های اسپکولوم هافمن است.

گریوز اسپکولوم : معیار گریوز دارای وسیع ترین تیغه ها از نظر طیف است. متخصصان زنان از آن برای معاینه زنان بزرگسال استفاده می کنند. برای کسانی که واژن طولانی دارند ، اندازه آن بزرگتر است.

اسپکولوم مقعدی : آنوسکوپ ابزاری لوله ای شکل است که دهانه مقعد را گسترده می کند. پزشکان از آن برای تشخیص بیماری های مقعد و راست روده استفاده می کنند.

اسپکولوم گوش : این دستگاه به شکل قیف به شما اجازه می دهد تا پزشک لاله گوش و مجرای گوش شما را بررسی کند. این وسیله به وسیله ای روشن به نام اتوسکوپ متصل است که پزشک از آن برای دیدن داخل گوش شما استفاده می کند.

اسپکولوم بینی : این ساز دو پره در سوراخ های بینی قرار می گیرد. این اجازه را می دهد تا پزشکان داخل بینی را بررسی کنند.

 

معاینه لگن

 

متخصصین زنان و زایمان معاینه لگن را بررسی می کنند تا واژن ، دهانه رحم و سایر اندام های تولید مثل را از نظر وجود مشکلات بررسی کنند. اسپکولوم کانال واژن را باز می کند تا دیدن این اندام ها را برای پزشک آسان تر کند.
در طی این معاینه ، پزشک ممکن است از یک برس مخصوص برای از بین بردن چند سلول از دهانه رحم استفاده کند. به این آزمایش پاپ تست یا پاپ اسمیر می گویند. سلول ها به آزمایشگاه می روند ، در آنجا از نظر علائم اولیه سرطان دهانه رحم بررسی می شود.
همچنین می توان نمونه های سلولی را از واژن و دهانه رحم خارج کرد تا بیماری های مقاربتی (STD) بررسی شود.

 

 

پزشکان  برای روشهایی مانند موارد زیر از اسپکولوم استفاده می کنند :

 

-هیسترکتومی واژن : این روش رحم را از طریق واژن خارج می کند.

-اتساع و کورتاژ : این روش دهانه رحم را باز و گشاد می کند و بخشی از پوشش رحم را از بین می برد.

-تلقیح داخل رحمی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF). این روش ها به زنان باردار مبتلا به مشکلات باروری کمک می کند.

-قرار دادن دستگاه داخل رحمی (IUD). IUD نوعی برگشت پذیر از کنترل بارداری است که در داخل رحم قرار می گیرد.

پزشکان از اسپکولوم مقعدی برای تشخیص و درمان بیماری هایی مانند:

-بواسیر
-آبسه
-شکاف مقعدی-
--رشد در پوشش راست روده به نام پولیپ
برخی از سرطان ها

 

بیشتر بخوانید: انواع ترشحات واژن

 

عوارض مربوط به استفاده از اسپکولوم

 

معاینات لگن ممکن است کمی ناخوشایند باشد وقتی که پزشک معالج اسپکولوم را داخل واژن قرار داده و آن را باز کند. با این حال. اگر صدمه دید ، می توانید از پزشک بخواهید که از یک اسپکولوم کوچکتر استفاده کند.ممکن است احساس کنید اسپکولوم واژن شما را بیرون می کشد ، اما فقط کانال واژن را به طور موقت باز می کند. واژن شما بزرگ یا شل نمی شود. هنگامی که توسط یک پزشک آموزش دیده استفاده می شود نباید از اسپکولوم آسیب ببیند.

بیشتر زنان جوان باید تا سن 21 سالگی معاینه لگن را انجام دهند.عصبی بودن در مورد اولین معاینه لگن طبیعی است. به یاد داشته باشید که این آزمایش فقط راهی است که پزشک می تواند سیستم تولید مثل شما را بررسی کند. باید سریع باشد و نباید دردناک باشد.

 

دو روز قبل از معاینه لگن ، از موارد زیر خودداری کنید :

-کرم های واژن
-شیاف
-دوش واژینال


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...